پنجشنبه، خرداد ۲۶، ۱۳۹۰

سندروم نقی (عقده خود مهم دانی و خود پشم یابی تواما") چیست ؟

از شیعیان گرامی ، دعوت می شود به صفحه فیسبوک علاقه مندان امام نقی بپیوندند.با  این لینک 

در روانشناسی ، عبارت سندروم نقی برای معرفی بیماری روانی خاصی به کار می رود که این بیماری همیشگی است و بیمار ، بعد از ابتلای به آن ، هیچگاه بهبود نمی یابد.

تعریف علمی این بیماری ، به شکل زیر است :
عقده  خود مهم دانی و خود پشم یابی تواما"

این بیماری خاص و مهلک ، معمولا فرزندان افراد مشهور را مبتلا می کند، به این فرزندان از کودکی آموخته می شود که افراد مهمی هستند، اما ناگهان شرایط اجتماعی تغییر می یابد و قربانی در بزرگسالی می بیند که اصلا آدم مهمی نیست.

این افراد دچار دوگانگی شخصیت می شوند ، از طرفی از کودکی به آنها گفته شده است که فرد مهمی هستند ، اما در بزرگسالی کسی آنها را تحویل نمی گیرد.

معمولا قربانی برای جلب توجه دست به اعمال عجیب و غریبی می زند ، متاسفانه این اعمال عجیب و غریب، باعث می شود که اطرافیان به مسخره کردن او بپردازند و خود به بدتر شدن روند بیماری می انجامد.

اسم این بیماری را سندروم نقی گذاشته اند، چرا که یکی از امامان شیعه ، به نام امام نقی، دچار این حالت شد و بنا به اعتراف شیعیان ، مورد کم توجهی بسیار قرار گرفت. اولین بار در طول تاریخ، ایشان به نحو عجیبی به دلیل این بیماری مشهور شدند و لذا اسم این بیماری سندروم نقی گذاشته شده است.

علی رغم اینکه ایشان امام دهم شیعیان است، متاسفانه از امامان قبلی هیچ حدیث درست و درمانی در رابطه با ایشان موجود نیست(بر عکس دیگر امامان) و این باعث افسردگی آن بزرگوار شده است.

البته مهمترین دلیل افسردگی و سندرم در آن امام شیعه ، این بوده که خلیفه وقت عباسی، دستور داده بوده است که کسی او را تحویل نگیرد، حتی او را به زندان نفرستند (بر عکس دیگرا امامان شیعه) و این رفتار، خود باعث شده است که ایشان عقده خود کم بینی مفرطی داشته باشند.

افراد بسیاری در طول تاریخ به این سندروم دچار شده اند ، که مشهورترین آنها به شرح ذیل می باشد:

-         دایی جان ناپلون
-         سید احمد خمینی  :ایشان سودای رهبری را در سر داشتند، اما رهبر معظم انقلاب و حضرت آیت الله رفسنجانی، ایشان را آدم حساب نمی کردند و بعد هم ترتیب سید احمد را شخصا دادند.
-         شاهزاده رضا پهلوی دوم، این بزرگوار هم سوادی آریامهری در سر داشت و البته که هنچنان نیز دارد.
-          Prince Charles, Prince of Wales   / Charles Philip Arthur George یا چارلز فیلیپ آرتور جورج ؛ شاهزاده بریتانیا است که سالها است منتظر مرگ مادرش است تا به سمت پادشاهی دست یابد، اما متاسفانه مادر او قصد مردن ندارد.
 لینک این مطلب در بالاترین------آزادگی -------فرندفید

۱۸ نظر:

 1. گمناميان عزيز
  مقاله بسيار زيبايي بود واقعا لذت بردم.
  ولي براي اينکه بار علمي مقاله کم نشود لطفا عبارت ”کره خر“ را از مقابل نام سيد احمد برداريد.
  چون نقض غرض مي شود.
  اينها در حدي نيستند که فحش هم بخورند.

