دوشنبه، فروردین ۲۸، ۱۳۹۱

گوساله عزیزم، آقای رییس جمهور، به جای اینکه آب دریا را شیرین کنی، آب رود کارون را منتقل کن به کویر؛ لااقل مجبور نیستی نفت بسوزانی و آنرا شیرین کنی!

افسوس و صد افسوس، جامعه ایران، انسان بزرگی چون دکتر آهنگ کوثر (پدر نیک آهنگ کوثر) را به جامعه علمی دنیا هدیه کرده که افتخار جامعه ایران است. جای تاسف است که با وجود چنین دانشمند و شخصیت جهانی  در داخل ایران، احمقی مثل احمدی نژآد قرار است درباره پروژه های آبیاری کشور تصمیم بگیرد.

همانطوری که می دانید، احمدی نژاد یک پروژه چند میلیاردی دیگر را به دزدان دریایی مستقر در قرارگاه خاتم النبیا واگذار کرد تا به شعور جامعه ایرانی، توهین دیگری را روا دارد.

پروژه ای به ارزش ده میلیارد دلار تعریف کرده اند که بر  اساس آن، آب دریای مازنداران را شیرین کنند و بعد آن آب شیرین شده را به کویر منتقل کنند.

احمقانه ترین قسمت این پروژه، شیرین کردن آب دریا است، چون برای شیرین کردن آب دریا، باید مقدار زیادی انرژی مصرف شود، آب بخار شود و بعد تقطیر صورت گیرد. اصولا آب تقطیر شده آنقدر گران تمام می شود که هیچ عقل سلیمی این کار را انجام نمی دهد.

حال که مموتی تصمیم دارد چنین طرح احمقانه ای را  عملی سازد، باید به این گوساله عقب افتاده یادآور شد که می تواند مقدار اضافه آبی که از رود کارون _یا سرربز هر رود دیگری به دریا در شمال یا جنوب ایران_  را به داخل لوله ها پمپاژ کنند و به کویر منتقل کنند...!

با توجه به همین نکته ساده، فکر می کنم هزینه پروژه یک دهم می شود...! 

لااقل دیگر برای آن آب، نیاز نیست گاز و نفت بسوزانند، آنرا تبدیل به بخار کنند و بعد باز آنرا سرد کنند تا تبدیل به آب شیرین شود...!

فکر می کنم اگر یک گوساله عقب افتاده  به جای احمدی نژآد به سمت ریاست جمهوری می رسید، طرح های عملی تر و عقلانی تری را پیاده می کرد...!

برای آشنایی با دکتر آهنگ کوثر، این نوشته را مطالعه بفرمایید:

یک مصاحبه خواندنی از دکتر "آهنگ کوثر" /تصور مي كنم تا به امروز حدود ۵۰۰هزار درخت كاشته ام...!  


پی نوشت:

بی نیاز از یادآوری است که طرح هایی اینچنینی، انگولک کردن اکوسیستم منطقه است و کاری احمقانه محسوب می شود. حتی انتقال آب کارون نیز طرحی است که می تواند به محیط زیست منطقه آسیب برساند، چون با کاهش ورود آب شیرین کارون به خلیج فارس، آب دریا شورتر می شود و می تواند در دراز مدت، تمام زنجیره غذایی و اکوسیستم خلیج فارس را نابود کند.
یادم است چند دهه قبل و در زمان ارزان بودن نفت، دولت عربستان پروژه مشابهی را پیاده کرده بود، آب دریا را شیرین می کردند و با آن به کشت گندم می پرداختند، بعد از مدتی دریافتند که این کار خیلی احمقانه است، چرا که می توانند با پول  نفت مصرفی در یکسال، در کشورهای آمریکای جنوبی، زمین های حاصلخیر بزرگی بخرند...! لذا این پروژه احمقانه متوقف شد.
  

در این عکس می بیند که این مرد بزرگ، چگونه بدون آسیب رساندن به محیط زیست، لوله کشی و یا سد سازی، یک بیابان را به جنگل تبدیل کرده است، عکسی که در دست دکتر کوثر است، تصویر این بیابان، قبل از شروع به کار دکتر کوثر است، دمش گرم و سرش خوش باد.

نوشته های قبلی: 
۱۵ نظر:

 1. هروز فقط نگران روزی هستم که گمنامیان دیگر در میان نباشد .....

