یکشنبه، آبان ۰۸، ۱۳۹۰

توجیه علمی معجزه موسی و شکافته شدن رود نیل چه بوده است؟ / آیا می دانستید احتمال زیاد معجزه موسی تنها یک سونامی بوده است...!

نوشته ام احتمال زیاد، چون داستان موسی می تواند یک افسانه باشد...!

می دانید درست در سه هزار و پانصد سال قبل، آتش فشان سنتروینی در دریای مدیترانه فعال شده است و باعث شده که سونامی بزرگی به وجود آید؟

از داستان موسی و شکافته شدن رود نیل، چیز زیادی نمی دانیم جز متون دینی که عموما آغشته به اغراق بسیار هستند. اما اگر واقعا موسی وجود داشته و زمان این واقعه (شکافته شدن رود نیل) نیز واقعا سه هزار و پانصد سال پیش باشد،همانطوری که در متون دینی گفته شده است،  توجیه علمی برای آن وجود دارد.

یکی از دلایل وقوع سونامی، می تواند فعال شدن آتش فشان ها در دریا یا جزایر باشد، چرا که حجم عظیمی از مواد مذاب را به دریا می ریزند و همین باعث ایجاد موج های بسیار بلندی می شود که ما آنرا سونامی می نامیم. بر اساس مدارک علمی موجود، درست در سه هزار و پانصد سال پیش، آتش فشان سنتورینی شروع به فوران می کند و حجم عظیمی از مواد مذاب را به دریای مدیترانه می ریزد. بر اثر واریز شدن مقدار بسیار بسیار زیادی مواد مذاب به دریا، سونامی به وجود می آید.

متخصصین سونامی می گویند همیشه قبل از وقوع سونامی، آب دریا و یا اقیانوس عقب نشینی می کنند و ابندا ساحل پیشروی می کند. 

حال می پردازیم به مساله معجزه موسی و عبور پیروان او از رود نیل و بعد غرق شدن فرعون و لشکرش: 

درست در زمانی که موسی می خواسته از رود نیل رد شود، آب دریا عقب نشینی کرده است و این عیب نشینی آنقدری بوده که مقدار زیادی از آب رود نیل را نیز با خود به سمت دریا کشانیده است، در این فاصله چند دقیقه ای، موسی و پیروانش از رود نیل رد می شوند.

اما این انتهای ماجرا نیست، چرا که فرعون و لشکرش به دنبال آنها وارد رود نیل می شوند و آن درست همان زمانی است که سونامی اصلی می آید و مقدار زیادی آب به رود نیل بازمی گردد و لشکریان فرعون غرق می شوند!

موسی که جان سالم از این ماجرا به در برده بوده است، تمام اعتبار این داستان را خودش بالا می کشد و می آید می گوید که خدای من معجزه کرده است! البته که آن موقع کسی خبر نداشته چند صد کیلومتر آنطرفتر در دریای مدیترانه چه خبر است و اصلا سونامی چیست!

در این میان نه الله و یهوه معجزه ای کرده است و نه اتفاق غیر قابل درکی رخ داده است. از دین باورانی که داستان های اینچنینی را بنای قبول وجود خدا می دانند، باید پرسید چرا اکنون الله شما قادر و توان به آوردن معجزه ای نیست؟! چرا حتی برای محمد معجزه ای صادر نکرده است؟


باید از دینداران پرسید اگر خدای موسی خبر مرگش، قادر به معجزه کردن بود، چرا زمانی که زیر فشار فرعون بود، فرعون را تبدیل به سوسک یا مورچه نکرد تا معجزه اش را همه ببیند!؟ 

چرا ما در کل تاریخ ادیان، یک مثال نمی توانیم بیابیم که یکی از پیامبران گفته باشد من به عنوان معجزه فلان کار را خواهم کرد و بعد چنین کند؟! چرا تمام معجزات پیامبران باید سو استفاده از اتفاقات طبیعی باشد؟

منبع: برنامه مستند و علمی به نام ده چیزی که درباره سونامی باید بدانیم.لینک این مطلب در بالاترین-----------آزادگی


۷۷ نظر:

 1. رود نیل نبود دریای سرخ بود

  پاسخحذف
 2. عزیز جان،
  برای عبور از محل زندگی فرعون(اهرام مصر) و رسیدن به سرزمین مقدس یهودیان، نیازی به عبور از دریا نیست...!!
  دی

  پاسخحذف
 3. اگر نظریه وقوع سونامی در مورد این حادثه تاریخی را بپذیریم چرا حضرت موسی و یارانش درست در لحظه وقوع سونامی از آب گذشتند و نه ذره ای زودتر یا دیرتر؟ مسئله این است و دلیل این معجزه و سایر معجزات پیامبران؟! دین و منطق و واقعیات تاریخی هیچ منافاتی با هم ندارند بلکه مکمل یکدیگرند! مگر اینکه کسی دنبال هر بهانه ای برای کوبیدن دین باشد!

  پاسخحذف
 4. عزیز جان،
  هزاران اتفاق در طول تاریخ افتاده که صرفا یک حادثه و یک تلاقی زمانی و تاریخی صرف بوده است
  مثلا برنده شدن فلان آقا در لاتاری یا جاماندن فلان خانم از پروازی که هواپیماش سقوط کرده است!
  هیچکدام از اینها معجزه نیست، صرفا یک اتفاق و حادثه است، چطور این الله در طی چند صد سال زندگی پیامبرانش عرضه هیچ غلطی نداشت، همین که سونامی آمد، صاحب قدرت و معجزه شد؟!

  پاسخحذف
 5. ما هم میگوییم که یک حادثه طبیعی و یک به قول شما سونامی.کیست وجود اورنده حادثه طبیعی و .سونامی.لابد شما که منکر خدایید میگویید;طبیعت.باز هم قبول.اما چه شد وچه کسی موسی را از این حادثه طبیعی اگاه کرد.چه کسی موجب شد که موسی جان سالم به در برد و فرعون به هلاکت رسید.غیر از این هست که کسی او را اگاه کرد که از غیب اگاه است.تا کی لجاجت وکفر و خودفریبی.منتظر پاسخ شما هستم

  پاسخحذف
 6. این پیامبران معجزات فراوانی داشته اند که همه ثبت و ظبط شده، اگر تاریخ را دقیق بخوانید و عینک انکار و الحاد را از چشم بردارید! فرعون و فرعونیان که دچار آن سرنوشت و بلایای تاریخی شدند بخاطر همین عینک سیاه بود عزیز جان!

