جمعه، اردیبهشت ۰۱، ۱۳۹۱

نکاتی شایان ذکر درباره برنامه پرگار بی بی سی با عنوان «ذات اسلام»

برنامه این هفته پرگار بی بی سی، عنوانش «ذات اسلام» بود و مهمانان برنامه نیز آقای دکتر محمود صدری، جامعه شناس و آقای محمدرضا نیکفر، منتقد دین و فیلسوف نام آشنا بود.


برنامه فوق را در انتهای این نوشته می توانید ملاحظه بفرمایید، اما سر خط نکات مطرح شده در ذیل آورده ام و  نظرات خود را نیز بر آن اضافه کرده ام.


دکتر محمود صدری:

-    دین چیزی  است  که در ورای واقعیت ملموس دیده می شود و  به حضور انسان در کیهان معنا می دهد و این،  عادلانه است.


دکتر محمدرضا نیکفر :

-    ذات باروی یعنی اینکه هر چیزی یک عنصر ثابت دارد و ما با شناخت این عنصر تمام وجه های آن قابل شناخت است.

-         هر مسلمانی اسلام را در صدرش می بیند و سعی در بازسازی صدر اسلام دارد.

-         برای شناخت اسلام باید صدر اسلام شناخت.


دکتر صدر:

"متن مقدس و زمان مقدس ظهور دین با زبان های مختلف صحبت می کند همان صدر اسام و یا همان متن قران را می شود تفسیررحمانی کنید و می توانید تفسیر قساوت آمیز از آن بکنید.

این مسولیت با مفسر است. همه جور تفسیری ممکن است.

آیا مخرج مشترکی بین تمام ادیان وجود دارد، اگر مثلا خشونت در تمام ادیان وجود ندارد، پس خشونت در دین نیست.

صدر برخی از فرازهای ادیان غرورآفرین است و برخی از آنها خیر. "


در پاسخ به آقای دکتر صدر، باید چند نکته را یادآوری کرد:


-    ایشان از دستور مستقیم قران برای کشتن مخالفین، برده داری، کتک زدن زنان و یا دست بریدن، چگونه می تواند تفسیر رحمانی بکند؟


مگر ما دزد امانتدار یا قاتل دلرحم داریم که اسلام رحمانی داشته  باشیم؟! 

آیات زیر را ملاحظه بفرمایید، و بعد بفرمایید که چطور می شود از این آیات، برداشت رحمانی کرد؟!

" سوره توبه آیه 123يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ قَاتِلُواْ الَّذِينَ يَلُونَكُم مِّنَ الْكُفَّارِ وَلِيَجِدُواْ فِيكُمْ غِلْظَةً وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ./ ای کسانیکه ایمان آورده اید، کافرانی که نزد شمایند را بکشید! تا در شما درشتی و شدت را بیابند. و بدانید که خداوند با پرهیزکاران است!
(آیا کتابی که دستور به کشتن می دهد، می تواند رحمانی باشد؟!)
سوره محمد آيه 4:فَإِذا لَقِيتُمُ الَّذِينَ كَفَرُوا فَضَرْبَ الرِّقَابِ حَتَّى إِذَا أَثْخَنتُمُوهُمْ فَشُدُّوا الْوَثَاقَ فَإِمَّا مَنًّا بَعْدُ وَإِمَّا فِدَاء حَتَّى تَضَعَ الْحَرْبُ أَوْزَارَهَا ذَلِكَ وَلَوْ يَشَاء اللَّهُ لَانتَصَرَ مِنْهُمْ وَلَكِن لِّيَبْلُوَ بَعْضَكُم بِبَعْضٍ وَالَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَلَن يُضِلَّ أَعْمَالَهُمْ. /چون با کافران روبرو شديد، گردنشان را بزنید. و چون آنها را سخت فرو فکنديد، اسيرشان کنيد و سخت ببنديد. آنگاه يا به منت آزاد کنيد یا به فدیه. تا آنگاه که جنگ به پايان آيد. و اين است حکم خدا. و اگر خدا ميخواست از آنان انتقام ميگرفت، ولی خواست تا شمارا به یکدیگر بیازماید. و آنان که در راه خدا کشته شده اند اعمالشان را باطل نميکند
(اینجا قران رحیم (!)دستور به سر بریدن می دهد)
سوره احزاب آیه 61 :مَلْعُونِينَ أَيْنَمَا ثُقِفُوا أُخِذُوا وَقُتِّلُوا تَقْتِيلًا./اینان لعنت شدگانند. هرجا یافته شوند باید دستگیر گردندو به سختی کشته شوند
اینجا کشتن همراه به شکنجه(سخت)را توصیه می کند!
سوره التوبه آیه 29 :قَاتِلُواْ الَّذِينَ لاَ يُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَلاَ بِالْيَوْمِ الآخِرِ وَلاَ يُحَرِّمُونَ مَا حَرَّمَ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَلاَ يَدِينُونَ دِينَ الْحَقِّ مِنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ حَتَّى يُعْطُواْ الْجِزْيَةَ عَن يَدٍ وَهُمْ صَاغِرُونَ./کسانی را از اهل کتاب که به خدا و روز قیامت ایمان نمی آورند و چیزهایی را که خدا و پیامبرش حرام کرده است بر خود حرام نمیکنند و دین حق را نمیپذیرند بکشید، تا آنگاه که به دست خود در عین مذلت جزیه بدهند."

