جمعه، فروردین ۲۵، ۱۳۹۱

وه که چه دلشوره مضحکی....! / چرا به شرط وجود دمکراسی، نگران تکه تکه شدن ایران نیستم؟! / بازی وبلاگی

تصور می کنم این دوست نازنین به تفضیل به این ماجرا پرداخته است و من تنها چند نکته به عنوان نظر خودم اضافه می کنم:
-         دمکراسی به معنای حکومت مردم بر مردم است، صد البته که اقلیت های قومی نیز جزوی از مردم هستند و در یک نظام دمکراتیک، خود انها هستند که بر خود حکومت می کنند. 
-         شاید هیچ اقلیت قومی چون کردها، متهم نشده باشد که اراده جدایی از ایران را دارد، اما اگر نیک بنگریم، شاید خالص ترین قوم ایرانی کردها باشند...! 
-         در صورت استقرار دمکراسی در ایران، به هیچ وجه نگران جدایی ایران نیستم، چه آنکه معتقدم اگر اختیار را به عقل جمعی بدهند و اکثریت جامعه بخواهند تصمیم بگیرند، نتیجه تصمیم گیری به صورت زیر خواهد شد: 
الف) اکثریت مردم ایران خواهند گفت اگر مثلا کردها قصد جدایی دارند، حق آنها است و باید خودشان تصمیم بگیرند، به دیگر عبارت این تصمیم گیری را به خود کردها واگذار می کنند. 
ب) در صورتی که در ایران دمکراسی برقرار باشد، حقوق اقلیت های قومی (مانند کردو بلوچ و عرب) نقض نمی شود و با آنها به احترام برخورد می شود، لذا آنها دلیلی نمی یابند که بخواهند از ایران جدا شوند. 
بر این نکته را مجدد تاکید کنم که تصمیم مردم در زمانی اعتبار دارد که هم دمکراسی باشد و هم برای مدت طولانی(مثلا شش ماه)، آزادی بیان در جامعه حاکم باشد تا مثلا کردها و دیگر اقوام بتوانند به تفضیل بحث کنند و تصمیم آگاهانه بگیرند. 
-         از نظر من روش حل و مقابله با خطر تکه تکه شدن ایران، تنها این است که بعد از تغییر رژیم، دمکراسی خواهان ایرانی بگویند بحث جداشدن و یا خودمختاری را برای مدت مثلا ده سال به تعویق می اندازیم، بعد از ده سال مثلا کردها حق دارند درباره جدا شدن از ایران تصمیم بگیرند. 
-         اصول حقوق بشر مشخص است، نمی شود با زور قومی را مجبور کرد که خودش را متعلق به یک کشور بداند. این حق کردها و بلوچ ها است که در صورتی که بخواهند از ایران جدا شوند. یادمان نرود، مرزها خطوطی فرضی هستند، واقعا هیچ خطی بر روی زمین وجود ندارد که ایران و عراق را از هم جدا کند. 
مهم این است که شرایطی فراهم شود تا حرمت انسانیت حفظ شود. 
-         یادمان نرود که حدود پانزده سال پیش، انتخابات آزادی در کبک کانادا برگزار شد، در ایالت کبک، اکثریت مردم به زبان فرانسه سخن می گویند و برخی از شهروندان عقیده داشتند که باید کشور مستقلی داشته باشند. انتخابات آزادی برگزار شد و اکثریت مردم کبک، تصمیم گرفنتند که می خواهند همچنان بخشی از خاک کانادا باقی بمانند. 
انسان با انسان تفاوتی ندارد، معتقدم مردم کرد و عرب و بلوچ نیز به مانند مردم کبک کانادا، در یک انتخابات منصفانه به شرطی که دمکراسی در کشور باشد و حقوق شهروندی آنها نقض نشود، به ایرانی متحد رای خواهند داد. 
-         ختم کلام اینکه، در صورت وجود دمکراسی، اقلیت های قومی در پی جدایی نخواهند بود، اما اگر نیز چنین باشد، حق آنها است...! 
پی نوشت:
خطاب به افراد بی اخلاق می نویسم: لطفا این نوشته مرا به صورت تکه تکه نقل نفرمایید و مورد استفاده سو قرار ندهید...!
بازی وبلاگی بین دوستان وبلاگ نویسم در جریان است با عنوان فدارالیسم و ایران، این نوشته در پی این بازی وبلاگی نوشته شده و یکی از دوستان در نوشته اش، چنین نگاشته است:
اینکه چرا فدرالیسم در ایران بر خلاف چهار کشوری که نام بردم هیچگاه نتیجه مثبتی نخواهد داشت در چگونگی شکل گیری ایران و چگونگی شکل گیری آن کشورهاست. / در همه آن کشورها حکومت های محلی برای اتحاد باهم و برای اینکه بتوانند یک کشور را به وجود بیاورند و یک دولت مرکزی داشته باشند به هم پیوستند نه اینکه یک کشور باشند و سپس کشور را تکه تکه کنند و در هر منطقه حکومت محلی به وجود آورند و فریاد بزنند ما حکومت فدرال داریم. به عنوان نمونه پایه به وجود آمدن کشوری به نام آمریکا اتحاد سیزده سرزمین مختلف با حکومت های محلی بود که می خواستند برای بیرون کردن انگلیسی ها یک دولت مرکزی داشته باشند و پس از آن بود که سرزمین های دیگر به این سیزده سرزمین پیوستند و ایالات متحده آمریکا به شکل امروزی در آمد. درباره آلمان هم همینگونه است. سرزمین های مختلف که حکومت های محلی داشتند به هم پیوستند و امپراطوری آلمان در زمان ویلهلم اول شکل گرفت و چیزی که در ادامه باید درباره مردمان این سرزمین ها گفت این است که این مردمان خود را با افتخار آمریکایی یا آلمانی می دانند نه اینکه بگویند ما تگزاسی هستیم یا ما باواریایی هستیم. مردمان این سرزمین ها همه تلاششان یک کشور داشته باشند. حال از برخی از ایرانیان به ویژه کرد و آذری اگر پرسیده شود شما اهل کجا هستید پاسخهایی نظیر ما ترک هستیم یا ما کرد هستیم می دهند و شاید پس از اینکه زبانی خود را گفتند اگر هنوز اندکی خود را ایرانی بدانند خود را ترک ایرانی یا کرد ایرانی معرفی کنند./ حال به فرض ما بخواهیم در کشورمان حکومت فدرال داشته باشیم. باید ابتدا کشور خود را تکه تکه کنیم و سپس دوباره این تکه ها را به هم بچسبانیم که مشخص نیست در طول این فرآیند چه بر سر تمامیت ارضی ایران بیاید که البته هدف آن گروه نخست که با تریبون های تبلیغاتی بیگانگان فریاد فدرالیسم سر می دهند دقیقا استفاده از همین فرصت برای جدا کردن بخشهایی از خاک ایران است. / نکته دیگری که درباره تبلیغ کنندگان فدرالیسم برای ایران جالب است نوع مرزهایی است که این هم میهنان برای این حکومت های محلی در نظر می گیرند که مرزهای زبانی است. به عنوان نمونه همگی مناطق آذری زبان ایران زیر یک حکومت محلی فدرال قرار می گیرند در حالی که تمرکز اصلی هواداران آذری زبان فدرالیسم در تبریز و تا حدی ارومیه است. درباره هم میهنان عزیز کردمان هم همینطور است و نکته جالب درگیری است که میان این جماعت سر مالکیت ارومیه در ایران فدرال وجود دارد.

