پنجشنبه، خرداد ۲۶، ۱۳۹۰

وقتی که مداح مربوطه ، ترانه هایده را می خواند و البته که آن ترانه چون برای گریه کردن است، حلال می شود

دین اسلام، خصوصا مذهب شیعه با گریه و زاری پیوندی دیرینه دارد، علت این است که شیعه تلفیقی از فرهنگ ایران باستان ، دین جدید اسلام و بخشی از تفکرات مسیحیت در اروپا است که در زمان صفویه در ایران گسترش یافته است و بنا به دستور شاهان صفوی ، ملغمه ای از این سه ، درست شد تا شیعه پا به عرصه ظهور بگذارد و  آنها بتوانند با تکیه بر آن ، با حکومت عثمانی به مقابله برخیزند.

در ایران باستان نیز ، می بینیم که مراسم سیاوشوون را داریم (یا به قول بانو دانشور، سوشون) که در آن به کشته شدن سیاوش و عزاداری برای او بعد از هزاران ساال می پردازند

حال یادمان بیاید که مراسم عزاداری حسین بن علی ، به همان شکل سوشون انجام می شود و یا مراسم حرکت علم در روز تاسوعا و عاشورا ، بدرستی برگرفته از رسم مسیحی ها (اینجا)، در مراسم عزاداری خود برای مسیح است، بماند که اصولا علم خود به شکل یک صلیب است !

در اسلام و تشیع ، هر چه با گریه همراه شود ، درست است و حلال ، حتی اگر ترانه زنده یاد هایده باشد ، دیدن این ویدیو مرا بر آن داشت تا این چند خط را بنویسم و البته که پرداختن به این مقال، بحثی طولانی است و در آینده بیشتر به آن خواهم پرداخت.

ضمنا، 
لطفا به یادآورید که یکی از سردسته های سرکوب مردم در خیابان های تهران، همین مداح حدادیان است که در اینجا به بازخوانی ترانه هایده مشغول است. 


۸ نظر:

 1. اونی که میخونه حدادیان نیست ابله.
  همین جور یه چیز نپرون وسط.

  پاسخحذف
 2. lotfan age dar mourede chizi ettelaate lazem nadarid dast be ghalam nabarid. mazhabe Shia az zamane velayate hazrate Ali vojud dashte va Safaviye faghat be ravaje un pardakhtand. age Shia yek sakhteye Iraniye vojude shiayane arabestan, koveyt, yaman, pakestan, afghanistan, hend, ordon, bahrain, va va va ... ro chetour toujih mikonid? lotfan kami ghabl az neveshtane har chizi az manabee motabar motale'e konid. movaffagh bashid..

  پاسخحذف
 3. lotfan age dar mourede chizi ettelaate lazem nadarid dast be ghalam nabarid. mazhabe Shia az zamane velayate hazrate Ali vojud dashte va Safaviye faghat be ravaje un pardakhtand. age Shia yek sakhteye Iraniye vojude shiayane arabestan, koveyt, yaman, pakestan, afghanistan, hend, ordon, bahrain, va va va ... ro chetour toujih mikonid?!!! lotfan kami ghabl az neveshtane har chizi az manabe'e mo'tabar motale'e konid. movaffagh bashid.

  پاسخحذف
 4. چه فرقی میکنه حدادیان یا یک ولدزنای الواط مفتخور دیگه که لول لول و تا خرخره خورده میاین و معرکه میگیرید! مهم اینه که شما مداح ها و هوادارانتان اینید یک مشت کثافت عوامفریب!
  ( گمنام جان لطفآ درجش کن!)

  پاسخحذف
 5. هر چی لایقه نفس کثیفته به ما نسبت نده عزیزم.
  ادم در توالتو همینجوری باز نمیکنه ادب داشته باش!!

  پاسخحذف
 6. آدم بی سواد این شعر از خواجه حافظ شیرازی است و امکان داره هر کسی بخونه پس قیاس شما مع الفارق است

  پاسخحذف
 7. گرامی ،
  منظور نحوه خواندن است که به مانند هایده می خواند.

  پاسخحذف
 8. لطفا عر عر یه قاطر رو با خواندن خانوم هایده مقایسه نکنید :)

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.