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. برای چی نباشد؟ حضورش هر روز از دیروز نیز پر رنگ تر خواهد شد

   حذف
 2. کلومبوس بهتره خفه شی در ضمن نگران زنت باش آخوندها سر زنت با تو معامله نکنند

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. بالاکون ، موجودی که هرچی از کون میکنیش حریص تر میشود و باز بیشتر میخواد. مجاهد موجودی مفلوکی بدلیل نداشتن امکان تماس جنسی از طریق کون خود ارضایی میکند و سرانجام تبدلیل به بالاکون میشود .

   حذف
 3. بسیار قشنگ نوشتی گمنامیان عزیز

  پاسخحذف
 4. خیلی خندیدم از نوشته ات..یعنی مثل اون بسیجی دهن گشادی که فقط داد میزنه تو هم فقط داد میزنی...تروخدا مگه ایرانی نیستی؟حتی اگه خارج هم زندگی کنی باید بدونی که رود کارون خشک شده..سواد اون گوساله ای که میگی از تو بیشتره که نخواست از کارون آب بکشه ..هاهاهاها
  این مسخره رو باش که نوشته "بسیار قشنگ نوشتی گمنامیان عزیز" چقدر بیسواد تو ایران داریم..درد ایران هم همینه..مردم بیسواد و پرافاده

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. گرامی؛
   معمولا به کامنت های اینچنینی جواب نمی دهم،

   بله، رود کارون در آستانه خشک شدن است، با توجه به چندین سدی که بر روی آن احداث شده است، اما مساله (همانطوری که در بالا نوشته ام)، استفاده از آبی است که به دریاها در شمال و جنوب ایران می ریزد.

   نکته اینجاست که قسمت عمده این طرح، شیرین کردن این آب است ، چون باید مقدار زیادی انرژی صرف تقطیر آب شود.

   با استفاده از سرریز رودخانه ای که به دریا می ریزد، دیگر نیازی به شیرین کردن آب نیست.

   هر چند این کار خیلی خیلی کمتر احمقانه است، اما در پی نوشت توضیح داده ام که همین کار نیز اثرات محیط زیستی بسیار منفی دارد.

   حذف
  2. هانیه آخه کس مخ خر ، الاغ از تو پرقسور تره ، کجا کارون خشک شده؟ ، آخه مادر جنده کارون بزرگترین رود جنوب است ، روش سه تا سد هست . آخه بالاکون مجاهد که اسم هانیه رو خودت کذاشتی . بچه کون ، کارون اینقدری آب داره که کس کشاده ننه و عمه خاله ات رو پر کنه ، کیر الاغ مصری توکونت

   حذف
 5. اصلا موضوع چیز دیگه ای هست. فقط پروژه های بزرگ تعریف می کنن که براش بودجه تعیین کنند و یک چند سالی بریزن تو حلقوم یک مشت دزد، بعد هم نیمه کاره رهاش بکنند. دیگه سد سازی جواب نمیده حالا طرح های جدید میزنن که بگن ما داریم سازندگی میکنیم و ملت رو خر کنند. به این میگن پوپولیسم.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. "اصلا موضوع چیز دیگه‌ای هست. فقط پروژه‌های بزرگ تعریف می کنن که براش بودجه تعیین کنند و یک چند سالی بریزن تو حلقوم یک مشت دزد، بعد هم نیمه کاره رهاش بکنند."

   کاملا با شما موافقم. یکی‌ از مسائلی که تو ایران امروز تعریف نشده هست، کار علمی‌، به شیوه علمی‌ هست. دلیلش هم واضحه. یک مشت دروغگو، دزد، آدمکش، میخوان در ظاهر پروژه علمی‌ رو مدیریت کنند!

   حال جالبه که این میون، عده‌‌ای میان و دم از "مدرنیزه کردن ایران" میزنند. کی‌ مخالف این امره؟ ولی‌، هر بازی، قوانین خاص خودشو داره. وقتی‌ یک مشت بی‌سواد، پروژه‌های میلیاردی رو تنها بر اساس اینکه "سپاهی" و متصل به قدرت هستند دست میگیرند، شمای تحصیل کرده مهندس خودتو بکشی هم نمیتونی‌ کاری از پیش ببری! چون به قول این دوستمون: "اصلا موضوع چیز دیگه‌ای هست"