۲۱ نظر:

 1. دمکراسی مشروط نمی شود

  یا به دمکراسی اعتقاد داریم یا نداریم
  اگر به دمکراسی اعتقاد داریم باید در همه ابعادش به نظر و انتخاب مردم احترام بگذاریم

  مردم ایران هم با مردم کانادا فرقی ندارند
  انسان ، انسان است و اگر آگاهی کافی داشته باشد، انتخاب درست می کند و باید به انتخابش احترام گذاشت

  پاسخحذف
 2. گمنامیان عزیز مردم ایران خیلی‌ سریع جو زده میشوند ..

  پاسخحذف
 3. گمنام جان ما اکثریت نادان و اقلیت خائن هستیم ... هنوز خیلی‌ مانده تا مثل مردم کانادا شویم
  :(

  پاسخحذف
 4. گمنام می ترسه بیاد بالاترین،بیا نترس.کاربری های یدکیت(مثل کلومبو) هم بسته شدند.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. معمولا به کامنت های احمقانه جواب نمی دهم،
   اما کسی که لینک هایش اکثرا بهترین لینک روز بوده، نیازی به اکانت تقلبی ندارد!

   بماند که پرونده بالاترین نزد من بسته شده است،
   بزودی سایت خود من راه می افتد و دکان مجاهدترین بسته خواهد شد!

   حذف
  2. بی تربیت((-: تو هم مثه احمقی نژاد توهم می زنی؟؟!لینکای تو بهترین لینکای روز بوده؟؟خب بگو ببینم پولشو از کجا میاری سایت می زنی؟؟به کجا وصلی؟جمهوری اسلامی؟اینطوری که آبروت می ره،مجاهد کیه؟پسر تو کی میخای بزرگ شی و مختو از فابریکی در بیاری؟گمنام برگرد بالا،به خودت جرات بده و بیا،دودوزه کجاس؟گمنام بزدل نباش برگرد نترس کاریت نمی کنیم.بدون تو توی بالا سرگرمی نداریم.

