یکشنبه، بهمن ۳۰، ۱۳۹۰

قدردانی از آقای رضا پهلوی، صد البته که تایید نقض حقوق بشر توسط پدر، شجاعت و شرافت فرزند را می طلبد...!

دو سال پیش، زمانی که آقای رضا پهلوی در جایی از کلمه حقوق بشر استفاده کرده بود، من مقاله ای نوشتم به این مضمون:


و در آن مقاله به صراحت نوشتم که:

"آقای رضا پهلوی، همه حتی جنایت کاران می توانند از چتر مهربانانه مفهوم حقوق بشر، بهره مند شوند، وهیچ محدودیتی در این باره نیست، اما لباس مدافع حقوق بشربودن، قبای با ارزشی است که برای به تن کردن آن یک محدودیت هایی وجود دارد،تا زمانی که نقض حقوق بشردر زمان پدرتان را محکوم نکرده اید، این قبای دفاع از حقوق بشر بر تن شما گشاد است"


تا اینکه اخیر یکی از جلادان ساواک، یعنی پرویز ثابتی با بی شرمی تمام، منکر شکنجه و دیگر نقض های حقوق بشر در زمان شاه شده است.

مدیر امنیت داخلی ساواک پس از ۳۳ سال سکوت را شکست و در برنامه «افق» صدای امریکا شرکت کرد و به انکار و تحریف واقعیات پرداخت و ساواک را از اتهامات وارده تبرئه کرد و مخالفین را تروریست و خرابکار نامید !

من شخصا خواستار موضع گیری آقای رضا پهلوی بودم، چه آنکه سکوت ایشان، به معنای تایید حرف های ایشان بود و حتی دیدم که یکی از کاربران بالاترین، در مطلبی طنز پرویز ثابتی را مشاور رضا پهلوی لقب داده است(منبع). 

تا اینکه دیروز آقای رضا پهلوی در جلسه ای که با کنشگران اجتماعی داشته اند، به صراحت وجود شکنجه را تایید کرده و حرف های پرویز ثابتی را به کلی رد کرده اند، ایشان گفته اند:(منبع و البته این لینک رای مثبت آقای رضا پهلوی با شناسه سرباز وطن را دارد.)

"وقتی من به عنوان ولیعهد آزادی انتقاد نداشتم ٫ چه انتظاری در مورد آزادی مخالفین جدی حکومت و فعالین هست؟ ساواک از وظایف خود برای حفظ امنیت مردم خارج شد و هر حرف مخالفی را با عکس العمل بگیر و ببند پاسخ داد و از وظایف اولیه خود به طور کامل خارج شد. / شکنجه فی نقسه کار غلطی و محکومی است. اگر به هر نوعی بخواهیم شکنجه را توجیه کنیم به بهانه تروریست بودن یا بهانه نجات جان ۱۰ نفر دیگر ٫ این مساله شکنجه هیچ نقطه ای برای توقف نخواهد داشت! شروع نقض بشر مثل سرطان با یک توجیه شروع می شود و سفسطه های جدیدی برای گسترش آن پیدا خواهد شد!  اگر با این صحبتهای امروزم به آن روز برگردم ٫ احتمالا توسط ساواک به عنوان مخالف بازجویی می شدم و مخالفت من تحمل نمی شد. انکار این مساله هیچ دردی را دوا نمی کند ٫ چون باید از تاریخ درس گرفت تا آن را تکرار نکرد.حقوق بشر در آن زمان نقض شده است ٫ شکنجه وجود داشته است و محکوم کردن این موضوع خارج از مساله منافع گروهی و جناحی است. باید آن را محکوم کرد همان گونه که امروز این مساله نقض حقوق بشر را در ایران محکوم می کنیم و پیگیر حقوق بشر هستیم. حقوق بشر نباید در گستره زمان تعریف شود. شکنجه محکوم است ٫ با هر بهانه ای٫ در هر حکومتی و تحت هر شرایطی . چه می خواهد ساواک باشد ٫ چه وزارت اطلاعات ٫ چه گوانتانامو و چه شدید یا ضعیف! "
بدون شک، مساله حقوق بشر هیچ اما و اگری بر نمی دارد، هیچ چیزی شکستن حرمت آن را توجیه نمی کند.

