یکشنبه، آبان ۲۴، ۱۳۹۴

نفرت و نبود مدارا، آدمی را کور می کند، و او را از انسانیتش دور می سازد/ خردگرایی از نفرت فرسنگ ها فاصله دارد

نفرت و  نبود مدارا، آدمی را کور می کند، و او را از انسانیتش دور می سازد:
-----------
آنچه باعث می شود گروهی اسلحه به دست بگیرند و در یک مکان پر از آدم، شلیک کنند، آن هم در حالی که نمی دانند این گلوله به که برخورد خواهد کرد، نفرت است. 
-----
آنچه باعث می شود آن شخص اسلحه به دست، به خودش این اجازه را بدهد که چنین کند، نبود مدارا است..، شوخی یا نقد یک کارتونیست  با پیامبرش، باعث می شود که او به خود چنین اجازه ای را بدهد.
-----
این نفرت و نبود مدارا، سم است. سرطان است، باید چشمها را باز کرد و از آن دوری جست. 
----------------------
در فضای مجازی، برخی ها را می بینم که سعی می کنند فجایع رخ داده در پاریس را به نام همه مسلمانان تمام کنند...، این بی انصافی است. 
---------
این آغازگر راه پر خطری است، این آغازگر همان نفرت است. 
شما حق دارید از اسلام انتقاد کنید و هر گونه که میخواهید آنرا به چالش بکشید. اما حق ندارید مسلمانان را، به صورت چشم بسته، و صرفا به دلیل مسلمان بودن، متهم کنید. 
--------
آن عضو داعش، چشم بسته شلیک می کند و برایش مهم نیست که چه کسی قربانی می شود، اما یک فرد خردگرا باید رفتارش متفاوت باشد. باید چشمانش را باز کند، و نفرت را به صورت چشم بسته به طرف دیگران «پرتاب» نکند. 
یادمان باشد، هر انسانی حق دارد که عقیده خاص خود را داشته باشد، و تا زمانی که آزادی و منافع دیگر اعضای جامعه را به خطر نیانداخته، باید مصون از اتهام باشد. 


----
یادمان باشد، گسترش دادن نفرت خواسته امثال داعش و رژیم جمهوری اسلامی است، آنها در سایه نفرت است که خوب دوام می آورند، برایشان مهم نیست این نفرت از طرف جامعه متمدن باشد، یا از طرف طرفداران خودشان، آنچه برای آنها مهم است، گسترش نفرت است. 

در سایه نفرت و ایجاد بحران، آنها دوام می آورند..، 
با گسترش نفرت، به این روند خطرناک کمک نکنیم. 

------------
آنچه که می تواند داعش را نابود سازد، ارزش هایی بنا شده بر سه اصل «برابری، برادری و آزادی» است، همان چیزی که جامعه فرانسه را شکل داده است، یادمان باشد، نفرت با این سه اصل در تناقض است. 
---
I’m Muslim, But I’m Not…
Posted by BuzzFeed Video on Wednesday, 16 September 2015

۲ نظر:

 1. درود به شما
  مطلبی که نوشتید بصورت کلی درسته اما بنظرم نکته ای اصلی چیز دیگه ای هست
  اونم اینکه خردگرایی با دین و مذهب از زمین تا آسمان فاصله داره ! فرقی نداره چه دین و مذهبی باشه
  تمام ادیان دنیا بر پایه بی خردی بنا شده اند و من نمیتونم تصور کنم که دینی بر پایه خردگرایی باشه !
  منظورم این نیست که تمام چیزهایی که دین( هر دینی) میگه کاملا غلطه. شاید مطالب درستی هم داخلش باشه ولی اون مطالب درستی که داخلشون هست چیزای سخت و یا عجیبی نیست که به ذهن کسی نرسه و همیشه جزو بدیهیات هستن.
  کاملا طبیعیه که هر دینی یه چیزای درستی رو هم میاد داخل خودش مطرح میکنه که بتونه طرفدار پیدا کنه برای به سلطه بردن انسانها !
  حالا نکته اینجاست که شاید یه مسلمون بیاد مثل این کلیپی که گذاشتید خودش رو از تمام زشتیهایی که عقل و خرد بهش ایراد وارد میکنه تبرئه کنه و بگه من تروریست نیستم یا شادی رو دوست دارمو عصبانی و خطرناک نیستم و یا افراطی نیستم و یا عاشق انسانها هستم و یا هرچیز دیگه ای ولی همینکه مسلمونه نشون دهنده اوج بی خرد بودن و خطرناک بودنشه. مطمئن باشین همه اینا در یه جایی ذات بی خردی و بی منطقیشون رو نشون میدن چون یاد گرفتن خودشون فکر نکنن بلکه چیزی به اسم دین براشون فکر کنه و بدتر اینکه اون دین اسلام باشه که تاریخ اثبات میکنه که از بدو شروعش ذره ای از انسانیت و اخلاق هم نداشته.
  به هر حال ممنون مطلب خوبی بود.

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.