  پاسخحذف
 2. کافیست مسلمانان عزیز، یک لحظه به خود بیایند و فکر کنند این چگونه دینی است که نمی شود انرا نقد کرد و درباره آن به شیوه انتقادی اندیشید!
  ================================================
  الان این چرت و پرتایی که نوشتی نقد بود؟؟؟؟
  شکلک کشیدن تو دهاته شما نقده؟؟؟؟؟؟
  حرف خودتو تو کامنتای قبلو نقض میکنی.اینا نقد نیست اینا سوختنه بوی سوختنتم همه جارو ورداشته!!!
  قبلا هم گفتم بمب هم بشید بترکید هیچی نیستید حالا بشین اینقد از این چرندیات بنویس تا چشات دراد.ما هم حال میکنیم تفریحه خوبیه.خدا تورو از ما نگیره که اینقد حال میدی بهمون.

  پاسخحذف
 3. ابو جعفر گفت: برای امام 10 علامت وجود دارد متولد شدن در حالیکه پاک و ختنه شده است راحت بدنیا میاید، با شهادتین شروع به حرف زدن میکند، دچار جنابت نمیشود، چشمهایش میخوابد اما قلبش نمیخوابد ،خمیازه نمیکشد ،همانگونه که چشمهایش از جلومیبیند از پشت هم میبیند، و گوزونجاسات اومانند بوی خوش مشک است. کافی جلد1 صفحه 319 کتاب الحجه باب موالید الائمه
  شاش ائمه و نجاسات او باعث دخول به بهشت میشود در شاش و نجاسات ائمه پلیدی ، بوی بد و الودگی نیست بلکه مانند مشک بسیارخوشبو است و هر کس شاش و نجاسات آنها را بخورد خداوند اتش را بر او حرام میکند و موجب داخل شدن به بهشت میشود.(أنوار الولاية آیت الله زین العابدین گلپایگانی ص440) خوردن پنیر در اول هر ماه باعث براورده شدن حاجات می شود .مفاتیح الجنان صفحه 366

  پاسخحذف
 4. ( کمونیست = مسلمان = ضد انتخابات آزاد = تجزیه طلب = تروریست = بیگانه = ضد آزادی و دموکراسی = عامل عقب ماندگی = دشمن ایران و ایرانی )

  گر نیک بنگری همه اینها یک تن هستند. « کورش فردوسی»

  پاسخحذف
 5. اول موضعم رو بگم من یه لامذهبم که فکر می کنم ایدئولوژی هر چی که باشه جز اسیر کردن آدمی هیچ نتیجه ای نداره . هر ایدئولوژی یهود ، اسلام ، کومونیست یا هر چی . ولی از روشت خوشم نمیاد . داری توهین می کنی تا نقد . مسلمونا به اندازه کافی غیر منطقی هستن ( اگه نبودن که مسلمون نمی شدن )حالا از توهین هم که استفاده کنی هیچ نتیجه ای آخرش نداره . اگه میگی که عقایدت رو واسه دل خودت میگی دیگه چه کاریه که بذاری توی نت اگه هم میگی که یکی آدم بشه که با این روش نمیشه

  پاسخحذف
 6. از گمناميان خواهش مي کنم بر سر در سايتشون اين جمله رو بنويسند:
  ”ورود مسلمانان و کساني که از اهانت به هر مذهبي ناراحت مي شوند اکيدا ممنوع“

  مذاهب همه شان به انسانها توهين مي کنند شيعه، سني را نجس مي داند سني، شيعه را نجس مي داند يهودي مسلمان را نجس مي داند مسلمان مسيحي و يهودي را نجس مي داند.
  اين مذاهب کاري جز توهين به شرافت انسانها بلد نيستند آنوقت يک احمق الاغ پيدا مي شه مي گه به مذاهب توهين نکنيد.
  الاغ! اول بايد به مذاهب بگي به انسانها توهين نکنند.