مگر می شود از دستور کشتن دیگر انسان ها یا برده داری، برداشت رحمانی کرد؟! مثلا وقتی قران می گوید سر طرف را ببرید، آیا می شود اینگونه برداشت کرد که منظورش آب دادن گیاهان باغچه همسایه است؟!

اصولا مگر یکی از صفت های قران (که در خود قران نیز ذکر شده) مبین بودن این کتاب نیست، مگر نه اینکه مبین بوده به معنای روشن بودن است؟! مگر نه اینکه این کتاب را مسلمین تنها معجزه پیامبر اسلام می دانند؟! سوال من این است، این چگونه خدایی است که نمی تواند حرفش را مثل بچه آدم بیان کند که اینقدر از حرف های او برداشت متفاوت و متناقض صورت نگیرد؟ مثلا آقای دکتر صدر برداشت رحمانی می کند و یا برداشت بن لادن، کشتن هزاران انسان است!؟ آیا این دلیل ناتوانی الله از سخن گفتن شفاف (در حد یک بچه شش ساله!) نیست؟! 


آیا این توهین به الله نیست که بگویید این الله آنچنان ناتوان از سخن گفتن شفاف و بی ایراد است که یک نفر مفسر باید بغل دست او بنشیند و حرف های او را تصحیح و ماست مالی کند ؟! چرا الله شما ناتوان از حرف زدن مستقیم است ؟!


چرا الله عقلش نرسیده که به صورت مستقیم در خود قران بگوید این کتاب نیاز به مفسر دارد و مشخصات افراد مفسر را نیز تبیین و تصریح کند و به صورتی شفاف بیان کند ؟

چرا در سوره احزاب ، آیه پنجاه ، الله در مورد اتاق خواب محمد و اینکه محمد باید کدام شب با کدام یکی از زنانش تماس جنسی داشته باشد، صحبت شده است ،اما یک کلام در خود قران گفته نشده که این کتاب نیاز به مفسر دارد ؟ 

آقای دکتر صدر ادامه داده اند:

"ما باید به ادیان دیگر بنگریم و ببینیم چطور آنها اصلاح کرده اند و از آنها درس بگیریم،

اسلامی که من دارم و تفسیر می کنم، اسلام تساهل است.اسلام اگر در قرن حاضر بود، اسلام تساهل و پذیرش مدرنیته و دمکراسی بود"


آقای صدر گویا قرار است معجزه کنند، می خواهند از آیات مربوط به کشتن مخالفین، برداشت تساهل آمیز کنند. معنای تساهل کاملا مشخص است، به معنای مدارا و گذشت است، وقتی آیه 29 سوره توبه به صراحت می گوید اهل کتاب یا باید ایمان بیاورند و یا کشته شوند، کجایش معنای تساهل می دهد؟!

