پنجشنبه، آبان ۰۵، ۱۳۹۰

حقوق بشر اما و اگر و تبصره نمی شناسد، حتی قذافی و صدام نیز از حقوق انسانی برخوردار هستند...


فیلم فرو کردن چاقو در قسمت انتهایی بدن قذافی توسط انقلابیون را شاید دیده باشید. این فیلم نشانه بسیار بدی برای جامعه لیبی است. نشان می دهد که چقدر این جامعه مستعد خشونت است و تا چه حد مفاهیمی مانند حقوق بشر و انسانیت در این جامعه بیگانه است، چه آنکه نه تنها یک نفر این کار را انجام داده است، بلکه دیگر حاضرین و کل جامعه لیبی این عمل را تایید کرده اند.

در اینکه قذافی چه انسان جنایتکاری بود و چه جنایتی مرتکب شده است، نیازی به گفتن هیچ سخنی نیست، اعمال معمر قذافی باعث رو سفیدی بشار اسد و خامنه ای است، آدم پلیدی که علیه مردم بی دفاع، از هواپیمای جنگی استفاده کند، بی نیاز از هیچ توصیفی است، اما اصولی وجود دارد که اما و اگر و تبصره بر نمی دارد، حقوق بشر از آن دسته اصول است، حقوق بشر، یک حق ذاتی است که شامل تک تک انسان ها می شود و هیچ انسانی را نمی توان از این حق محروم کرد.

حتی معمر قذافی جنایتکار نیز از این حق بهره مند است و هیچ کسی نمی تواند و نباید حقوق ذاتی او را لغو کند، چه انکه اگر حقوق بشر درباره معمر قذافی نادیده گرفته شد، براحتی بهانه ای می شود که درباره معاون او نیز زیرپا گذاشته شود و قدم بعد وزرا کابینه او است وهمینطور این روند غلط ادامه می یابد تا به افراد بی گناه اجتماع می رسد.

سوال اینجاست که شکنجه و بد رفتاری با معمر قذافی چه فایده ای برای مردم لیبی داشته است؟ جز اینکه این پیش فرض ذهنی را برای دنیا به وجود می آورد که مردم لیبی مستعد دست یازیدن به خشونت هستند؟

زمانی ماجرا غم انگیزتر می شود که در می یابیم رییس شورای انتقالی حکومت در لیبی چندان پیشینه درخشانی ندارد و به مانند خمینی حرف از اجرای قوانین اسلام می زند. 

این نشانه ها را که کنار هم بگذاریم، می بینم که هم جامعه مستعد خشونت است، هم حکومت اسلامی در راه است و هم حقوق بشر در آن جامعه ناشناخته است و این آینده تاریکی را برای لیبی پیش روی ما می گذارد، آروزی همه ما این است که مردم زجر کشیده لیبی نیز به ساده ترین حقوق اولیه انسانی چون حقوق بشر دست یابند. ۱ نظر:

  1. باهات موافقم حتی قزافی هم نباید به این وضع چوب را می کردند تو کونش فوری می کشتنش ولی این یارو یک دست را ما اینقدر نگهش می داریم تا تقاص همه تجاوز هایی را که کرده از کونش پس بده بعد می کشیمش

    پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.