  پاسخحذف
 7. همین که هزار سیصد چهارصد سال بعد از فوت این امام شماها زبان به عقده گشایی میکنین نشون میده چقدر امام عزیرم , امام نقی (ع) شخص بزرگوار و با ارزشی بوده
  مطمئن باشید از انسانهای عقده ای مثل شما , حتی دو روز بعد مرگشون کسی یاد نمیکنه , نه طرفدار دارید نه مخالف , چون بی ارزشید, اما امام عزیز چنان خاری در چشم نا مسلمانان بود که بعد از این همه سال نیز به او ناسزا گویی میکنند
  عقده گشایی کنید و صفات خودتان را به من نسبت به شیعه بودنم افتخار می کنم

  پاسخحذف
 8. با درود فراوان. منهم بی دینم و با این نظر کاملا موافقم. مرسی ناشناس :اول موضعم رو بگم من یه لامذهبم که فکر می کنم ایدئولوژی هر چی که باشه جز اسیر کردن آدمی هیچ نتیجه ای نداره . هر ایدئولوژی یهود ، اسلام ، کومونیست یا هر چی . ولی از روشت خوشم نمیاد . داری توهین می کنی تا نقد . مسلمونا به اندازه کافی غیر منطقی هستن ( اگه نبودن که مسلمون نمی شدن )حالا از توهین هم که استفاده کنی هیچ نتیجه ای آخرش نداره . اگه میگی که عقایدت رو واسه دل خودت میگی دیگه چه کاریه که بذاری توی نت اگه هم میگی که یکی آدم بشه که با این روش نمیشه

  پاسخحذف
 9. گمنامیان عزیز .خود علی ابن ابیطالب هم به نوع خاص این بیماری دچار بوده است.آن حضرت سالها پس از آنهمه آدمکشی که در راه الله مرتکب شدند، بالاخره به حکومت رسیدند. ولی این زمانی بود که هیچکس برای ایشان تره هم خورد نمیکرد .اگه نهج البلاغه رو بخونید ،لپ کلام اینه که: چرا هیشکی منو تحویل نمیگیره!
  البته ایشون این رو در غالب کلام ادبی و شاعرانه ،بیان میکنند. نمونه ی بارزش در خطبه شقشقیه هستش.
  البته باید به مومنین حق داد که اینگونه به آن حضرت بی اعتنایی کنند . چرا که الان دیگه وقت بهره بردن از اموال و زنانی بود که از ایران و مصر به غارت برده بودند . خب ،خود محمد هم اگه بود حاضر نمیشد از زنها و دخترای زیبا دل بکنه و به ساز علی برقصه.

  پاسخحذف
 10. آفرين خيام.
  ناشناس هم به درستي گفته که مسلمونا بي منطق هستن
  يعني هرچي باهاشون منطقي بحث کنيم هيچ فايده اي نداره هرچي انتقاد منطقي کنيم هيچ فايده اي نداره
  اگه هم با هاشون بجنگيم اونا خوشحال مي شن چون مي گن اگه بکشيم مي ريم بهشت کشته بشيم مي ريم بهشت.
  مي مونه فقط يک راه اونم بي اعتبار کردنشونه که گمناميان داره همين راهو ميره.
  چون اين مسلمونا خودشونو حق مي دونن و قوانين دين خودشونو به ايرانيها تحميل کردن، کشور ما رو غصب کردن بايد يک روزي ايران را به ما پس بدن.

  نبايد اجازه بديم قوانين کشور بر مبناي دين پايه ريزي بشه بلکه بر مبناي اخلاق و عدالت باشه.

  در ضمن در کامنت قبلي اگر توهين کردم عذر مي خوام.

  پاسخحذف
 11. منظورم از اعتبار، اعتبار جعلي و دروغيني است که اسلام براي خودش ساخته.

  بعنوان مثال
  خميني در ديدار با اعضاي خارجي کنفرانس وحدت اسلامي جماران 19 آبان 1366 گفته:

  ”پيغمبر از همان اول مشغول مبارزه بود تا حکومت تشکيل داد و مبلغ و حاکم فرستاد و به مردم مژده داد که ما دنيا را مي گيريم و روم و ايران را از بين مي بريم. او حکومت تشکيل داد ماهم بايد حکومت تشکيل دهيم او جنگ کرد ما هم بايد جنگ کنيم.“

  اين نشان مي دهد که اسلام با جنگ خود را گسترش مي داده و پس از اينکه غلبه مي کرد به دروغ مي گفتند مردم خودشان با آغوش باز اسلام را پذيرفتند!!!