و صد البته که باید قدردان کسی بود که برای اعتلای حقوق بشر، قدمی برمی دارد، آقای رضا پهلوی با تایید نقض حقوق بشر در زمان پدرش و با این صراحت، قدمی مهم برداشت و این موضع گیری ایشان، قطعا سلطنت طلبان تندرو را ناکام خواهد کرد، چرا که آنها معتقدند زمان شاه کشور گلستان بود و مایل هستند کشور به همان حال برگردد و سعی دارند یک اشتباه مهلک تاریخی را دوباره مرتکب شوند.

باید به آقای پهلوی آفرین گفت، 
صد البته که تایید نقض حقوق بشر بدستور  پدر، شجاعت و شرافت فرزند را می طلبد.


-------------------------لینک بالاترین----------------------------

کاری زیبا از جواد علیزاده، به مناسبت شصتمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر


۳۱ نظر:

 1. آقا نادر زنتو گاییدم کیرم تو کون دخترت کیر خر تو حلق عروست
  زن جنده خارکسه بی ناموس ولدوزنا

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. مهران - (بکن ناشناس بالا که اسم باباش رو استفاده میکنه ) ( با عرض احترام به جناب گمنامیان)دوشنبه, اسفند ۰۱, ۱۳۹۰ ۴:۴۷:۰۰ قبل‌ازظهر

   خفش کن بچه کونی . وقتی مادرت از آب منی 70 افغانی تورو حامله شد مبدونست که کونی هستی و فقط میزنی. دیشب وقتی با انبر لای کس خواهرت رو باز کردم که بشاشم توش دیدم که هنوز خونی هست . گفت که کلفت بوده منم شاشیدم روش که شسته بشه . بعد دهانش رو باز کردم دادم رفعت برادر بن لادن خوب لای دندونهای مادرت شستشو بده . آخرش کرد تو حلق مادرت که شاشش از دوسوارخ دماغ ننت ریخت بیرون

   حذف
 2. آخه پفیوز شاگرد کبابی تو مثل این که با مسئول کیس پناهندگیت قرارداد داری اگه کس شعر ننویسی دیپورتت میکنن.
  آخه پفیوز اگه تو ایران میموندی همون کبابها رو باد میزدی که به وضعیت الانت شرف داشت. از کسی که تو اغتشاشات بده ازش عکس بگیرن واسه پناهندگی انتظار بیشتری نیست

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. مهران - (بکن ناشناس بالا که اسم باباش رو استفاده میکنه ) ( با عرض احترام به جناب گمنامیان)دوشنبه, اسفند ۰۱, ۱۳۹۰ ۴:۴۸:۰۰ قبل‌ازظهر

   خفش کن بچه کونی توباید همیشه از کون بدی . چاقال ابنه ای همیشه از لذت کیر در کون جلق مبزند و ارضا میشود. همون کاری برادرت هم میکنه.

   حذف
 3. البته فکر می‌‌کنم که بهتر بود بجای گفتن از نقض حقوق بشر توسط شاه به سکوت در برابر نقض حقوق بشر اشاره می‌‌شد بیشتر با تاریخ همخوانی داشت.

  پاسخحذف
 4. این یارو مهران دلش از چی پره؟ اینارو پاک کنید. مگه چاله میدونه. البته هویت این وابستگان جمهوری اسلامی و این اسلامگرایان رو نشون میده.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. عزیز جان،
   پاک کردن این نظرات تنها چند ثانیه کار دارد،
   اما اجازه بده این وابستگان رژیم، شخصیت خود را خوب به نمایش بگذارند...

   حذف
  2. حرف شما درسته ولی واقعا این کامنت ها و جوابهایی هم که بهشون داده میشه نفرت انگیزه. هر مطلبی که باز میکنم این چرت و پرت ها هست به خدا ما میدونیم اینا چه آشغالهایی هستند.... یعنی یارو یک کامنت تحوع آور داره که زیر هر پستی فقط کپی اش میکنه.

   حذف
 5. باز که چرثومه خیانت و خباثت مفلوک پهلوی(شازده ربع پهلوی) با له له و عوعو گویی جنایت پدر سفاک و جلاد اش را به گردن سازمان ساواک که با مهر و موم همان خاندان فاسده وفاسفه بنا شده بود انداخت. براستی که این خشوک چهره و حرام نطفه دست پدرش زا از پشت بسته.
  وای بر نو رضا قنداق وای بر تو ای خائن.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. عزیز جان،
   خود او که در جنایات ساواک نقشی نداشته!
   الان هم که دارد با صراحت محکوم می کند، دیگر چه باید گفت؟

   حذف
  2. این فکر وبکر جانی زده شازده است که به مراتب خطرناکتر از نقش او در جنایت پدر است.
   واقع بین باش دوست عزیز.
   ضرب المثل هرگاه دو گاو در یک جا بچرند اگر رنگ هم نگیرند خوی یکدیگر می گیرند.