  پاسخحذف
 7. کسی به موسی چیزی نگفت،
  اگر موسی از قبل خبر می داشت، به پیروانش می گفت ما از نیل رد می شویم و بعد سیل می آید تا همه واقعا به او ایمان بیاورند،
  صرفا موسی در حال فرار بوده که این اتفاق رخ داده است.
  این یک حادثه است نه معجزه !
  چرا این الله الان عرضه معجزه کردن ندارد؟

  پاسخحذف
 8. آنزمان علم و تکنولوژی و تمدن انسانی ناچیز و در آغاز راه بود و درک و فهم مردم اندک; لذا وجود معجزه هم لازم; الان با وجود امکانات آموزشی و اینترنت و تلفن و مطبوعات و ... در اقصی نقاط زمین خدا اختیار را به عقل و وجدان بشر واگذار کرده تا دوران آینده...، البته اگر وجدان ها بیدار باشند...! فرعونیان هم همین قبیل بهانه ها را می آوردند. فرعون تا قبل از مرگ دهها معجزه روشن را به چشم دید اما عینک سیاه را برنداشت که برنداشت!

  پاسخحذف
 9. آفرین خودت ریدی به خودت گمنامیان . یعنی الله بواسطه ی همین علم چنین معجزه ای کرده و الان هم علم اون زمان رو اثبات میکنه که چنین اتفاقی افتاده . حال کردم مرسی واسم اثبات شد که معجزه ای اینچنینی رخ داده . آخه مردک شانسی موسی از دست سونامی در رفته و فرعون در نرفته ؟؟ :)))))

  پاسخحذف
 10. خدا وکیلی خیلی باحالی تا حالا من که دکترای زمین شناسی دارم.به این موضوع فکر نکرده یودم. خود امدن سونامی در ان لحظه خودش یه معجزه است :)

  پاسخحذف
 11. ببخشید ها ... دارید می گید سونامی ... یعنی زلزله .... که محل وقوعش تو دریا یا اقیانوس هست ...
  این ها رسیدن لب دریا دیدن زمین می لرزه از دریا هم صدا ها و امواج قشنگی میاد ... زدن به پایکوبی و رقص و از وسط دریا عبور کردن؟؟؟؟!!!!!! تازه سونامی بوقوع پیوسته . اولش حالت مکشی بوده ولی گویا تو مکش pause شده تا موسی و یارانش رد شن؟؟؟!!!!
  اگر عبور کردنش رو پذیرفته اید و دنبال توجهیش هست یک دلیل منطقی بیارید لااقل. یا اونو بی دلیل بپذیرید و اگر نه قبولش ندارید دنبال توجیه چیزی که خودتون قبولش ندارید نباشید که به اشتباه می افتید!
  به نظر من اگر انسان حادثه یا اتفاقی رو اصلا قبول نداره و از سر انکار دنبال توجیهش راه میفته خیلی زود تو مسیرش دچار اشتباه میشه.

  پاسخحذف
 12. ((ناشناس گفت...
  آنزمان علم و تکنولوژی و تمدن انسانی ناچیز و در آغاز راه بود و درک و فهم مردم اندک; لذا وجود معجزه هم لازم; الان با وجود امکانات آموزشی و اینترنت و تلفن و مطبوعات و ... در اقصی نقاط زمین خدا اختیار را به عقل و وجدان بشر واگذار کرده تا دوران آینده...، البته اگر وجدان ها بیدار باشند...! فرعونیان هم همین قبیل بهانه ها را می آوردند. فرعون تا قبل از مرگ دهها معجزه روشن را به چشم دید اما عینک سیاه را برنداشت که برنداشت!))
  ======================================
  آن زمان پیامبران (که افرادی معمولی و شیاد بوده اند) می توانستند مدعی معجزه شوند، چون کسی نمی دانست سونامی چیست، نمی توانست مچ انها را موقع دروغ گفتن بگیرد!
  حالا اگر کسی بخواهد مدعی معجزه شود، از او فیلم می گیرند، مچش باز می شود...!!

  پاسخحذف
 13. ((ناشناس گفت...
  آفرین خودت ریدی به خودت گمنامیان . یعنی الله بواسطه ی همین علم چنین معجزه ای کرده و الان هم علم اون زمان رو اثبات میکنه که چنین اتفاقی افتاده . حال کردم مرسی واسم اثبات شد که معجزه ای اینچنینی رخ داده . آخه مردک شانسی موسی از دست سونامی در رفته و فرعون در نرفته ؟؟ :)))))
  ================================
  آره،
  دقیقا شانسی بوده است!
  همانطوری که حسین بن عبدالله از دست یزید نتوانست در برود و خواهرش (زینب) با مادرش فاطمه دچار پیوندهای خاصی شدند...!!

  پاسخحذف
 14. ((ناشناس گفت...
  خدا وکیلی خیلی باحالی تا حالا من که دکترای زمین شناسی دارم.به این موضوع فکر نکرده یودم. خود امدن سونامی در ان لحظه خودش یه معجزه است :)))
  =================================================
  نه عزیز جان،
  صرفا یک اتفاق است.
  اگر موسی قبلش به پیروانش می گفت که چنین اتفاقی رخ خواهد داد، آنوقت شاید می شد روی خاص بودن موسی فکر کرد.
  معجزه یعنی یک اتفاق غیر طبیعی ، اما این اتفاق طبیعی بوده است.

