سه‌شنبه، خرداد ۱۷، ۱۳۹۰

خطر زوال در کمین بالاترین است، سطح کیفی سایت نزول پیدا کرده است/ چند پیشنهاد اساسی برای بهبود کیفیت سایت

زمانی بالاترین ، کافه روشنفکری بود و اکنون در شرف تبدیل شدن به یک فروم معمولی است، باید فکری کرد!


چرا بالاترین، تبدیل به بالاترین شد؟

بالاترین دو ویژگی منحصر به فرد داشت:

ü      یک –در این سایت ، به راحتی می شد  مطالب با ارزشی را دسته بندی شده، در کنار هم پیدا کرد.
ü      دو-بخش نظرات بسیار پر محتوایی در سایت وجود داشت که در آن معمولا نویسنده مطلب ، به بحث و جدل با دیگر کاربران می پرداخت و برخی از اوقات  بخش نظرات، از خود مطلب ارسال شده جذاب تر و پربار تر بود.

در یک کلام ، بالاترین قبلی، به نحوی کافه و پاتوق روشنفکری بود،
اما متاسفانه بعد از اتفاقات آذرماه (که خاطراتی تلخ برای بسیاری از ماست) و با توجه به اینکه کاربران اصلی سایت، دیگر فعالیتی نداشتند (چون حسابشان بسته شده بود!) ؛  بالاترین تعداد زیادی دعوتنامه در اختیار کاربران قرار داد (بی هیچ نظارتی) که متاسفانه باعث شده تعداد کاربران بسیار افزایش یابد.

درصد افرادی که خود تولید کننده محتوا بودند یا اینکه حداقل با ارایه نظرات پربار و مرتبط با لینک ، به غنای بخش نظرات کمک می کردند ، اکنون کاهش چشمگیری داشته است و این مساله متاسفانه به کاهش کیفیت سایت انجامیده است.


همیشه مدافع صدور دعوتنامه بوده ام، اما اینکه با ملاقه دعوتنامه پخش شود، کاری اشتباه بوده که باعث نزول کیفیت سایت به شکلی چشم گیر شده است.


چگونه کاهش کیفیت رخ داده است؟

-         تعداد لینک های ارسالی افزایش چشمگیری داشته است و متاسفانه این لینک ها عموما پیوند به اخبار سایت های دیگر چون رادیو فردا و بی بی سی و ... هستند. لاجرم لینک های با ارزشی که عموما مطالبی است که توسط خود کاربر تولید شده است، در این میان دیده نمی شود.

-         اصولا نظراتی که کلا تکراری هستند ، زیر لینک هایی که معمولا خبری هستند، گذاشته می شود و بخش لینک های مورد بحث را اشغال می کنند.

-         بماند که دیده نشدن لینک و کم بودن نظرات، بر یکدیگر اثر مستقیم دارند و یکدیگر را تضعیف می کنند.

نکته آزار دهنده :

نکته ای که اینجا ذهن را آزار می دهد، تبدیل شدن بالاترین به یک سایت لینکدونی صرف  ، برای دسته بندی اخبار متعدد است. در دراز مدت ، این باعث مرگ تدریجی بالاترین خواهد شد ، چرا که بازدید کننده ها ترجیح خواهند داد برای دیدن و گوش کردن اخبار، سری به بی بی سی یا رادیوفردا بزنند و کمتر کسی سراغ بالاترینی خواهد آمد که خبرنگار مستقل ندارد و اصولا رسالتش نیز خبررسانی نیست.

چه باید کرد ؟!
در اینجا به عنوان یکی از وبلاگ نویسانی که تا کنون صدها مطلب در بالاترین منتشر کرده ام، چند پیشنهاد مطرح می کنم:

تشکیل بخشی به نام لینک های تولید محتوا :

پیشنهاد می کنم یک کادر در زیر کادر بهترین لینک های روز اضافه شود به نام بخش لینک های تولید محتوا ، و در آن بخش ، صرفا مطالبی که توسط وبلاگ نویس یا نویسنده تولید شده است، اجازه حضور داشته باشد.

