جمعه، آذر ۰۴، ۱۳۹۰

بخش عمده ای از خشونت علیه زنان در ایران را مدیون آیات قرآن هستیم...!/ ویدیو از ایزابل آلنده با زیرنویس فارسی

روز بیست و پنج نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان است، در این روز کنشگران اجتماعی تلاش می کنند به یاد مردان بیاورند که به خشونت علیه زنان باید پایان داده شود.

شاید استدلال کنشگران برای مببارزه با خشونت علیه زنان بسیار ساده باشد، آنها می گویند: اینکه مردان زور دارند، دلیل نمی شود به آزار زنان بپردازند.

البته که در هر جامعه ای، خشونت علیه زنان وجود دارد، حتی در دمکرات ترین جوامع دنیا نیز می توانیم مردانی را بیابیم که به آزار زنان می پردازند، اما در جوامع پیشرفته و دمکراتیک، آزار زنان هم قباحت بسیار دارد و هم جرم بزرگی است.

در حقیقت برای جلوگیری از خشونت علیه زنان، دو عامل اصلی وجود دارد، یکی اینکه جامعه این کار را قبیح بدند و دیگر اینکه قانون نیز این کرا را جرم بداند.

به عنوان مثال اگر در جوامع متمدن  مردی زنش را کتک بزند، خیلی راحت با مجازات سنگین زندان روبرو خواهد شد و مانند این است که در خیابان یک نفر را کتک زده است.

اما در ایران چنین نیست، متاسفانه به دلیل نگرش غلط و احمقانه قرآن به زنان، برخی از مردان به زنان به چشم ملک خود می نگرند و از نظر آنها کتک زدن زنان هیچ ایرادی ندارد و حتی با بی شرمی تمام به آن افتخار نیز می کنند.

از طرفی قانون کشور نیز مجازات های بسیار اندگی برای خشونت علیه زنان قایل شده است، چه آنکه قانون کشور قانون اسلامی است و قضات دادگاه ها، به استناد آیه سی و چهار سوره نسا، تنها در شرایطی که زن از نظر فیزیکی آسیب جدی دیده باشد، دستور می دهند که مرد مبلغ اندکی پول به عنوان دیه پرداخت کند، به دیگر عبارت، زشتی این کار را در حد یک قبض پارکینگ، پایین می آورند.

بدون هیچ شکی، آیات قرانی و به صورت اخص آیه زیر، باعث بخش عمده ای از خشونت علیه زنان هستند.

آیه سی و چهار سوره النسا :
"الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِّلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللّهُ وَاللاَّتِي تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلاَ تَبْغُواْ عَلَيْهِنَّ سَبِيلًا إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلِيًّا كَبِيرًا 
ترجمه :مردان بايد بر زنان مسلط باشند چرا كه خداوند بعضى از انسانها را بر بعضى ديگر برترى بخشيده است، و نيز از آن روى كه مردان از اموال خويش [براى زنان‏] خرج مى‏كنند، زنان شايسته آنانند كه مطيع و به حفظ الهى در نهان خويشتندار هستند، و زنانى كه از نافرمانيشان نگرانيد، بايد نصيحتشان كنيد و [سپس‏] در خوابگاهها از آنان دورى كنيد [و سپس اگر لازم افتاد] آنان را کتک بزنید آنگاه اگر از شما اطاعت كردند، ديگر بهانه جويى [و زياده‏روى‏] نكنيد، خداوند بلندمرتبه بزرگوار است‏"

مسلمانان قران را کتاب مقدسی می دانند و طبیعی است که مطالب قران را نیز، مطالب صحیحی میدانند، وقتی در قران به صراحت دستور به کتک زدن زنان داده شده است، طبیعی است که در جامعه برای این عمل زشت، هیچ قباهتی باقی نمی ماند و از طرفی قوانین اسلامی نیز کتک زدن زنان را ممنوع نمی دانند.

