سه‌شنبه، فروردین ۲۳، ۱۳۹۰

کسانی که برای اسم خلیج فارس ، یقه جر می دهید؛ جایگاه زبان فارسی در سایت تد را دریابید!

سایت تد را می شناسید ؟! البته که می شناسید، باید بشناسید !

سایت تد، یک بنیان غیر انتفاعی است که هدفش گسترش اندیشه و ایده ها است. افراد روشنفکر و مهم دنیا، به سخنرانی در آن می پردازند و اندیشه های نوین را مطرح می کنند؛ از نخست وزیر بریتانیا گرفته تا بیل گیتس ؛ از ایزابل آلنده گرفته تا فعالین بین المللی حقوق زنان. 

کلمه تد از این سه کلمه درست شده است : Technology, Entertainment, Design

در سایت تد، یک بخش مهم وجود دارد به نام ترجمه ، و افراد مختلف به ترجمه ویدوهای کنفرانس تد به زبان های مختلف می پردازند، و البته سطح مشارکت فعالین و روشنفکران هر کشوری ، از تعداد سخنرانی های ترجمه شده ، مشخص می شود. 

همیشه نیز 25 زبانی که بیشترین ترجمه در آن صورت گرفته است، در قسمت زبان های ترجمه شده، لیست شده است. تا کنون زبان فارسی ، بیست و پنحمین زبان بود، اما اکنون جای خود را به زبان ویتنامی داده است ! (اینجا)

ضمنا، 
جهت اطلاع کسانی که برای اسم خلیج فارس ، یقه جر می دهند، باید عرض کنم که زبان عربی بیشترین تعداد ترجمه ها را داشته است و این واقعا مایه شرمساری برای فارسی زبانان است و نشان می دهد که ما به مقوله فرهنگی اهمیت لازم نمی دهیم. 

لذا همین جا از تمام کسانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند ، خواهش می کنم که برای  این مقوله مهم و فرهنگی ، آستین بالا زده و به کمک ما مترجمین تد بیایند؛ چرا که گسترش مطالب فارسی سایت تد، به گسترش و بالا بردن سطح فرهنگی جامعه ، کمک بسیار می کند. (می توانید از اینجا آغاز کنید) و اگر نیاز به هر کمکی داشتید، به من ایمیل بزنید، در خدمت شما خواهم بود. 


لینک این مطلب در بالاترین ------آزادگی---------ریشه ها------فرندفید

۲ نظر:

  1. گمنامیان جان، مشکل اصلی مردم ایران بی مسئولیتی و تنبلی است. همین هم بلای جان دموکراسی در ایران شده است. (البته در میان عوامل دیگر)

    پاسخحذف
  2. ( کمونیست = مسلمان = تجزیه طلب = تروریست = بیگانه = ضد آزادی و دموکراسی = عوامل عقب ماندگی = دشمن ایران و ایرانی )

    پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.