   حذف
  3. نگرانش نباش،
   منابع مالی من شفاف و مشخص است، هنگام افتتاح سایت هم اعلام می کنم از کجا پولش تامین شده است.

   ضمنا،
   این بالامجاهدین هستند که پول مزدوری صدام در جیب دارند و باید منابع مالی خود را تامین کنند، به هکذا یحیی نژادی که سایت را به مجاهدین واگذار کرده است.

   حذف
  4. یحیی نژاد هم شعور داره میفهمه که حق باکی هست . اگر تو راست میگویی چرا حساب تو را بست !؟؟
   مجاهدین همه جا را فتح خواهند کرد . همان طور که سرانجام پوز تو و آیدی یدکی Columbus را زدند. تو بازهم آیدی داری ولی میترسی رو نمیکنی . درود بر مجاهد .

   حذف
  5. مهران ( بکن بالاکون های 14 و 15 و 17 و 18 )دوشنبه, فروردین ۲۸, ۱۳۹۱ ۳:۵۳:۰۰ قبل‌ازظهر

   خفش کن بالاکون مجاهد ، کیر بن لادن تو کس مادر تو و هرچی بالاکون مجاهد و میترا لنگی ،و یخیی نژاد گشنه که با پول نقد مجاهدی کونی سایت رو میگردونه

   حذف
 5. زن تمام مزاحمین خلق را گاییدم خارکسه ها چقدر شما رو دارید کیرم دهن خواهر مریمتون که شبی دو تا کیر فرانسوی نبینه خوابش نمیبره یکی از جلو یکی از کون

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. khafe sho mardi zang bezan takoneto pareh konam 09175556090 javade barzegar 09175556090 zendeh bad maryam

   حذف
 6. تمام بدبختی ملت ایران زیر سر شما منافقای خارکسه هستش.شما تو زمان جنگ زیر کیر خایه صدام لانه کردید و بدترین خیانتها را مرتکب شدید از فروختن گرا تا لو دادن عملیات جنگی حالا هم با پولایی که آغشته به خون مردم ایران هست میرین با فلان عضو اتحادیه تخلیه چاه فلان دهکوره آفریقایی لابی میکنید و با چندین اکانت جعلی بالاترین فضای مجازی رو به گند میکشید. شما نوادگان همون حرومزاده ای هستید که راه میانبر رو به اسکندر نشان داد و باعث شکست ایران شد. وای به روزی که وقت انتقام برسد وای بر شما دریوزگان وطن فروش

  پاسخحذف
 7. درود بر جناب گمنامیان گرامی
  به وضوح میبینم که مجاهدین از رفتن شما در بالاترین چقدر خوشحال هستند و در پوست خود نمیگنجند
  امااگر بالاترین به بالاترین تبدیل شده است نتیجه زحمات شما و امثال شما هستش.به نظر شما نباید که اعتصاب و یا تحریم گسترده راه بندازیم و به این وضع اعتراض کنیم و کابران دیگر را مطلع کنیم؟

  باید همانطور که بالاترین را بالاترین کردیم همانطور هم به پایینترین تبدیل کنیم

  پاسخحذف
 8. گرامی،

  سلام و ممنون از محبت شما


  بزودی سایت خود من راه می افتد، دکان بالاترین تخته خواهد شد

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. درود بر گمنامیان 
   یه سوالی در رابطه با سایت جنابعالی داشتم :
   ایا عضویت در سایت شما نیاز به دعوت نامه دارد یا نه؟

   حذف
  2. hich ghalati namikoni mojahed javade barzegar 09175556090 09176064200

   حذف
 9. یکسری جوجه مجاهد بیکار مفتخور که هیچ کاری جز خیانت وحسادت و وراجی بلد نیستند .صبح تا شب اینجا وانجا مشغول الوده کردن فضای مجازی و ارتباطی دیگرانند.بنطر من اینان را باید بحال خود واگذاشت وجوابی به چرندیات انها نداد.حال و روز این جماعت برای نود درصد ایرانیان کاملا روشن و قومی منفورند.اینان تشنه ابراز وجودند وحاضرند ناسزا بشنوند که بگویند ما هم هستیم. ضمنا راه اندازی سایت جدید خبر خوبی بود.موفق باشید.

  پاسخحذف
 10. کثیفتر از شما مردهای ایرانی در دنیا وجود نداره چقدر کثیف و بد دهن هستید این زبانتان گرد ان پاین تنه تان می چرخه مطمین باشید ایران هیچوقت پایه دموکراسی نخواهد گرفت چون تمام نخبگان ما را کشتند انچه باقی مانده امثال مثل شما ها که لات و لگرد هستید

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.