یکشنبه، اردیبهشت ۱۸، ۱۳۹۰

ویدیو با زیرنویس فارسی /کنفرانس زنان در تد / آیا به پایان دویست هزار ساله مردسالاری در جامعه انسانی رسیده ایم؟

این ویدیوی را خانم سهیلا ترجمه کرده و من برای سایت تد آنرا بازبینی کرده ام.

رشد اقتصادی در بسیاری از جوامع باعث شده که زنان ، جایگاه بهتری بیابند، به عنوان مثال ، در کره جنوبی تا چند دهه قبل، اگر زنی فرزند پسر نمی آورد، با او به مانند کارگر خانگی رفتار می شد و این در قانون نیز به رسمیت شناخته شده بود، اما بعد از رشد صنعتی و پیشرفت اقتصادی ، آنها نیاز داشتند که زنان نیز به بازار کار بپیوندند، و این حضور زنان در جامعه و بخش کار، باعث شد که زنان اندک اندک جایگاه منصفانه ای در اجتماع بیابند.

در این سخنرانی زیبا، خانم هانا روزین با ارایه آماری خیره کننده نشان می دهد که زنان بر حسب جبر اقتصادی جامعه ، در این چند دهه بسیار پیشرفت کرده اند و در آمریکا، در بسیاری از زمینه ها از مردان جلوتر هستند.

لینک این مطلب در سایت بالاترین------آزادگی --------ریشه ها--------فرندفید


پیوند به ویدیوهایی دیگر با زیرنویس فارسی درباره حقوق زنان که من برای سایت تد ترجمه کردم ام:
۲ نظر:

  1. جالب بود. به امید روزی که ایران هم آمار‌هایی‌ مثل آمریکا داشته باشه.

    پاسخحذف
  2. یک مسلمان یا یک کمونیست به کس مادرش خندیده اگر فکر می کند به آزادی یا دموکراسی معتقد است٬ زیرا در مرام او چیزی به نام آزادی و دموکراسی اصلاً وجود ندارد.

    پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.