جمعه، دی ۰۸، ۱۳۹۱

در ستایش آمنه:با شنیدن اسمش کلاه از سر بر می دارم، که او سمبل بخشش است، در پس همان صورت سوخته، او زیبایی را به نمایش گذاشته!

نمی توان منکر این واقعیت شد که آمنه بهرامی نو، دختری است که در ایران بزرگ شده است و بیست و چهار ساعته گفتار و اعمال خشونت آمیزی، او را بمباران تبلیغاتی کرده اند. در جامعه ای که بی هیچ شرمی، طناب دار به گردن انسان می اندازند و از مردم برای تماشا دعوت می کنند، در حقیقت هر گونه عطوفت انسانی را بی ارزش کرده اند.

نمی توان منکر این شد که فرد قربانی، معمولا سخت ترین تصمیمات را درباره مجرمی می گیرد که آزارش داده است، لذا هیچ جای دنیا، تنبیه مجرم راه به دست فرد قربانی نمی گذارند، چون که او زجر کشیده و او از عدالت فرسنگ ها فاصله دارد.

حال با این وجود، مگر می توان چشم فرو بست و ندید، که قانون احمقانه قصاص، چاقو به دست آمنه داد تا به قول معروف «دلش خنک شود» و هر کاری می خواهد با مجرم بکند، اما آمنه ای که زندگیش را باخته بود، باز انسانیت پیشه کرد و چاقو را در چشم متهم فرو نکرد.

در مدارس کشورهای پیشرفته، کودکان را طوری آموزش می دهند و یا اصطلاحا «بار می آورند» که آن کودک، کمتر در فکر انتقام شخصی باشد، و اصولا اعمال زشتی چون انتقام و قصاص، در آموزش آنها جایی ندارد.

حال به یاد بیاوریم که آمنه، با آنکه تحت بمباران تبلیغاتی بزرگ شده بود که قصاص را حق و منصفانه می دانسته، باز انسانیت پیشه کرد و حاضر نشد جنایت کند.

آن مجرم، زیبایی چهره آمنه را از بین برد، چشمان او را کور کرد، اما واقعیت این است که از پس همان صورت سوخته، آمنه به دنیا نشان داد که هنوز خیلی زیباست.

آمنه عزیز، سال گذشته و قبل از اجرای مراسم قصاص، نوشتم(اینحا): 

آمنه، خواهر زجر کشیده ام ، ای کاش اجازه بدهی که فردا برای همیشه از تو تندیس بخشش بسازیم...!

خواهر زجر کشیده ام، ای کاش فردا چاقو بدست نگیری ، ای کاش اجازه بدهی همیشه با شنیدن اسم آمنه بهرامی نو، به یاد دخترکی بیافتیم که عمری زجر کشید ، اما حاضر به آزار احمقی که زندگیش را تباه کرده ، نشده است.

ای کاش اجازه ندهی که با شنیدن اسم آمنه بهرامی، به یاد دختری بیافتیم که چاقو بدست گرفت و چشمی را از حدقه درآورد.

خواهرکم، زنان ایران به درازای تاریخ مورد آزار قرار گرفته اند، اما همیشه سمبل مهربانی و انسانیت بوده اند، نگذار اسم آنها خراب شود.

می دانم که نابینا شده ای ، اما مطمینم که با کمی دقت، پرده انتقام را می توانی از جلو چشمت برداری و ببینی که نابینا کردن این جوان ، فقط حرمت عطوفت انسانی را در جامعه می شکند و هیچ فایده ای ندارد.

ای کاش اجازه بدهی همیشه با شنیدن اسم آمنه بهرامی ، کلاه از سر برداریم و بگوییم که چقدر زن قدرتمندی است.

آمنه جان، جامعه در حق تو بی مهری کرد، مصیبت تو را فراموش کرد و در این چند ساله مرحمی بر زخم تو نگذاشت، اجازه نده با کور کردن این جوان خاطی، جامعه ایران بگوید داستان تمام شد ، هیچ احساس مسولیتی نکند و مردم عذاب تو را فراموش کند. بیا و بزرگی کن، اینبار تو جامعه را شرمنده کن ، بگذار اسمت جاودانه شود و شرم بی مهری جامعه به تو ، همیشه باقی بماند.

آمنه، خواهر زجر کشیده ام ، ای کاش اجازه بدهی که فردا برای همیشه از تو تندیس بخشش بسازیم ...

نوشته دیگر امروز من:


۶ نظر:

 1. گمنامیان عزیز:

  متاسفانه روشی که حکومت برای قضیه قصاص و بخشش در نظر گرفته بسیار کثیف است یعنی در چنین مواردی:

  1- مجرم صد درصد بخشیده میشود و معلوم نیست حتی پشیمان شده باشد. جنایت بی عقوبت می‌ماند. خلاف حقوق بشر است.

  2- مجرم با جنایتی مشابه مجازات می‌شود و چرخه خشونت در جامعه پایدار میماند. خلاف حقوق بشر است.