   حذف
  3. متاسفم برای شما سارا خانم(!) که آبروی هرچی خانمه بردین با این طرز نوشتار سخیف. بنده نه سلطنت طلبم نه .... ولی مطمئن هستم کسی که اینطور میتونه چیز بنویسه اگر روزی به قدرت برسه از هر موجود جنایتکاری خطرناک تره. ضمناً اولین بار بود این وب سایت رو دیدم و بسیار متاسف شدم از این ادبیات قشنگی که در این سایت بکار میره .اینجا بیشتر به سایت پرنو شبیه شده تا سایت سیاسی

   حذف
 6. خانم سارا شکری....از طرز نوشتنت پیداست که کاملا بیسوادی چون قادر به نوشتن و استد لال منطقی نیستی پرت و پلا میگی در شان من نیست و نبوده که با امثال تو از علم و منطق و برهان صحبت کنم چون در ان سطح نیستی فقط خواستم جوابی کوتاه به این مطالب سخیف و سطحی تو داده باشم...در ضمن رضا پهلوی عصاره یک ملت ایران است او فریاد خفته همه ما ملت ایران است ما هر روز له می شویم در زیر لگدهای حاکمیتی جائر.بغض او اشک ماست او بنیان ظلم را از بین میبرد او مرد عمل است تو چی؟تو توی این 33 سال چکار کردی فقط بلدی شعار بدی و در فرنگستان عشق و حال کنی و بی خبر از ما زنان درد کشیده خجالت بکش مفت خور جمهوری روبایان. مینا از ایران

  پاسخحذف
 7. گاهگاهی شما ممکن است اطلاعیه هایی از سوی افراد و سازمان ها دریافت کنید که مدعی هستند که از سوی من صحبت می کنند و از نام سرباز وطن استفاده می نمایند که یکی از نامهای اینترنتی من می باشد. من مایلم به آگاهی هم میهنان و علاقمندان برسانم که تارنماهای مشخص شده در زیر تنها کانال های ارتباطی می باشند که بیانیه ها و اطلاعات منتشرشده در ارتباط با مرا منتشر می کنند.
  رضا پهلوی
  The Official Websites of Reza Pahlavi
  • Official Website: www.RezaPahlavi.org
  • Facebook: www.Facebook.com/pahlavireza
  • Twitter: www.Twitter.com/pahlavireza
  • YouTube: www.YouTube.com/rezapahlavi
  • Google+: http://goo.gl/svRde
  • Blog - Sokhani Ba Shoma: http://sokhanibashoma.blogspot.com/

  پاسخحذف
 8. دوست گرامی با درود و احترام

  از آنجایی که در آن جلسه حضور داشتم، یک نکته را لازم می دانم که یادآور شوم
  رضا پهلوی هر نوع شکنجه ایی را در هر شرایطی و در هر نوع نظامی را محکوم می کنند.
  چه در نظام قبل از انقلاب و چه بعد، نقض حقوق بشر و اعمال شکنجه را نفی کرده و حتی اعمال شکنجه از سوی دستگاه امنیتی گذشته را نیز محکوم می کنند.
  ولیکن هرگز نگفتند که این اعمال تقصیر پدر بوده است
  بهتر است اگر نقل قول می کنیم، کاملا مانند جمله را بکار ببریم
  با مراجعه به کتابشان نظرشان را صریحا گفته اند

  با سپاس

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. نازیلا جان،
   من که در آن جلسه نبودم،
   من نقل قول را از وبلاگ کسی نقل کرده ام که در آن جلسه بوده و رضا پهلوی نیز به آن رای مثبت داده است.