   حذف
 6. اینجا توی اداره با همکاران داریم بسی میخندیم به ریشت..آخه احمق بی سواد اولا که کارون فقط در سرمنشا آب برایش مانده و در اهواز رودخانه کاملا خشک است باور نداری از بچه های جنوب در فیس بوک بپرس.تجسم کن همین دو قطره آب را بخواهند به سمت کویر ببرند!تا آنجا برسد بخار میشود!بعدش هم مگر تو اینقدر بیسوادی که نمیدانی آب را چگونه تصفیه میکنن؟؟؟؟؟ فکر کرده ای در تصفیه خانه ها آب را تقطیر میکنند..وای خندیدیم بسی...تو فقط به درد کس و شعر نوشتن در پیج نقی میخوری مغز پوکت طرح میدهد!!مگر یگ رودخانه چقدر آب دارد که با آن آب بخواهند زمینهای کویر را احیا کنند ..ثالثا کدام رودخانه در ایران آبش سرریز شده که مردم خبر ندارند؟؟؟!!آدرس بده تا برویم در کنارش عکس بیندازیم!!رابعا من مجاهد نیستم..ریدم توی گور تو بیسواد و هر چی مجاهد خلق و اسلامی و سلطنت طلب و اسهال طلب است..برای فرار از بیسوادیت و گوساله بودنت لازم نیست که با اسم ناشناس کس و شعر جواب بدهی..خندیدیم به ریشت در اینجا..

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. گرامی،

   سپاس از کامنت شما، هر چند معمولا به آدم های بی تربیت جواب نمی دهم، اما اینبار را استثنا پاسخ می دهم:

   اولا،
   در اخبار آمده است که قصد دارند از همین روش تقطیر استفاده کنند، حرف از ایجاد نیروگاه سیکل ترکیبی در کنار این طرح شیرین سازی است (که از بخار حاصله اول برای تولید برق استفاده کنند!).

   دوما،
   همانطوری که در نوشته اشاره کرده ام، کارون تنها یک مثال است، ایران سه دریا دارد که از رودهای متعددی به آن می ریزند.
   مثلا اینها می خواهند آب دریای مازنداران را تصفیه کنند، خوب بالاخره از این چند ده رود کوچک و بزرگی که از ایران به دریای مازنداران می ریزد، بالاخره یکی از آنها که هنوز به دریا آب می ریزد؛ آب همان رود را منتقل کنند.
   چرا می خواهند آب دریا را شیرین کنند؟!

   مگر اینکه شما بخواهی ادعا کنی که همه رودخانه های ایران در شمال و جنوب، خشک شده اند!!! دی


   تصور می کنم تو در همان اداره ای کار می کنی که این پروژه احمقانه را تعریف کرده و قصد اجرایش را دارد...!

   ادبیات و شخصیت و شعورت که چنین نشان می دهد!!

   حذف
  2. "تصور می کنم تو در همان اداره ای کار می کنی که این پروژه احمقانه را تعریف کرده و قصد اجرایش را دارد...! "

   LOL!

   حذف
 7. ۱- بله، حتما نیازی به تقطیر آب جهت شیرین سازی اون نیست، ولی‌ با توجه به اینکه:

  "فناوري‌های شیرین سازی آب دریا را مي‌توان به دو گروه كلي تبخیری و فیلتری تقسیم نمود. البته مي‌توان اين فناوري‌ها را بر مبناي محل تأمين انرژي مورد نياز به گروه‌هاي بيشتري تقسيم کرد. فناوري‌هاي تبخیری به كمك انرژي حاصل از بخار توليدشده ر واحد بویلر، آب مقطر توليد مي‌شود و در مراحل بعد نيز املاح موردنياز آب به آن اضافه مي‌شود. در فرايندهاي فيلتري جريان آب به كمك پمپ از ميان فيلترهاي ويژة عبور مي‌كند تا املاح زائد همراه آب گرفته شود و در نهايت با تنظيم املاح ، آب آشاميدني توليد مي‌گردد. ملاحظه مي‌شود كه اين دو گروه روش به دو منبع انرژي مختلف نياز دارند. آب شيرين‌كن‌هاي تبخيري به انرژي‌هاي فسيلي و واحدهاي فيلتري به انرژي الكتريكي. دقيقاً متناسب با همين موضوع رفتار كشورها در استفاده از اين فناوري تغيير مي‌كند. كشورهايي كه انرژي الكتريكي ارزان‌تر و ساده‌تر تأمين مي‌شود از واحدهاي فيلتري (ايالات متحده) و كشورهايي كه منابع انرژي فسيلي ارزان و فراوان دارند از روش‌هاي تبخيري استفاده مي‌كنند. (اماارت متحده عربي) تجربه‌هاي موفق بين‌المللي: بزرگترين واحدهاي شيرين سازي آب دريا نيز متناسب با همين قاعده نصب شده اند. "