  پاسخحذف
 15. ((ناشناس گفت...
  ببخشید ها ... دارید می گید سونامی ... یعنی زلزله .... که محل وقوعش تو دریا یا اقیانوس هست ...
  این ها رسیدن لب دریا دیدن زمین می لرزه از دریا هم صدا ها و امواج قشنگی میاد ... زدن به پایکوبی و رقص و از وسط دریا عبور کردن؟؟؟؟!!!!!! تازه سونامی بوقوع پیوسته . اولش حالت مکشی بوده ولی گویا تو مکش pause شده تا موسی و یارانش رد شن؟؟؟!!!!
  اگر عبور کردنش رو پذیرفته اید و دنبال توجهیش هست یک دلیل منطقی بیارید لااقل. یا اونو بی دلیل بپذیرید و اگر نه قبولش ندارید دنبال توجیه چیزی که خودتون قبولش ندارید نباشید که به اشتباه می افتید!
  به نظر من اگر انسان حادثه یا اتفاقی رو اصلا قبول نداره و از سر انکار دنبال توجیهش راه میفته خیلی زود تو مسیرش دچار اشتباه میشه.))
  ====================================
  چرا متن را نخوانده نظر می گذارید؟
  یک-
  زمین لرزه ای در کار نبوده، آتشفشان بوده است.
  دو-
  از دریا رد نشده اند، از رود نیل رد شده اند
  سه-
  در سونامی ابتدا آب دریا عقب می نشیند، بعد از چند دقیقه سیل اصلی و موج سونامی می آید.
  در این قضیه نیز بعد از مکش این گروه رد شده اند، بعد سونامی آمده است.

  پاسخحذف
 16. موسی چطور این سونامی رو به نفع خودش مصادره کرد ، در حالی که حتی الان نمیشه از سونامی با خبر بود ،
  این منطق روشنه ، اگر بگیم این واقعه دروغه بهتر به نتیجه میرسیم ، چون فرض درست بودنش تنها وجود یه قدرت بزرگ رو ثابت میکنه ، چیزی که موسی هم سعی داشت 3500 سال پیش ثابت کنه !

  پاسخحذف
 17. موسی و عیسی و محمد خر کی باشن که بحث علمی بکنیم سرشان! موسی هم سوپرمن زمان خودش بوده! تورات هم کمیک بوک زمان خودش!
  محمد هم معجزه ی هزاره ی اول بوده ! یک بی سواد پاپتی که تقی به توقی خورده و کارش گرفته! (مثل معجزه ی هزاره ی سوم!)

  پاسخحذف
 18. وقتی دریا آب را کشیده همه اش را کشیده نه نصفش راو همکنون نیز معجزه الهی در حال رخ دادن است فقط پشم بینا و بی تعصب می خواهد که گمنامیان ندارند

  پاسخحذف
 19. در طول تاریخ چیزی که دیوارش همیشه بلند بوده، عوام فریبیه و تحریف تاریخ، شما همین الان رو ببینین که در عصر رسانه و چاپ و تلویزیون و خبر چه اراجیفی سر زبونها افتاده به اسم واقعیت تاریخی، از داستانهای خنده داری که در مورد ارتباط دکتر حسابی و انشتین و اون داستان مضحک سفره هفت سین دکتر حسابی روایت شده تا جملات فلاسفه که به کورش و داریوش نسبت داده میشه، خب وقتی توی این دوران چنین دروغهایی رو میشه تو مغز عوام کرد شما چطور فکر میکنین که نشه چیز سخیفی مثل شکافته شدن دریا رو تو 2000-3000 سال قبل تو دهن مردم انداخت، اونم زمانی که کمتر کسی تو عمرش 4 تا شهر غیر از شهر خودش رو میدیده، چطور این خدای توانا از 1400 سال قبل به اینور معجزاتش ته کشیده؟ پیغمبراش هم همه بازنشسته شدن رفتن، اینا همش حاصل دکان باز کردن یه عده آدم کلاشه که به اسم دین عوام الناس رو در طول تاریخ میتیغیدن، همه نوعش رو هم داریم، از مسلمان و مسیحیش تا زرتشتی و بوداییش.

  پاسخحذف
 20. اقای محترم نمی دانم چرا اینقدر ضد دینی ولی بدون اگه سونامی هم باشه مکش فقط از طرف دریا رخ می ده ولی ابی که از سرچشمه می یاد قطع نمیشه و به همین خاطر شکافی رخ نمی ده در ضمن با این حرف خودت رو قانع کردی در باره عصای موسی چی میگی در باره ید بیضا چی میگی

  پاسخحذف
 21. - The width of the Nile north from Aswan is 2.8 km in average
  The greatest width is at Edfu, with 7.5 km, the smallest at Silwa Gorge, near Aswan, with 350 meters.

  دریا رو من چون اون دوست تو کامنت نوشته بود موقع نوشتن اومد تو ذهنم. رود درست است.
  اگر یک جستجوی ساده کنی میبینی عرض رود چقدر هست (۳۵۰ تا ۷۵۰۰ متر). یک حساب کتاب سر انگشتی کن ببین چقدر pause نیاز هست برای عبور اون افراد از رود نیل که همشون سالم بمانند و یکی از فرعونیان هم زنده در نروند .
  از کجا عبور کرده اند نیز مهم چون اگر فرض کنیم همه با سرعت بالا می دویدند هم سرعت شان بیش از ۱۰ متر بر ثانیه نخواهد شد و برای ۳۵۰ متر با آن سرعت ۳۵ ثانیه و برای ۷۵۰۰ متر با آن سرعت ۷۵۰ ثانیه نیاز هست که البته اگر اهل دو و ورزش باشید مهال اندر مهال اندر مهال است. مگر همه مرد و زن و بچه و پیر قهرمان دو بوده باشند.

  پاسخحذف
 22. (( The width of the Nile north from Aswan is 2.8 km in average
  The greatest width is at Edfu, with 7.5 km, the smallest at Silwa Gorge, near Aswan, with 350 meters.

