دوشنبه، خرداد ۰۲، ۱۳۹۰

ترجمه خلاصه ای از ویدیو/ چگونه می توان با رعایت اصول اندیشه انتقادی، به نگرشی صحیح از جهان پیرامون دست یافت؟

اندیشه انتقادی یعنی پیدا کردن دیدگاهی درست از جهان پیرامون خودمان با استفاده از منابعی که در اختیار داریم.

شما می توانید یاد بگیرید که یک مشکل به خصوص را چگونه حل کنید، اشکال این روش این است که تنها همان نوع مشکل را قادر هستید که حل کنید. اما اگر یاد بگیرید که چگونه اندیشه انتقادی داشته باشید، می توانید خودتان روش حل هر مشکلی را بیاید.

اندیشه  انتقادی بنا شده بر پایه های زیر است:
آنالیز، شکل دهی ایده، تعریف اصول، آزمایش، شکل دهی ایده، گوش داده به دیگر ایده ها، سوال کردن، دلیل آوردن و بنا کردن ایده بر اساس دلیل، تلفیق ایده ها

با استفاده از بنیان های یاد شده، باید که به ارزیابی اطلاعات جمع آوری شده و همینطور ایده های خودمان بپردازیم. با این روش ما می توانیم تمام اطلاعات خود را محک بزنیم و برای دست یابی به اطلاعات درست و نپذیرفتن اطلاعات غلط تواناتر باشیم.

با این روش می توان اندیشه انتقادی داشت و به دیدگاهی قابل اطمینان از جهان پیرامون خود دست یابیم.

اندیشه انتقادی به معنای زیاد فکر کردن نیست، بلکه به معنای این است که روش تفکر درست داشته باشیم و به روش درست اندیشه کنیم. باید تلاش کنیم تاثیرات محیطی بر شخصیت خودمان (چون فرهنگ و اثر رشد خانوادگی) را بر روش تفکرمان به حداقل برسانیم.

باید تلاش کنیم تا به نتیجه ای مبتنی بر واقعیت دست یابیم، حتی اگر این نتیجه با اعتقادات ما جور در نیاید.
یک انسان با اندیشه انتقادی، هر ادعای را براحتی نمی پذیرد، هنگامی که با یک ادعای جدید مواجه شد، ابتدا به دنبال علت های آن می گردد، سپس وارد مرحله حدس زدن و یافتن بنیادهای ادعای مطرح شده می گردد.

دیدگاه سفید یا سیاه، در اندیشه انتقادی جایی ندارد، چه آنکه در بسیاری از شرایط، گزینه دیگری غیر از سفید و سیاه نیز وجود دارد.

اندیشه انتقادی اشخاص را از قضاوت زودهنگام و مبهوت شدن، در امان نگه می دارد.

لینک این مطلب به بالاترین------آزادگی ---------فرندفید۳ نظر:

 1. درد بزرگ تاریخی ما اسلام زدگی است.
  درد بزرگ تاریخی ما الله زدگی است.
  درد بزرگ تاریخی ما محمد زدگی است.
  درد بزرگ تاریخی ما آخوند زدگی است.

  پاسخحذف
 2. دیدگاه سفید یا سیاه، در اندیشه انتقادی جایی ندارد، چه آنکه در بسیاری از شرایط، گزینه دیگری غیر از سفید و سیاه نیز وجود دارد.
  هزار تا لایک

  اندیشه انتقادی اشخاص را از قضاوت زودهنگام و مبهوت شدن، در امان نگه می دارد.
  +++++++++++++++++++++++

  پاسخحذف
 3. بادرود وبلاگ قشنگی داری اگر امکانش هست یک دعوت نامه بالاترین برام بفرستی خیلی ممنون میشماینم ایمیلم:omid201022@gmail.com

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.