  پاسخحذف
 12. مي مونه فقط يک راه اونم بي اعتبار کردنشونه که گمناميان داره همين راهو ميره
  ================================================هه هه هه هه هه هه.دادا بمبم بشین بترکین هیچی نیستین!!!شیطان چیه کله پاچش چی باشه!!!!بی اعتبارکردن!!!!!
  برید با بزرگترتون بیایید.

  پاسخحذف
 13. عقده ای
  اسم تمام ائمه از زبان خود پیامبر (ص) معلوم بود.تو بیسواد لافزن چیزی بلد نیستی تقصیر کتابهای تاریخی نیست.
  فهم و شعور و شخصیتت از اینکه فقط بدنبال توهینی ,و اینکه منطقت توهین و کلی گوئي بی سند و مدرک و دلیل است پیداست.

  پاسخحذف
 14. با آریا مهری پهلوی خراب کردی کارو ... نه امام، نه رهبر نه آریا مهر نه شاه ... فقط مردم فقط کشور فقط آزادی

  پاینده ایران
  شنگول نقی

  پاسخحذف
 15. بر عكس آنچه فكر ميكنيد امام نقي تنها امام است به معناي خاص امام . مي دانيد چيست ؟ امام قبل از اسلام فقط به سردار جنگ گفته ميشد . اصل كلمه امام به ريشه ام بر ميگرد كه معناهاي قصد و پرده و پرده منقش و پرده دور مغز و اينها هم از اين است . كلا به كسي گفته ميشود نمودار و جلو چشم باشد و به او قصد و اقتدا كنند . اما چرا بعد از اسلام كلمه امام غير از معناي قبل آن يعني سردار جنگي در رزم شد بر ميگردد به قرآن كه خداوند به ابراهيم فرمود من تو را امام قرار ميدهم . بعد از كلمه امام تقدس يافت و مطرح شد بعنوان پيشوايان مذهبي و جلو داران نماز . و امام واقعي منظور قرآن همان امام نقي است . چون بنابر تعريف امام از حضرت رضا امام اين خصوصيات را دارد : او نجم ثاقب است . يعني نمايان شده ايي كه نفوذ كننده است . يعني در آخرالزمان حكمتش به مانند گرما و سرما به درون خانه ها نفوذ ميكند و حتي افراد خيلي فراري هم آنرا درك ميكنند .پس امام حقيقي و واقعي همين امام نقي است . بقيه عاريتي و بدلي هستند . امام علم غيب نمي داند . اين امام نقي هم علم غيب نمي داند و اهل شعبده بازي و رمالي نيست . امام سوزاننده مردم در تاريكيها و نابجاگذاريهايشان است . اين امام نقي هم همين خصوصيت را دارد ميشود گفت روزي نيست كه چهره هاي مردم نابجاگذار تاريك زده را گداخته نكند آنها چند مليارد انسانرا . شايد آدرنالينهايي كه در خونشان ليك كرده يك درياچه شده باشد . بقول خداوند در سوره قمر حكمت بالغه كه در آن دچار ناراحتي و زجر است . اين آقاي امام نقي از اول هم امام بود . ولي خصوصيتي داشت كه نمي توانست كنار بيايد . اون زياد خود بزرگ بين نبود ولي خب آن شيطاني كه بعنوان الهه مجدالاعلي پذيرفته ايد را بر نمي تابيد و بيچاره اين الهه شيطان را وادار به خوردن چيزهايي كرد در ازاي ارزيدنهايي . و اما اين امام همام تنها راه را مبارزه به اين شكل يافت وگرنه فكر نكنم كسي الان بود كه روز خوشي داشته باشد. و اما اينكه بعضي از مردماني نسبت اين امام همام را به ديگراني دادند كه البته ارزشمند هم هستند براي امام نقي و آنها را امام خواندند و بعد هم تا به اين زمان كشيده شد كه آنها نيمه خدايي شدند و از صدقه سر آن امامان كه لقب خود را از او عاريت گرفته اند افرادي هم به رديف سلسله مراتب با خود را منسوب كردن به آنها خود امام ناميده ميشوند امام خميني و تازگيها هم فكر كنم امام خامنه ايي وشايد مدتي بعد هم امام احمدي نژاد .البته نقش نورافشاني و دكوراسيون و پرژكتور و اطوارها بي اثر نيست . البته مثل اينكه تاثير گذار هم هست . مثلا آقاي گمناميان درست كه آنها را قبول ندارد ولي گويي ضمير ناخودآگاهش چنان موثر از نقش و نگارهاي درخور امام ميايد كه امام نقي از نظرش اينگونه است كه بايد تصويرش را بگذارد . بقول حضرت صادق هو اخملنا . بر در لغت معني نگاه كن اخمل يعني چه ؟
  خلاصه اش اين است كه تصوير اينگونه برايش ميگذارند چون در نظر آنها او در قواره آن امامان نيمه خدايي شده و هاله نور و ... نيست .