  دریا رو من چون اون دوست تو کامنت نوشته بود موقع نوشتن اومد تو ذهنم. رود درست است.
  اگر یک جستجوی ساده کنی میبینی عرض رود چقدر هست (۳۵۰ تا ۷۵۰۰ متر). یک حساب کتاب سر انگشتی کن ببین چقدر pause نیاز هست برای عبور اون افراد از رود نیل که همشون سالم بمانند و یکی از فرعونیان هم زنده در نروند .
  از کجا عبور کرده اند نیز مهم چون اگر فرض کنیم همه با سرعت بالا می دویدند هم سرعت شان بیش از ۱۰ متر بر ثانیه نخواهد شد و برای ۳۵۰ متر با آن سرعت ۳۵ ثانیه و برای ۷۵۰۰ متر با آن سرعت ۷۵۰ ثانیه نیاز هست که البته اگر اهل دو و ورزش باشید مهال اندر مهال اندر مهال است. مگر همه مرد و زن و بچه و پیر قهرمان دو بوده باشند. ))


  عزیزم جدا باورت شده این اتفاق افتاده؟! نه خداییش... باورت شده؟!

  پاسخحذف
 23. راستی بحث خوبی شد. اولین دفاعیات را از معجزه من از Perth استرالیا نوشتم اگر چه چندان مقبول واقع نشد. حالا اگر یکی از دوستان مرا برای پیوستن به بالاترین کمک و دعوت کند ممنون و مخلص. perthee@yahoo.com

  پاسخحذف
 24. khodet ba in estedlalet ridi be khodet ke !!!akhe koskhol age inam bashe ke to migi bazam mojeze bude dge!!

  پاسخحذف
 25. "عزیزم جدا باورت شده این اتفاق افتاده؟! نه خداییش... باورت شده؟!"

  این دوتا بحث است. نظر شخصی من بماند . من گفتم اگر ما بپذیریم که این اتفاق افتاده و بخواهیم علمی توجیهش کنیم نباید به این سادگی زیر سوال بره.
  اگر از جانب معجزه بخواهیم نگاه کنیم : اگر بپذیریم معجزه وجود دارد خوب قضیه حل است اگر نه هم پس کل داستان مانند داستان آرش کمانگیر و سایر افسانه ها غیر واقعی است و بس.
  ولی اگر نظر بالا را بخواهیم تحلیل کنیم چندین ایراد بسادگی به ذهن می رسد. زمانش. محل وقوعش. فرعونیان طبق داستان پشت سر موسی و یارانش بوده اند چطور شده و و و . ده ها دلیل می شود آورد که متن بالا ایراد دارد.
  آیا شما هیچ وقت به توجیه آرش کمانگیر می پردازید که تیرش چند کیلومتر طی کرده ... باد بوده و و و ؟ چون اگر از سر توجیه علمی این واقیع بخواهیم گام برداریم اول باید به اصل واقعه مطمئن باشیم و افسانه نباشد.

  پاسخحذف
 26. (( آیا شما هیچ وقت به توجیه آرش کمانگیر می پردازید که تیرش چند کیلومتر طی کرده ... باد بوده و و و ؟ چون اگر از سر توجیه علمی این واقیع بخواهیم گام برداریم اول باید به اصل واقعه مطمئن باشیم و افسانه نباشد ))

  عزیز دلم کسی داستان آرش کمانگیر را دین و مذهب نکرده بزنه تو سر مردم یا به وسیله اش وجود یک موجود خیالی را توجیه بکنه و هزاران سال مردم را بچاپد!

  افسانه به یک طرف و دین و مذهب به یک طرف. آرش کمانگیر و هری پاتر به کسی ضرری نمی زنند اما دین می زند به عقل شما ضرر می زند ;)

  پاسخحذف
 27. (( آیا شما هیچ وقت به توجیه آرش کمانگیر می پردازید که تیرش چند کیلومتر طی کرده ... باد بوده و و و ؟ چون اگر از سر توجیه علمی این واقیع بخواهیم گام برداریم اول باید به اصل واقعه مطمئن باشیم و افسانه نباشد ))
  آرش کمانگیر هم یه داستان و افسانست همونطور که رستم و زال و سیمرغ، اما سر اینا کسی مدعی نبوده و کسی رو به خاطرش تکفیر نکردن و براش از جیب ملت بدبخت امامزاده نساختن و هر سال براش قمه نمیزنن

  پاسخحذف
 28. Agar in allahe mikhasteh mojezeh koneh pas chera dar avaze jabeja kardane trillionha metre mokaab abe darya va zian zadan be mohite zist be khatere char ta pat o pareh, ye pole toolani rooie darya nazad ke kheili ham rahattareh??!! vaghean ke shoma mazhabia aslan az kalatoon estefadeh nemikonin!

  پاسخحذف
 29. (( Agar in allahe mikhasteh mojezeh koneh pas chera dar avaze jabeja kardane trillionha metre mokaab abe darya va zian zadan be mohite zist be khatere char ta pat o pareh, ye pole toolani rooie darya nazad ke kheili ham rahattareh??!! vaghean ke shoma mazhabia aslan az kalatoon estefadeh nemikonin! ))

  این وبلاگ کلا ضد دین و ضد خدا بود حالا نمی دانم چی شده دوست عزیز ما موسی را توجیه می کنند!!

  پاسخحذف
 30. افسانه موسی باورکردنی تره تا این چرندیات به ظاهر علمی

  پاسخحذف
 31. دوستانی که پاسخ دادند :
  ((عزیز دلم کسی داستان آرش کمانگیر را دین و مذهب نکرده بزنه تو سر مردم یا به وسیله اش وجود یک موجود خیالی را توجیه بکنه و هزاران سال مردم را بچاپد!‌‌))

  پاسخ شما هیج ربطی ندارد! شما دارید این حرف رو میزنید که چون کسی از داستان ها و افسانه های فارسی سواستفاده نکرده ما هم نمی کنیم. ولی چون از داستان های مذهبی سو استفاده شده ما هم می کنیم. یعنی سر و ته یک کرباس!