   حذف
 9. IN melat bayad zad to saresh chon adam nist, pas ham shekanje lazemen ham edam.,,,,

  پاسخحذف
 10. آقا/خانم گمنامیان
  بسیار متاسفم که شما هم مثل اغلب هموطنان عزیز، بقول معروف با یک غوره سردیتان میکند و با یک کشمش گرمیتان. رضا پهلوی البته شکنجه را محکوم کرد که کار درستی است. اصلا اصل وجود شکنجه را در رژیم سابق کسی جز این سربازجوی ابله رژیم شاه، پرویز ثابتی، نمیتواند انکار کند. آقای رضا پهلوی هم با اشاره به شکنجه در زمان پدرش البته از یک فقره آبروریزی بزرگتر ممانعت کرده است. منتهی، در عین تایید وجود شکنجه در زمان شاه، با زرنگی محمد رضا شاه را هم از ان تبرئه کرد و در ضمن خود را هم از منتقدین رژیم سابق جا زد، که البته خنده دار است. معلوم نسیت که در کشوری که شاه همه کاره بود، چه کسی مسئول محدود کردن آزادیها بوده است. البته ایشان انگشت اشاره را به سمت وزیر کشاورزی دراز نموده اند که لابد جلوی انتقادات را میگرفته است!!!
  آقای رضا پهلوی میگویند که شاه نمیتوانسته از تمامی جزئیات کار آگاه شود. البته گویا غیب میگویند. آقای رضا پهلوی توجه ندارند که هیتلر و موسولینی هم نمیتوانستند از تمامی جزئیات شکنجه هایی که دستگاه های کشورشان بر مردم اعمال میکردند، با خبر باشند. این البته از یک رهبر سلب مسولیت نمینماید. از ان گذشته، اصلا چنین چیزی، یعنی آگاهی از کلیه جزئیات اداره دستگاه های کشور برای هیچ انسانی یا هیچ مدیری اساسا مقدور نیست. لازم هم نیست. در کشورهای آزاد و دموکراتیک جهان برای جلوگیری از نقض حقوق بشر توسط دولتها و سازمانها و وزارت خانه های تابعه آنها، علاوه بر تمامی مکانیسمهای خبرگیری و بازرسی از دستگاه های دولتی، از مکانیسم مطبوعات آزاد و احزاب مستقل و سندیکاها و اتحادیه های صنفی و حرفه ای برای افشا این موارد و پاسخگو کردن دولت و معرفی ناقضین حقوق بشر برای جلوگیری از اجحافات آینده به شهروندان استفاده میکنند. شاه با سرکوب احزاب آزاد و تعطیلی اتحادیه های واقعی بهمراه سانسور روزنامه ها و مطبوعات، راه هر گونه خبرگیری را بست.مطبوعات و احزاب آزاد بهمراه سندیکاها و جمعیتهای مستقل و آزاد، از ابزارهای مهم مدیران یک جامعه دموکراتیک برای جلوگیری از اجحافات حکومت به حقوق شهروندان است. شاه با کودتای ۲۸ مرداد بر علیه حکومت دموکراتیک دکتر مصدق، که این مکانیسمها را برای پاسخگو کردن دولت و اجرای قانون اساسی مشروطه فراهم آورده بود، و سپس با تاسیس ساواک و دادن اختیار تام به ان برای محدود کردن آزادیها، چراغ سبز را برای ایجاد محدودیتهایی به ساواک داده بود که حتی صدای آقای رضا پهلوی را هم درآورده است.وقتی آقای رضا پهلوی کودتای ۲۸ مرداد را، که انهم بر اساس مدارک تاریخی، درست مثل وجود شکنجه در زمان شاه قابل انکار نیست، داستان و افسانه میخواند و حاضر به محکوم کردن کودتای ۲۸ مرداد بر علیه دولت دموکراتیک دکتر مصدق نیست، عملا مهر تاییدش را بر سیاستهای ضد آزادی شاه و ساواک میزند و در صورت قدرت گیری دوباره، به همان راه هم خواهد رفت.آقای پهلوی، ریشه تمامی مظالم ساواک در کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ و سپس کودتای خائنانه ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ است. بدون پرداختن به ریشه ها، پرداختن به برگها و شاخه های خشک شده و بزرگنمایی نقش آنها در نقض حقوق مردم در رژیم سابق، نامی جز فریبکاری ندارد. سر شکنجه گر ابلهی مثل پرویز ثابتی هرگز بدون کودتای ۲۸ مرداد، چنان دست بازی در سرکوب مردم نمیافتند.

