چهارشنبه، مهر ۰۶، ۱۳۹۰

طرح زیبا و جذاب (پنج در پنج)/زمانی برای تکریم مجید توکلی چادر بر سر کشیدیم، اکنون برای آزادی،وقت برداشتن چادرها است...!


یکی ازدختران ایران زمین به نام روناک، طرح زیبایی ارایه کرده است به نام پنج در پنج، و در این طرح زیبا می گوید که هر پنج شنبه راس ساعت پنج، به شرطی که خطری ما را تهدید نکند، برای چند لحظه زنان حجاب از سر بردارند.

"چه کسی همراهی می‌کنه که هر هفته پنج‌شنبه ساعت پنج، اگه توی خیابان بودیم، برای یک لحظه حجاب برداریم؟در این حد که روسری رو باز کنیم، اجازه بدیم موها یه لحظه هوا بخوره، بعد دوباره ببندیم؟اگر هم خطری در اون نزدیکی‌ها بود که این کار رو نمی‌کنیم. اما اگه همه چیز امن بود...؟"

یادمان بیاید که چگونه بر سر مجید توکلی، قهرمان دلاور چادر پوشاندند و تصور می کردند که چادر بر سر توکلی، باعث شرمساری او می شود. از تمام دنیا، بسیار از مردان ایرانی چادر بر سر کشیدند تا به دنیا نشان دهند اولا زن بودن جرم نیست، دوما مجید توکلی با چادر و بی چادر قهرمان ما است.

حرکت پوشاندن چادر بر سر، حرکت زیبا و قشنگی بود و به راحتی نیز جواب داد، اکنون نوبت برداشتن چادر از سر است.

کتابی چند وقت پیش منتشر شده است به نام (حرکت های کوچک به منظور مقاومت) و نویسنده آن به بررسی جنبش های اجتماعی و آزادی خواهانه معاصر پرداخته است.در این کتاب چند مثال زیبا آورده شده است که چگونه با حرکت هایی که ابتدا کوچک به نظر می رسد، تغییرات شگرفی به وجود آمده است.

چند مثال از این کتاب را اینجا می نویسم تا ببنید که این اقدامات به ظاهر کوچک، چطور دیکتاتورها را به زانو درآورده است.:

1.     در سال 2007 که تظاهرکننده گان برمه از شرکت در خیابان می ترسیدند چرا که خطر دستگیری وجود داشت، آنها عکس دیکتاتور نظامی را بر گردن سگ ها می آویختدند و آنها را روانه خیابان می کردند. و البته که پلیس قادر به دستگیری سگ ها نبود !
2.     در لهستان در سال 1980 مردم با نگاه نکردن به اخبار دولتی مقاومت خود را به نمایش می گذاشتند و برای اینکه تحریم تلوزیون دولتی را نشان دهند، تلوزیون را در کالسکه بچه می گذاشتند و به خیابان می رفتند
3.     در سال 1980 دانشجویان آکسفورد که از فعالیت بانک بارکلیز در رژیم آپارتاید در آفریقا ناراحت بودند، بر روی دستگاه های خود پرداز، عنوان تنها سفید پوستان یا تنها سیاه پوستان را حک می کردند.
روزنامه معتبر گاردین در یک مقاله خواندنی به معرفی این کتاب پرداخته است که  اینجا ترجمه اش را می بینید.


چرا این حرکت اجتماعی شانس بسیار زیادی دارد که چون جرقه در انبار آتش شعله ور شود؟

-         زنان این سرزمین سی سال است که زیر فشار قانون تحقیر آمیز و احمقانه ای به نام حجاب هستند و صد البته که از همه آماده تر هستند که مخالفت خود را با این تحقیر نشان دهند.
-         برداشتن حجاب برای چند لحظه، برای کسی خطر بزرگی ایجاد نمی کند، آن دختر به راحتی می گوید می خواسته موهایش را مرتب کند.
-         به راحتی این جنبش گسترش می یابد.
-         تجربه تاریخ معاصر نشان داده است که زنان در جنبش های اجتماعی اینچنین نقش اساسی بازی می کنند و براحتی آنرا گسترش می دهند. 