  آخه شما اگر بخواهید توجیهی بیابید که اصلا این داستان است نه واقعیت خیلی ساده تر است. چرا راه را اشتباه باید رفت؟! درست بیاد ندارم ولی تو اون داستان سن موسی هنگام وقوع این واقعه ۳۰۰ ۴۰۰ بود یا شاید بیشتر. در متن بالا تاکید شده که اصل داستان وجود دارد ولی موجزه نبوده. خوب اگر اصل داستان وجود دارد یعنی پذیرفته ای که سن موسی فلان بوده. این بخش هم غیر عادی است. نیست؟

  پاسخحذف
 32. موجزه = معجزه دی
  حداقل ۲۰ سال بود با این واژه کاری نداشتم تا امروز :)

  پاسخحذف
 33. عقل ميگه اين داستان دروغ است .همين

  پاسخحذف
 34. Ya emam Naghi ;-)khodet bayad alan biyai be Gomanamian joone ma komak koni javab in muslim ha ra bedi. Gomnamian kheyli dar haghe to khoobi karde Naghi jan.

  پاسخحذف
 35. ((
  این وبلاگ کلا ضد دین و ضد خدا بود حالا نمی دانم چی شده دوست عزیز ما موسی را توجیه می کنند!!)))
  ==================================================
  عزیز جان
  من می گویم اگر حتی موسی افسانه نبوده است و وجود می داشته است، شکافته شدن رود نیل، یک معجزه نبوده است و می توانسته دلیل علمی داشته باشد و الله و موسی و قران خیلی بیجا می کنند که این اتفاق را معجزه خود می دانند...!!

  پاسخحذف
 36. """"""آره،
  دقیقا شانسی بوده است!
  همانطوری که حسین بن عبدالله از دست یزید نتوانست در برود و خواهرش (زینب) با مادرش فاطمه دچار پیوندهای خاصی شدند...!! """""
  -----------------------------
  داری میگی سونامی . میفهمی سونامی چیه ؟ یک فرد عادی در برخورد با این پدیده از ترس تو خودش می شاشه . بعد موسی اومده بسم الله بریم رد شیم ؟؟؟؟؟
  خدا بدین واسطه یعنی به صورتی علمی یا غیر علمی و اگر هم علمی باشه یعنی سونامی به وقوع پیوسته چه بهتر من راحت تر باور میکنم اومده راه رو بر موسی باز کرده بدون اینکه موسی بخواد بترسه چون میدونه معجزه ی الهی رخ داده.

  پاسخحذف
 37. معجزات دیگر موسی رو چطور انکار میکنی . یکی از این معجزات(از نظر من ) این است که چوپانی میتواند مفهوم خدا را چنین بسط بدهد . با عقل جور در می آید یک چوپان همچین نظری بدهد و تازه ادعای پیامبری کند و جلوی فرعون بایستد ؟
  معجزات دیگر او را چطور انکار میکنی ؟ همینطور که این یکی رو انکار کردی ؟ که ختم کلام این است: یک فرد عادی میشاشه تو خودش وقتی سونامی ببینه بعد چطور موسی اومده مثل بچه آدم رد شده از توش و نترسیده که بریزه سرش آب پدرسگ ؟

  پاسخحذف
 38. ((داری میگی سونامی . میفهمی سونامی چیه ؟ یک فرد عادی در برخورد با این پدیده از ترس تو خودش می شاشه . بعد موسی اومده بسم الله بریم رد شیم ؟؟؟؟؟
  خدا بدین واسطه یعنی به صورتی علمی یا غیر علمی و اگر هم علمی باشه یعنی سونامی به وقوع پیوسته چه بهتر من راحت تر باور میکنم اومده راه رو بر موسی باز کرده بدون اینکه موسی بخواد بترسه چون میدونه معجزه ی الهی رخ داده.))
  ===============================
  عزیز جان،
  موسی نه مطلع از سونامی بوده و نه اصلا می دانسته سونامی چیست!
  او دیده که آب نیل ارتفاعش کم شده(مکش قبل از سونامی) و از آن گذشته است، بعد فرعون و لشکرش به دنبال او آمده اند، که سیل اصلی و سونامی رخ داده است.

  پاسخحذف
 39. (( معجزات دیگر موسی رو چطور انکار میکنی . یکی از این معجزات(از نظر من ) این است که چوپانی میتواند مفهوم خدا را چنین بسط بدهد . با عقل جور در می آید یک چوپان همچین نظری بدهد و تازه ادعای پیامبری کند و جلوی فرعون بایستد ؟
  معجزات دیگر او را چطور انکار میکنی ؟ همینطور که این یکی رو انکار کردی ؟ که ختم کلام این است: یک فرد عادی میشاشه تو خودش وقتی سونامی ببینه بعد چطور موسی اومده مثل بچه آدم رد شده از توش و نترسیده که بریزه سرش آب پدرسگ ؟ ))

  من نویسنده ی این مطلب نیستم ولی... اول این که پدر سگ هفت جد و آبادت هست!! بی شعور احمق یک خل وضع کم عقل مثل تو امثال من رو تحقیر کنه -خیلی- زور داره!!
  دوم این که انقدر از نظر عقلی بچه ای که هر داستانی رو که توی مدرسه ابتدایی به خوردت دادند هنوز هم با جون و دل قبولش داری!!! بقیه ی معجزات موسی چی بوده؟! مثلا دستش نور در می کرده؟! چند سالته عزیزم؟!! :))

  پاسخحذف
 40. یه تحقیق در مورد رموز عددی قران انجام بده و ببین چطور اعداد درون قران استفاده شده‌اند و ببین می‌تونی کتابی با این محتوا و با این رمز عددی با کامپیوترهای الان بنویسی در همه جای قران ثابت شده که عدد 19 به نحوی در قران به کار رفته یه جستجو انجام بده تا معجزه رو ببینی

  پاسخحذف
 41. من نویسنده ی این مطلب نیستم ولی... اول این که پدر سگ هفت جد و آبادت هست!! بی شعور احمق یک خل وضع کم عقل مثل تو امثال من رو تحقیر کنه -خیلی- زور داره!!
  دوم این که انقدر از نظر عقلی بچه ای که هر داستانی رو که توی مدرسه ابتدایی به خوردت دادند هنوز هم با جون و دل قبولش داری!!! بقیه ی معجزات موسی چی بوده؟! مثلا دستش نور در می کرده؟! چند سالته عزیزم؟!! :))
  .............................
  حواست پرته ها !!!
  پدرسگ بر میگرده به آب نه به شخص گمنامیان .
  گفتم این آب پدرسگ یعنی آبه پدرسگ .
  بد هم نظراتم برنمیگرده به ابتدایی .
  فعلا شما جواب منو بده که گفتم چطور یک آدم از سونامی نمیترسه و میره تو دلش . بقیش بماند .