  پاسخحذف
 11. ---------------دنباله ----------------------------

  نکته دومی که رضا پهلوی به ان پرداخت، توجیه سرکوبهای ساواک با استناد به مبارزه مسلحانه سازمانهای مجاهدین و چریکهای فدایی خلق است. آقای پهلوی، البته به نقش سرکوبهای شاه در سال ۱۳۴۲ و سرکوب سازمانهای غیر مسلح مثل جبهه ملی اشاره نمیکنند که سبب ساز توجیه مبارزه مسلحانه برای مبارزه بر علیه رژیم شاه شد. آقای پهلوی چنان از سرکوب "تروریستها" داد سخن میدهند که گویا پدرشان حکومت جمهوری "فرانسه" را اداره میکرده است. صد البته که به نفع آقای پهلوی نیست که به چماقداری امثال شعبان بی مخ برای بر هم زدن تجمعات جبهه ملی و زندانی کردن رهبران جبهه ملی غیر مسلح، توسط ساواک شاه اشاره کنند. چرا که در آنصورت افسانه مبارزه ساواک با "تروریستها" و "تروریسم"، این برچسب مورد علاقه دیکتاتورها برای مبارزه با آزادیخواهان، زیر سؤال میرود.
  البته مبارزه مسلحانه بر علیه یک حکومت دموکراتیک، که به حقوق دموکراتیک مردم احترام میگذارد، درست مثل کودتای خائنانه ۲۸ مرداد، مشروعیت ندارد. ان چیزی که به مبارزه مسلحانه مشروعیت میدهد سرکوب مبارزات و مخالفتهای مسالمت آمیز و اصلاح طلبانه است. قطعا سرکوب مخالفین غیر مسلح، مبارزه مسلحانه را مشروع میگرداند. یادمان باشد که سرکوبهای دوره پهلوی، از سوم اسفند ۱۲۹۹ با کودتا بر علیه مشروطه کلید زده شد و با کودتای ۲۸ مرداد و کشتار آزادیخواهان تداوم یافت. باز هم تا زمانی که آقای رضا پهلوی از محکومیت بدون قید و شرط کودتای ۲۸ مرداد طفره میروند، با یکی به نعل و یکی به میخ زدن به جایی نخواهند رسید.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. عزیز جان،
   سپاس از کامنت شما،

   یک-
   رضا پهلوی حرفی از وزیر کشاورزی نزد، آن اتفاق را یک مثال آورده است.
   لطفا متن را بخوانید!!!

   دو-
   او نقض حقوق بشر در زمان شاه را تایید و محکوم کرده است، به نظر من قدم بزرگی است و شجاعت بسیار به خرج داده است.

   سه-
   در اینجا نیز مساله و سوال، کودتای بیست و هشت مرداد نبوده است، اصولا رضا پهلوی نیز در آن کودتای ننگین نقشی نداشته که بخواهد مسول باشد، بلکه باید مثل همین نقض حقوق بشر، آنرا محکوم کند.

   چهار-
   درباره کودتای بیست و هشتم مرداد و نظر رضا پهلوی، در مطلبی جداگانه به آن خواهم پرداخت و تلاش می کنم نظر ایشان را به صورت مستقیم بدانیم.

   سپاس مجدد از کامنت شما.

   حذف
  2. آقا/خانم گمنامیان
   با تشکر از پاسختان.
   ۱- آقای رضا پهلوی در ان مثالی که آورده اند سخن از دیدار از یک سایت کشاورزی کرده اند و در ادامه هم گفته اند که پس از آنکه ایشان انتقاد کرده اند، "وزیر مربوطه" از انتقادات ایشان ناراحت شده و ایشان با اعتراض وزیر مربوطه از اظهار نظر و آزادی بیان خود محروم شدند. این "وزیر مربوطه"، به نظر میرسد که تنها میتواند وزیر کشاورزی باشد. اما در هر حال اصل قضیه فرقی نمیکند. در کشوری که نخست وزیر (به گفته دکتر اقبال نخست وزیر شاه) "غلام خانه زاد شاه است، این وزیر نمیتواند اعتباری بیش از ان داشته باشد. متهم کردن یک وزیر به ایجاد خفقان برای ایشان و مسئول شمردن ان وزیر به ایجاد خفقان، انهم در شرایطی که مخست وزیر تنها غلام خانه زاد است، مصداق خاکپاشی در چشم توده های مردم و فریبکاری است.

