سه‌شنبه، فروردین ۰۲، ۱۳۹۰

هر وقت رضا پهلوی گفت از کودتای پدرش علیه مصدق انزجار دارد، آن وقت می شود گفت آدم دمکراتی است !


پیرو این نوشته ام درباره خاندان پهلوی ، چندیدن ایمیل گرفته ام که برخی گویا معتقدند خاندان پهلوی فساد آنچنانی نداشته اند. باز هم تکرار می کنم، از نظر من فساد خاندان پهلوی ، هیچ اهمیتی ندارد، مهم روش آنها
بود که به قدرت گیری رژیم ملاها انجامید. 

اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که چه دلیلی برای  فساد مالی دربار پهلوی از این بالاتر و قابل اعتنا تر است که : 

اگر خاندان پهلوی افرادی بودند که از نظر مالی فساد نمی داشتند، زمانی که رژیم این همه اتهام وارد می کرد، آنها می گفتند یک گروه حقیقت یاب بین المللی تشکیل شود درباره ثروت آنها ، تحقیق کند. با این روش دهن رژیم بسته می شد. 

اصولا درباره فساد خاندان پهلوی ، فقط یک نکته بگویم که در جشن تاج گذاری محمدرضا شاه ، بیش از سیصد میلیون دلار آن زمان ، در یک روز هزینه شد ، در حالی که در چند کیلو متری محل جشن، مردمی گرسنه در روستاها بدون حداقل امکانات ؛ زندگی می کردند. 

آیا این فساد است یا نه !؟

اما مساله من سیصد میلیون دلار تاراج پول ، نیست. بلکه مساله اینجاست که شاه، با بستن دهان مخالفان، تعطیلی مطبوعات و احزاب و شکنجه مخالفان ، بستری را فراهم کرد که به جای اینکه مردم از نظر سیاسی و شعوری رشد کنند، دنبال سر خمینی راه افتادند. 

مساله شصت میلیون یا ششصد میلیون نیست، مساله این است که اگر پدر رضا پهلوی علیه مصدق کودتا نکرده بود، الان ما بارکش غول بیابانی به نام خامنه ای و خمینی نمی شدیم. 

آیا رضا پهلوی از کودتایی که پدرش علیه دکتر مصدق کرده اند، ابراز انزجار می کند؟! 

هر موقع او آمد و گفت پدرم کار اشتباهی کرد که علیه مصدق و برای منافع اجنبی ، کودتا کرد، آن وقت من می گویم او آدم دمکراتی است و حرفش ارزش دارد.

خلاص !
به صراحت اعلام می کنم، 
رضا پهلوی پتانسیل بسیار خوبی در اختیار دارد(هم مادی و هم پشتیبانی طرفداران سلطنت و ... ) ؛ وظیفه اخلاقی او است که با شجاعت:
.    -  اعمال پدرش را محکوم کند،
.    -  نظام سلطنت را تا برگزاری انتخابات آزاد، ملغی اعلام کند ، 
.    - به جنبش بپیوندد و با استفاده از پتانسیلی که در اختیار دارد، سعی کند به مردم برای رسیدن به یک نظام مردم سالاری کمک کند. 
-----------------------------------------
این جنبش بدون کمک رضا پهلوی نیز پیروز خواهد شد، اما اگر او شجاعت پیوستن به جنبش را داشته باشد، می تواند اسم نیکی از خود به جای بگذارد.

مطالب قبلی 

۶۶ نظر:

 1. من محسن کردی هستم. در گوگل اسم مرا بزنید و به وبلاگ من بروید که اسمش هست دوکلمه حرف حساب. در آنجا نوشته ام که من هم حاضر بودم در کودتای 28 مرداد شرکت کنم و مصدق را سرنگون کنم هرچند من چهار سال بعد از آن تاریخ بدنیا آمدم. نکته دیگر اینکه سادگی است اگر میزان صداقت رضاپهلوی را بخواهید صرفا با ذکر یک جمله او ارزیابی کنید. اگر این جمله را گفت و باز هم صداقت نداشت چه؟ میخواهم بگویم که ما باید در ایران آینده به دنبال ساز و کاری باشیم که ظاهر دمکراتیک افراد و جملات آنها نباشد که تعیین کننده باشد بلکه رهبران چه صادق باشند و چه حقه باز نتوانند در این چارچوب به راه خطا بروند. این ترجیع بندی که شماها هی تکرار میکنید بیشتر ارضای یک کینه شتری است تا سیاست ورزی.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. خوب ما خائن کم نداریم و از پهلوی چیان هم جز خیانت به مردم مگر کاری دیگری برمیاید؟

   حذف
  2. "در آنجا نوشته ام که من هم حاضر بودم در کودتای 28 مرداد شرکت کنم و مصدق را سرنگون کنم هرچند من چهار سال بعد از آن تاریخ بدنیا آمدم."


   خوب ما خائن کم نداریم و از پهلوی چیان هم جز خیانت به مردم مگر کاری دیگری برمیاید؟

   حذف
 2. در مورد سیصد میلیون دلار در آن زمان تاجگذاری من فکر میکنم این سخن شما از سر بی فکری است و نا آگاهی در حد یک روستایی بی اطلاع است. شما من نمیدانم این رقم را از کجا آورده اید. من نیز اطلاعی از رقم واقعی آن ندارم اما عقل که دارم. کل فروش نفت ایران در سال 1346 هفتصد میلیون دلار بود. حقوق یک کارمند دولت معمولا ماهی سیصد تومان. قیمت یک فروند هواپیمای جت جنگی فانتوم کمتر از دو میلیون دلار. که امروز به نسبت یک جت مدرن را باید 20 میلیون دلار یا بیشتر بدهید. یعنی اینها پول صد فانتوم را برای تاجگذاری داده اند؟ مگر چقدر خرج گران بود که سیصد میلیون دلار خرج یک تاجگذاری بشود؟ آخر شما که ماشالله خودتان را خیلی عقل کل میدانید نباید چشمها را ببنید و هرچه به مغزتان رسید بیرون بدهید. محسن کردی

  پاسخحذف
 3. اصل چهل و هشتم: اعلیحضرت همایون شاهنشاهی می‌تواند هریک از مجلس شورای ملی و مجلس سنا را جداگانه و یا هردو مجلس را درآن واحد منحل نماید.

  انتخابات جدید در ظرف یک ماه از تاریخ صدور فرمان شروع شده و مجلس یا مجلسین جدید در ظرف سه ماه از تاریخ مزبور باید منعقد گردد.

  مجلس جدید که پس از انحلال تشکیل می‌شود برای یک دوره جدید خواهد بود نه برای بقیه دوره مجلس منحل شده.

  مجلس یا مجلسین جدید را نمی‌توان مجداً برای همان علت منحل نمود.

  پاسخحذف
 4. قوای مملکت

  اصل بیست و ششم: قوای مملکت ناشی از ملت است طریقه استعمال آن قوا را قانون اساسی معین می‌نماید.

  اصل بیست و هفتم: قوای ممکت به سه شعبه تجزیه می‌شود:

  اول: قوه مقننه که مخصوص است به وضع و تهذیب قوانین و این قوه ناشی می‌شود از اعلیحضرت شاهنشاهی و مجلس شورای ملی و مجلس سنا و هریک از این سه منشاء حق انشاء قانون را دارد ولی استقرار آن موقوف است به عدم مخالفت با موازین شرعیه و تصویب مجلسین و توشیح به صحه همایونی لکن وضع و تصویب قوانین راجعه به دخل و خرج مملکت از مختصات مجلس شورای ملی است. شرح و تفسیر قوانین از وظایف مختصه مجلس شورای ملی است.

