یکشنبه، آذر ۰۳، ۱۳۹۲

به این می گویند پیروزی!/ هزینه هزار میلیارد دلاری مردم ایران، برای توافق بر سر غنی سازی پنج درصدی!

در ده سال گذشته، هزینه ای که این برنامه اتمی به «صورت مستقیم» برای کشور داشته، بیش از هزار میلیارد دلار است.

در هر ماه، در چند سال گذشته، بیش از پنج میلیارد دلار به صورت مستقیم تنها به دلیل تحریم ها و در اثر عدم دسترسی به بازارهای نفتی، ایران متضرر گردیده است.

رئوس این توافقات به شرح زیر است:

-          ایران ذخیره بیست درصدی را از بین می برد، و حداکثر پنج درصد اورانیوم ذخیره می کند.
-          اجازه بازرسی می دهد،
-          و دیگر تاسیسات دیگری اضافه نمی کند.
 در عوض ایران، به چهار میلیارد دلار ارز دسترسی پیدا می کند!

اختلاف نظر:

مهمترین نکته اختلاف نظر، درصد غنی سازی است.

به صورت مشخص، ایران به ذخیره سازی بیست درصدی اقدام کرده است، در این میان اسراییل بر این باور است که اصولا ایران نباید غنی سازی کند!

و همچنان اسراییل به عنوان یکی از کسانی که بیش از همه، در اینباره نگرانی دارد، با این توافق چندان راضی نیست.

چند نکته خنده دار اینجاست:

-          برخی از افراد مذهبی و طرفدار رژیم، ظریف را با مصدق مقایسه کرده اند، که این خیلی خنده دار است.
-          اینکه شش قدرت بزرگ دنیا، جمع شده اند تا با رژیم مذاکره کنند، نه به دلیل قدرت رژیم، بلکه به دلیل اهمیت کشور ایران است.
نکته مهم دیگر، این است که در این میان، مثالی مانند حقوق بشر، آزادی بیان و آزادی اندیشه، حقوق زنان و حق مردم ایران برای برگزاری انتخابات آزاد، کاملا نادیده گرفته شده است و اصولا به این مساله پرداخته نشده است!نوشته های اخیر این وبلاگ:


و چند نوشته اخیر این وبلاگ:

۶ نظر:

 1. این موفقیت را به مردم عزیر ایران و دولت تبریک میکم. این توافق می تواند در آینده موجب کاهش هزینه و تبعات مختلف تحریم بر مردم و اقتصاد کشور گردد. متأسفانه تأکید کاملا افراط گرایانه بر توسعه انرژی هسته ای بدور از مصلحت اندیشی در دهه گذشته نه تنها سهمی رو در تأمین انرژی کشور نداشته، هزینه های بسیار برای بخش های مختلف اقتصادی داشته است. بالاخص تحریم های مربوط به بخش نفت و گاز کشور و تحریم بانک مرکزی، اقتصاد کشور و توسعه بخش های کلیدی از جمله نفت و گاز رو مختلف کرده. مکاتبه ای رو از یکی از فعالان بخش نفت و گاز به آقای خامنه ای در لینک http://www.naftemeli.blogsky.com/ خواندم که بسیار جالب و از طرفی ناراحت کننده بود. امیدوارم با رفع تحریم های بین المللی، دولت بتونه به رفع مشکلات مردم و اقتصاد کشور در آینده نزدیک بپردازه.

  امیر

  پاسخحذف
 2. پنج در صدو که ده سال پیش قبول داشتن فقط مونده بود تورم هشتاد درصد و ورشکستگی کارخانه ها و ضرر های میلیاردی که اون هم با تدبیر داهیانه اقا به دست اومد .این همه هزینه فقط واسه 5درصد اورانیوم که چکارش کنیم

  پاسخحذف
 3. به نظر من بچه های وبلاگ نویس باید روی این نکته زوم کنند که خامنه ای باید بخاطر 10 سال فلاکت و بدبختی از ملت ایران عذرخواهی کند چرا که این مسئله هیچ دستاوردی جز نکبت و بدبختی برای ملت ایران نداشته

  پاسخحذف
 4. اقعا که این توافق یک جام زهری دیگری بود که مردم ایران نوش جان کردنند در 10 سال پیاپی,
  چه دست آوردی این 10 سال انرژی هسته ایی برای ایران داشته؟؟از دست دادن میلیادرها دلار نفتی
  در منابع مشترک با قطر/عراق/عربستان
  بلوکه شدن میللیادرها دلار بیت المال در بانک های خارجی
  صرف میلیاردها دلار ساخت نیروگاه بوشهر که هنوز یک لامپ روشن نکرده
  و اقتصاد ویران شده ایی که ساللهای سال باید نفت فروخت تا شاید در 10 سال آینده تورم به 10 سال
  گذشته برگردد
  بی کاری جوانان/ اعتیاد/ فرار مغزها/ تعطیلی صنایع و هزاران درد و بلای جانبی از کمبود دارو گرفته تا تورم بالای 60 درصد
  همه همه از دست آوردهای حمایت از محمود احمدی تژاد یا بهتر بگویم محمود افغان یکی از
  دلایل آن بوده.
  تا کی این آخوندها می خواهند مصیبت های وارده به این ملیت را تقصیر امریکاو اسرائیل بیاندازند

  آیا فکر می کنند این مردم همان مردم 34 سال پیش هستند که گول خمینی برای برق مجانی آب مجانی
  را بخورنند؟