   ۲- البته ایشان نقض حقوق بشر را در زمان پدرش محکوم کرده، که قبل از انهم توسط سازمانهای بین المللی محکوم شده بود. اما همزمان با محکومیت نقض حقوق بشر، پدرش را هم به نوعی بی خبر و در نتیجه غیر مسئول معرفی کرده است (به مثالی که از ان وزیر آورده است دقت کنید).

   ۳ و ۴ - گر چه در اینجا صحبت از ۲۸ مرداد نبوده است، اما ۲۸ مرداد سراغاز سرکوب در دوره پهلوی دوم است. آقای رضا پهلوی در کتابشان (بادهای تغییر) کودتای ۲۸ مرداد را داستان و افسانه خوانده است. حالا میبینید که چرا ایشان مجبور به منحرف کردن بحث حقوق نقض بشر است و انداختن تقصیر ان به گردن ان وزیر مربوطه! و اینکه شاه نمیتوانسته از "همه جزئیات" باخبر بوده باشد.

   حذف
  3. آقا/خانم گمنامیان
   با تشکر از پاسختان.
   ۱- آقای رضا پهلوی در ان مثالی که آورده اند سخن از دیدار از یک سایت کشاورزی کرده اند و در ادامه هم گفته اند که پس از آنکه ایشان انتقاد کرده اند، "وزیر مربوطه" از انتقادات ایشان ناراحت شده و ایشان با اعتراض وزیر مربوطه از اظهار نظر و آزادی بیان خود محروم شدند. این "وزیر مربوطه"، به نظر میرسد که تنها میتواند وزیر کشاورزی باشد. اما در هر حال اصل قضیه فرقی نمیکند. در کشوری که نخست وزیر (به گفته دکتر اقبال نخست وزیر شاه) "غلام خانه زاد شاه است، این وزیر نمیتواند اعتباری بیش از ان داشته باشد. متهم کردن یک وزیر به ایجاد خفقان برای ایشان و مسئول شمردن ان وزیر به ایجاد خفقان، انهم در شرایطی که نخست وزیر تنها غلام خانه زاد است، مصداق خاکپاشی در چشم توده های مردم و فریبکاری است.

   ۲- البته ایشان نقض حقوق بشر را در زمان پدرش محکوم کرده، که قبل از انهم توسط سازمانهای بین المللی محکوم شده بود. اما همزمان با محکومیت نقض حقوق بشر، پدرش را هم به نوعی بی خبر و در نتیجه غیر مسئول معرفی کرده است (به مثالی که از ان وزیر آورده است دقت کنید).

   ۳ و ۴ - گر چه در اینجا صحبت از ۲۸ مرداد نبوده است، اما ۲۸ مرداد سراغاز سرکوب در دوره پهلوی دوم است. آقای رضا پهلوی در کتابشان (بادهای تغییر) کودتای ۲۸ مرداد را داستان و افسانه خوانده است. حالا میبینید که چرا ایشان مجبور به منحرف کردن بحث حقوق نقض بشر است و انداختن تقصیر ان به گردن ان وزیر مربوطه! و اینکه شاه نمیتوانسته از "همه جزئیات" باخبر بوده باشد.

