چهارشنبه، مرداد ۲۵، ۱۳۹۱

در ایران، به ازا هر توالت عمومی، هشت امامزاده وجود دارد!/ بهتر نیست همه امامزاده ها را به توالت عمومی تبدیل کنیم؟

در این نوشته، قصد توهین به هیچ امام و یا امازاده ای را ندارم، تنها چند واقعیت را کنار هم می چینم:
-         بر اساس استاندارد های جهانی، برای هر هزار و یکصد مرد، نیاز به یک سرویس بهداشتی عمومی است، برای هر پانصد زن نیز یک سرویس بهداشتی عمومی باید ساخته شود. (منبع: سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل متحد)
-         بر اساس آمار فوق، نیاز به سی و پنج هزار سرویس بهداشتی مردانه و بیشت از هفتاد هزار سرویس بهداشتی زنانه در کل کشور داریم، یعنی در مجموع و بر اساس استانداردهای عمومی، بیش از یکصد هزار سرویس بهداشتی عمومی در کل کشور ایران مورد نیاز است.
-         بر اساس آمارهای رژمی، کمتر از یک هزار توالت عمومی در کل کشور ایران وجود دارد! مثلا در تهران با جمعیتی معادل ده تا پانزده درصد جمعیت کشور و با اینکه پیشرفته ترین شهر ایران است،  تنها دویست سرویس بهداشتی وجود دارد.
-         جمع بندی رقم فوق، یعنی اینکه آمار فوق، باید یکصد برابر بشود تا کشور ما به استاندارد جهانی برسد! در کشورهای پیشرفته، شما می توانید به یک شماره اس ام اس بزنید و آنها نزدیک ترین دستشویی عمومی را به شما اطلاع دهند.
-         وجود توالت عمومی در سطح شهر اهمیت زیادی دارد، چون اولا دیگر کسی مجبور نمی شود در سطح شهر کار غیر بهداشتی(!) کند و از طرف دیگر، کسی مجبور نمی شود مدت زیادی خودش را کنترل کند، چون این کار ضرر زیادی برای بدن دارد. وجود توالت عمومی، در دراز مدت، هزینه های بهداشتی و درمانی جامعه بسیار کاسته خواهد شد.  
-         به گزارش این منبع، تعداد هشت هزار امام زاده در کشور وجود دارد! یعنی به ازا هر توالت عمومی در ایران، هشت امام زاده وجود دارد!
اگر مردم ایران به جای این همه امامزاده، توالت عمومی می داشتند، وضع کشور بهتر نبود؟! بهتر نیست همه این امامزاده ها را به توالت عمومی تمومی بهداشتی تبدیل شوند تا مردم از آنها یک استفاده درستی بکنند؟۱۳ نظر:

 1. be nazaram aval ghabre babato va jado abadeto tovalet kon

  پاسخحذف
 2. از قبر امام خمینی شروع کنیم تا برسیم به امام رضا تو مشهد، نظرت چیه رفیق؟

  پاسخحذف
 3. https://balatarin.com/permlink/2012/8/15/3119942

  پاسخحذف
 4. من موافقم
  البته همین الانم توالت هستن ها کاربرد دیگه ای هم ندارن
  تنها فایده اش اینه که دیگه فقط وقت نماز باز نمیشه
  همیشه میشه توش ...

  پاسخحذف
 5. بابا عجب بیکاری هستی تو.خب که چی؟ شاعر میگه گر قافیه تنگ آید شاعر به جفنگ آید . حکایت شما شده گمنامیان عزیز. اگه میبینی ذهنت یاری نمی کنه که مطلب جالب تحویل مردم بدی پس ساکت بمون و پست نده. اینطوری سنگین تری.این همه ذهنتو درگیر اراجیف میکنی که چی آخه؟ به ازای هر فلان ، فلان تا فلان هست!! این چیه آخه؟ لا اقل بالاترینو به گند نکش با این پست های مضحکت

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. آی کیو!!
   یک -


   هر موقع توانستی یک مطلب بدون غلط بنویسی و وبلاگت سالی بالای یک میلیون بازدید کننده داشت، بیا اینجا تا جواب بهت بدهم!!!

   با تو هیچ حرفی درباره کیفیت مطالب این وبلاگ ندارم، کسی که در رویای بالاترین به سر می برد، ارزش پاسخگویی ندارد!!

   اینجا چند مطلب مستند و علمی نوشته شده است، اگر حرفم جایی اشکال دارد، اشکالش را بنویس! با توهین به جایی نمی رسی!