  دویم: قوه قضاییه و حکمیه که عبارتست از تمیز حقوق و این قوه مخصوص است به محاکم شرعیه در شرعیات و به محاکم عدلیه در عرفیات.

  سیم: قوه اجراییه که مخصوص پادشاه است یعنی قوانین و احکام به توسط وزراء و مامورین دولت به نام نامی اعلیحضرت همایونی اجراء می‌شود به ترتیبی که قانون معین می‌کند.

  پاسخحذف
 5. در مورد رقم هزینه جشن تاجگذاری:
  اولا سال 46 و درآمد نفتی آن موقع با زمان تاج گذاری زمین تا آسمان فرق دارد
  دوما
  من ای رقم را به نقل از حسین فردوست در کتابش گفته ام و فکر می کنم جای دیگر نیز شنیده ام
  سوما،
  مگر در هزینه گزاف این جشن و فقر مردم شکی دارید که می گویید عدد غلط است ؟

  پاسخحذف
 6. این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.

  پاسخحذف
 7. خودتان خنده یتان نمی گیرد از این نوشته ی پر از تناقض و ابهام؟! برادر، حاجی یا هر چه که هستی، دست بردارید لطفا... بعد از آن همه کوشش جمهوری اسلامی برای زدودن خدمات خاندان پهلوی و معرفی آنان به نام دو "خون آشام"، دیگر دوره ی ناسپاسی، مخفی کاری و دروغ پردازی به سر آمده و در جای جای ایران شاهدیم که مردم به پاس آن خدمات و به پاس ناسپاسی تاریخی خود، یاد پهلوی ها را پاس می دارند؛ دو موردش را برایتان می گویم: 1) موجی از غم و اندوه از مرگ شادروان علیرضا پهلوی. 2) قدردانی از خدمات رضاشاه بزرگ در بسیاری از شهرهای ایران و...
  ببینید دوست من! من نه کشته مرده و بت پرست شخص خاصی هستم (آنگونه که گویا شما از زنده یاد مصدق بت سازی می کنید) و نه خودم و خانواده ام دست بوس رژیم خاصی بوده اند و نه با یک شخص خاصی (همچون شاهزاده) از نظر فکری کاملا موافقم... اما یاد گرفته ام که سپاس دار خدمات بزرگان سرزمینم باشم.
  با این دیدگاه چند نکته ی کوتاه را در این کوچک مکان باز می گویم: 1) شما برای یک ایرانی به نام شاهزاده رضا پهلوی که هر چه باشد صرف نظر از پدر یا خانواده اش یک ایرانی، آزادی خواه و دلسوز است، نسخه می پیچید که این کار را بکند و آن کار را نکند... از شما معذرت میخواهم، شما نماینده ی کیستید؟ چند نفر هستید و براساس کدام قانون، نظر شخصیتان را به دیگران تعمیم می دهید؟ 2) شما تاریخ را چگونه می نگرید، اول: مفسر تاریخیت یا خواننده ی آن؟ دوم: روش تحقیق یا مطالعیتان چگونه است؟ آیا همچون نویسندگان و خوانندگان یک سو نگر و افراطی، تاریخ را می برید و به قبل و بعدش کاری ندارید؟ یا براساس شیوه ی "تطبیقی" آن را می نگرید؟ و آیا همچون نویسندگان تاریخ جمهوری اسلامی که وابسته به منبر بیت رهبری هستند، ظرف نوشتن یا خواندن و نگریستنات به تاریخ، انقدر دیکتاتورزده و کوچک است که هر که با شما نباشد و با فکرتان نخواند، برشما و دشمن شماست؟ حتما دیده اید و می دانید که پس از اختلاف خمینی با منتظری که از تئوریسین های شورش 57 و مخترع طرح ولایت فقیه بود، با او چکردند و چگونه نامش را از کتاب های درسی زدودند؟! بله آقای عزیز، همانطور که دیگر مزخرفات آن کتاب های بی معنی و پر از سانسور و جفنگ جمهوری اسلامی را هیچ انسان آزاده ای نمی پذیرد، اینگونه یک سو نگریها از جانب شما هم خریداری ندارد... 3) شما ظاهرا از مصدق تمجید کرده اید، دوست عزیز، بزرگ مرگ تاریخ ایران، دکتر محمد مصدق کسی بود که فرمان نخست وزیریش را شاه امضا کرد، و شما با این توهین ها و توحمتهایتان به شاه، در واقع به مصدق نیز بی حرمتی کرده اید. 4) نکته ی آخر را برای شما به شکل یک تشبیه می آورم؛ اگر شما آدم بسیار خوبی باشید اما زبانم لال، پدر یا خویشتان آدم خوبی نباشد، یا معتاد باشد یا هر چه دیگر، آیا این دلیل براین است که خود شما هم آدم بدی هستید؟! همین دید را به شاهزاده رضا پهلوی هم داشته باشید...
  و در اخر از شما می خواهم برای آگاهی بیشتر از تاریخ معاصر کمی بیشتر مطالعه کنید و برای درک مفهوم "فساد مالی" و ابعاد آن، تاریخ سی و دو سال گذشته را بخوانید و بی خود خویشتن را رنجه و خسته نکنید و به دورتر نروید.
  نمیخ وام به شما خدایی ناکرده تحمتی زده باشم، اما چنین تفکراتی، برآمده از بینش توده ای هاست که در ایران سوزی یل طولایی دارند و بعد از شورش 57، باز هم به دنبال یاحسین موسوی و این چیزها هستند....
  با مهر
  سروش سکوت

  پاسخحذف
 8. بس کنید این اراجیف رو. شماها لیاقت بیشتر از جمهوری اسلامی رو ندارید. حیوونهای حرومزاده ای مثل شماها هستن که باعث دوام این دجاله ها شدن و خون اینهمه آدم بیگناه پایمال شده.

  پاسخحذف
 9. دوستان وقتی کسایی مانند موسوی و کروبی و صانعی و ... با تمام خیانت ها و بدی ها در سال های قبل به خاطر ایستادگی در حال حاضر از طرف مردم بخشیده می شوند بدون ابنکه از کارهاشون در گذشته حرفی بزنند این درست است که ما به این بنده خدا یر بدیم که به خاطر کارای بابات عذر خواهی کن؟؟
  شما با باباش چی کار داری؟؟؟ خودش میگه آقا بیاین دست به دست هم بدین این رژیم بره بعد با نظارت سازمان های جهانی یک همه پرسی برای نوع حکومت تشکیل شه شما با این حرف موافقی یا مخالف؟ این حرف رو باید نقد کنی نه بابا و خاله و ...

  پاسخحذف
 10. تو نمیخوای خفه شی از اینهمه زرزر کردن؟ تو هم وقتی اعتراف کردی که بچه بابات نیستی دوباره سر میزنم به این وبلاگ کوفتیت. خوبه؟

  پاسخحذف
 11. ناشناس آخری،
  همانطوری که در بالا نوشته ام، شما در فحش دادن نیز آزاد هستید،
  اما ای کاش به جای فحش دادن، حرفی منطقی می زدید !

  پاسخحذف
 12. be jaye dava sare lahafe mollanasedin ke ki bord va ki khord ghadri vaghe bin bashid va be paropaye ham napichid valo hnke pedare kasi khataei mortakeb shodeh bashad in che rabti be farzandash darad?aghaye pahlavi behtarin va movaggahtarin rahbare opozision hastanad va ba tarhe in ghabil arajif zarehei az shan va manzelate ishan kasteh nakhahad shod.