   حذف
  4. راستی یک چیز دیگر را یادم رفت بگویم و ان اینکه "بطور تلویحی" گفته اید که از آنجا که رضا پهلوی در کودتای ۲۸ مرداد نقشی نداشت، لزومی ندارد که ایشان در مورد ان مساله (کودتای ۲۸ مرداد) موضع گیری نماید.
   اولا آقای رضا پهلوی در خیلی مسائل دخالتی نداشته و ندارند، معذلک در مورد ان موضع میگیرند. مثلا ایشان در مورد نقض حقوق بشر در ایران آخوند زده بارها و بارها موضع گیری کرده اند. یا مثلا در مورد جنایات خامنه ای، که ایشان هم در آنها دخالتی نداشته اند، موضع گیری نموده اند. شکایت اخیرشان از آقای خامنه ای تنها یکی از هزارها مورد است.
   "موضع گیری نمودن" چه ربطی به "دخالت" یا "تقصیر" دارد؟ همیشه یک فعال سیاسی راجع به بن بستهای مبارزاتی و مسائل و مشکلات مبتلا به، دست به موضع گیری میزند. کودتای ۲۸ مرداد از جمله مسائلی است که راه ملت ایران بسوی دموکراسی را منحرف بلکه سد نموده است و بدون پرداختن به ان نمیتوان به آزادی و دموکراسی رسید. گروه هایی که ادعای "آزادیخواهی" میکنند و از فردای انقلاب ایران و رانده شدن از قدرت، "دموکرات" شده اند، باید تکلیف خود را با این بن بست مبارزاتی که ملت ایران هنوز هم از عواقب ان رنج میبرد، روشن نماید.
   از ان گذشته، عذر خواهی یک مسئول و متصدی یک دستگاه تحت مدیریتش بابت عملکردهای سوء پیشین، کاری بسیار متداول است و به اعتماد سازی بین مردم و ان دستگاه کمک مینماید. ان مسؤلی هم که عذر خواهی میکند، الزاما ممکن است که مقصر ان عملکردهای سوء پیشین نباشد. به عنوان مثال آقای تونی بلر نخست وزیر سابق انگلستان بابت عملکردهای انگلستان از کشورهای تحت استعمار انگلستان عذرخواهی نمود. در حالیکه همه میدانند که آقای تونی بلر در زمانه ای که "آفتاب در مستعمرات انگلستان غروب نمیکرد"، اصلا هنوز متولد هم نشده بود.
   خانم آلبرایت وزیر اسبق امور خارجه آمریکا در دوره کلینتون بابت کودتای ۲۸ مرداد عذر خواهی نمود. در حالیکه خانم آلبرایت در ان زمان اساسا سمتی هم در دولت نداشت که بخواهد مسئول کودتای ۲۸ مرداد باشد.
   واقعیت اینست که آقای رضا پهلوی قسم خورده اند که سلطنت پهلوی را حفظ نمایند. بنابر این ایشان در حال حاضر متصدی دستگاه سلطنت پهلوی بوده و باید پاسخگوی اعمال پیشین انهم باشند، ولو آنکه خودشان هم در ان مسائل دخالتی نداشته باشند. لطفا دقت کنید که در اینجا کسی صحبت از مسولیت آقای رضا پهلوی به عنوان یک "فرد حقیقی" نمیکند، بلکه صحبت از "شخصیت حقوقی" رضا پهلوی است به عنوان متصدی دستگاه سلطنت پهلوی. خیلی ساده بگویم، اگ

   حذف
 12. راستی یک چیز دیگر را یادم رفت بگویم و ان اینکه "بطور تلویحی" گفته اید که از آنجا که رضا پهلوی در کودتای ۲۸ مرداد نقشی نداشت، لزومی ندارد که ایشان در مورد ان مساله (کودتای ۲۸ مرداد) موضع گیری نماید.
  اولا آقای رضا پهلوی در خیلی مسائل دخالتی نداشته و ندارند، معذلک در مورد ان موضع میگیرند. مثلا ایشان در مورد نقض حقوق بشر در ایران آخوند زده بارها و بارها موضع گیری کرده اند. یا مثلا در مورد جنایات خامنه ای، که ایشان هم در آنها دخالتی نداشته اند، موضع گیری نموده اند. شکایت اخیرشان از آقای خامنه ای تنها یکی از هزارها مورد است.
  "موضع گیری نمودن" چه ربطی به "دخالت" یا "تقصیر" دارد؟ همیشه یک فعال سیاسی راجع به بن بستهای مبارزاتی و مسائل و مشکلات مبتلا به، دست به موضع گیری میزند. کودتای ۲۸ مرداد از جمله مسائلی است که راه ملت ایران بسوی دموکراسی را منحرف بلکه سد نموده است و بدون پرداختن به ان نمیتوان به آزادی و دموکراسی رسید. گروه هایی که ادعای "آزادیخواهی" میکنند و از فردای انقلاب ایران و رانده شدن از قدرت، "دموکرات" شده اند، باید تکلیف خود را با این بن بست مبارزاتی که ملت ایران هنوز هم از عواقب ان رنج میبرد، روشن نماید.
  از ان گذشته، عذر خواهی یک مسئول و متصدی یک دستگاه تحت مدیریتش بابت عملکردهای سوء پیشین، کاری بسیار متداول است و به اعتماد سازی بین مردم و ان دستگاه کمک مینماید. ان مسؤلی هم که عذر خواهی میکند، الزاما ممکن است که مقصر ان عملکردهای سوء پیشین نباشد. به عنوان مثال آقای تونی بلر نخست وزیر سابق انگلستان بابت عملکردهای انگلستان از کشورهای تحت استعمار انگلستان عذرخواهی نمود. در حالیکه همه میدانند که آقای تونی بلر در زمانه ای که "آفتاب در مستعمرات انگلستان غروب نمیکرد"، اصلا هنوز متولد هم نشده بود.
  خانم آلبرایت وزیر اسبق امور خارجه آمریکا در دوره کلینتون بابت کودتای ۲۸ مرداد عذر خواهی نمود. در حالیکه خانم آلبرایت در ان زمان اساسا سمتی هم در دولت نداشت که بخواهد مسئول کودتای ۲۸ مرداد باشد.
  واقعیت اینست که آقای رضا پهلوی قسم خورده اند که سلطنت پهلوی را حفظ نمایند. بنابر این ایشان در حال حاضر متصدی دستگاه سلطنت پهلوی بوده و باید پاسخگوی اعمال پیشین انهم باشند، ولو آنکه خودشان هم در ان مسائل دخالتی نداشته باشند. لطفا دقت کنید که در اینجا کسی صحبت از مسولیت آقای رضا پهلوی به عنوان یک "فرد حقیقی" نمیکند، بلکه صحبت از "شخصیت حقوقی" رضا پهلوی است به عنوان متصدی دستگاه سلطنت پهلوی. خیلی ساده بگویم، اگر بجای آقای رضا پهلوی، شما، آقا/خانم گمنامیان هم قسم حفظ سلطنت خورده بودید و تصدی دستگاه سلطنت پهلوی را عهده دار میشدید، باید پاسخگوی اعمال این دستگاه میبودید.

