یکشنبه، فروردین ۱۳، ۱۳۹۱

آنگ سان سوچی کیست؟ /پیروزی آنگ سان سوچی، برنده صلح نوبل در انتخابات برمه؛ خبری خوش برای آزادی خواهان دنیا

/---------/ویدیو دریافت جایزه صلح نوبل،با خلاصه ای از سخنرانی های آنگ سان سوچی، سمبل دمکراسی/ رنج انسان ها را نادیدهنگیرید!

چند دقیقه پیش بی بی سی خبر داده که آن سان سوچی، بانوی بزرگ و  آزادی خواه برمه ای، اعلام کرده که پیروز  انتخابات امروز پارلمان بوده است. 

هر چند که  شمارش آرا پایان نیافته، اما حزب خانم سوچی اعلام کرده که بیش از چهل و پنج کرسی بدست آورده است و هم اکنون دارانده اکثریت آرا است.

البته که این انتخابات به معنای دست یابی بی قید و شرط برمه به دمکراسی نیست و هنوز نظامیان قدرت را در دست دارند، اما آغاز راهی است که پایانش، سعادت و شادی برای مردم مصیبت زده برمه است.  


پی نوشت: 
ضمن اینکه نمی توانم خوشحالی خودم را موفقیت این بانوی آزادی خواه پنهان کنم، اما آرزو می کنم که ای کاش یک هزارم جوهره آزادی خواهی  آنگ سان سوچی، در وجود میرحسین موسوی بود! قریب بیست و اندی سال است که ما شاهد جانفشانی آنگ سان سوچی برای آزادی و دمکراسی هستیم، با چنگ و دندان مبارزه کرده و حاصل ده ها سال مبارزه او، انتخابات امروز است.
افسوس که خرداد دو سال پیش، سه و نیم میلیون نفر برای اعتراض به خیابان های تهران آمدند، و باز نیز افسوس که اصلاح طلبان، طبق معمول به مردم ایران خیانت کردند.

 
 بانو آنگ سان سوچی، برنده جایزه نوبل:
 این قدرت نیست که فساد می آورد، بلکه ترس است که باعث فساد می شود. ترس از دست دادن قدرت!آنگ سانگ سوچی کیست؟/ معرفی کوتاه بانوی مبارز و آزادی خواه برمه ای

چگونه کشوری که امکان تبدیل به یکی از کشورهای ثروتمند را دارد، در اثر نبود دموکراسی ، به یکی از عقب افتاده و فقیرترین کشورهای دنیا تبدیل می شود؟!


دولت نظامی برمه، بیش از سه هزار روستا را در شرق برمه تخریب کرده، یک و نیم میلیون نفر را آوره کرده است و بیش از هر کشور دیگری در دنیا، کودکان را مجبور به سربازی در ارتش کرده است.


آنگ سان سو چی ، متولد 19 جون 1945، یک آزادی خواه برمه ای است ، پدر او  یک نظامی خوش نامه ای برمه ای در جنگ دوم جهانی است، او فارغ التحصیل فلسفه و سیاست و اقتصاد از دانشگاه آکسفورد است و مادر دو فرزند است.


او در انتخابات 1990 59 درصد آرا را به دست آورد و حزب اتحادیه ملی دموکراسی (National League for Democracy)به رهبری او 392 کرسی از 492 کرسی انتخابات را به دست آوردند ، اما نظامیان ، نتیجه انتخابات را قبول نکرد آنگ سان سو چی را تحت بازداشت خانگی قرار دادند.


 در هشتم اگوست 1988 یک راهپیمایی بعد از مرگ (نی وین) دیکتاتور وقت، مردم برمه برای دموکراسی راهپیمایی کردند که به نحو خشنی از سوی نظامیان سرکوب شد و به قیام 8-8-88 شهره است(تاریخ عددی آن روز)، در 26 آگوست همان سال، آنگ سان سو چی  اتحادیه برای دموکراسی را پایه گذاشت و خودش به دبیر کلی آن منصوب شد. او از تاریخ 20 جولای 1989 به حبس خانگی محکوم شد.


او سخنرای معروفی دارد به نام : (آزادی از ترس) و اینگونه آغاز می شود :

"این قدرت نیست که فساد می آورد، بلکه ترس است که باعث فساد می شود. ترس از دست دادن قدرت"


او می گوید سیاستمداران آدم های عجیبی هستند، آنها آخرین کسانی هستند که می فهمند مردمشان  چه می خواهند !


