جمعه، آذر ۰۴، ۱۳۹۰

ویدیو با زیرنویس فارسی/افسوس که قباحت خشونت علیه زنان در جامعه ما از بین رفته و در اثر نبود آزادی بیان، نتوانسته ایم در موردش روشنگری کنیم...!

گفته معروفی است که می گوید:
" برای اینکه بدانیم چقدر در یک جامعه دمکراسی عمیق است، باید به جایگاه زنان در آن جامعه نگریست."


چند وقت پیش مستند سی ان ان را می دیدم در باره رواج رسم بچه بازی در افغانستان و اینکه چطور افرادی که دستشان به دهنشان می رسد، یک پسربچه خردسال را از خانواده های فقیر نزد خود می آورند و به او تجاوز می کنند.

این رسم آنقدر در این کشور فلک زده جا افتاده است که افراد قدرتمند، عملا این کودکان معصوم را چون همسر خود با خود به اینجا و آنجا می برند.

به یمن پیشرفت های اخیر در افغانستان، ذره ذره این رسم غلط در حال منسوخ شدن است وچنین جنایتکارانی حداقل در ملا عام دیگر چنین نمی 
.
صد البته که در یک جامعه دمکراتیک وقتی رسم غلطی وجود داشته باشد، مطبوعات و رسانه ها به انتقاد از آن رسم غلط می پردازند و دولت و مجلس نیز با تصویب قانون، جلو آن عمل زشت را می گیرند، اما وقتی در یک جامعه مطبوعات آزاد وجود نداشته باشد، آن رسم زشت همچنان باقی می ماند ، و بچه بازی در افغانستان بهترین مثال برای این مدعا است.

متاسفانه خشونت علیه زنان ، خصوصا خشونت خانگی در تمام جوامع وجود دارد، در همه جا می توان مردانی را یافت که تصور می کنند چون زور آنها بیشتر از زنان است، باید زنان را کتک زد.

این استدلال برای خشونت علیه زنان، استدلالی است که شاید تنها از یک گوریل(!) برآید، چون در جامعه گوریل ها نیز، گوریل نر به دلیل قدرت بیشتر به زورگویی و گاها آزار دیگران می پردازد.

در یک جامعه متمدن، هر انسانی محترم است و اینکه یک انسانی زور بیشتری دارد، دلیل نمی شود که به آزار دیگری بپردازد.باید به مردان جامعه فهماند که خشونت علیه زنان، شخصیت آنها را تا چه تنزیل می دهد.

باید درباره خشونت خانگی و خشونت علیه زنان روشنگری کرد، باید به همه مردان جامعه و خصوصا پسران نسل جوان نشان داد که خشونت علیه زنان تا چقدر زشت است، باید قباحت خشونت علیه زنان را به جامعه بازگرداند.

ترجمه این سخنرانی را برای تد من بازبینی کرده ام، در این ویدیو زیبا، تونی پورتر سوال مهمی را مطرح می کند و می پرسد:
 " چرا باید مردان آینده یاد بگیرند که زنان ، انسان های درجه دو نیستند؟ چرا باید بیاموزند که زنان ، به اندازه آنها اجتماع انسانی صاحب حق هستند؟"


این سوال بسیار مهمی است، مگر در انسان بودن زنان شک داریم که آنان را باید درجه بندی کنیم و زنان را موجودات درجه دو بدانیم؟! مگر نه آنکه اصل زندگی که همانا زایش است، از زنان شکل می گیرد؟! مگر نه آنکه کلمه زندگی از کلمه زن نشات می گیرد؟چرا مهم است که برای دختران کنونی، مادران و همسران فردا، محیطی انسانی و برابر فراهم کنیم ؟ البته که خیلی دلیل ساده است، میزان پیشرفت هر جامعه ای، رشد دموکراسی در هر جامعه ای بستگی به موقعیت زنان آن جامعه دارد.