  پاسخحذف
 13. من نمیدانم که این پهلوی طلبان بابت چه چیز انتظار شکر گذاری از مردم دارند، بابت کودتای سوم اسفند علیه مشروطه، بابت پنجاه سال زیر پا گذاشتن قانون اساسی، بابت کودتا بر علیه دکتر مصدق نخست وزیر محبوب و دموکراتیک ایران، بابت فروش دربست کشور به آمریکاییها، بابت باز گذاشتن دست آخوندها برای خرافه پروری و در عوض، بستن روزنامه های مستقل و سرکوب آزادیخواهان و نیروهای سکولار و ایجاد خفقان. انهم نسبت به پادشاهی که وقتی هم که در مقابل قیام مردم قرار گرفت تا نفس آخر مقاومت کرد ولی در عوض به یک اشاره ژنرال هویزر، ارتش را در اختیار خمینی گذاشت.

  آقایان و خانمهای پهلوی طلب، رضا خان شما در طی ۱۶ سال سلطنتش با غارت و تصاحب بهترین زمینهای کشاورزی از دست صاحبانش و به بیگاری کشیدن صاحبان واقعی زمینها، از یک قزاق بی چیز و ندار تبدیل به بزرگترین زمیندار ایران شد. اگر اسم این دزدی و غارت نیست، چیست؟ حالا شماها سر مبلغ چانه میزنید که نخیر ۳۰۰ میلیون دلار نبوده، ۱۰۰ میلیون بوده؟! یا شاید هم مملکت را ملک طلق شاه و نوکرانش میدانید؟
  بر خلاف نظر نویسنده پست من معتقدم که دزدی خاندان پهلوی اتفاقا اهمیت دارد و اختناق هم برای ایجاد امنیت برای دزدیها است که ایجاد میشود. البته از کسانیکه خود میگویند که حاضر به شرکت در کودتای خائنانه ۲۸ مرداد بودند، که رییس جمهور آمریکا را به پوزش خواهی تلویحی از زبان وزیر امور خارجه اش (خانم آلبرایت) واداشت، نمیتوان انتظار همدلی با آرمانها مشروطه و آزادی خواهانه ملت ایران را داشت، اما ملت ایران خود با انقلاب بهمن ۵۷ پاسخ کودتاچیان را دادند.
  آقای رضا پهلوی البته در فجایع دوران پدر و پدر بزرگش دست نداشته، اما از آنجا که به عنوان کاندیدای خاندانی وارد عرصه پیکار سیاسی شده که عملکرد تاریخی خودش را داشته است، طبیعی است که باید پاسخگوی عملکردهای خائنانه ان دستگاه هم باشد، همانطور که از مواهبش استفاده میبرد.
  به عنوان یک شهروند ایرانی شاه و شیخ را با تمامی دسته بندیهایشان رد کرده و معتقدم که هر دو در امتحان تاریخ رفوزه شده اند. زنده باد استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی. قابل توجه کسانی که فکر میکنند مردم سلطنت را میخواهند و بابت ناسپاسی!!!! خود در سال ۵۷ شرمنده شده اند. لابد ما مردم یک دوره سواری به شاه بدهکاریم و یک دوره سواری دادن به شیخ که هر دو ما را به سپاسگزاری فرا میخوانند. یکی از ما انتظار شکر نعمت "جمهوری اسلامی" را دارد و دیگری مردم بجان آمده از ۵۰ سال جنایت و خیانت و فریب و بیگانه پرستی را ناشکر دانسته و به شکرگزاری میخواند. زهی خجالت. ۵۰ سال است که خوردید، بردید، خاک هم که ناسپاس است، پس دندان طمع را بکنید و شرتان را از سر ایرانیان کم کنید که شماها از عوامل اصلی بقای همین رژیم هستید و هیچ نسبتی با مطالبات آزادی خواهانه مردم ایران ندارید. تنها مساله شما نشستن بر جای اینان است و مشکلتان بردن سهم از غارت ملت فقیر و مظلوم ایران.
  بقول شاعر ملی نعمت آزرم،


  *
  /گفتیم شد انقلاب و آسوده شدیم/
  /غافل که سراب بود و فرسوده شدیم/
  /بعد از دو سه نسل رنج در راه وطن/
  /واپس تر از آنچه پیش از این بوده شدیم/

  *

  /چون شاه امید خویش را داد ز دست/
  /چون دید که نیست چاره و هست شکست/
  /می خواست که انتقام گیرد از خلق/
  /برخاست چنان که شیخ جایش بنشست/

  *
  /از آنسوی ِ تاریخ همی تا اکنون/
  /همبود همند شاه و شیخ ملعون:/
  /انگیزۀ ائتلافشان غارت خلق/
  /جانمایۀ اختلافشان سهم فزون/
  *

  /تا رُفتن شاه را پی چاره شدیم
  /یکباره دچار شیخ پتیاره شدیم
  /عمری سرو جان به راه میهن دادیم
  /آخِـر به هوای میهن آواره شدیم

  *

  /زان صاعقه سوخت برگ و باغی که مپرس
  /افروخت هزار لاله داغی که مپرس
  /آن باد که از دور صبا خواندیمش
  /توفان شد و کشت چلچراغی که مپرس

  ......

  پاسخحذف
 14. راستي اگه مردم خميني در ماه ديدن
  تقصير شاه بود

  پاسخحذف
 15. کسانی که به خانواده ایرانساز پهلوی توهین میکنند بدانند که لیاقتشان همان قاجاریه میباشد

  پاسخحذف
 16. من ریدم به هر چی ایران و ایرانی و هر چی خاندان پهلوی و هر چی آخوند و خمینی و خامنه ای و مسعود رجوی و هر عن و گه دیگه ای که هست و بود! جهان سومی های بی سواد احمق بی شعور! این مملکت عنی که ما توش زندگی می کنیم مال خود مون نیست! مال موجودات باهوشی از دو کشور آمریکا و انگلیسه که هر عروسک خیمه شب بازی رو که به درد شون خورد می یارن می ذارن بالای سر من و شمای مفت خور احمق نفهم! این آخوند های شپشو رو هم آمریکا سی و چند سال پیش برای زدن پوز کمونیسم شوروی جایگزین شاه ابله بی خایه کرد و الان هم آخوند ها با نبود کمونیسم دیگه هیچ کاربردی برای استعمار ندارن. فکر می کنین این آخوند ها از همون اول واسه چی هی می گفتن مرگ بر آمریکا، مرگ بر آمریکا؟ اینها از چه چیزی خبر دارن که هی این شعار رو سر می دن؟ اینها خود شون می دونن که یک آلت دست بیش نبودن و روزی توسط همون هایی که اونها رو آوردن برداشته می شن. الان هم این آخوند های نامرد رذل دنبال بمب اتم هستن تا آمریکا نتونه اونها رو از سر جا شون تکون بده! روسیه نامرد هم سر همین انرژی هستی داره خون این مملکت رو میمکه. تمام این بازی هایی که این آخوند ها در مورد «نقدی شدن یارانه ها» راه انداختن چرت و پرتی بیش نیست. اصلا یارانه ای وجود نداشته که بخواد نقدی بشه! اینها زیر فشار تحریم های آمریکا و باج خواهی روسیه کم آوردن فشار بار مالی رو «مثل همیشه» منتقل کردن به مردم خاک بر سر و نفهم و احمق و پخمه ایران! ولس سال 1390 فکر کنم پایان کار آخوند ها باشه. چون اینها مثل صدام حسین و طالبان 30 ساله بودن و اضافه بر سازمان هم حکومت کردن! ولی دست نشانده بعدی کدوم خر ابلهی باشه خدا داند و بس!

