سه‌شنبه، آبان ۱۱، ۱۳۸۹

چرا باید برای دموکراسی بجنگیم؟ / وضعیت کنونی ایران، مشابه کره شمالی است ولی ایران مبتنی بر دموکراسی ، کره جنوبی خواهد بود.


تصور کنید که رژیم جمهوری اسلامی بر سر کار نیامده بود و مردم ایران قدر دکتر بختیار را می دانستند و در کنار او ، شروع به تقویت پایه های دموکراسی در ایران می کردند و حکومت پادشاهی ایران، واقعا تبدیل به یک نظام مردم سالار می شد. به نظر شما الان ایران در چه جایگاهی قرار داشت؟

کشوری که دارای مردمی سخت کوش است، از نظر جغرافیایی در حساس ترین و بهترین موقعیت ممکن قرار دارد، منابع عظیم نفت و گاز  و معادن متفاوت و متعدد دارد و ...؛ براستی چه کارها که نمی شد انجام داد.

نگاهی به کره جنوبی در سی سال قبل بیاندازیم، کشوری عقب مانده (حتی در مقایسه با ایران آن روزگار) بوده است، اما صرفا به یمن حضور دموکراسی ، مردم این کشور به شایسته سالاری دست پیدا کرده اند و چون شایسته سالاری بوده است، امنیت سرمایه گذاری خارجی به وجود آمده است و در طی سی سال، تبدیل به کشوری شده است که شانه به شانه ژاپن در حال حرکت است.

پیشرفت کره جنوبی و کره شمالی در این سی ساله ، مقایسه بسیار جالبی است، هر دو کشور از منابع و موقعیت جغرافیایی نسبتا مشابهی برخوردار هستند، اما یکی در فقر مطلق به سر می برد و فقط در چند سال گذشته ، بیش از دو میلیون نفر از گرسنگی مرده اند، چرا که دیکتاتوری ابله بر آن کشور حکم می راند.

اما کره جنوبی، به دلیل دموکراسی و شایسته سالاری ، از هیچ شروع به ساختن همه چیز کرده است، امنیت سرمایه گذاری را تضمین کرده اند و به کمک سرمایه گذاری خارجی ها، تبدیل هب کشوری بسیار پیشرفته شده اند.

مقایسه این دو کشور، نشان از تفاوت اداره کشور به شیوه دموکراسی و دیکتاتوری است، حال این مقایسه ساده را می تواند برای ایران نیز به کار برد.

وضعیت کنونی ایران، مشابه کره شمالی است ولی ایران مبتنی بر دموکراسی ، کره جنوبی خواهد بود.

 این عکس که در شب گرفته شده است، تفاوت پیشرفت کره شمالی و عقب ماندگی کره جنوبی است، یکی در تاریکی و بدویت است و دیگری در اوج پیشرفت:
هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.