لینک این مطلب در سایت بالاترین------سایت آزادگی 

نوشته های دیگر امروز من:

.
ویدیوهایی دیگر با زیرنویس فارسی درباره حقوق زنان: 


۱۲ نظر:

 1. تو واقعا فکر میکنی الان زنان در ایران مظلومند!! یک مارمولکهای هفت خطی شدنداین دخترها که لنگه ندارند! میدونی چند نفر رو به خاطر همین مهریه انداختند زندان!! آمار خیانتشون که دیگه نگو چقدر رفته بالا !بیخودی دل واسه اینا نسوزون بیا مقاله در مورد مردهای مظلومی که به خاطر مهریه افتادن زندان بنویس. کلا یه چیزی در مورد گمنامیان متوجه شدم اینه که علاقه خاصی به کس لیسی و زن ذلیلی داره نمیدونم درست حدس زدم یا نه شاید به خاطر شکنجه های توی زندان روانی مازوخیسمی شده نمیدونم ؟!!!

  پاسخحذف
 2. آدم می ماند چه جواب بدهد!!

  ایشان فکر می کند چون حالا چند دختر در تهران توانسته با استفاده از مهریه شوهرشان را به زندان بیاندازند، خشونت علیه زنان کار خوبی است....!!

  ضمنا، اگر دفاع از حقوق زنان و برابر دانستن زن و مرد، زن ذلیلی محسوب می شود، من با افتخار می گویم زن ذلیل هستم.

  پاسخحذف
 3. مدیر بالاترین در ازای آزاد گذاشتن مجاهدین در تبلیغات دائم در سایت ماهیانه مبالغ هنگفتی از رابط مجاهدین دریافت میکند. به عبارت دیگر او میداند که کاربران مجاهد معدودی هستند و با اکانت تقلبی حضور دارند. ولی در ازای ازکار انداختن امکان رای منفی موثر، این امکان را صرفا به گروهگ مجاهدین داده است که تبلیغ کنند. مجاهدین هم حرفی جز تبلیغ ندارند. بالاترین به پول نیاز دارد نه به نقد و نوشته های افراد دردمند. حتی اگر این پول از فرقه تروریسیتی و به صورت نقد دریافت شود. قتل عام اکانت های کاربران ضد مجاهد هم به همین دلیل است .

  پاسخحذف
 4. تو گه خوردی مادرجنده
  اولا بگم که مجاهد نیستم و از ایدئولوژیشون هم حالم بهم میخوره
  ولی من خودم بر ضد اون خاتمی و موسوی مادرجنده شما سبزا نقد گذاشتم و انتقادم حذف میشد و در آخر اکانتم را بستند
  مدیر بالارتین از اسهال طلبا پول میگیره نه مجاهدین
  مادرجنده کسکش..بجای حمله به اپوزیسیونها، با رژیم مبارزه کن

  پاسخحذف
 5. مردان ایرانی‌ و مسلمان فکر میکنند که صاحب و حافظ پرده‌های خواهران و دخترانشان هستند.

  درضمن درست یا غلط بودن مهریه و زندانی کردن شوهران معتاد یک بحث دیگری است.

  پاسخحذف
 6. قلاده ساز دولایار فعلی ( بالایار سابق )جمعه, آذر ۰۴, ۱۳۹۰ ۳:۲۶:۰۰ بعدازظهر

  دوستان

  سگان مسعود رجوی و مجاهدین بی ناموس که هم زن و هم مادر خود برای لقمه ای نان مجانی تقدیم مسغود میکنند.

  مجاهدین سایت و مدیریت بالاترین و تعدادی از بالایارها برای همکاری با مجاهدین برگزیده اند و تامین هزیته های سایت را متقبل شدند .

  حذف کاریران آزادیخواه و بی اثر کردن فعالیت آنها ، حمله گروهی به کاربران و فیلتر کردن لینک و در نهایت سرخورده کردن آنها .

  پاسخحذف
 7. تمام اقدامات اصلی بالاترین در جهت ایجاد فضای باز برای مجاهدین و تبلیغات آنها است .

  خوشبخانه کاربران به آن اذعان دارند که بالاترین تبدیل به اشرفترین گردیده است

  پاسخحذف
 8. ((((((((((((((
  ناشناس گفت...