  پاسخحذف
 17. این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.

  پاسخحذف
 18. با سلام به گمنامیان. من نمیگم شما کینه شتری داری نسبت به پهلویها.اما احتمالا اطلاعاتت کامل نیست در موردشون. عزیز دلم رضاخان مهره انگلیس بود.این یعنی چی؟ یعنی انگلیس اونو اورد.ولی یه سوال: چرا انگلیس اونو برد؟ چون ادم وطن پرستی بودو خواست از یوغ انگلیس در بیاد که اینکار رو هم کردبه این خاطرم برش داشتن.یادمون نره رضا شاه با اصل پول نفت مملکتو نساخت.با یه قرون دوزاری که از چپاول نفت انگلیس بهش میداد اینکارو کرد.نگیم از قزاق ساده ای پولدار شد.پس کجا رفت پولش وقتی به جزیره ای تبعید شد و از داغ وطن وافراد ابله دق کرد؟بعد اون پسرش رو آوردند.عزیزی که میگی شاه کودتا کردعلیه مصدق.اصلا شاه قدرتی نداشت که بخوادکودتا کنه.مثل باباش مهره بودحالا مهره امریکاو یه جورایی انگلیس که بعد جنگ جهانی دوم قبول کردند که شاهنشاهی از خونواده پهلوی بیرون نره.پس شاه اختیاری نداشت.ولی ولی ولی مثل باباش وطن پرست بودو خواست این زنجیرو پاره کنه.اینکارم کردو وقتی گفت که باید نفتو هرچی مامیگیم خریداری کنید ریشه شو زدن.ضمنا اقایی که میگی رضا شاه تمام ایرانو به نام خودش زد.جیگر جان یادت نره که تقیسم اراضی توسط همین خاندان صورت گرفت.عزیزان عزیزان عزیزان بدانید و اگاه باشید که یکی از مخالفتهای خمینی در سال 42همین تقسیم اراضی توسط شاه بود.چرا که همیشه اخوندها زمانی به حیاتشون ادامه میدند که ملاکان بزرگ باشند وبهشون خمس و زکات تپل بدند نه کشاورزی که زمین کوچکی بهش میرسه و نمیتونه به اخوند حال اساسی بده.اینه که خمینی مخالف بود.لطفا نگید رضا پهلوی بیاد معذرت خواهی کنه.هر کی که عاملش بود معذرت خواهی کرد از ملت ایران(اشاره به دولت امریکا و خانم البرایت).اگه تقصیر شاه بود چرا دولت امریکا معذرت خواسته؟مگه خاله بازیه ؟خدمات شاه رو ببینید و بخونید متوجه خواهید شد که کدام دوره بیشتر کار شده .موفق باشید

  پاسخحذف
 19. وقتی کسانی مانند موسوی و کروبی خاتمی ... با تمام خیانت ها و بدی ها در سال های قبل به خاطر ایستادگی در حال حاضر از طرف مردم بخشیده می شوند بدون ابنکه از کارهاشون در گذشته حرفی بزنند این درست است که ما به این بنده خدا گیر بدیم که به خاطر کارای بابات عذر خواهی کن؟؟
  شما با باباش چی کار داری؟؟؟ کجای دنیا پسری بخاطر اشتباه پدر اومده عذر خواهی کرده،تازه قصاص قبل از جنایت،توی کدوم دادگاه صالحه شما پدر رو محکوم کردی؟؟؟؟؟،جز از زبان جمهوری اسلامی........خودش میگه آقا بیاین دست به دست هم بدین این رژیم بره بعد با نظارت سازمان های جهانی یک همه پرسی برای نوع حکومت تشکیل شه شما با این حرف موافقی یا مخالف؟ وگر نه با این حرف های بدون مدرک و سند جز اینکه آب به آسیاب جمهوری اسلامی بریزید چیز دیگه ای نمیشود استنباط کرد

  پاسخحذف
 20. درود برهر ایرانی وسال نو مبارک. بی انصاف نباشیم.رضا خان کارهای زیادی کردو ما رو از توحش در اورد.پسرش هم کارهای زیادی کردو مملکتو به سمت اعتبار و پیشرفت برد.دیکتاتور بود قبول دارم.ولی مگه سیستمی غیر دیکتاتوری در اون سالها جواب میداد؟اگه جواب میداد پس چرا خمینی دوباره دیکتاتوری علم کرد؟پس جواب میداد که دوباره اوردش.بعدشم خامنه ای.اما شاید الان جواب نده بشرطی که مردم بدونن دموکراسی چیه.اگه ندونن به ساندیسی خودشونو میفروشن که همین الانم دارن خیلیا اینکارو میکنن.چقدر شعار میدیم که مصدق فلان کرد وبیسار.مصدق ادم وطن پرستی بودولی قبول کنیم که حرکاتش برای چنین ملتی زود بود.افتخار مصدق گرداندن مملکت بدون پول نفت بود کاری که کرد و شد.اما دموکراسی و ازادی ایران نشدنی بود .برای همین هم گفت که انقلاب بدرد الان نمیخوره.غافل نشیم از توده ایهای بی همه چیزکه خیلی به ایران ضربه زدند.دوستی گفت موسوی توده ای که خیلی هم بیراه نمیگه.خود خامنه ای مهره مستقیم روسها بوده و هست.خودمونو گول نزنیم .نمیشه زحمات خاندان پهلوی رو صرف دیکتاتور بودن نادیده گرفت. من خودم باور کنید حاضر بودم در فضای دیکتاتوری شاه باشم ولی پاسپورتم اعتبار داشته باشه.پول مملکتم ارزش داشته باشه. نام ایرانیم بهم اعتبار و عزت بده.به چشم تروریست وخرابکار منطقه بهم نگاه نکنن. با خودتون بیندیشید .آیا شما دوست دارید اینطوری باشید یا نه؟

  پاسخحذف
 21. چراتوقع دارید که بایدهمه چیز در زمان پهلوی پرفکت میبود؟ اسکولها مثل اینکه یادتون رفته زمانه شپش و ساس و مالاریاو وبا و طاعون در زمان قاجاریه. کدوم سلسله از ساسانیان به بعد پرفکت بوده و کار درست حسابی کرده که پهلویها میبایست کامل باشن. کم کار کردن اخه ؟چقدر ابلهین اخه .من ادم بیتربیتی نیستم و فحش نمیدم ولی دهن منو سرویس کردین از بس که اسکولین.شاسکولا چراتاریخ نمیخونین؟ مصدق تخمای رضا شاه رو باید می بوسید چرا که اگه فضای رضاشاهی نبود مصدق تو کون کی بود؟تمام دانشمندای مارو رضا شاه فرستاده فرنگ تا ادامه تحصیل بدن.اگه دیکتاتور مطلق و ادم بدی بود سیاست اقا محمدخان قاجار رو پیاده میکرد که میگفت: مردم رو گرسنه و بیسواد نگه دار و بهشون حکومت کن.پس جرا اینکارو نکرد رضا شاه؟فکر کردی نمیتونست عملی کنه؟که ایکاش نمیکرد .چرا که از دل همین تحصیل کرده ها کلی خاین در آمد. تحصیلکرده هایی مثل کریم سنجابی/بازرگان خاین و خیلیهای دیگه.همین داریوش فروهر کم خاین بوده که گفت بیاین خالی ببندیم و دولت شاهنشاهی رو خراب کنیم.بگیم انقدر شاه ادم کشته که اب دریاچه ارومیه بالا اومده.ادم دروغگو و خاین حقشه با این وضعیت کشته بشه تاحالش جا بیاد یه ملتو تحمیق نکنه.هر قسمتو دست میذاری همینه.اونوقت هی بیاین به این بدبخت رضا پهلوی گیر بدین که بابات فلان کرد و تو باید بگی پشیمانم.ببینید چه بودید بعداز این گوزهای فندقی بدید. ایرانی رو چه به اینکه از صدقه سر خاندان پهلوی اعتبار کسب کنه و بدون ویزا بره اروپا گردی؟ جنبه نداشتن . ببخشید میگم . هار شدن و جفتک انداختند و ما رو به این روز انداختند. اقا جان من یکی همون دیکتاتورو میخام شما چی میگین؟