  پاسخحذف
 42. عزیز جان،
  موسی نه مطلع از سونامی بوده و نه اصلا می دانسته سونامی چیست!
  او دیده که آب نیل ارتفاعش کم شده(مکش قبل از سونامی) و از آن گذشته است، بعد فرعون و لشکرش به دنبال او آمده اند، که سیل اصلی و سونامی رخ داده است.
  ------------------------------------------------
  این که نشد جواب . و دوباره تکرار میکنم.
  یکی از این معجزات(از نظر من ) این است که چوپانی میتواند مفهوم خدا را چنین بسط بدهد . با عقل جور در می آید یک چوپان همچین نظری بدهد و تازه ادعای پیامبری کند و جلوی فرعون بایستد ؟
  باتوجه به این موضوعات و سایر معجزات موسی این معجزه هم قابل فهم است و اینکه از لحاظ علمی هم ثابت شده همچین اتفاقی افتاده در آن زمان عالیه .
  ممنونم از مطلبت . خیلی امیدوار شدم.

  پاسخحذف
 43. حواست پرته ها !!!
  پدرسگ بر میگرده به آب نه به شخص گمنامیان .
  گفتم این آب پدرسگ یعنی آبه پدرسگ .
  بد هم نظراتم برنمیگرده به ابتدایی .
  فعلا شما جواب منو بده که گفتم چطور یک آدم از سونامی نمیترسه و میره تو دلش . بقیش بماند .
  --------------------------------

  قربون چشم و ابروت برم نظر شخصی من این هست که این آقا موسی وجود خارجی نداشته بنده خدا!!
  اگر تقی به توقی می خورد و در هند به دنیا آمده بودیم الان شاید بحث سر این بود که این خدای 8 دست و آن یکی که کله ی فیل داره چطور با هم دعوایشان شد و زن و بچه ی همدیگر را تکه و پاره کردند!! امیدوارم منظورم رو بفهمی ;)

  پاسخحذف
 44. حالا گمنامیان چرا این اتفاق برا پیامبر خدا و قومش رخ داده و به فرعون و قومش رحم نکرده؟؟؟
  چرا حضرت موسی رسیده جلو اب یهویی اتفاق رخ داده؟؟؟؟
  همون لحظه ای که نیاز به این بوده که رد شن از اب؟؟؟؟
  حرفات خنده دار بود.
  چه اتفاق های جالبی می افته عجب!!!

  پاسخحذف
 45. با سلام.
  در مورد اينكه مكش قبل از سونامي بوده كه راه رو براي حضرت موسي و پيروانش باز كرده بايد خدمت گمناميان بگم كه چطور مكشي بوده كه از دو طرف آب رو كشيده كه يه راه وسطي باز بشه؟ اگر از يه طرف مكش بوده كه هرچقدر هم كه مي كشيد از طرف ديگه رود جاش پر مي شد. آخه يه حرفي بگو كه با عقل جور در بياد.
  آخه با كدوم عقل مي خواي تمام قوانين نظام هستي رو به چالش بكشي و ادعا كني كه چون من عقل دارم خدايي وجود ندراه و اينها همش چرت و پرته؟

  پاسخحذف
 46. عزیز جان
  من از خودم این را که نگفته ام،
  یک برنامه مستند علمی با حضور چند دانشمند بوده است،
  اسم برنامه و منبع هم که نوشته ام.
  درباره اینکه مکش مگر چقدر است، کافیست بدانی که آب رودخانه نیل در مقابل عیب نشینی آب دریا، اصولا مقدار خیلی کمی دارد و مکش فوق، حتما سطح رودخانه را بشدت کاهش می دهد.

  پاسخحذف
 47. این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.

  پاسخحذف
 48. پيامبر جديد
  من نمي دانم که اصل اين داستان درست هست يا نه. ولي به اساس فکري نويسنده در وقوع حوادث به صورت تصادفي کاملا ايمان دارم. از نظر من وجود خدا رابطه اي با پيامبران ندارد ممکن است اصلا پيامبري نباشد ولي خدايي باشد برعکس اين امر هم محتمل هست, ولي در هر صورت معجزه يعني تقارن شانس و حوادث نادر طبيعي

  پاسخحذف
 49. همه شما راه رو دارید اشتباه میرید من نمی دونم اینجور مطالب رو کی میذاره که هدفش مطمناً روشن شدن حقیقت نیست همیشه اتفاقات تاریخی یا دینی یکسری موافق و مخالف داره که معمولاً اینجور افراد خوب بلدن وبلاگشون یا خودشون رو با این مطالب برجسته کنن. هدف من و شما چیز دیگیه پس راهمونو باید پیدا کنیم.

  پاسخحذف
 50. می شود بگویی هدف و راه تو چی هست ؟! که یک مطلب علمی این وبلاگ، باعث گم شدن راه تو می شود؟!

  پاسخحذف
 51. وجود جانوری مانند تو و امثال تو خودش یه معجزه الهی هست که ماها ببینبم اگه دین و ترس از خدا نبود دنیا جه جوری میشد؟ اینطور نیس؟
  عزبز جان بعضی از اتفاقات هستش که هیجگاه نمیشه براش توجیه علمی بیاری اونم بخاطر اینکه علم هنوز به تکامل کامل نرسیده !‌یا آدما هنوز به تکامل نرسیده اند
  به جای تحقیقات پوچ ! برو انسان بودنو تحقیق کن و کشف کن که چطور یه انسان باشی !

  پاسخحذف
 52. بنام خدا و سلام به نویسنده محترم
  اساس برداشت شما از معجزه اشتباه است.معنای معجزه این نیست که لزوما توجیه علمی نداشته باشد. معنای معجزه رخ دادن حادثه ای غیرعادی برای پیامبر خداست که مردم زمان او از درک و انجام آن عاجزند.
  معجزه موسی انجام یک امر غیرممکن نبود. انجام امری بود که در آن لحظه و با آن وصف عادتا محال بود اتفاق بیفتد.و این جز با خواست خدا نبود . هرچند که خدا هم از طریق اسباب طبیعی مثل سونامی یا غیر آن این کار را محقق کرده باشد.