  پاسخحذف
 13. 1 این که "پرویز ثابتی" از جمله مشاوران آقای "رضاپهلوی" است ، اصلا طنز نیست و عین واقعیت است.
  2 آقای "رضا پهلوی" ، تا آن جا که می دانم ، هیچ منبعی در مورد اظهار نظر آقای "رضا پهلوی" در باره حرف های اخیر "پرویزثابتی" در صدای آمریکا ، نیست. یعنی احتمالا ایشان چیزی نگفته ، ولی شهرت داده اند که محکوم کرده.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. گرامی،
   آقای پهلوی در بالاترین عضو است، عضویتش هم در وبلاگ خودش و هم در سایت رسمی خودش تایید شده است،
   ایشان در بالاترین این گفتگو را تایید کرده اند.
   این لینک را بببینید:
   https://balatarin.com/permlink/2012/2/19/2932302

   می بینید که سرباز وطن به آن رای مثبت داده است، این هم لینک صفحه شخصی سرباز وطن:

   https://balatarin.com/users/sarbaz.vatan

   به سایت آقای پهلوی مراجعه کنید تا ملاحظه کنید که این آی دی ایشان است.

   بماند که وقتی ایشان اینگونه انتقاد می کند، قطعا ثابتی را به عنوان مشاور در خدمت نخواهد گرفت.

   حذف
 14. 1 احتمالا حق با شماست ، ولی من هنوز مشکوکم که ممکن است این ها صحنه سازی های بعدی باشد.
  2 در مورد مشاور بودن آن ملعون (ثابتی) ، من تقریبا مطمئن هستم. خبر مربوط به دوسال پیش و موثق است. شما چرا این طور تحلیل می کنید و این اسنتباط را دارید؟ آقای "رضا پهلوی" چهره مثبت و قابل دفاعی - در حد یک لیدر سیاسی - است یا آن ملعون؟

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. گرانقدر،
   اگر منبعی برای این دارید که ثابتی مشاور رضا پهلوی است، لطفا آن منبع را ارایه کنید.

   حذف
 15. مسلما رونوشت حکم مشاوره را برای من ای میل نکرده اند ، یا جایی ذخیره نکرده اند که بشود با یک سرچ ساده توی اینترنت پیدایش کرد.
  از خود آقای "پهلوی" بپرسید. احتمالا جواب مقتضی خواهند داشت.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. رضا پهلوی که رسما مشاور بودن ثابتی را تکذیب کرده، حتی وجود نقض حقوق بشر در زمان پدرش را تایید و آنرا محکوم کرده است.

   حذف
 16. خیلی‌ خوب می‌نویسی گمنام جان. خسته نباشی‌ :-)

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.