  پاسخحذف
 22. جون ننه ت ولمون کن تروخدا. فقط مونده بود تقصیر اومدن خمینی رو هم به گردن شاه بندازین. بس کنین دیگه بابا .حالمون بهم خورد از اینهمه تک گیر اوردن.چقدرم مصدق مصدق میکنین ما رو .../ مصدق اگه مصدق بود انقدر به کاشانی باج نمیداد.نکنه فقط زورش به شاه میرسید و از پس یه اخوند بر نمیومد.اگه اینطوریه که همون بهتر کودتا شد و مملکت به دست چپیها نیفتاد

  پاسخحذف
 23. Aghayoon va khanoomaye SHAHOLLAHI

  lotfan dars begirin az tarikh . jaryan , hezb , jonbesh ya har esmi roosh migzarin mogheyi mitoone salem bashe va rahesho dorost bere vaghty betoone GOZASHTASHO naghd kone!!!
  Aya shoma aghayoon va khanoomaye SHAHOLLAHI yek bar va faghat yek bar shode gozashteye khodetoon ya jaryani ke behesh in hame alaghe darino naghd konin?
  aya shode az ghatle fajiy va shaniy FAROKHI YAZDI, MIRZADEYE ESHGHI dar zamane REZA SHAHE KABIR!! ebraze enzejar konin? aya shode yek bar ghabool konin ke in coup d'etas booode na RASTAKHIZ 28 MORDAD?! lotfan bidar shin!! mamnoon

  پاسخحذف
 24. چند نکته را لازم است به عرض برسانم. ناشناس عزیزی گفته اند که:
  " دوستان وقتی کسایی مانند موسوی و کروبی و صانعی و ... با تمام خیانت ها و بدی ها در سال های قبل به خاطر ایستادگی در حال حاضر از طرف مردم بخشیده می شوند بدون ابنکه از کارهاشون در گذشته حرفی بزنند این درست است که ما به این بنده خدا یر بدیم که به خاطر کارای بابات عذر خواهی کن؟؟...."
  قابل توجه استمالت چیهای رژیم که بادبادک خاتمی و اصلاح طلبان را هوا میکنند، میبینید؟ اینست نتیجه استمالت و دخیل بستن به خط امامیهای جنایتکاری مثل موسوی و خاتمی. این نتیجه سم پاشیهای اهل استحاله است که امروز سلطنت طلبان را هم طلبکار کند. چرا که نه، اگر خط امامیهای جنایتکار با ان سوابق خونین و جنایتبار را بتوان به عنوان نماینده مردم و اصلاح طلب جا زد، چرا رضا پهلوی و سلطنت طلبان را نتوان به این عنوان جا زد؟ هر چه باشد، جنایتکارترین سلطنت طلبان به گرد پای موسوی و دیگر خط امامیها هم نمیرسند. پس چرا پهلوی طلبان طلبکاری نکنند.
  در پاسخ به این ناشناس عزیز، دقیقا یکی از علل پافشاری آزادیخواهان ایرانی بر محاکمه موسوی بخاطر جنایات فجیعی که در زمانش انجام شد، دقیقا همینست که سرود یاد مستان ندهیم. جنایتکاران باید بدانند که روزی جواب پس خواهند داد. اینست که شاید دانستن این مطلب سبب شود که در زمانیکه قدرت دارند، در جنایت خیلی تندروی نکنند.
  ایشان ادامه میدهند که :"شما با باباش چی کار داری؟؟؟ خودش میگه آقا بیاین دست به دست هم...."
  آقا/خانم عزیز باور کن که ما نه با باباش کار داریم نه با جد و آبادش. ایشان حدودا ۳۰ سال پیش به عنوان پادشاه از طرف سلطنت طلبان انتخاب شد و سوگند پادشاهی هم خورد و تا امروز هم آنرا پس نگرفته است. مساله اینست که آیا ایشان به عنوان پادشاه و ادامه دهنده سلطنت پهلوی است که سخن میگویند یا به عنوان یک فعال سیاسی معمولی. اگر به عنوان ادامه دهنده خاندان پهلوی سخن میگویند، خوب خیلی طبیعی است که باید مسولیت اعمال ان خانواده را هم به عهده بگیرند. آخر از ان خانواده که تنها پول و ثروت به آدم نمیرسد. نام و ننگ با هم به ارث میرسند. خلاصه هم پول و ثروت به ارث میرسد و هم جنایات و مسولیت پاسخگویی. اگر هم به عنوان فعال سیاسی معمولی است که سخن میگویند باید اینرا به صراحت بگوید و بالاخص عنوان کند که از قسم پادشاهی عدول کرده است. بالاخص ایشان باید سوابق مبارزاتی خود را بیان کنند و بگویند که به چه عنوان از طرف مردم ایران صحبت میکنند.

  پاسخحذف
 25. --------------------دنباله از قبل ---------------------------------------------
  ناشناس دیگری گفته اند که آیا اگر مردم خمینی را در ماه دیدند تقصیر شاه بود. دوست عزیز، شاه بالاخص پس از ۲۸ مرداد که با کمک شیخ آنرا به انجام رساند، آخوندها را به طرز بیسابقه ای در دستگاه های تبلیغاتی کشور وارد کرد تا بدین طریق از طریق این لشکریان دعا، برای حکومت شاه که بکلی از مشروعیت دموکراتیک تهی بود (حکومتی حاصل کودتا بر علیه منتخب مردم)، مشروعیت الهی بخرد. طبیعی است که در ازا ان آخوندها امتیازات بسیاری گرفتند. تاسیس طویله هایی موسوم به مدارس اسلامی تنها یکی از همین شاهکارهای این جماعت است. شما باید ان دوره را میدیدید که جو مذهبی حاکم را به رای العین شاهد باشید. شاه که معتقد بود که حضرت عباس دست ایشان را گرفته که از اسب نیفتد. فیلم سفر حج شاه هم که موجود است و خود میتوانید شاهد پوشش گسترده ان باشید که شاه را در یک مقام روحانی تصویر کند. کمک های نقدی دفتر شهبانو هم به آخوندها هم صد البته نقش به سزایی در بسط نفوذ آخوند جماعت داشت. تمام اینها در خط خرافه پراکنی برای آخوندها بود. بنا بر ان گزافه نیست که اگر بگویم که حکومت شاه نقش بسزایی در گسترش خرافه داشت.علاوه بر ان که در نظر داشته باشید که شاه با سرکوب احزاب مترقی و سکولار، و همزمان با بازگذاشتن راه تبلیغ برای آخوندها، عملا تنها رقبای طبیعی برای آخوندها را نابود کرد. بنا بر این بی جهت نیست که تنها گروهی که پس از انقلاب دارای تشکیلات برای غصب دستاوردهای جنبش را داشت، تشکیلات آخوندها بود. کادرهای این حکومت هم که در مدارس اسلامی، که گشاده دستانه توسط شاه ایجاد شدند، تربیت شدند. واقعیت اینست که همسانی، مشابهت و همفکری شیخ و شاه بمراتب بیش از اینست که من در اینجا آوردم.

