چهارشنبه، فروردین ۲۱، ۱۳۹۲

ویدیو با زیرنویس فارسی/ چرا برای رعایت اخلاقیات در جامعه ، نیازی به خدا و دین نیست؟ / چگونه اسلام دستور به سر بریدن می دهد و مدعی اخلاق نیز هست؟!

یکی از مهمترین محسناتی که  خداپرستان برای اعتقاد به وجود خدا عنوان می کنند، این است که با وجود خدا، انسان ها به رعایت اخلاقیات و نظم در جامعه می پردازند.
در اینجا می با ذکر چند نکته می خواهم نشان دهم که اصولا ادیان هیچ نقش مثبتی در پایه ریزی و استحکام اخلاقیات در جامعه ندارند: 
-         فرض کنیم که شما یک خداپرست هستنید و در کسری از ثانیه ، متوجه می شوید که خدایی وجود ندارد، واکنش شما چه خواند بود ؟! آیا اسلحه برداشته و به بانک سر خیابان می روید، چند نفر را می کشید و پول های بانک را به سرقت می برید؟ یا اینکه به سراغ زن همسایه می روید وبه او تجاوز می کنید؟! 
-          طبیعی است که شما نیز به مانند اکثریت جامعه ، به زندگی عادی خود و رعایت اصولی بسیار ساده چون احترام به حقوق دیگران ادامه خواهید داد.  
-         حال تصور کنیم شخصی چنین نیست وبه محض اینکه دریابد خدایی نیست، اسلحه به دست می گیرد و به خیابان می رود و هم از بانک سرقت می کند، هم چند نفر را می کشد و هم به چند زن بی دفاع تجاوز می کند و  استدلال او نیز چنین است که چون خدایی نیست، چنین کارهایی هیچ اشکالی ندارد. 
-         به چنین شخصی باید گفت که تو در گذشته اگر چنین کارهایی انجام نمی داده ای، صرفا برای این بوده که از خدای خودت پاداش بگیری ، و هیچ اعتقادی به اخلاقیات نداشته ای ، شخصیت تو ، شخصیت فردی جنایتکار است. 
-         بی شک چنین فردی ، حتی در زمان اعتقاد به خدا نیز دست به جنایات متعدد می زده است و نکته ای که به ذهن خطور می کند، این است که چنین فردی ، با چنین ذهن پلیدی، در صورتی که از ترس خدا دست به جنایت هم نزند، آیا شایسته بهشت رفتن را پیدا خواهد کرد ؟! 
-         نکته مهم دیگر این است که تعاریفی که ادیان از اخلاقیات ارایه می کنند، تعاریفی احمقانه است، مثلا در دین اسلام، خوردن الکل که یک امر شخصی است، ممنوع است، اما کتک زدن زنان ، آزاد است (طبق آیه 34 سوره نسا). 
-         اصولا طبق دستوران ادیان، دست زدن به بسیاری از جنایت ها، آزاد است و به آن نیز توصیه شده است. مثلا سنگسار کردن ، گردن زدن یا قطع دست  و یا کشتن مخالفین، اعمالی است که هر کودک شش ماهه ای (!) به غیر اخلاقی بودن آنها شهادت می دهد. براستی چگونه است که دینی دستور به سنگسار کردن بدهد و باز مدعی اخلاق باشد؟
-         توصیه می کنم این ویدیو جذاب و دیدنی ، از سام هریس را ببینید، او معتقد است که باید تعریف اخلاقیات را نیز به دانش سپرد. او می گوید مگر ما مثلا برای نظرات فیزیک طالبان، ارزشی قایل هستیم که حالا بخواهیم برای نظرات این افراد در زمینه اخلاقیات ، ارزشی قایل شویم؟
-         این تصویر، به خوبی گویای تفاوت رعایت اخلاقیات توسط خداباوران و آتیست ها است، در موسسه ملی علوم آمریکا، نود و سه درصد اعضا خداناباور هستند، در حالی که آتیست های تنها بیست درصد جامعه را تشکیل می دهند. اما نکته بامزه اینجاست که تنها0.20  درصد زندانیان ، آتیست هستند و در حالی که باید این رقم ، بیست درصد باشد.
به دیگر عبارت، شانس زندان رفتن یک آتیست در مقایسه با افراد عادی جامعه ، یک صدم است ، اما شانس اینکه آن آتیست در مرکز ملی علوم باشد، پنج برابر افراد جامعه است.
در عمل این تصویر نشان می دهد که اعتقاد وجود به خدا و ادیان، باعث آسیب اخلاقیات می شود !
 فراموش نفرمایید، وقتی کسی حاضر به انجام جنایت است و فقط به دلیل ترس از عذاب نمی کند، دیگر به صورت ساختاری به هیچ اخلاقیاتی پایبند نیست و معمولا ادیان نیز راهی را برای دور زدن همان قید و بند خود ، پیدا می کنند. 
بسیار متاسفم که می بینم نظر برخی این است که  اگر چماق دین بالای سر مردم مثلا ایران نباشد و انها از آخرت و عذاب خدا و چوب داغ فلان ، نترسند، قابلیت دست یازیدن به هر چنایتی را دارند و حاضرند هر جنایتی بکنند. در دیدگاه  آنها  ، عموم مردم با فرهنگ پایین و جنایتکار هستند و تنها به دلیل چماق دین، دست به جنایت نمی زنند
از نظر من بر عکس این موضوع است، مردم ایران شعور لازمه را دارند و تنها به دلیل پایبندی به اسلام است که خیلی از جنایات رخ می دهد.
این ویدیو را چند سال قبل برای سایت تد ترجمه کرده بودم و بر آن زیرنویس فارسی گذاشته بودم، در این ویدیو، سام هریس، به مساله مهمی چون اخلاقیات و دین می پردازد و می گوید، مگر نظریات طالبان در زمینه فیزیک درست است، که حالا بخواهیم نظرات آنها را در زمینه اخلاقیات، اجرا کنیم؟! 