چه لینک هایی اجازه حضور در این بخش را خواهند داشت؟

·         ترجمه برای اولین بار از یک مقاله یا روزنامه باشند( مثلا ترجمه اخبار روزنامه گاردین)
·         مطالبی که توسط وبلاگ نویسان عضو بالاترین  نوشته می شود ، طبیعتا مطالب نباید به تنهایی کپی خبر سایت مثلا کلمه باشد.
·         این لینک ها باید برای بار اول در بالاترین منتشر شوند (یعنی طرف نرود لینک دو سال قبلش را بیاورد)

نکته های قابل توجه :

ü      برای این لینک ها ، یک کادر  دیگر در همان صفحه اول زیر بخش(لینک های مورد بحث روز) درست شود ، به نام بحث زیر لینک های تولید محتوا و در آن اینگونه لینک های تولید محتوا و پر بحث ، نمایش داده شوند.

ü      برای کسانی که از این بخش سو استفاده کنند و مطالب متعلق به خودشان را نگذارند  یا مثلا فقط یک خبر را در وبلاگ خود کپی کنند، بالاترین بتواند مجازات تعلیق را در  نظر بگیرد.
  
ü      تعاملی بین وبلاگ نویسان و بالاترین برای اشتراک گذاری بخش نظرات به وجود آید. بدین معنی که بخش نظرات یک وبلاگ که لینکش به اشتراک گذاشته شده است، به صورت زنده در زیر همان لینک در بالاترین نمایش داده شود و بر عکس.
این باعث می شود بازدیدکننده های عادی اگر بخواهند نظری را بالاترین منتشر کنند، به وبلاگ مورد نظر رفته و آنجا نظرشان را بگذارند.
طبیعی است که این نظر باید توسط نویسنده وبلاگ ابتدا تایید شود و بعد در وبلاگ خودش منتشر شود (که البته با انتشار در وبلاگ خودش، در بالاترین نیز به صورت زنده نمایش داده خواهد شد.به دیگر عبارت مسولیت انتشار نظراتی که در بالاترین گذاشته می شود و سپس در بالاترین نیز منتشر می شود، با صاحب وبلاگ که کاربر بالاترین است، خواهد بود.

روش فوق ، به نوعی به شکلی غیر مستقیم اجازه می دهد افراد عادی نیز به اظهار نظر درباره مطالب مطرح شده در بالاترین بپردازند و به دیگر معنا، اجازه مشارکت افراد بدون عضویت در بالاترین را می دهد. 


باید به این نکته دقت کرد که افراد داری  دیدگاه ژرف ، معمولا وبلاگ دارند و به انتشار افکار خود می پردازند، و اگر هم نخواهند در وبلاگ خود مطلب بنویسند، در بخش نظرات ، به غنای بالاترین کمک می کنند . اگر بخواهیم  بالاترین به سطح یک لینک دانی خالی تنزل پیدا نکند، باید برای اینگونه لینک ها ارزش ویژه قایل شد.

کاربران ، چه قدیم و چه جدید، اگر اهل اندیشه باشند ،خود به نوشتن روی می آورند و ایجاد بخش ویژه برای آنها ، به کاربران نخبه (اعم از قدیم و جدید) این امکان را می دهد که در بالاترین به تضارب آرا بپردازند و بخش نظرات، به مانند یک آموزشگاه به آموزش کاربران و بازدید کننده ها خواهد پرداخت.

لینک این مطلب در بالاترین

این بحث در فرندفید:

۲ نظر:

  1. موافقم. من هم چند وقتی‌ هستش که به همین علت به بالاترین کمتر مراجعه می‌کنم.

    پاسخحذف
  2. ای شرم سرخی چهره ات پیدا نیست:

    https://azadegi.com/link/2011/08/31/97969

    پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.