  پاسخحذف
 26. -------دنباله از قبل----------------------
  دوست ناشناس دیگری که پرسیده است که اگر رضا شاه زمینهای مملکت را غصب کرده، پس پولش کجاست. البته این یکی از سوالاتی است که باید از آقای رضا پهلوی سوال شود، اما اگر بیاد داشته باشید یا خوانده باشید، بسیاری از این زمینهای غصبی در زمان محمد رضا شاه تکه تکه شد و سپس به کشاورزان فروخته شد. البته بخشی از این زمینها در تملک خاندان پهلوی باقی ماند. سوال اینست که چه کسی به ایشان اختیار داده بود که زمینهای مردم را غصب و سپس پسرش آنها را تکه تکه کند و بفروشد. منطقا پول رضا خان باید به پسرش و سپس به نوه اش رسیده باشد. البته همانطور که خودتان هم گفتید انگلیسها ایشان را به جزیره موریس تبعید کردند و ایشان هم همانجا درگذشت. رضا خان اگر قانون اساسی را اجرا کرده بود و با سرکوب حکومت نمیکرد، انگلستان جرات تبعید وی را نداشت و ایشان هم بقول شما دق نمیکرد. ،صدق در دادگاه کودتاچیان ۲۸ مردادی با صراحت گفت که علت آنکه قانون اساسی را اجرا کرد و آزادیهای قانونی مردم را پاس داشت این بود که میخواست که اگر روزی انگلستان به شاه گفت برو، بگوید نمیروم. متاسفانه شاه از پدرش درس نگرفت و مثل پدرش در غربت مرد. ضمنا مبارزه با بزرگ مالکی با غصب زمینهای مردم امکان پذیر نیست. بگذریم از اینکه این خود رضا شاه نبود که زمینها را بین مردم تقسیم کرد، بلکه پسرش تحت فشار کندی مجبور به اصلاحات ارضی شد که البته کشاورزان ایرانی هم از این بابت استفاده بردند. مبارزه با بزرگ مالکی هم با فشار آمریکا از یکطرف و حذف رقیب درونی حکومت از طرف دیگر انجام شد.
  آخوندها هم دو دسته بودند. یکدسته آخوندهای ده بودند که خود از ملاکین بودند، یا نان خور و جیره بگیر ملاکین ده بودند، و یا آخوندهای شهری بودند که جیره خور بازاریان بودند. اصلاحات ارضی طبعا آخوندهای ده را مانند خمینی از موقعیت اقتصادی که داشت محروم کرد و آنها را به موقعیت اپوزیسیون راند. اما آخوندهای شهری که بر بازار تکیه داشتند و حافظ منافع بازاریان بودند، همچنان آزاد بودند. همین دسته از آخوندها بودند که در حکومت شرکت داشتند. به عنوان مثال بهشتی و باهنر و مفتح خود از کادرهای حکومت سابق ایران بودند و نقش مهمی در تزریق خرافه به تار و پود جامعه داشتند.

  پاسخحذف
 27. -------------دنباله از قبل ------------------------
  دوست ناشناس دیگری گفته اند که : " رضا خان کارهای زیادی کردو ما رو از توحش در اورد.پسرش هم کارهای زیادی کردو مملکتو به سمت اعتبار و پیشرفت برد.دیکتاتور بود قبول دارم.ولی مگه سیستمی غیر دیکتاتوری در اون سالها جواب میداد؟اگه جواب میداد پس چرا خمینی دوباره دیکتاتوری علم کرد؟پس جواب میداد که دوباره اوردش.بعدشم خامنه ای.اما شاید الان جواب نده بشرطی که مردم بدونن دموکراسی .............."
  دوست عزیز این نتیجه سیاست توسعه آمرانه است که بدست رضا خان و پسرش اجرا شد. اگر شما با توسعه آمرانه مخالفید که پس چه مخالفتی با استعمار دارید؟ خوب استعمار انگلیس که در هند بیشتر دانشگاه و مدرسه و بیمارستان ساخت. این همان تعبیر استعماری از مقوله توسعه است که صرفا تغییر روبنا را مد نظر دارد. مشکل توسعه آمرانه یا توسعه به تعبیر استعماری ان، عقب نگاه داشته شدن مردم و جامعه است. نتیجه اش همین است که مردم عکس شیادی مثل خمینی را در ماه میبینند.
  اغلب گفته میشود که در زمان شاه تنها آزادی سیاسی موجود نبود ولی آزادی اجتماعی موجود بود. مشکل توسعه نامتوازن، ناپایداری آنست. توسعه ای که من به عنوان یک شهروند ایرانی خواهان ان هستم، توسعه ای همه جانبه است. هم توسعه سیاسی است، هم توسعه اقتصادی، هم توسعه فرهنگی و هم توسعه منابع طبیعی که شامل حفظ محیط زیست هم میشود. این مدل از توسعه، توسعه ای پایدار است که میتواند دوام داشته باشد. تنها چنین توسعه ای است که تضادی ویرانگر درست نمیکند که خطر نابودی کل دستاوردهای جامعه را داشته باشد.
  از ان گذشته توسعه متوازن با حقوق انسان متناسب است. چرا که حقوق انسان قابل تجزیه نیست. نمیتوان به عنوان مثال حق غذا خوردن کسی را با حق نفس کشیدنش تاخت زد. تمامی حقوق انسانی باید مراعات شوند تا جامعه ای پایدار، متوازن و پیشرفته و بالنده موجود باشد.
  فرموده اید که در آنزمان جز با دیکتاتوری نمیشد کشور را اداره کرد و دموکراسی "جواب نمیداد". من نمیدانم منظورتان از جواب دادن و معیارتان برای جواب چیست. واقعیت اینست که نظام پهلوی تحت تاثیر تضادهایی که بوجود آورده بود از بین رفت. آیا منظورتان از "جواب دادن" اینست؟ رضا شاه در جزیره موریس و پسرش در قاهره و هر دو در غربت از بین رفتند. آیا منظورتان از جواب دادن اینست؟ کشور ما از زمان استقرار دیکتاتوری پهلوی یا گرفتار دیکتاتوری پهلوی بوده و یا گرفتار پس لرزه های پس از نابودی رژیم پهلوی یعنی جانشینان معمم ان و همدستان تاریخی ۲۸ مردادی اش. واقعیت اینست که دیکتاتوری هرگز و در هیچ جامعه ای جواب نداده است. ضمنا آخوندها و همدستان توده ای و اکثریتی آنها در یک نظام دموکراتیک، هرگز نمیتوانند طرفداری پیدا کنند. بهمین دلیل هم حزب توده عملا در زمان مصدق بی اثر شده بود و حتی دکتر مصدق از ایشان به عنوان برگ فشار علیه آمریکا استفاده میکرد. آخوند کاشانی هم تنها در همکاری با دربار و استعمار توانست مصدق را در یک کودتا سرکوب کند.

  پاسخحذف
 28. آفرین. نقد بسیار خوبی بود. لینک های انتهای مطلب هم عالی بود. همین نقدی که به اصلاح طلب ها وارد شده و باید پاسخگو باشند قطعا به پهلوی و هوادارانش هم وارد است خصوصا که این آقا در بلاد فرنگ تامین جانی و مالی کامل دارد و در ایران هیچ کس چنین شرایط ایده آلی را برای سخن گفتن نخواهد داشت.