  تو واقعا فکر میکنی الان زنان در ایران مظلومند!! یک مارمولکهای هفت خطی شدنداین دخترها که لنگه ندارند! میدونی چند نفر رو به خاطر همین مهریه انداختند زندان!! آمار خیانتشون که دیگه نگو چقدر رفته بالا !بیخودی دل واسه اینا نسوزون بیا مقاله در مورد مردهای مظلومی که به خاطر مهریه افتادن زندان بنویس. ))))))))))))))))))


  ..........
  فرمایش شما درست است دوست عزیز
  قسمت زیادی از زنان و دختر ایران ( نسل جدید تر ) دست فاحشه های لاس وگاس را هم از پشت بسته اند.
  آنها میدانند که مهریه ( حق السکس ) است و برای کرفتن آن حاضر به آدم کشی هم هستند.
  پول پرستی و بیرحمی و فاحشگی از آنها میبارد.
  یادمان باشد که بزرگترین دشمن مرد ایرانی یک زن ایرانی است .
  ولی نگران نباشید دوست عزیز.
  همین دختر ها با پول مهریه هم به جایی نمیرسند.
  و برای همیشه تنها میمانند. البته تلاش میکنند که عشق خود را پیدا کنند ولی پسران ایرانی هم باهوش هستند و این ها میشناسند و فقط برای لذت با آنها میخوایند و بعدا آن زنان را ول میکنند .
  این گونه همین دختر ایرانی مهریه دوست که شوهر خود را اسیر مهریه کرده بعد از مدتی میبیند که با 100 نفر خوابیده ولی هنوز تنهاست .
  اونوقت میفهمد که فاحشه گی و طلب مهریه هردو از یگ جنس هستند

  پاسخحذف
 9. این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.

  پاسخحذف
 10. من فقط به مسعود اقتدا میکنم

  2guze نمیخواد باور کند که پدرش مسعود است. روزی که او بدنیا آمد سرباز عراقی بود که او را از من گرفت . نمیگذاشت به او شیر بدهم . شیر من را خودش با ولع میخورد. 2guze سالها میدید که سربازان عراقی در اشرف چگونه برای لقمه ای نان مرا به گروهی آبیاری میکردند.
  اون زمان 2guze تصمیم گرفت که وبلاگ بنویسد و انتقام مسعود رجوی را از مریم رجوی بگیرد. ولی نتوانست .

  پاسخحذف
 11. تو واقعا فکر میکنی الان زنان در ایران مظلومند!! یک مارمولکهای هفت خطی شدنداین دخترها که لنگه ندارند! میدونی چند نفر رو به خاطر همین مهریه انداختند زندان!! آمار خیانتشون که دیگه نگو چقدر رفته بالا !بیخودی دل واسه اینا نسوزون بیا مقاله در مورد مردهای مظلومی که به خاطر مهریه افتادن زندان بنویس. ))))))))))))))))))
  .............................
  والااااااااا
  این گمنامیان سرش تو شرطشه بیشتر تا اینکه بخواد واقعیت رو شببینه .
  احمق فکر میکنه آزادی بیان مطلق تو دنیا وجود داره.
  گمنام چی میزنی ؟ مطلب مینویسی ؟

  پاسخحذف
 12. خیلی تخم حروم شدنددختراایندورزمونه من که دلم واسشون نمیسوزه آقای کمنامیان زن ها خودشون بلدند از حق خودشون دفاع کنند شما لازم نکرده از حق اونا دفاع کنی تو مردی وضعیت مردها رو بهتر درک میکنی مردها در ایران مظلوم ترند نسبت به زن ها اولویت باید با مردها باشه چرا در مورد حقوق مردها وظلمی که بهشون میشه چیزی نمی نویسی؟!از وضعیت حال حاضر مردها خبر داری؟!به جرات میتونم بگم اکثر مردهای ایرانی با سیاست های موزی و کثیف زن ها زن ذلیل شدند جوری هم شدند که خودشون نمیفهمند از کجا خوردند

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.