  پاسخحذف
 5. آمریکا و...حق دارنداز توافقنامه هسته ای اخیر دفاع کنند و رودر روی متحد خویش اسرائیل بایستندو نیزآیت الله العظمی حجج الاسلامین خامنه ای( خداوندگار روی کیهان )و نیز مامور وی آقای ظریف. چرا که این توافق توسط آقای دکتر آیت الله سید علی خامنه ای ولایت مطلقه فقیه ونماینده امام زمان در مقابل جلالة السلطان المعظم قابوس بن سعید آل سعید (پادشاه عمان ) -آقای دکتر حاج شیخ حسن فریدون روحانی در مقابل آقای باراک اوباما - آقای دکتر محمد جواد ظریف در مقابل آقای جان کری 3 ماه قبل صورت گرفته بود .متاسف هستم برای ملت ایران ،......ملتی که دلخوش کرده اند تا کمی نان ومایحتاج اولیه ارزان تهیه کنند و هنوز هم متن توافقنامه 1919 وثوق الدوله را نخوانده اند .... بعد از بالای 35 سال معنی عزت واقتدار را هم فهمیدیم . فهمیدیم وبرگشتیم به نیمه راهی که پیمان NPT برای تمام کشور ها مقرر کرده است .مشابه توافقی که در زمان خاتمی صورت گرفته بود و نیز این مفاد به دکتر سعید جلیلی نیز پیشنهاد میشد ؛ واو قبول نمی کرد ....برگشتیم منتها با کوله باری از فقر ملت ایران وثروت اندوزی امت همیشه در صحنه وتحریم وورشکستگی صنایع مادر و اوج عقب ماندگی و....در مقابل با ذلت وخواری تمام به گرفتن یک بیستم از دارائی های بلوکه شده ملت ایران دلخوش کردیم (آنهم به صورت اقساط 6 ماهه ) که البته آن را هم بدهیم به طلب ادعائی امثال آقای بابک زنجانی (معشوقه دختر ریاست کل وقت بانک مرکزی ! )و.... در حالیکه در این بالای ده سال منافع صدها میلیارد دلار پول ملت ایران نصیب کشورها وبانک های غربی است که مسدود شده وهیچ بهره ای هم نمی پردازند ، ونیز بالای دویست میلیارد تومان از منابع ذخائر نفتی/گازی ایران - در اثر تحریم -از طرف دولت عراق وقطر وکویت و......استخراج وبه فروش رسیده است و خود ایران نیز نتوانسته بالای یکصد میلیارد دلار نفت وگاز صادر کند والبته این خفت 6 ماه دیگر نیز دوام دارد ودر ضمن موافق برآورد دانشمندان و کارشناسان برای ساخت وتجهیز بهترین نیروگاه اتمی ، آنهم با تکنولوژی والای آمریکا ویا آلمان و... 6 میلیارد دلار هزینه لازم است ، حالا با این توضیح که تا 40% در صد نیروگاه اتمی بوشهر در زمان شاهنشاه آریامهر با تکنولوژی آمریکا وآلمان در عرض 4 سال تکمیل شده بود ؛ موافق اعلام خود مسئولین جمهوری اسلامی برای تکمیل 60% مابقی آنهم با تکنولوژِی عقب مانده وبنجل روسی ؛ بالای 179 میلیارد دلار در عرض 30 سال -پنهانی وآشکارا- هزینه کرده اند ... دریغ از راه اندازی وتولید یک کیلو وات برق و.......ونیز مصروف نمودن بالای صدها میلیارد دلار هزینه جهت دهها فعالیت پنهانی اتمی دیگر در فردو و پارچین واراک وتهران ونیشابور و اصفهان و..... معادل همین هزینه به قاچاقچیان ارز وواردات کالاهای مورد تحریم ؛استخدامی خود رژیم اعم از شخص حقیقی وحقوقی و.... ،که واقعاً برای ملت واقعی ایران ؛ - ونه امت همیشه حاضر در صحنه جمهوری اسلامی ؛- متاسف هستم.

  پاسخحذف
 6. امیدوارم با همه مشکلات، سنگ اندازی ها و کارشکنی ها این مذاکرات ادامه پیدا کند. پیروزی در این مذاکرات از نظر بنده نه بخاطر دستیابی به امکان غنی سازی 5 درصدی و یا هر موضوع دیگر در بحث هسته ای، بلکه ممانعت از تحریم های بیشتر، بازگشت آرامش به اقتصاد کشور و کاهش تهدیدهای نظامی علیه ایران است. مطمئناً هیچ میهن دوستی از شرایط حکومتی امروز ایران راضی نیست، ولی به هر حال باید از همین روزنه های کوچک برای ایجاد تغییر و تصعیف افراطیون منفعت طلب استفاده کنیم. انرژی اتمی در بهترین حالت آن چیزی جز تحمیل هزینه های مضاعف به ایران نخواهد داشت. مطمئناً اگر این انرژی منافع بالایی به همراه داشت، کشورهای دارنده این انرژی بالاخص کشئرهای اروپایی به اتخاذ سیاست کاهش سهم این انرژی در تأمین کل انرژی تا سال 2050 نمی پرداختند. آقایان افراطویون امروز مثل دوره انتخابات اخیر به دنبال سنگ اندازی در این مذاکرات و معیوس نمودن مردم ایران و به واسطه آن ادامه منفعت طلبی خود هستند.

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.