  پاسخحذف
 29. آقاي ناشناس من اسم کيوان بود ناشناس ننوشتم
  خيلي خوشحال ميشم جواب سوال منو بدين
  روي چه دليلي حزب مترقي توده و جبهه ملي
  کنار آحونده ها واستن وقتي شاه حق راي به
  زنان داد
  و مخالفت کردن

  پاسخحذف
 30. خانم ها و آقایان جهان سومی (البته با این شرایطی که این آخوند های کثیف برای مملکت ما ساخته اند زیبنده عبارت «جهان هزارمی» هستیم چون همان «جهان سوم» هم برای خودش معیار هایی دارد که شامل کشور ما نمی شود) خدمت تان عارضم که بی خود خود تان را عذاب ندهید! سیستم حکومتی در کشور های جهان سومی این است: "یک گله گوسفند و یک چوپان!" تمام شد و رفت!

  پاسخحذف
 31. 28مرداد لكه ننگيست بر دامان حكومت پهلوي .اين لكه ننگ هيچگاه پاك نخواهد شد.

  پاسخحذف
 32. کیر 40 سانتی مشکی و کلفتم لا درز کس ننه محمد پیغمبر که این بی ناموس بچه باز را پس انداخت و 12 جاکش بعد از خودش . کیر مشگیم لا درز کس فاطمه زهرا و منیم تو دهانش که حسین کسکش را پس انداخت . ریدم تو دهان هر چی اخوند و ایت الله است و شاشیدم بر تک تک ایه های قران این کتاب جهل و جنون . نابود باد اسلام این دین خون و خونریزی . مرگ و نفرین بر عرب و حامی عرب . پاینده و جاوید باد ایران و ایرانی

  پاسخحذف
 33. کیر 40 سانتی مشکی و کلفتم لا درز کس ننه محمد پیغمبر که این بی ناموس بچه باز را پس انداخت و 12 جاکش بعد از خودش . کیر مشگیم لا درز کس فاطمه زهرا و منیم تو دهانش که حسین کسکش را پس انداخت . ریدم تو دهان هر چی اخوند و ایت الله است و شاشیدم بر تک تک ایه های قران این کتاب جهل و جنون . نابود باد اسلام این دین خون و خونریزی . مرگ و نفرین بر عرب و حامی عرب . پاینده و جاوید باد ایران و ایرانی

  پاسخحذف
 34. کیر 40 سانتی مشکی و کلفتم لا درز کس ننه محمد پیغمبر که این بی ناموس بچه باز را پس انداخت و 12 جاکش بعد از خودش . کیر مشگیم لا درز کس فاطمه زهرا و منیم تو دهانش که حسین کسکش را پس انداخت . ریدم تو دهان هر چی اخوند و ایت الله است و شاشیدم بر تک تک ایه های قران این کتاب جهل و جنون . نابود باد اسلام این دین خون و خونریزی . مرگ و نفرین بر عرب و حامی عرب . پاینده و جاوید باد ایران و ایرانی

  پاسخحذف
 35. آقا همه چیز رو وللش فقط «دوژمن» رو بچسب «دوژمن» (منظور همان «دشمن» آغا خامنه ای است) این «دوژمن» نابکار هم که می دانید همان «ملت» ایران است!

  پاسخحذف
 36. کیر 40 سانتی مشکی و کلفتم لا درز کس ننه محمد پیغمبر که این بی ناموس بچه باز را پس انداخت و 12 جاکش بعد از خودش . کیر مشگیم لا درز کس فاطمه زهرا و منیم تو دهانش که حسین کسکش را پس انداخت . ریدم تو دهان هر چی اخوند و ایت الله است و شاشیدم بر تک تک ایه های قران این کتاب جهل و جنون . نابود باد اسلام این دین خون و خونریزی . مرگ و نفرین بر عرب و حامی عرب . پاینده و جاوید باد ایران و ایرانی

  پاسخحذف
 37. پیش بینی هایی از حوادث سال های آینده ایران و جهان

  http://salehat.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=103&catid=52

  پاسخحذف
 38. دوست عزیز با این سلطنت طلب ها بحث کردن بی فایده است. اگر سلطنت به این افراد تجاوز هم کرده بود، بازهم در پی سلطنت طلبی بودند. سطلنت برای ایشان یک نوع تعصب اعتقادی است که به هیچ وجه از آن دور نمی شوند. عقده آقا بالاسری دست از سرشان بر نمیدارد. به عنوان یک جوان در ایران باید بگویم ما بین جوانان مملکت هیچ جایی ندارند و به زودی نظام دموکراتیک بدون دیکتاتور در ایران بر قرار خواهیم کرد. به تلاشهایتان ادامه دهید.

  پاسخحذف
 39. ناشناسی که تند تند و دنباله دار نوشتی
  تند نرو بزار با هم بریم داداش
  الان شما داری اینجا مانور میدی .این یعنی چی یعنی اینکه اگه فضاش موجود نبود امکان نداشت بتونی جولان بدی. این سیستم پیشرفت دنیاست که شما رو قادر کرده.
  شما که بطور جامع خواستار همه چیز یه جا بودی و بقول معروف هم خرو میخواستی هم خرما رو . اول ببین که از چه شرایطی در اومدیم بعد این حرفو بزن.کسی که از مریضی و کثافت و عدم بهداشت بیرون میاد که یه شبه نمیتونه بشه داعی دموکراسی
  پس پیاده شو باهم بریم . در حرف همه چیز راحته
  در ضمن خود من الان دارم در هندوستان زندگی میکنم
  اصلا اون چیزی که در مورد ساخت و ساز انگلیس در هند گفتید من ندیدم به اون شکلی که شما تصور میکنید
  انگلیس ببخشید که میگم فقط ننه اینا رو ....که اینو هم کرد. الان از خجالتش داره سالیانه نزدیکه به 300میلیون پوند به هند میده و دوسوته هم ویزا به هندیا میده. اطلاعاتتو کامل کن . دنیا رو هم بگرد و ببین بعد قضاوت کن دادا.نوشتن کار هر پیرزنیه

  پاسخحذف
 40. یه عزیزی با نفس بریده اومدو مثلا جواب همه روداد. روایت سیاست ما به این سادگیها نیست که فکر میکنید عزیزم. واقعا منم موافقم که نیاز به دیکتاتوری هست تا بعدش مملکت دموکرات درست بشه. مثل پدری که دوران ابتدایی به بچه ش زور میکنه.راهنمایی راهنماییش میکنه و دبیرستان خود بچه راهی میشه و میره به سمت مسیر درستش. ضمنا رضا پهلوی در صحبتهاش در پارازیت گفت که جمهوری اسلامی بارها اونا رو به دادگاه کشوند. مطمین باش اگه میتونستد پول ها رو پس میگرفتند . منظورم اینه که اگه مدارکی محکمه پسند داشتند. پس شما نیازی نیس مثل بعضیها بگید اینجا مرکز زمینه میگی نه بکن ببین. الکی رو هوا حرف زدن تمام دادگاههای عالم رو زیر سوال می بره.شما میگید زمینهایی که رضا شاه داشته رو باید از نوه ش پرسید. چه ربطی داره عزیزم؟ میتونید ثابت کنید و ازشون پس بگیرید اگه هم مدرکی نیس که مطمینا نیس چرا الکی تهمت میزنید. مطمین باش جمهوری اسلامی به کسی رحم نمیکنه. باید بهتون ثابت شده باشه تو این 33سال. این جونورا ادم فرستادن تو پاناما شاه رو ترور کنه. پس بدون مدرکی نیس.شکمی حرف زدن که کاری نداره.اگه هم بخوای تمام دادگاههای عالم رو زیر سوال ببری که دیگه سنگ رو سنگ بند نمیشه.ضمنا من وقتی مطالب شما رو خوندم نفهمیدم که شما خودت خلاصه کدوم طرفی ؟ لطفا نگیدسربلندی مملکت ایران و هرچه ایرانی که خداییش شعاری کهنه شده و نخ نماست. راه عملی نشون بدید و راهکار عملی اگه راست میگید

