پنجشنبه، تیر ۰۵، ۱۳۹۳

بررسی آمار تکان دهنده دعواهای خیابانی در ایران!

برخی از آماری که از ایران به گوش می رسد، پشت آدمی را به لرزه در می آورد! رادیو دویچه وله، گزارش داده است که:

دعوای خیابانی در ایران: مسئولان سازمان پزشکی قانونی ایران گزارش داده‌اند که آمار پرونده‌های ثبت شده برای نزاع در سه ماهه اول سال جاری خورشیدی ۱۶۵ هزار و ۳۶۵ مورد بوده است. آمار نزاع در مدت مشابه سال ۱۳۹۱ برابر با ۱۶۱ هزار ۵۵۵ مورد بوده است. بدین ترتیب آمار سال ۹۲ افزایش نشان می‌دهد. کل آمار مربوط به سال ۱۳۹۱ برابر است با ۶۱۷ هزار و ۳۵۸ پرونده.
اگر کمی روی این آمار فکر کنیم، و به نکات ذیل توجه کنیم، تازه متوجه می شویم که چقدر ماجرا خطرناک و بحرانی است:

یک- حدود هفت صد هزار پرونده در پزشک قانونی، به دلیل دعوای خیابانی در سال گذاشته تشکیل شده است.

دو: بخش عمده ای از دعوا ها، اصولا گزارش نمی شود! روند تشکیل پرونده در پزشک قانونی به این شکل است که اول باید به نیروی انتظامی گزارش داد، بعد اگر پرونده به دادگاه کشید، تازه قاضی یا بازپرس، به پزشک قانونی دستور می دهد که شخص را معاینه کنند. در نتیجه می توان گفت شاید کمتر از ده درصد این نزاع ها، به پزشک قانونی می رسد! بسیاری از دعواها، آصولا منجر به زخمی شدن طرف نمی شود که بخواهد به پزشک قانونی برسد.

سه- با توجه به جمعیت ایران و از آنجایی که در هر دعوایی، حداقل دو نفر درگیر هستند، می توان ادعا کرد که از هر ده نفر ایرانی، یک نفر در سال دعوای منجر به آسیب جدی می کند، و از هر دو نفر ایرانی، یک نفر هر سال یکبار  دعوای خیابانی را تجربه می کند!

چهار-این آمار، بیش از بیست و پنج برابر آمار دعوا در آمریکا، و بیش از چهل برابر آمار انگلیس است..!

شاید علت این تعداد عظیم دعوا را بتوان در موارد زیر خلاصه کرد:

یک- بی عرضگی نیروی انتظامی!

دو- فشار زندگی و  اقتصادی بر جامعه و شهروندان،

سه- افسردگی شدید مردم

چهار- نبود یک ارگان مسئول که با فرهنگ سازی، جلوی چنین مسایلی را بگیرد.

پنج- اجرای مراسم اعدام و شلاق زدن، که باعث گسترش خشونت در جامعه شده است.
نبود مدارا، آغاز ستمگری است! مدارا، به معنای پذیرش دیگر انسان ها به عنوان افرادی برابر با خود؛ و اعطای حقوقی برابر با خود، به آنها است!

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.