  پاسخحذف
 53. چرا کامنت منو حذف کردی ؟
  عاجز از پاسخ بوده اید ؟
  وگرنه به دلیل فحاشی نمیتونه باشه چون هرگز فحش و توهینی نکردم .
  این مطلب شما رو آشفته کرده ؟
  http://ko-kr.connect.facebook.com/note.php?note_id=188236281224931

  پاسخحذف
 54. کامنت قبلی شما از سایت مشکوکی بود، حذف شد!
  اما این کامنت لینک به فیسبوک است و حذف نمی شود.

  پاسخحذف
 55. کامنت قبلی شما از سایت مشکوکی بود، حذف شد!
  اما این کامنت لینک به فیسبوک است و حذف نمی شود.
  .................
  من هم با شناختی که از شما دارم تعجب کردم حذف شده فکر کردم شاید ادمین دیگر این سایت آنرا حذف کرده باشد (البته اگر چند ادمین داشته باشد).
  ولی آن سایت مشکوک نبوده . سایت tinyurl.com بوده که وظیفه ی کوتاه کردن لینک ها را دارد و یک لینک بلند رو در قالب لینک کوتاه تری نمایش میدهد . درواقع من همین سایت فیسبوک رو داده بودم.

  پاسخحذف
 56. ببخشید که کامنت حاوی لینک از سایت tinyurl.com را حذف کرده ام
  مطمین نبودم که سایت امنی باشد.
  با پوزش

  پاسخحذف
 57. اعوذ بالله من الشیطان العین الرجیم
  بسم الله الرحمن الرحیم
  طه 77
  و به موسی وحی کردیم که بندگان (مومن) مرا شبانه از شهر مصر بیرون بر(و به اعجاز لطف ما)راهی خشک از میان دریا بر انها پدید اور نه از تعقیب و رسیدن فرعونیان ترسناک باشو نه از(غرق شدن) اندیشه دار.
  حالا سوال؟چجوری کف دریا خشک میشه وقتی سونامی بیاد؟؟
  مگه وسط دریا هم خشک میشه ابش بره کنار؟؟؟
  تازه تورات میگه 12 شاخه کردیم اب رو واسه 12 قوم بنی اسراییل.جالبه سونامی 12 راه وا میکنه!!!

  پاسخحذف
 58. ببخشید که کامنت حاوی لینک از سایت tinyurl.com را حذف کرده ام
  مطمین نبودم که سایت امنی باشد.
  با پوزش
  .....................
  خواهش میکنم.
  احترام شما به آزادی بیان ستایش برانگیز است.

  پاسخحذف
 59. و به موسی وحی کردیم که بندگان (مومن) مرا شبانه از شهر مصر بیرون بر(و به اعجاز لطف ما)راهی خشک از میان دریا بر انها پدید اور نه از تعقیب و رسیدن فرعونیان ترسناک باشو نه از(غرق شدن) اندیشه دار.
  حالا سوال؟چجوری کف دریا خشک میشه وقتی سونامی بیاد؟؟
  مگه وسط دریا هم خشک میشه ابش بره کنار؟؟؟
  تازه تورات میگه 12 شاخه کردیم اب رو واسه 12 قوم بنی اسراییل.جالبه سونامی 12 راه وا میکنه!!!
  ---------------------------------------------
  با سلام . جناب من هم مسلمان هستم و با گمنامیان در حال بحث کردن ولی یک ایراد به این سخن شما هست
  قران بیان کرده راهی خشک از میان دریا بر انها پدید آور.مگر میشود دقیقا مشخص کرد که منظور از این خشکی دقیقا خشکی مثل خاک و یا غیره است ؟
  قران داره مفهومی رو بیان میکنه . منظورش از راه خشک این است که یک راهی که دقیقا آب رو کنار زده باشه . دیگر نیامده بگه که واسش آسفالت کردیم موسی رد بشه . راه خشک راهی است که بتوان از آن رد شد دیگر ( در قیاس با عظمت دریا اینگونه بیان شده که میتوانید رد شوید )
  ودرمورد تورات هم که ممکن است تحریف باشد.
  درواقع همین که بدانیم در آن زمان سونامی رخ داده کافیست که قاطعانه به معجزه بودن این عمل پی ببریم.خدا بدینواسطه چنین معجزه ای کرده . نمیفهمم چه ایرادی بهش وارده که شمای مسلمان هم ایراد گرفتی ؟!
  مانند این میماند که نقش بستن تار عنکبوت یک پدیده علمی و طبیعی است ولی اینکه حضرت محمد بدین واسطه از دست دشمنان رهایی می یابد مشکلی دارد ؟ و آیا نمیتوان اسم آنرا معجزه گذاشت ؟
  ...
  داستان این است که عقل حکم میکند یک انسان در مواجه با پدیده ای به نام سونامی از ترس فرار کند تا اینکه به راحتی از آن رد شود و با توجه به گذشته ی موسی و اعلام نبوتش میتوان به معجزه بودن این کار پی برد .

  پاسخحذف
 60. و باعث خوشحالی است که علم امروزه فهمیده که در آن زمان همچین رویدادی رخ داده زیرا میتوان فهمید داستان موسی افسانه نبوده است .