"آیه 29 توبه: قَاتِلُواْ الَّذِينَ لاَ يُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَلاَ بِالْيَوْمِ الآخِرِ وَلاَ يُحَرِّمُونَ مَا حَرَّمَ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَلاَ يَدِينُونَ دِينَ الْحَقِّ مِنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ حَتَّى يُعْطُواْ الْجِزْيَةَ عَن يَدٍ وَهُمْ صَاغِرُونَ / ترجمه: با كسانى از اهل كتاب كه به خدا و روز بازپسين ايمان نمى‏آورند و آنچه را خدا و فرستاده‏اش حرام گردانيده‏اند حرام نمى‏دارند و متدين به دين حق نمى‏گردند كارزار كنيد تا با [كمال] خوارى به دست‏خود جزيه دهند "

آقای دکتر صدر لازم است توجه فرمایند که اصولا اسلام به مانند مسیحیت قابلیت اصلاح و تغییر ندارد.

در مسیحیت، کشیش ها نماینده خدا روی زمین بودند و به هر شکلی که مایل بودند، به قانون گذاری و ارایه دین خدا می پرداختند. دست آنها برای قانون گذاری باز بود، چه آنکه مسیح (بر فرض وجود)، هیچگاه فرصت تشکیل حکومت را نیافت، در نتیجه کسی نمی توانست بگوید فلان کار کلیسا، خلاف رویه و روند  مسیحیت است و با اعمال خود عیسی تناقض دارد!


اما در اسلام، داستان کاملا متفاوت است، محمد بن عبدالله فرصت یافته بود که یک نظام و حکومتی را در زمان خودش به وجود آورد و به مسلمانان نیز توصیه کرده است که سنت و رفتار او، همان چیزی است که الله می خواهد.


نکته مهم این است که در طی دوره رنسانس و بعد از آن مسیحیان موفق شدند کلیسا را محدود کنند و در اثر این محدودیت، دین مسیحیت به داخل کلیسا کشانیده شد، با حذف و محدود کردن کلیسا، تغییرات در اصول دین مسیحیت نیز ممکن شده است.


به دیگر عبارت، در جامعه مسیحی  حذف و محدودیت کلیسا، کاملا عملی و ممکن بوده است.


اما در اسلام چنین نیست، حتی اگر موفق به حذف مقام آخوند و روحانیون و یا امام سنی ها شویم، باز شیوه و نحوه ای که محمد بر جامعه حکومت کرده، وجود دارد، یعنی با حذف و محدود کردن مقام های مذهبی، دین اسلام محدود نمی شود، تغییر نیز نمی کند، چرا که سنت محمد و قران به صورت کامل موجود است.


تمامی مسلمین نیز تلاش می کنند تا شرایطی مشابه صدر اسلام در جامعه ایجاد کنند و این رفتاری است که قابلیت اصلاح ندارد، یعنی کسی نمی تواند بگوید باید قران و صدر اسلام را از اسلام جدا کرد، چون دیگر اسلامی باقی نمی ماند.

با حذف مقام های مذهبی، به دستورات قرانی که در آن به صراحت دستور به برده داری، کشتن مخالفین، بدرفتاری و کتک زدن زنان و.... داده شده،خدشه ای وارد نمی شود.


به دیگر عبارت، ایجاد تغییر در اسلام، به شیوه مسیحیت ممکن نیست...!


در این لینک  برنامه مذکور را می توانید ملاحظه بفرمایید، هر چند ویدیو مربوطه را نیز در زیر قرار داده ام. 