  جالب است بخشش و جزا در دست فردی است که جنایتی در حقش شده و حال عادی ندارد و حالا باید در اوج
  بدبختی چنین تصمیمی هم بگیرد.

  پس دادگاه و عدالتخانه برای چیست؟ اصولا در کجای دنیا یک طرف دعوی حکم هم صادر میکند؟ این قاضیها اصلا برای چه حقوق می‌گیرند؟

  در چنین مواردی در کشور‌ های کار درست، قانون حکم می‌کند، طرف قصاص نمیشود ولی بخشوده هم نمی‌شود مثلا
  حکم چنین فردی 15 سال زندان و تحت نظر بودن تا آخر عمر است.

  این سیستم کثیف و جنایت پرور قضایی باید برچیده شود. قصاص و بخشش کیلویی چند است؟ مملکت باید قانون داشته باشد و قاضی برای چنین مواردی حکم زندان طولانی مدت بدهد.

  این نکته حساسی است که در وبلاگستان باید منعکس شود. نمی شود سیستم قضایی در موارد حساس بگوید حالا من نیستم خودتان توافق کنید. می‌توان مجرم را بدون جنایت و یا بخشش به جزای اعمالش رساند بدون این‌که حق کسی پایمال شود.

  پاسخحذف
 2. جناب گمنامیان مطمئنم اگر من به زنت از کون تجاوز کنم منو میبخشی چون طرفدار بخشش هستی دیگه

  پاسخحذف
 3. گمنامیان پارسال من رو که خواهرش رو از کس گاییده بودم بخشید ولی نمیشه تضمین کرد که اگه زنش رو اونم از کون بگایی باز هم ببخشه.
  ولی نگران نباش توکل بر خدا کن و بگا

  پاسخحذف
 4. از نظر روانشناسی افرادی که دایما از آلت خود برای خواهر و مادر مردم خرج می‌کنند
  از ضعف قوای مردانگی رنج می‌برند یا تجربیات ناراحت کننده‌ای در دوران کودکی داشته‌اند.
  به همین دلیل تا از کسی ناراحتی و کینه به دل می‌گیرند از نداشته های خود مایه می‌گذارند
  تا شاید مرحمی بر دردهای روحیشان باشد.

  متاسفانه بیشتر این فرآیند در ناخودآگاه این موجودات روی میدهد و شاید تا آخر عمر از حقیقت وجودی خود آگاه نگردند. به هر حال این وبلاگ برای بعضی نقش درمانی دارد چون اجازه می‌دهد خود را از نظر روحی تخلیه کرده و به آرامش موقتی برسند و در اینجا باید از گمنامیان تشکر کرد که با آگاهی از این واقعیت کامنت های آنها را منتشر می‌کند.

  پاسخحذف
 5. - مجرم صد درصد بخشیده میشود و معلوم نیست حتی پشیمان شده باشد. جنایت بی عقوبت می‌ماند. خلاف حقوق بشر است.
  -----------------------------------------------------------------------------------
  مجرم کجا بخشیده میشه؟بخشش رو فقط ولی دم میتونه انجام بده تازه اگه اونم ببخشه جرم جنبه عمومی و اجتماعی رو طی میکنه.که همین اسید پاش به 10 سال زندان چهارو نیم سال تبعید و پرداخت دیه محکوم شد.
  حالا در مورد قصاص :قصاص یعنی اجرای عدالت.وقتی حق یک نفر ضایع میشه من و تو نمیتونیم در موردش تصمیم بگیریم خود اون نفر باید در مورد حقش تصمیم بگیره.اگه قاضی بخواد حکم بده یعنی هیچ ارزشی برای اون کسی که حقش ضایع شده رو نداره!!عدالت میگه اول خود اون شخص تصمیم بگیره بعد قاضی.

  نمی توان منکر این شد که فرد قربانی، معمولا سخت ترین تصمیمات را درباره مجرمی می گیرد که آزارش داده است، لذا هیچ جای دنیا، تنبیه مجرم راه به دست فرد قربانی نمی گذارند، چون که او زجر کشیده و او از عدالت فرسنگ ها فاصله دارد
  --------------------------------------------------------------------------------
  جناب گمنامیان همه جای دنیا واسه فرد قربانی ارزشی قایلی نیستند که حقی هم بهش بدند!!!یعنی فرد قربانی هیچی نیست ما حکومتیا تصمیم میگیریم.این یعنی ارزش دادن؟!!!!!!
  تازه قاضی انقدر کشش میده که فرد قربانی ببخشه همین امنه 7 سال طول کشید تا حکمش صادر بشه.بلافاصله که حکم صادر نمیکنن.کشش میدن تا فرد خشم و غضبش فرو بره.

  پاسخحذف
 6. اصولا با تفویض حکم دهی به آسیب دیده مخالفم وظیفه قاضی وهیات منصفه(اگر باشند)است. مملکت باید قانونی داشته باشد که برای همه بدون هیچ بخششی اجرا شود، ولی دم و ... هم کشک است. قصاص وحشی گری است و خشونت را متوقف نمی‌کند که هیچ بدتر آنرا به جان جامعه می‌اندازد.

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.