  پاسخحذف
 16. مرا غَمْز کردند کان بد سخن به مهر نبّی و علی شد کهن
  هر آن کس که در دلْش بُغض علی است از او خوارتر در جهان گو که کیست
  منم بنده هر دو تا رستخیز اگر شَه کند پیکرم ریز ریز
  من از مهر این هر دو شه نگذرم اگر تیغ شه بگذرد از سرم
  منم بنده اهل بیت نبی ستاینده خاک پای وصی
  نترسم که دارم ز روشن دلی به دل مهر جان نبی و علی
  چه گفت آن خداوند تنزیل و وحی خداوند امر و خداوند نهی
  که من شهر علمم علی ام در است دُرست این سخن گفت پیغمبر است
  "حکیم ابوالقاسم فردوسی"

  پاسخحذف
 17. منم بنده ی اهل بیت نبی، سراینده ی خاک پای وصی
  برین زادم و هم برین بگذرم ، چنان دان که خاک پی حیدرم
  ابا دیگران مر مرا کار نیست، بدین اندرون هیچ گفتار نیست
  به گفتار دهقان کنون بازگرد، نگر تا چه گوید سراینده مرد
  "فردوسی"

  پاسخحذف
 18. یریدون لیطفئو نور الله بافواههم والله متم نوره و لو کره الکافرون
  می خواهند نور خدا را با دهانهایشان خاموش منند،و خدا به کمال رساننده و تمام کننده نور خویش است،هر چند کافران را خوش نیاید.

  دری وری گفتن و فحش و بد بیراه گفتن به اهل بیت پیامبر مختص شماها نیست و با شماها هم تموم نمی شه. 1400 ساله که خیلی ها خواستند نور محبت علی و فرزندان علی رو از دل مردم خارج کنند،نتونستند.
  از خراب کردن حرم ها و مقابر اونها و کشتن دوستان و شیعیان اونها تا نوشتن دروغ بر علیه اونا،ولی خدا نام و یاد اونا رو زنده نگه داشت و دل دوستان اونها رو مامن یاد اونا قرار داد.باز شدن گره از کار دوستانشون رو بدست اونا قرار داد.
  همه اونا بج جز مهدی موعود بنا به روایت تاریخ کشته و شهید شدند،ولی هیچ کس نمی تونه اینو انکار کنه که بعد از قرن ها هنوز نام و یادشون زنده است.
  به نظر من روش کار شما که تمسخر اسلام بخصوص تشیع هست اشتباهه .دوستانه می خوام اگر واقعاً به دنبال زدودن گرد خرافات و جهل از افکار هموطنان شیعه خودتون هستین،روش توهین و تخریب رو که به نام آزادی بیان دارین عوض کنین.

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.