   دو-
   من بالاترین نیستم، به اکانتم نیز چندیدن ماه است که لاگین نکرده ام آی کیو!!!

   حذف
  2. نظر ترولر ها را پاک می کنم، نوشته بودم:
   ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند.

   حذف
 6. منکه میگم تمام امامزاده ها دارای توالت و سرویس بهداشتی تمیز با آبگرم و مایع صابون هستن الحمدلله. و اگه اونا رو هم جزو آمار بیاری توالتهای موجود تعدادشان بالا میره! شما بجای این پیشنهاد بهتره به دولتتون بگی که توالتهای امامزاده ها با نذورات مردمی ساخته شده اند و این مطلب باعث نشه که این تعداد را بحساب خودشون واریز کنن.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. اولا عموم امامزداه توالت بهداشتی ندارند! دوما ساعت کاری محدود دارند،

   بماند که جای آنها معمولا در مناطقی نیست که شلوغ است و به توالت نیاز است.

   خوب همان پول می شود خرج توالت عمومی کرد!

   حذف
 7. اون 1000 توالت عمومی که آمار دادن همون مساجد تهران است که انصافا بهترین نقش آنها " جایی برای ریدن " می باشد . در کل فکر بکری بود. اما یادت رفت حوزه های علمیه را هم اضافه کنی

  پاسخحذف
 8. البته هر چیزی جای خودش را دارد. امامزاده ها هم بخشی از نیازهای مردم را برآورده می کنند. نیاز به راحت شدن از ترس از عقوبت، نیاز به اینکه فکر کنیم ما از بقیه مردم دنیا بهتریم و حتماً نجات یافته ایم و صالح. مهم هم نیست که همه اینها برساخته دست خودمان باشد و یک بار هم از خودمان نپرسیم که منطقاً مگر ممکن است بیش از ده هزار امامزاده فقط در ایران وجود داشته باشد؟!(آماری که ذکر کردید مربوط به چند سال قبل است). اما چطور چنین دروغ بزرگی را مردم پذیرفته اند؟ جوابش خیلی راحت است: مردم عادت می کنند، بخصوص به دروغ.

  پاسخحذف
 9. بابا کمبود توالت که دیگه غصه نداره هر کی هر جا ریدنش گرفت همونجا تو یه قیف ته بسته برینه بعدش توش بشاشه خوب هم بزنه و در مرحله آخر قیف رو تو دهنش بذاره و تهش را باز کنه.
  به این ترتیب از نظر اقتصادی هم الگوی مصرف اصلاح شده و نقدینگی بزرگی به جامعه تزریق میشود

  پاسخحذف
 10. آقای گمنامیان عزیز اول این که در یکی از کامنت ها گفته شده که اکثر امامزاده ها سرویس بهداشتی دارند که من هم موافقم. دوم این که قبول دارم شهر های بزرگ فاقد سرویس بهداشتی عمومی به اندازه کافی هستنداما قابل ذکر است که مساجد اکثر شهرها دارای سرویس بهداشتی خوبی هستند و در ساعات نزدیک ظهر و نزدیک به مغرب این سرویس را انجام می دهند. سوم این که بنا به آماری که اخیرا منتشر شده تعداد امامزاده ها را بیش از 30 هزار اعلام کرده اند بنابر این باید آمارتان را تصحیح کنید. چهارم این که مردم بسیاری به این امامزاده ها می روند و بسیاری هم معتقدند که فلان امامزاده حاجت آن ها را داده است. پنجم آن که من در یکی از برنامه های استانی (لرستان) دیدم که مردم امامزاده ای را که فرزند موسی بن جعفر می دانند و در یک منطقه کاملا دورافتاده در بالای کوه ها قرار دارد آن چنان بزرگ می دانند که بارگاهی عظیم برای او ساخته اند و گنبد و مناره هایش هم از طلاست در مصاحبه هایی که با مردم می شد چه ذوق و شوقی به این امامزاده نشان می دادند.به به نظر می رسد مقایسه ای که بین سرویس بهداشتی و امامزاده ها کردی برای میلیون ها ایرانی برخورنده باشد و موجب جبهه گیری آن ها در برابر روشنگری می شود هر چند این نکته هم وجود دارد که این میلیون ها ایرانی اصولا این مطالب را نمی خوانند یا اینترنت ندارند و یا بلد نیستند با اینترنت کار کنند که این مطالب را بخوانند. البته می دانم شما روشت این گونه است حرف هایت را بسیار تند و بی پرده می زنی اما شاید تغییر روش یا تاکتیک بد نباشد.

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.