۳ نظر:

 1. ﺑﻪ ﺯﻧﺎﻥ ﺗﺮﮎ ﺗﺠﺎﻭﺯ ﮐﻨﯿﺪ ﭼﻮﻥ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺯﻭﺭ ﮔﺎﯾﯿﺪﻩ ﺷﻮﻧﺪ ﺗﺠﺎﻭﺯ ﺑﻪ ﺯﻧﺎﻥ ﺗﺮﮎ ﺭﻭ ﺍﺯ ﮐﻮﻥ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﯿﺪ ﺗﺎ ﻟﺬﺕ ﺑﯿﺸﺘﺮﯼ ﺑﺒﺮﯾﺪ ﻣﺸﮑﻠﯽ ﻧﯿﺴﺖ ﺁﻧﻬﺎ ﻫﻢ ﺧﻮﺷﺸﺎﻥ ﻣﯿﺎﯾﺪ ﻣﻦ ﺯﻥ ﺗﺮﮎ ﺯﯾﺎﺩ ﮔﺎﯾﯿﺪﻡ ﺣﺮﻓﻢ ﺳﻨﺪﻩ

  پاسخحذف
 2. درود بر بانو گمنامیان.
  مطالبتان را همیشه می خوانم ولذت می برم.
  وقتی آماری که ارائه دادید را مطالعه کردم برآن شدم که صحت آن را بررسی کنم.(از منابع فارسی استفاده نکرده ام.)
  اما طبق تحقیق بنده درصدهایی که گزارش شده هم خوانی ندارد(در بین آمار مختلف زندانیان چنین چیزی هم دیده می شود):
  مسیحیان
  50.6 پروتستان ها
  14.5 کاتولیک ها
  0.8 مورمون ها
  0.4 ارتدوکس ها
  مذاهب دیگر
  9.4 مسلمان ها
  1.7 یهودیان
  10.6 آتئیست ها
  البته از ذکر درصد مربوط به مذاهب نا آشنا پرهیز کردم.همانطور که می بینید به نظر می رسد آتئیست ها با توجه به تعداد اندکشان در کل جامعه اما درصد نسبتا بالایی از زندانیان را به خود اختصاص می دهند.ضمن اینکه تفاوت بالای آماری در زندانیان مسیحی و مسلمان به چشم می خورد اما همه ما می دانیم که اسلام به مراتب از مسیحیت پست تر است. همانطور که دلیل این مطلب مسلما تعداد بیشتر مسیحیان نسبت به مسلمانان است و نه برتری اسلام نسبت به مسیحیت.به همین ترتیب اختلاف آماری آتئیست ها ومسیحیان هم قابل توجیه است.با عرض معذرت ولی به نظر نمی رسد دلیلی که آوردید موجه باشد.میشه بپرسم این آمار رو از چه منبع معتبری استخراج کردید؟
  آمار 0.2% زندانی ها متعلق به 16 سال پیش است وخیلی قدیمی ست.البته آمارتان در خصوص موسسه ملی علوم تقریبا درست است با این تفاوت که 72.2 آتئیست و 20.8 ندانم گرا و 7 خداباورند.علاوه بر این طبق آمار سال 2012، 16% مردم آمریکا بی دین هستند و آتئیست ها و ندانم گراها مجموعا 6% مردم آمریکا را تشکیل می دهند.ببخشید اما چون آمار مسئله مهمی ست کنجکاوی به خرج دادم وگرنه شما استادی:)

  سپاس

  پاسخحذف
 3. این آمار را از کس خواهرت درآوردی مادرجنده؟
  ما که هر چی جستجو کردیم چیزی مثل این پیدا نکردیم

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.