  سال من از هر دوست "متخصص"ای اینه که: به نظر شما در مقیاس وسیعی که ماد نظر دولت در این پروژه هست، کدوم روش شیرین سازی آب مقرون به صرف تر هست؟ (فعلا راجع به هزینه‌های انتقال صحبت نمیکنم)

  حتا اگه بنا نباشه که آب رو تقطیر کنیم، روش فیلتری نیازمند پمپ‌های الکتریکی فشار بالاست. هم برق می‌خواد، هم تکنولوژی مواد پیشرفته. جهت تولید برق هم، همونطوری که آقای گمنامین اشاره کرده باز هم باید نفت و شاید بهتر باشه گاز رو بسوزونیم (البته قبل از اینکه نیروگاه"های" اتمیمون به راه بیفته!). تکنولوژی پیشرفته مواد هم که نداریم!

  در کشور امارات، که مثل ما سوخت فسیلی زیاد داره:
  "بزرگترين كارخانه نمك‌زدايي در جهان كارخانه نمك‌زدايي جبل علي (فاز ۲) در امارات متحده عربي است. اين كارخانه از فناوری MSF استفاده مي‌كند و قادر بر توليد ۳۰۰ميليون متر مكعب آب در هر سال است . " اما تکنولوژی MSF چیست؟
  روشی‌ بر پایه "تقطیر" چند مرحله‌ای آب شور است، که در حال حاضر حجم بالایی از آب شیرین جهان (حدود ۸۵ درصد) به این صورت تولید میشه.

  ۲- بخش مهم این داستان، هزینه‌های انتقال هم هست:

  "كارشناسان به هزينه‌هاي بالاي نمك‌زدايي اشاره دارند . به خصوص به خاطر گستردگي كشورها ، غير عملي بودن هزينه‌هاي انتقال اب توسط لوله كشي كه بايد مقادیر عظيمي از آب نمك زدایی شده را درون کشورهاي بزرگ انتقال دهند، همچنين فراورده فرعي تغليظ اب دريا، كه به ادعاي محيط‌ بانان محيط زيست يكي از مهمترين علل آلودگي دريا هنگام برگرداندنشان به اقيانوس در دماي بالا مي‌باشد . روش اسمز معکوس از این جهت بر سایر روشها ارجحیت دارد چرا که پساب آن گرم نیست .
  در جايي كه هيچ‌گونه نزولات ارزشمندي نداريم و نزديك به اقيانوس هستند ، نمك‌زدایی مي‌تواند يك راه حل مناسب براي کاهش فشار کمبود آب در این نواحی باشد ، اما براي نواحي دور از ساحل همچون مناطق داخلی قاره‌ها يا سرزمین‌های بلند نمک‌زدایی راه حل مناستی نیست . البته اين نواحي با بزرگترين مشكلات کمبود آب هستند ولی در چنين مناطقي گاهي لازم است آب را تا ارتفاع ۲۰۰۰متر و يا به طول ۱۶۰۰كيلومتر از سواحل انتقال دهيم و چنين امري باعث برابري هزينه انتقال آب با شيرين كردن آن مي‌شود . بنابر این در چنین مواردی انتقال آب شیرین از منابع طبیعی اقتصادي‌تر از شيرين کردن آب است . "