  پاسخحذف
 61. جالبه من یکی از معجزات عددی قران رو گفتم که همه بدونند و کامنتم حذف شد نه لینکی داشت نه چیزی فقط گفته بودم که یه جستجو در مورد اسرار عددی و عدد 19 در قران انجام بده تا ببینی که معجزه چی هست که حتی با کامپیوترهای الان هم نمی‌تونی چنین کتاب با این دقت در اعداد به کار برده شده ایجاد کنی اما انگار به مذاقشون خوش نیومده

  پاسخحذف
 62. با سلام خدمت گمنامیانه عزیز
  متعجب شدم از خواندن این مطلب در وبلاگ تو
  این داستان افسانه ای بیش نیست.
  هیچ مدرک و سند "معتبری" دال بر حقیقت بودن این داستام وجود نداره! مثله داستانه کشتیه نوح میمونه!
  فرزاد

  پاسخحذف
 63. فرزاد عزیزم،؛
  اگر ابتدای نوشته را خوانده باشی، نوشته ام بر فرض وجود شخصی به نام موسی!
  در ضمن،
  فقط من در این نوشته نشان داده ام که هر چیزی که از آن معجزه یاد می شود ، می تواند صرفا یک اتفاق طبیعی باشد و لاغیر.
  سپاس از کامنت شما

  پاسخحذف
 64. آقایون، خانوم ها! لطفا دعوا نکنید. اصلا کیر موسی‌ تو کون رسول الله !

  پاسخحذف
 65. گمنامیان عزیز، میخواستم خدمتت عرض کنم که خداوند تورو دوست داره و میخواد که وارد قلب و زندگی تو بشه و دوستی ابدی با تو داشته باشه، آره نخند، تو از کار عظیمی که خداوند برات انجام داده مطلع نیستی، اون گناهان، کارهای بد و زشت شخصی و خصوصی تورو که خودت خوب ازش مطلع هستی و رو میخواد ببخشه، فقط کافیه که ازش بخوای که وارد قلب و زندگیت بشه، خدای ما مثل خدای مسلمون ها یک دزد و زورگو و قاتل و غارتگر نیست، اون محبت و به زور نمیخواد که وارد زندگی کسی بشه، خداوند میگه : " اکنون در مقابل در ایستاده ، در را می کوبم. هرکه صدای مرا بشنود و در را بگشاید ، داخل شده با او دوستی دائمی برقرار خواهم کرد ، و او نیز با من. " در ضمن ذهن انسان های احمق همانند مردمک چشم میباشد، هرچه نور بیشتری به آن بتابانید تنگ تر میگردد. تو سعی کن جزء اون دسته نباشی.

  پاسخحذف
 66. چند وقت پیش من یک مطلب خوندم مبنی بر اینکه آب رود نیل در یک زمانی از سال خیلی کم عمق می شه (در هنگام جزر ظاهرا). حالا سونامی رو نمی دونم، اما احتمالا موسی از این موضوع خبر داشته و به این ترتیب به ملت گفته معجزه من بوده!!

  پاسخحذف
 67. payambar mage criss angele ke biyad bege mikham kari bokonam baad bere bokone.baadesham tamume un mojeze vase zende mundan mosalmuna bud na vase shayyadi

  پاسخحذف
 68. اگر موسی و پیروانش از رود عبورکردن (کە من باوەر دارم)، بە اطلاعات گذشتە موسی از سرزمین و سواحل نیل بر می گردە، چونکە او سالها چوپان بودە و از تغییرات طبیعی پیرامون خود باخبر. موسی وقتی فرار ردە می دانستە کە دقیقا در چە ساعتی جزر رخ می دهد و دقیقا با شرایط آب و هوایی و طبیعی آنجا آشنا بودە است.
  در ضمن یافتەهای تە آب باستانشناسان بە نظر من هیچ ربطی بە موسی و پیروانش ندارە. چونکە بسیاری از کشتیهای جنگی کە حامل تجهیزات نظامی بودەاند در دریا غرق شدەاند و شاید من میگم شاید این یافتەها هم پارەای از محتویات این کشتیها باشە. با تشکر از همگی.  

  پاسخحذف
 69. گر موسی و پیروانش از رود عبورکردن (کە من باوەر دارم)...
  --------------------------------------------------------
  ببخشید، منظورم ای بود: (کە من باور ندارم) چنین اتفاقی افتادە باشە و تنها یک افسانە دلنشین مذهبیە تا ما بچە یهودیارو معتقد بار بیاورند.

  پاسخحذف
 70. به نظر من القاب زشتی مثل الله عرضه ندارد و الله غلطی نمی تواند بکند و تهمت به زنان کربلا و نشانه خوبی از احوال درونی نویسنده نمی دهند. پیشنهاد می کنم سریعا به یک روان پزشک برای درمان مراجعه کنند . این موضوع لازم تر از نوشتن این گونه مطالب در این جا است. بیماریت را جدی بگیر رفیق.

  پاسخحذف
 71. از همه جالب تر این بابا است که از هول حلیم میخواد بیافته تو دیگ . اسمشو گذاشته ناشناس تبلیغ مسیحیتشو آورده اینجا. مثل بچه ها که میگن کتاب من قشنگ تره کلاه من خوشگل تره ! میگه بدو بیا خدای ما دزد و غارتگر نیست قشنگ تره!!! آخه بابا هر کی هم بگه دیگه شما نگید . با اون کاخ نشین های پر طمطراق واتیکان و 400 سال قتل عام مردم در جنگ های صلیبی و کلیسا های ضد علم قرون وسطایی ... همچی اومده جلو که هر کی ندونه فکر میکنه اینا همین الان از آسمون اومدن. یکی نیست به اینا بگه آخه دینی که خدایش با کشتن پسرش گناه میلیارد ها انسان را می بخشه محلی از تبلیغ در این عصر داره ؟

  پاسخحذف
 72. دوست عزیز!
  معجزه یعنی اموری که انسان از بوجود آوردن آن عاجز است
  می شود بگویید همین سونامی را کدام انسانی قادر به انجامش می باشد؟

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. در ضمن رود نیل از وسط شکافته شد عقب نشینی که نکرد!!!!!!!!!
   لااقل در پی توجیه علمی هستید دلایل منطقی بیاورید!!
   ولی در عین حال من هم قبول دارم که دلیل علمی حتما دارد ولی وجود دلیل علمی برای یک چنین رویدادی که معجزه است هیچ مقداری از قدرت نامحدود الهی کم نمی کند!!1
   کاش لااقل از فلسفه چیزی می دانستید تا میتوانستم راحتر راجع به امور این چنینی صحبت کنم!!

   حذف
 73. دیوانه راست می گه دیگه چرا از دوطرف کشیده نشد؟

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.