در سال 1990 نظامیان برمه، برای انتخابات ملی از همه دعوت به عمل آوردند که حزب اتحاد برای دموکراسی(NLD) به رهبری آنگ سان سو چی ، بیش از هشتاد درصد از کرسی های پارلمان را در اختیار گرفت و به صورت پیشفرض، آن سان سوچی به نخست وزیری می رسید،اما نظامیان نتیجه انتخابات را باطل اعلام کرده و حاضر به واگذاری قدرت نشدند.


از آن تاریخ قریب بیست سال می گذرد و آنگ سان سو چی بزرگ، بیش از چهارده سالش را در زندان خانگی به سر برده است.

آبشخور فکری اتحادیه او از دیدگاه ماهتما گاندی بزرگ و آیین بودایی نشات می گیرد که هر دو بر عدم خشونت تاکید می کنند.


او جوایز متعددی به دست آورده است، از نوبل صلح 1991 و جایزه حقوق بشر رافتو در سال 1990 و همینطور جایزه ملی هند، با نام جواهرنعل نهرو، در سال 1992. در سال 1992 او حاضر نشد کشور را ترک کند تا شوهرش را برای بار آخر ببیند، چرا که می ترسید دیگر اجازه بازگشت به برمه را نیابد.


در برمه او را (دوو سو) می نامند، چرا که (دوو) به منعای بانو است و بار احترامی فراوان دارد.


شعار سیاسی او (اتحاد، نظم و عشق است) که از آیین بودایی گرفته شده است.

در این ویدیوی کوتاه، کشور برمه و اتفاقات رخ داده معرفی می شود: 


۲ نظر:

 1. گزارشی از روند خفه کردن صدای مخالفانیکشنبه, فروردین ۱۳, ۱۳۹۱ ۸:۳۱:۰۰ بعدازظهر

  با درود به گمنایان عزیز

  لینک توسط گمنامیانی دیگر به بالاترین

  سایت بالاترین با همکاری بالاکون ها و مدیریت دیکناتوری شروع به قلغ قمع تمام نویسندگان مستقل و مخالف زده است

  سردسته این تروریست ها میترا بالایار و بالاکون های 14و15 و 17 و18 هستند. میترا نیز خودش در ماه گذشته دهها حساب کاربرانی که خود پایین ترین را بالاترین کرده اند بسته است .

  اصلاح طلبهای فاشیست و مجاهدین کسانی هستند که برای تبلیغات و تریبون به همه پول میدهند. ممکن است که ابولحسن تریاکی کاسه لیس ، و جرس و کدیور خانم باز بخواهند با فرهنگ اسلامی کماکان کون ملت همیشه مسلمان را چرب و آلت خود را در آن مدفون کنند و ملت ابله اسلام زده هم الله اکبر بگویند ولــــــی :
  مجاهدین کسانی بودند که گمنامیان و مقالات اورا با گزارش ها ی دروغ فیلتر و توسط بالاکون های مثل amirreader و میترا و حساب اورا تعلیق کردند.
  این هجوم به نویسنده بزرگی چون گمنامیان تمامی اهل قلم را آزرده کرد. ولی مدیر نابکار بالاترین با پرویی تمام به دفاع از مجاهدین پرداخت و در ازای پول های نقد اجازه داد که آنها با اکانتهای فله ای و جعلی هر نویسنده مستقل و مخالفی را حذف کنند و هر لینکی را فیلتر کنند .
  ولی کمنامیان نه انها خفه نشد بلکه تکثیر شد.
  بعد از آن باندهای دیگری شکل گرفت و بالایارها همگی در خدمت فعالیت باندی گروهی قرار گرفتند و به درجه بالاکونی نائل شدند.

  پاسخحذف
 2. "چند دقیقه پیش بی بی سی خبر داده که آن سان سوچی، بانوی بزرگ و آزادی خواه برمه ای، اعلام کرده که پیروز انتخابات امروز پارلمان بوده است. "

  با تشکر از شما، خبر بسیار خوب و قابل پیش بینی‌ بود. امیدوارم اینبار دیگه دیکتاتورهای برمه دبه نکنند، و به خواست مردم احترام بگزارن.

  فیلمی هم به نم "بانو" (The Lady)در مورد ایشون الان روی پرده سینماهاست، که گر چه خیلی‌ کامل نیست، ولی‌ زیبا و تاثیر گذاره.

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.