            

            

            

            

            

            

       

            

        

نوشته دیگر امروز من:  /------------/آقای سخنگو، از تا کنون تجاوز بخشی از فرهنگ ایران شده است؟! /نظام اسلامی است، پیامبرش بچه باز است، دیپلماتش نیز به سیره نبوی اقتدا می کند...! نوشته های قبلی: 

۹ نظر:

 1. درود بر مجاهد . مرگ بر عامل آیت الله بی بی سی .

  مجاهدین همه مراکز سایبری را فتح خواهند کرد. بالاترین و آزادگی و فیس بوک در اختیار ماست

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. من از قلب لیبرتی با شما تماس می گیرم همه جا امن و امانه ساعت سه نصفه شبه
   مجاهد اشرف نشان حاضر حاضر حاضر

   حذف
 2. مجاهد به معنی جنگجو نیست. مجاهد کلمه ای است انگلیسی که از ترکیب mojo+head ساخته شده است و معنای روشنفکر و تلاشگر برای آزادی انسان با فکر و گفتگو را دارد
  mojo به معنای http://en.wiktionary.org/wiki/mojo ماوراالطبیعه یا کسی که قدرت تفکری بیشتر از انسانی عادی را دارد و بسیار جذاب است و دارای قدرت جنسی بالایی است که با نیروی فوق بشری حاضر به چشم پوشی از آن و انقلابی ایدئولوژیکی است و head نیز به معنای سر است.

  پاسخحذف
 3. گربه ایران با قدرت مجاهدین آزاد می‌شود
  http://www.youtube.com/watch?v=1ewksnJpByk
  این گربه Mojo سمبل مبارزه ماست آرام و صبور
  زنده باد مجاهد و مرگ بر رژیم سفاک دجال آخوندی

  پاسخحذف
 4. دوست عزیز من الان به درست بودن یا غلط بودن قرآن کاری ندارم ولی شما تکست هایی را از قرآن انتخاب کردید که در کانتکست ها و متونی قرار دارند. جدا سازی تکست از یک کانتکست یعنی سانسور. این مطالبی که شمااز متن های اصلی قیچی کرده اید اگر تمام متن آن را مطالعه کنید می بینید در شرایط استقرار (و نه تاسیس) یک مکتب (حالا می خواد هر مکتبی باشه) نوشته شده و زمان یک زمان جنگی هست و در زمان جنگ هیچکسی مخالف خودش رو نوازش نکرده! یک شخصی را در نظر بگیرید از خوب بودن و بد بودنش مطلع نباشیم همین شخص وفتی بهش حمله می شه از خودش دفاع می کنه ... وقتی شما در جنگ قرار بگیری که اگر نکشی،کشته می شوی، همین شما هم دست به سلاح می بری و دشمنت رو زنده نمی گذاری. به خونتون کسی حمله کنه که جان خانواده ات رو تهدید کنه شما هم جان دیگر رو تهدید خواهید کرد ولی اگر کسی بیاد و شما رو سانسور کنه و تمام ماجرایی که بر شما اتفاق افتاده رو نبینه در اینصورت شما را می توان یک قاتل خطاب کرد. قاتل خطاب کردن شما درسته ولی ناقص، چون شما برای دفاع و جلوگیری از خودت و خانواده ات اینکار رو کردی.. من نمی دونم واقعا شما پیش از مطالعه مناظرات چگونه هنوز می تونید نظریه پردازی یکطرفانه کنید؟ در هر کتاب هرمونوتیک و یا مفهومی از کتاب های فلسفی مارکس بگیرید تا اگزیستانسیالیسم سارتر و قبل از آن هایدگر و بعد از آن یاسپرس می بینید که همیشه دیگر فهمی و سوفهمی هم هست. توجه کنید به این جمله که می گوید: دین چیزی نیست بجز معرفت دینی (نظر و شناخت ما از دین)..ما انسان ها هرگز نمیتونیم ادعا کنیم این دینی که مخالفش و یا موافش هستیم خود دین هست این نظر ماست که می تواند درست باشد و می تواند نادرست............... ممنون از شما کامی

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. عزیز جان،

   سپاس از کامنت شما،

   یک-
   من قریب ده آیه آورده ام، شماره آیه نیز مشخص است، شما ممکن است بفرمایید کدام یک از ایه ها در کانتکس خودش، معنای متفاوتی دارد؟!
   مثلا جایی که می گوید مخالفین را بکشید، در کنتاکس خودش معنای پخت کیک شکلاتی می دهد؟!

