یکشنبه، آبان ۱۸، ۱۳۹۳

ریشه ظهور احمدی نژادها از کجاست؟/ آیا الزاما یک فرد فقیر، سیاستمدار خوبی است و به جامعه اش خدمت خواهد کرد؟!

در برخی از  جوامع جهان سوم، برخی تصور می کنند که هر کسی که پولدار بود، الزاما آدم بدی است و از راه دزدی و غارت اموال عمومی، به این ثروت کلان دست یافته است.

این تصور در بسیاری از موارد در کشورهای جهان سوم، صحیح است، گفته می شود حسنی مبارک، رییس جمهور سابق مصر، بیش از چند میلیارد دلار ثروت داشته است، یا برخی از ژورنالیست ها، از ثروت چهل میلیاردی بشار اسد صحبت می کنند.

طبیعی است که در یک کشور جهان سوم، جز با غارت اموال عمومی نمی توان به ثروت قابل توجهی دست یافت و یا پولدار شد. این مثال، در ایران کنونی نیز تا حدی صادق است. عموم افرادی که از سطح عادی جامعه ثروتمند تر هستند، به نوعی با این رژیم در ارتباط هستند و از رانت های دولتی بهره می برند.

اما این دیدگاه، برای جهان مدرن درست نیست. در یک کشور دمکراتیک که بازار آزاد در آن وجود دارد، یک نفر با کار سخت و تلاش، می تواند پولدار شود. کافی است آن شخص یک دکتر خود، یا وکیل موفق باشد.

دیدگاهی که در جهان سوم وجود دارد، مضرات بسیاری برای آن جامعه به همراه دارد. به عنوان نمونه، گروه هایی که به دنبال روی کار آوردن نظامی دیکتاتوری هستند و یا قصد سرنگونی نظام حاکم بر آن کشور را دارند، از وجود افراد ثروتمند، استفاده بسیار می کنند و به مرد عادی یادآور می شوند که این فرد پولدار، حق آنها را خورده است.

در این میانه، افراد پوپولیستی چون احمدی نژاد، می توانند  با نشان دادن اینکه مخالف تبعیض هستند و قصد مبارزه با فساد اقتصادی را دارند، به راحتی آرای مردم را کسب کنند، چون در انتخابات کشورهای دیکتاتوری،آزادی بیان وجود ندارد و عامه مردم، از واقعیت های پشت پرده آگاه نمی شوند.

اینگونه است که فقر، در چنین کشورهایی تبدیل به ارزش می شود، در حالی که فقر، ارزش نیست، و در صورتی که یک فرد پولدار، از راه درست و سالم، ثروت خود را کسب کرده باشد، شایسته احترام است، چون او با فعالیت های خود، در جامعه تولید کار کرده و مالیات نیز داده است. 


مطالب  گذشته: 


۱ نظر:

  1. «الفقر فخري» که اون عرب فلان فلان‌شده گفت ما رو بدبخت کرده و یه عده رو خوشبخت!

    پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.