پنجشنبه، تیر ۲۳، ۱۳۹۰

ویدیو با زیرنویس فارسی/چرا راه رسیدن به دمکراسی و آزادی بیان، از جاده قدرت بخشی به زنان و برسمیت شناختن برابری زن با مرد می گذرد؟


دمکراسی خودرو آخرین مدل نیست که پول بدهیم و آنرا بخریم ، مفاهیمی چون حقوق بشر، دمکراسی و آزادی بیان ، مفاهیمی هستند که برای استقرار در جامعه  نیاز به ریشه پیدا کردن در تمام طبقات اجتماع دارند.


نظام مبنتی دمکراسی و آزادی بیان بدون اینکه در جامعه شناخته شود ، بدون اینکه حمایت اکثریت  جامعه را داشته باشد، نه شکل می گیرد و نه حیاتش ادامه می یابد. نمونه بارز آن کودتا علیه دولت ملی دکتر مصدق است ، کشور به صورت نسبی به دمکراسی دست یافته بود ، اما صد افسوس که اکثریت جامعه در قبال خیانت شاه و روحانیون ، حاضر به دفاع از دمکراسی نشدند، علت نیز بسیار ساده بود، اکثریت جامعه با مفهوم دمکراسی آشنا نبودند.

مثال دیکر آن دولت شاپور بختیار است، شاه کشور را ترک کرد و حکومت در دست یک دولت طرفدار دمکراسی قرار گرفت، صد افسوس که مردم ایران به جای حمایت از بختیار، به دنبال جنایتکاری به اسم خمینی دویدند و شد آنچه که نباید می شد.

چرا معتقدم بدون حمایت زنان از دمکراسی در جامعه ، نمی توان به دمکراسی دست یافت:

-         زنان نیمی  از جامعه را تشکیل می دهند، بدون حمایت زنان از دمکراسی ، حتی اگر تمام مردان جامعه نیز خواهان دمکراسی باشند و از ان حمایت کنند، دمکراسی دوام نخواهد آورد. حمایت زنان از دمکراسی تنها در صورتی رخ خواهد داد که آنها از حقوق انسانی خود در جامعه برخوردار باشند.

-         زنان قشری از جامعه هستند که بیش از مردان با کودکان در ارتباط هستند، بسیار مهم است که مفاهیمی چون دمکراسی و آزادی بیان ، احترام و دفاع از  این مفاهیم،  از زمانی طفولیت به انسان ها آموخته شود. این مهم تنها زمانی رخ خواهد داد که حقوق زنان در جامعه به رسمیت شناخته شود.

-         اصولا مفهوم دمکراسی و حقوق بشر، مفهومی انسان دوستانه است، این مفاهیم با ارزش بر اساس  احترام به انسان ، پرهیز از خون ریزی و خشونت و مدارا بنا شده است. بی نیاز از توضیح است است که زنان جامعه ، در مقایسه با مردان اهتمام بیشتری برای دستیابی به این اهداف دارند. باید به زنان اجازه فعالیت در جامعه را داد و حقوق آنها را به رسمیت شناخت، تا آنها آزادی عمل داشته باشند.

-         کلمه زن از زایش و زندگی می آید. توان زنان برای انجام کار جمعی ، پافشاری برای رسیدن به هدف ، تحمل مصائب و... بسیار بیشتر از مردان است. برای رسیدن به دمکراسی ، صد البته که باید از نیرو و توان زنان استفاده کرد.

اندیشمند گرانقدر، آرامش دوستدار چه زیبا گفته است که :
"در حالی‌که هرگونه آزادی زن در جامعه‌ی ما، چون زن در اسلام فقط حکم متاع جنسی و دستگاه تولید نسل برای مرد دارد، تابع روشن کردن تکلیف اصولی و قطعی اسلام با انسان باقی می‌ماند. نخست از طریق درهم کوبیدن کل ارزش‌های اسلامی که از انسان بنده می‌سازد و زن را به دوجنبه‌ی بنده‌ی خدا و بنده‌ی مرد تقلیل می‌دهد و در آن متعین می‌نماید، می‌توان زمینه را برای آزادی زن چون تابعی از متغیر مرد که خودش تابعی از متغیر اسلام است، مهیا ساخت."