در این میان، نقش مردان  اجتماع چه می تواند باشد؟

بی شک مردان نیز نقش مهمی را ایفا می کنند، کافیست از زنان حمایت کنند، حتما اشخاص نادانی در جامعه خواهند بود که سعی می کنند مزاحم زنان شرکت کننده در این حرکت شوند، باید از زنان در مقابل این اشخاص حمایت کرد.

نهایت افتخار و شعور یک مرد است که به همراه خواهر،همسر یا دوست دختر خود، به اجرای این طرح بپردازد.

باید از جایی شروع کرد، سال 2011 است، کشورمان در حال غارت و است و جوانان یا فراری از کشور هستند و یا در زیر شکنجه حکام! یادمان باشد که خرداد دو سال پیش، بیش از سه و نیم میلیون نفر فقط به خیابان های تهران آمدند، مطمین باشیم که بی شمار هستیم. 

چه کمکی می توانید بکنید؟

-         لطفا از صفحه فیسبوکی که به این منظور ایجاد شده است، حمایت کنید، هم در آن عضو شوید و هم به دیگر دوستان خود، عضویت در آنرا توصیه کنید. این آدرس این صفحه فیسبوک است.
-         اگر وبلاگ نویس هستید، در حمایت از این طرح مطلبی را بنویسید و اگر وقت نوشتن مطلب ندارید، همین نوشته مرا مجددا منتشر کنید. اگر عضو بالاترین هستید، آنرا در بالاترین به اشتراک بگذارید و آدرس لینک را برای من بفرستید. اگر عضو بالاترین نیستید، آدرس نوشته خود را در بخش نظرات بگذارید، با کمال افتخار من و دیگر دوستان، نوشته شما را منتشر می کنم.
 
لینک این مطلب در سایت بالاترین----------آزادگی---------فرندفید


 در پایان توجه شما را به دیدن این سخنرانی زیبا (که بر آن زیرنویس فارسی گذاشته ام)، از سایت معتبر تد جلب می کنم، در این سخنرانی، نویسنده شهیر و بزرگ ، ایزابل آلنده به نقش مهم زنان در جامعه می پردازد و با دیدن این سخنرانی مثل من ایمان خواهید آورد که زنان می توانند پایه و اساس جنبش های اجتماعی باشند. 

۸ نظر:

 1. لینک این نوشته در سایت آزادگی
  http://www.azadegi.com/link/2011/09/28/108695

  پاسخحذف
 2. لینک این نوشته در سایت بالاترین
  http://balatarin.com/permlink/2011/9/28/2737407

  پاسخحذف
 3. جناب گمنامیان با درود
  به کمکتان نیاز دارم پیشاپیش سپاسگزارم
  http://balatarin.com/permlink/2011/9/28/2737818

  پاسخحذف
 4. وبلاگ بسیار خوبی است و خیلی از دیدنش شاد شدم.هرچند که فلسفه ی وجودش از سر درد و رنجی عمیق و ملی است، اما وجود چنین صفحات و دیدگاههای نابی مایه ی امیدواری برای رهایی است. پیروز باشید!

  پاسخحذف
 5. با درود
  وبلاگتان عالی است و بسیار روشنگرانه. فقط یک انتقاد دارم. غلو کردن راه را برای دروغ باز می کند که آن نیز خود سرچشمه همه گونه فساد می گردد.رقم سه و نیم ملیون از نظر من غلو بود.

  پاسخحذف
 6. پیشاپیش از شما پوزش می طلبم. قلب و روحم با شماست و آرزوی بزرگم آزادی ایران اما این کامپین مرا یاد این داستان انداخت:

  http://balatarin.com/permlink/2010/7/1/2107231

  پاسخحذف
 7. ((ناشناس گفت...
  با درود
  وبلاگتان عالی است و بسیار روشنگرانه. فقط یک انتقاد دارم. غلو کردن راه را برای دروغ باز می کند که آن نیز خود سرچشمه همه گونه فساد می گردد.رقم سه و نیم ملیون از نظر من غلو بود.))
  ----------------------------------------------------
  گرامی،
  این رقم نقل قول از باقر قالیباف ،شهردار تهران در جلسه غیر علنی مجلس است.
  می توانید در مطبوعات، درباره این گزارش بخوانید.

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.