چهارشنبه، آذر ۲۰، ۱۳۹۲

نقش ماندلا در جهانی شدن ubuntu/من هستم به خاطر تو/ انسانیت، وظیفه و بدهی هر کسی به دیگری است / ویدیو و توضیح

برنده صلح نوبل در سال 2011، لیما گباوه، که جنبش عظیم زنان برای صلح در لیبریا به وجود آورد و موفق شد که جنگ داخلی سال 2003 را پایان دهد، درباره اوبونتو می گوید: 
 I a what I am because of who we all are"
(برای آشنایی با خانم گباوه، این ویدیو را ببیند)

اگر بخواهم کلمه ابونتو را به فارسی ترجمه کنید، شاید بتوان آنرا به معنای انسانیت به کار برد. 

فلسفه ابونتو بر این پایه استوار است که تمامی جامعه، نه تنها بخش کوچکی از آن، بلکه همه جامعه، تلاش خود را به کار بندد تا یک انسان، به مقام انسانیت خود دست یابد، و کرامت او حفظ شود. هر انسانی باید بخشی از قبیله و جامعه تلقی شود، و با او برخوری انسانی صورت گیرد. 

و اینگونه است که اسقف توتو، مبارز همراه نلسون ماندلا می گوید: «بدون دیگران، و به تنهایی، تو نمی توانی که انسان باشی»

انسانیت و داشتن رفتاری انسانی، صفتی است که وظیفه هر انسانی در مقابل دیگر انسان ها است، چرا که انسان، بدون جامعه اش زندگی ندارد، و جامعه، بخشی از وجود هر انسانی است. 

بر اساس این تفکر است که اندیشه سوسیالیستی بنیان می گیرد، و این باور پدید می آید که هر انسانی، به صرف انسان بودن، باید از حداقل های زندگی و رفاه، بهره داشته باشد. 

اما آیا این پایان کار فلسفه عظیم ابونتو است؟ 

بر اساس این فلسفه است که انسان ها، موظف هستند به دیگران نیز بیاندیشند. بعد از اینکه نلسون ماندلا پیروز شد، این مفهوم با ارزش، به صورت گسترده تری در سطح بین المللی مطرح شد، تا آنجا که حتی دیپپلماسی اوبونتو نیز شکل گرفت. 

اوبونتو یک معنای روش زندگی است، ماندلا این مفهوم شگرف را اینچنین تشریح می کند: 
در زمان های گذشته، زمانی که  مسافران به روستای ناشناسی می رسیدند، نیازی نبود که درخواست غذا و یا آب کنند، مردم خودشان به  آنها غذا می دادند و از آنها پذیرایی می کردند. این رفتار، یک شکل از ابونتو  است. ابونتو به معنای این نیست که مردم نباید ثروتمند شوند و برای خودشان چیزی داشته باشند، بلکه سوال اینجاست، آیا شما حاضر هستی که گونه ای زندگی کنی (مثلا ثروت جمع کنی) که در اثر رفتار شما و به خاطر شما، جامعه ای شما نیز رشد کند و بهبود یابد؟

حاصل این تفکر را در این سخنرانی زیبای سایت تد می بینید، بین یک شهروند سیاه پوست و سفید پوست، چه رابطه انسانی و با ارزشی برقرار است. این فعال محیط زیست، برای ما تعریف می کند که چگونه نلسون ماندلا، بعد از رهایی از زندان، مدتی را در کمپ آنها گذرانده است، و بعد چگونه بین او و همشهری سیاه پوست او، دوستی برقرار گردیده است.نوشته های چند روز اخیر این وبلاگ:
/--------/ماندلا، اثبات امکان مبارزه و رسیدن به دمکراسی بدون آدم کشی است!/راه ماندلای بزرگ دوای سرطان خشونت است

/-----------/هزار میلیارد دلار خسارت ادامه جنگ، دستاورد خمینی بود؛ و هزار میلیارد دلار خسارت اقتصادی برنامه اتمی، دسته گلی خامنه ای!
/---/یک مقایسه ساده، شرکت ملی گاز ایران و شرکت ژ-د-اف (شرکت گاز فرانسه) /---/ آیا امامزاده ها، بعد از مرگ هم سکس دارند که همچنان تعداد آنها به این شدت افزایش می یابد؟! 

نوشته های اخیر این وبلاگ:


و چند نوشته اخیر این وبلاگ:
هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.