در پایان ، شما را به دیدن این ویدیو با زیر نویس فارسی، از ایزابل آلنده، نویسنده بزرگ جلب می کنم که در آن به مساله حقوق زنان و نقش آن در ساخت دنیایی بهتر می پردازد. (این ویدیو را مدتها پیش برای سایت تد ترجمه کرده بودم)

لینک این مطلب در سایت بالاترین ----سایت آزادگی
نوشته  پیشین این وبلاگ


ویدیوهایی دیگر با زیرنویس فارسی درباره حقوق زنان  که من ترجمه کرده ام: ۳ نظر:

 1. گمنامیان جان تلاش شما در جهت روشنفکری جامعه قابل تحسینه من شما را فرد باسواد و اهل مطالعه میبینم ولی برای تاثیر گذاشتن نوشته بر مخاطب واسلام زدایی سعی کنید از کل کل کردن بی مورد با مخاطبین جلوگیری کنید و حرفای چاله میدونی در نظرات نزنید این نوع ادبیات در جواب مخاطبین باعث ایجاد نوعی تعصب و لجبازی با شما و راهی که در پیش گرفته اید میشه مثلا دوستانتون در بالاترین مثل ساشتیانی کامیران تمام تلاش های شما رو با پشتیبانی از شما و به کار بردن این نوع ادبیات از بین میبرند مثلا میگن فلان تو فلان زینب یا فاطمه دیلدو میخواد موخوایم باش سکس کنیم!!! و.....این نوع ادبیات کلاس کارتون رو خیلی کاهش میده این دوستانتون رو نصیحت کنید اینقدر بچه بازی در نیارن و تلاشتون رو از بین نبرند من خیلی ها رو میشناسم ضد اسلام هستند و افکارتون رو قبول دارند ولی از روی لجبازی همیشه به لینک هاتون در بالاترین منفی میدند باهاتون کل کل میکنند سعی کنید ادبیاتتون احساسی مودبانه و مظلومانه باشه تا بیشترین تاثیر رو داشته باشه جواب هر کسی هم در نظرات ندید حتی اگر توهینی کرده باشه

  پاسخحذف
 2. سالهای ساله که آخوند ها مردم آگاه جامعه را به عنوانهای ملحد و کافر و محارب و ... میکشند . آیا ما حق داریم از این آخوند های ک... سؤال کینم که چرا فرزندان ما را میکشید؟ مگر همین آخوند خمینی دیوس دجال کم آدم کشت؟ مگر این رفسنجانی بیناموس کم آدم کشت؟ قتل های زنجیره ای را یادتان میاد؟ مگر این خامنه ای ک... کم آدم کشته ؟ وقایع کهریزک یادتان هست؟ ما بیدینان را ولش کنید. خمینی دجال در تلویزیون گفت که به دستور محمد در مدینه ٧٠٠ نفر را علی و زبید گردن زدند. من نمیگویم ، خمینی گفت ، یادتان میاد؟ تاریخ میگوید در مدینه به دستور محمد ٧٠٠ نفر تمام مردان بنی قریظه تسلیم شده و امان خواسته را یکی یکی گردن زدند و زنان و فرزندان آنان را به غلامی و کنیزی گرفتند و اموالشان را بین مسلمین تقسیم کردند. البته ٢٠ در صد محمد هم که محفوظ بود. صفیه زن کنانه رییس قبیله که زن بسیار زیبا و ٢٠ ساله بود را محمد رسول دروغین خدا شب همان روز که شوهر و پدر و برادر و عموی این زن را کشته بود به رختخواب خود برد . این وافعیت است که اتفاق افتاده . حالا ما اگر این را بنویسیم شدیم اسلام ستیز؟ اگر شما بیشرفها مردم ما را بکشید عیبی برای شما نیست ، ولی اگر ما بگوییم چرا اینهمه جنایت میکنید میشویم اسلام ستیز ؟ تف به روی شما. در بالاترین دیدم یک آخوند پاره پاره گفته بود که به شما چه ربط دارد که ما احمد کسروی را کشتیم مگر شما نماینده احمد کسروی هستید ؟ در جواب باید بگویم که مگر شما نماینده محمد بچه باز هستید ؟ به شما چه ربطی داره ؟ به نظر من تمام آخوند های ک... و بیناموس عضو یک گروه مافیایی آدم کش و جانی هستند که مردم ایران حق دارند تک تک شان را با هر وسیله ممکن نابود کنند و غیر از اینهم برای مردم ایران راه نجاتی نیست . تا یک آخوند زنده باشد مردم ایران روی آرامش نخواهند دید.

  پاسخحذف
 3. راهی هست بشه زیر نویس این ویدیو ها رو گرفت؟
  یا ویدیو همراه زیر نویس؟

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.