   دو-
   قران را کتاب مبین می دانند، یعنی کتاب روشن. کتابی که تنها معجزه پیامبر است. در این کتاب (ایه 50 احزاب) درباره اینکه محمد کدام شب با کدام زنش سکس کند نیز آیه هست، یا خود محمد احادیث بسیار دارد (مثلا ارتباط قوزک پا به پر گوشت بودن فرج زن!)،

   حال سوال من این است، چطور این چرندیات در این دین آمده، اما یک کلام الله نمی توانسته بگوید این دستورات آدم کشی برای زمان جنگ است و برای حالت عادی نیسـت؟!

   یعنی نکته به این مهمی از رابطه جنسی محمد کم ارزش تر اسـت؟!

   سه-
   شما تاریخ اسلام را نمی شناسی، در کل تاریخ اسلام، این محمد بوده که راهزنی می کرده و به دیگران حمله می کرده است.

   مثلا آیه 29 توبه که دستور به کشتن اهل کتاب (یهودی و نصارا) می دهد، شما به من نشان بده که کجای تاریخ اسلام و در زمان محمد، یهودی یا مسیحیان به مسلمین حمله کرده اند؟!

   اصلا آیا می دانی محمد برای اینکه بتواند راهزنی کند، به مدینه هجرت می کند تا سر راه کاروان های تجاری باشد؟!

   این نوشته را بخوان:
   http://gomnamian.blogspot.co.uk/2010/10/blog-post_16.html

   در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که هیچ یک از قوانین و دستوران اسلام و اعمال محمد در کانتکس خود، اخلاقی و انسانی نیست و همه ناشی از خوی وحشی محمد بوده است.

   سپاس

   حذف
  2. مغلطه می‌فرمایید جناب! مثلا اگر در شرایط جنگی کسی دشمن اسیر رو زجرکش کنه و به طرز فجیعی از بین ببره آیا عملش در این کانتکست(شرایط جنگی) قابل قبول هست؟! با این منطق نتیجه می‌گیریم که رژیم حق داشته به مخالفان خودش در زندان‌ها تجاوز کنه! جنایت، جنایته بابا جان.
   ضمن اینکه کانتکس رو هم در نظر بگیریم نتیجه فرقی نمی‌کنه و حتی بدتر می‌شه! چون در این صورت عرصه برای مانور مفسرین تنگ خواهد شد. تاریخ منور اسلام و شرح غزوات حضرت موجوده، بروید بخوانید. ضمن اینکه شروع‌کننده‌ی جنگ‌ها در وهله‌ی اول خود محمد و دار و دسته‌ی قمه‌کش ایشان بوده‌ است.

   حذف
 5. واقعاً مزخرف تر این مقاله ندیده بودم!

  پاسخحذف
 6. بقول یک نویسنده ایرانی که از قضا آخوند هم بوده سه کس مردم دنیا را فریب داد چوپانی گازری

  شتربانی (نوح.عیسی.محمد)
  دین ساخته دست بشر است .و از پرستش ماه و جورشید و عناصر طبیعی شروع شده تا به بت پرستی
  رسیده و آدمهای زرنگی هم بوده اند که از این فرصت استفاده کرده و جیب خودشان را پر کرده اند
  و این قصه همچنان ادامه دارد.....انسانها همیشه بیک قدرت ما فوق بشری نیاز داشته اند تا ترسهای خودشان را مخفی کنند .ویا کمبودهای خودشان را از او بخواهند .این گونه بود که خدا خلق شد .خدا انسان را خلق نکرد واین انسان بود که خدا را خلق کرد.این انسان بیدار ششششششششو

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.