یکشنبه، مرداد ۲۹، ۱۳۹۱

خمس چیست؟! / چرا وجود خمس در اسلام، باعث گسترش زیر ساخت «پولشویی» و جرایم سازمان یافته در جامعه می شود؟

پولشویی، عملی غیر قانونی است که در زمینه مشروع و قانون جلوه دادن پول هایی است که از روشی غیر قانونی (مانند قاچاق مواد مخدر) بدست آمده است.

شاید اغراق نباشد بگوییم پول شویی مواد مخدر به اندازه خود قاچاق مواد مخدر، جرم خطرناکی است؛ چه آنکه پول شویی زیر ساخت قاچاق مواد مخدر را به وجود می آورد؛ اگر کسی موفق به دریافت و استفاده از پول کاری مانند قاچاق مواد مخدر نباشد، به قاچاق دست نمی زند! 

پول شویی تنها برای فعالیت های  مواد مخدر نیست، بلکه برای هر کار غیر قانونی است که صورت گیرد. از قاچاق سیگار، تجارت اسلحه یا هر کار غیر قانونی دیگر در هر ابعادی. 

حال بپردازیم به مساله وجود خمس در اسلام و ربط به آن پول شویی!

می دانیم که هر مسلمانی باید خمس پول خود را، یعنی بیست درصد آنرا به مرجع تقلید خود بدهد.

البته این خمس، از ثروتی اخذ می شود که اضافه تر از نیاز شخص باشد. مثلا از پولی که در بانک است و شخص مثلا برای غذای روزانه، دیگر به آن نیازی ندارد.

در قران نیز آمده است که یک پنجم چنین پولی باید به پیامبر یا خویشاوندان او پرداخته شود که در این دوره زمانی، سید هایی مانند خامنه ای، مدعی خویشاوندی و نمایندگی پیامبر هستند و این مبلغ را به جیب مبارک می زنند!

آیه چهل و یک سوره انفال: 

"و اعلموا أنّما غنمتم من شیءٍ فأنّ لله خُمسه و للرسول ولِذی القربی والیتامی و المساکین و ابن السبیلای مؤمنان بدانید که آنچه به شما غنیمت و فایده رسد (کم یا زیاد) خمس (یک پنجم) آن مخصوص خدا و رسول و خویشان او و یتیمان و فقیران و در راه ماندگان است اگر ایمان به خدا و آنچه بر بنده خود نازل کرده‌ایم دارید."
مبالغی که مراجع تقلید به عنوان خمس دریافت می کنند، معمولا مبلغ کلانی است،چون افراد معمولی که حاضر به دزدی از جامعه نیستند، پولی ندارند که بخواهند خمس آنرا بدهند! اما افرادی که به رژیم متصل هستند و به دلیل رانت، پول های کلان به جیب می زنند، پول های کلانی دارند و تصور می کنند با پرداخت خمس، دیگر گناهان آنها پاک می شود و الله ظلمی که آنها در حق مردم جامعه می کنند را نادیده می گیرد!

در حقیقت وجود قانونی به نام خمس در اسلام، باعث می شود که زمینه پولشویی به وجود آید. 

اعتقاد به اسلام، باعث می شود که فرد به هر جنایتی دست بزند، بعد تصور کند با پرداخت مبلغی پول به فلان مرجع تقلید، گناه او شسته خواهد شد! 

در حقیقت، یکی از مهمترین عامل های بازدارنده از وقوع جرم، وجدان اشخاص عادی است، هر فرد عادی می داند که مثلا قاچاق مواد مخدر بد است، و به آن دست نمی زند، اما متاسفانه وجود قانوی به نام خمس در اسلام، باعث می شود که این عامل وجدان، بی اثر شود! 

فرد با خود می اندیشد که اگر جنایت کند، با پرداخت پول، گناه او پاک می شود! 

در خاتمه باید گفت این خنده دار است که بعد از هزار و چهار سال که از حمله اعراب به ایران گذشته، برخی معتقد باشند هر جنایتی می توانند بکنند، به شرطی که به فامیل و فرزندان فرمانده آن اعراب، پول بدهند...!!

جمله معروفی است از استیون واینبرگ (فیزیک دان برجسته) وجود دارد که می گوید: 


Religion is an insult to human dignity. With or without it you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion.
 با بودن و نبودن مذهب،  مردم نیک‌سیرت اعمال خوب و انسان‌های پلید کارهای زشت را همچنان ادامه خواهند داد. اما برای آنکه مردم پاک‌سرشت دست به اعمال پلید بزنند، تنها به مذهب نیاز داریم!!


۲ نظر:

  1. کیر گوهی خوک تو کس ننه وزارت اطلاعاتی ها و بسیجی ها و پاسداران و پلیس های حکومت اسلامی.

    پاسخحذف
  2. فحش به حزب الله و نوکران حزب الله قرار نبود حذف بشه. چرا حذف می کنی؟

    پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.