در اینجا توجه شما را به این سخنرانی بسیار زیبا از ایزابل آلنده جلب می کنم، این سخنرانی را سه سال پیش برای سایت تد ترجمه کرده ام، در این سخنرانی زیبا، این نویسنده شهیر می گوید:

"هرچند که زنان دو قسمت از سه قسمت نیروی کار دنیا را تشکیل می دهند، آما آنها فقط کمتر از یک درصد از اموال دنیا را در تملک دارند.عقب افتاده ترین و فقیرترین جامعه ها ، همیشه جامعه هایی هستند که در آن زنان را ناتوان نگه می دارند."ماله کشان اسلامی که سعی می کنند این آیه زشت قران را توجیه کنند،  پیشاپیش با ارایه ترجمه های انگلیسی  و توضیحات اضافه، به توجیهات آنها پاسخ می گویم:

ترجمه انگلیسی آیه فوق :
ترجمه انگلیسی این آیه را نیز اینجا می گذارم:(منبع)
Sahih International
Men are in charge of women by [right of] what Allah has given one over the other and what they spend [for maintenance] from their wealth. So righteous women are devoutly obedient, guarding in [the husband's] absence what Allah would have them guard. But those [wives] from whom you fear arrogance - [first] advise them; [then if they persist], forsake them in bed; and [finally], strike them. But if they obey you [once more], seek no means against them. Indeed, Allah is ever Exalted and Grand.

همانطوری که می بینید کلمه (واضربوهن) به کلمه STRIKE  ترجمه شده است که معنای کتک زدن می دهد.
Strike: formal to deliberately hit someone or something with your hand or a weapon
ضمنا، حتی اگر شما عربی هم ندانید، خیلی ساده می بینید که (وَاضْرِبُوهُنَّ) از فعل(ضرف) می آید که معنایش مشخص اسـت

لذا تلاش نکنید معنی آیه را عوض کنید، قبلا نیز نوشته بودم :
چرا قرآن به تفسیر و تفسیر گر نیاز ندارد ؟! /  این چگونه خدایی است که ناتوان از بیان حرفش بدون حضور  مفسر است؟
شما به هر ترجمه فارسی و انگلیسی معتبری مراجعه کنید ، معنای آیه فوق را کتک زدن می یابید.

نکته اینجاست که احادیث و سنت پیامبر و امامان شیعه و خلفا راشیدن ، نشان می دهد که طبق نظر اسلام، زن را باید کتک زد.اگر الله منظورش ترک زن بود، چرا خودش و دیگران به کتک زدن زنان اقدام کرده اند ؟!

از همه مهمتر، وقتی ابتدای آیه می گوید از خوابگاه زنان دوری کنید ، دیگر خیلی احمقانه است در قدم بعدی بگوید آنها را ترک کنید! چون در قدم دوم ، (یعنی دوری از اتاق خواب)، تنبیه در نظر گرفته شده ، خودش معنای ترک می دهد دیگر !!

لینک این مطلب در بالاترین--------آزادگی

ویدیوهایی دیگر با زیرنویس فارسی درباره حقوق زنان: 

۶ نظر:

 1. قلاده ساز بالایار سابق و مجاهد بیضه لیس فعلیجمعه, آذر ۰۴, ۱۳۹۰ ۱۰:۲۴:۰۰ بعدازظهر

  جندی است که اخباری در اینترنت مبنی بر تامین هزینه های سایت بالاترین توسط رابط مجاهدین بگوش میرسد

  عملکرد مدیر بالاترین در حذف و بستن اکانت و فیلتر کاربران ضد مجاهد و تسخیر بالاترین توسط مجاهدین تاییدی بر این موضوع است .

  پاسخحذف
 2. سالروز ورود امام حسین به بهشت بر همه شیعیان مبارک


  http://www.youtube.com/watch?v=u_qFwCkd9ws

  پاسخحذف
 3. gomsho baba ba oon presentismet, pas malum shod bysavadi, chon yeki az kasani ke ba dyne neheraf yafte yahud ashna bud, be man goft ke dar oon dyn, kotak zadan ta had marg va sangsar zan vojud dare, inhame khubi dare eslam va ghoran, az behdasht begyr ta ehteram be khanevade, to ham hey khodeto jer bede, mosalmanha byshtar va byshtar khahand shod be kurye cheshmet

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. khob harki mese khuk zado valad kone ziad mishe ...bishtar mishan va bad bakht tar...be cheshm roshanie shoma lol

   حذف
 4. کیر خر تو حلق امام حسین و اون رسول اسلام.

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.