  پاسخحذف
 8. مصدق السلطنه قاجار این فراماسون بزرگ انگلیسی چه کسی هست ؟
  دربار قاجار به دو بخش طرفدار روس و انگلیس تقسیم شده بود که درباریان طرفدار این دو گروه برای حفظ ثروت و قدرت خود در مقابل هوسهای ناصرالدین شاه نوکری دو سفارت خانه
  روس و انگلیس را در بست پذیرفته و تمام اخبار مملکت و در بار را در اختیار این دو سفارت خانه قرار میدادند . این دو سفارت خانه مناطق امنی هم داشتند که منطقه قلهک در شمال تهران در
  اختیار انگلیس ها و منطقه چیذر که ان هم در شمال تهران است در اختیار روسها بود و وقتی یکی از این نوکر ها در خطر قرار میگرفت به ان مناطق فرار میکرد و به تعریف قجر ها (بست ) مینشست
  ان وقت هیچ کس حتی ناصرالدین شاه جرات نداشت به ان شخص کوچکترین صدمه ای بزند .
  این دو دسته درباریان برای عوام فریبی و مردم داری همیشه یک جنگ ساختگی با اربابان خود راه میانداختند تا مردم عوام و بی سواد را هوادار خود سازند بنابر این برای عوام روشن شدن این که اینها
  خدمت گذار هستند یا نوکر بسیار مشکل بود اما اگر کسی در زمان شاه به خود زحمت میداد و کتاب های خاطرات درباریان زمان ناصر الدین شاه را میخواند هر دو دسته را به خوبی میشناخت .
  در زمان قاجار ها که هیچ کس صاحب زمین نبود و زمین ها مال ارباب ها و ملایان قدرتمند بود ، شاهان قجر برای گرفتن مالیات از زمین ها یا واگذاری آنها به ارباب جدید و برای سر شماری رعیت که
  با زمین واگذار میگردید ( به طور مثال میگفتند یک پارچه آبادی با ۶۰ سر رعیت که این ((سر )) واحد شمارش رعیت بود ) اداره ای با نام استیفا داشتند که تمام دهات و سرزمین ایران در دفاتر این ادارات
  ثبت بود و رییس این اداره را مستوفی الممالک مینامیدند .
  در زمان ناصرالدین شاه مستوفی گری با میرزا یوسف خان بود که صدر اعظم ناصر الدین شاه هم بود و شخص مورد اعتماد میرزا یوسف خان پدر همین محمد مصدق بود که به دلیل اینکه هر چه را مستوفیان
  کوچک مینوشتند وی باید تصدیق میکرد به مصدق معروف گردید (یعنی تصدیق کننده ) و در زمان رضا شاه کبیر که این ملت صاحب لقب (آقا) به جای (رعیت ) گردید و میتوانست برای خود نام فامیل برگزیند این لقب را برای نام
  فامیل خود برگزیدند .
  میرزا یوسف خان برای رسیدن به صدارت عظما و هم برای اینکه مستوفی گری را از دست ندهد پسر ۷ ساله خود یعنی میرزا حسن خان را رییس استیفا کرد که این امر به پدر مصدق گران آماده و در خانه نشست
  و به عنوان مریضی بر سر کار نرفت که این وانمود کردن به مریضی را قجرها (تمارض ) مینامند کاری که محمد مصدق بارها انجام میداد و در مواقع حساس یا مریض بود یا غش میکرد .
  پدر محمد مصدق باد از چندی زیر فشار محمد مصدق ۱۰ ساله را به جای خود نشاند و ایشان از ده سالگی در دربار قاجار مشغول کار شدند .
  محمد مصدق که در عوام فریبی شاید از تمام اسلاف قجر خود گوی سبقت را برده باشد دارای آبادیهای بسیار به لطف شغل مستوفی گری بود که اکثر در اصفهان و کاشان و همین احمد اباد که قبله گاه مشتی عوام هست
  بود و برای حفظ ان تمام تلاش خود را میکرد و دلیل دشمنی وی با پهلوی از همین جا نشات میگیرد .
  وی برای حفظ قدرت هر کاری میکرد از جمله شاید عده ای ندانند محمد مصدق دایی مریم فرمانفرما یعنی زن نورالدین کیانوری رهبر حزب توده بود و اخبار دو طرف را در سالهای قبل از ۳۲ رد و بدل میکرد یعنی این مصدق به ظاهر ضد
  توده ای در خفا در بالاترین سطح با آنها مراوده داشت .
  خود مریم فرمانفرما دختر فرمانفرما بزرگ بود که فرمانفرما دارای ده ها فرزند بود که بنا به حیله گری قاجاری هر کدام را به کاری گمارده بود یعنی یک پسرش افسر توپخانه ارتش رضا شاه بود و دیگر آخوند حوزه علمیه
  و ... به همین ترتیب ،،، و این دختر یعنی مریم را برای بودن در دایره قدرت به ازدواج محتشم السلطنه رییس مجلس شورای ملی زمان رضا شاه در آورد و چون فهمید رضا شاه دورانش تمام شده و شاید حزب توده به قدرت
  برسد با وجود دو فرزند طلاق وی را گرفت و به حزب توده فرستاد که در جنگ طبری و کیانوری ، کیانوری پیروز و یک شاهزاده قاجار زن رهبر حزب کمونیست کارگری ایران گردید .
  این خلاصه ای بود از فضای کثیف سیاسی ضد پهلوی در ایران که من از میلیون ها شواهد چند تای آنرا آوردم .
  منابع مورد استفاده : خاطرات اعتماد السلطنه ، خاطرات سیاسی امین الدوله ، خاطرات کیانوری ،خاطرات عبداله مستوفی ،فراماسونری در ایران ، روزنامه خاطرات بصیر الملک شیبانی ، خاطرات دوستعلی خان معیر الممالک ،
  و ،،،،

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.