  پاسخحذف
 41. ضمناباید در ادامه بگم اون دوستی که تحلیل در مورد مهره بودن رضا شاه و محمدرضا شاه کردند از دید من حرفشون درسته.هی نگید اتحاد شاه و شیخ باعث برکناری مصدق شد. اصلا شاه کاره ای نبود. بعد دهه 40 شاه براشون شاخ شد.تاریخ بخون دوستم . به همه چیز خواهی رسید

  پاسخحذف
 42. مملکت و مردمی که دست کسانی که براشون کار کرده اند در گذشته رو نبوسه و ازشون به خوبی یاد نکنه محکوم به فنای ابدی خواهد بود. به یاد داشته باشید.قبول کنید که ما با افراد خوب چه شاه چه وکیل چه هر اسم دیگه اینکارو نمیکنیم و فقط انتقاد الکی میکنیم. هی میگیم شاه شاه شاه .دیکتاتور دیکتاتور دیکتاتور. ولی یادمون میره اعتباری که ایران در یک نیمه از قرن پیدا کرد.واقعا بگید قبل از اون کی تخت جمشید میشناخت کی ایران میشناخت ؟کدوم ایرانی پان امریکن میشناخت؟ کدوم ایرانی میتونست بیشتر از شاه عبدلعظیم رو ببینه؟بپرسید از پدربزرگاتون اگه زنده هستند . مقایسه کنید زمانو وبعد قضاوت کنید. مردم مصر با سادات هرچقدر هم که مخالف بودند ولی الان اگه شما به سادات حرفی بزنید شما رو خواهند کشت. این یعنی قدردانی از کارهای خوب یه فرد در تاریخ یه کشور.ما ملت قدرنشناسی هستیم. قبول کنیم.شاید بتونیم راهمونو عوض کنیم.

  پاسخحذف
 43. یادم رفت بگویم . به سایت www.iranbozorg.com مراجعه کنید. اطلاعات خوبی نهفته ست. مطالعه کنید . بخوانید و بشنوید وببینید بعد قضاوت کنید

  پاسخحذف
 44. پاسخ به ناشناس آخر:
  مثلا جنابعالی اومدی و با نفس چاق جواب من نفس بریده را دادی؟ این شد حرف؟ برو ثابت کن زمینها را گرفته!!!!؟ مگه درآمد رضا خان در زمان قزاقی معلوم نبوده؟ مگر لیست مال و اموالش قبل از سلطنت مشخص نبوده؟ من لازم نیست که برم صاحب این زمینها را از گور بیرون بکشم تا جنابعالی باور کنید. قولی است که در تمام تواریخ ثبت شده است و با توجه به مطلب بالا منطقی هم به نظر میرسد.
  بعد هم اموال رضا خان به ارث به پسر و نو اش رسیده مثل هر پدر و پدر بزرگ دیگری. امیدوارم که دیگر مجبور نباشم برای این به شما سند و مدرک نشان دهم.
  در مورد روایتی که از کشاندن ایشان به دادگاه توسط جمهوری اسلامی گفته اید، شک دارم. تا آنجا که میدانم جمهوری اسلامی با سلطنت طلبان کار هم میکند. بعضی از آنان حتی به ایران آمده و اموالشان را پس گرفته اند. بد نیست سندی، اطلاعی اگر دارید به ما هم نشان دهید.
  بعد هم ترور پدر شاه چه ربطی به دزدی اموال مردم و دادنش به رضا پهلوی داره که شما مثلا زمین و آسمان را به هم دوختی تا ثابت کنی که سندی نیست. این آقا خودش میگه بابای من ۶۲ میلیارد دلار از کشور خارج کرده شما تازه یادتون افتاده که با این صغرا و کبری چیدنها اشک ملت را در بیاری و ما ملت را بفرستی شب جمعه برن براشون گدایی کنن.
  جمهوری اسلامی ممکن است که برای شاه تروریست هم فرستاده باشه اما هرگز چنین جدیتی برای گرفتن حق مردم نداشته. اگر احتمالا به گوشتون نخورده بدانید که جمهوری اسلامی میلیاردها دلار را بر سر جریان گروگانگیری به باد داد تا جای خود را محکم کند. اگر به گوشتان نخورده بدانید که آخوندها پس از گروگانگیری به بسیاری از افراد با تابعیت آمریکایی خسارت دادند و بسیاری از سلطنت طلبان و سرمایه داران ایرانی که از انقلاب ایران ضربه خورده بودند، ادعای غرامت کردند. حال رژیمی که اینطوری باج به خارجیها از جیب مردم میدهد، دلش برای پولهای دزدی شاه سابق و پسرش میسوزد؟ کمی درایت هم خوب چیزی است.

  پاسخحذف
 45. دوست عزیزی گفته اند که :
  "...... میره اعتباری که ایران در یک نیمه از قرن پیدا کرد.واقعا بگید قبل از اون کی تخت جمشید میشناخت کی ایران میشناخت ؟کدوم ایرانی پان امریکن میشناخت؟ کدوم ایرانی میتونست بیشتر از شاه عبدلعظیم رو ببینه"
  شما چنان حرف میزنید که انگار تمامی این کشفیات و اختراعات محیر العقول را شخص اعلیحضرت اول و دوم فرموده اند. تخت جمشید و کوروش را باستانشناسان غربی پیدا کردند و در کتبشان راجع به آنها توضیح دادند. پان امریکن را هم آمریکاییها درست کردند و راه انداختند. شاه عبدلعظیم هم دیدنش بخاطر اختراع اتومبیل ممکن شد. این هم از شاهکارهای این اعلیحضرتان نبود.
  حالا سوال من اینست که اگر بفرض ما باید شکر گزار این اعلیحضرتان باشیم، انهم به دلایلی که شما فرموده اید، آیا به همین دلیل نباید دست بوس رفسنجانی هم باشیم که تلفن موبایل را به ایران آورد؟ خودش که میگفت که از زمان کوروش کبیر تا بحال هرگز اینهمه تلفن همراه دست مردم نبوده که در زمان ایشان بوده است. راست هم میگویند! حالا از شما میپرسم که آیا ما یک دستبوسی به ایشان هم بدهکاریم تا شرط شکر گزاری را بجا آورده باشیم یا آنکه مرتکب ناشکری شدیم بخاطر آنکه به ایشان رای ندادیم؟

  پاسخحذف
 46. به نام خدا
  سلام
  خدمت تمامی کسانی که زحمت کشیدن اومدن فحش به این وبلاگ و یا نویسنده اش دادن بگویم :"... بر سرتون! جنبه داشته باشید" یک نفر پیدا شد در حد وسع خودش بهمون آزادی داد اگر شعور نداریم وانمود کنیم شعور داریم.

  پاسخحذف
 47. بابا باز که جو گرفتت و نفست بریده شد. این اقا گفت 62میلیون میلیون میلیون دلار. نه میلیارد دلار . فرقشو نمیدونی بگم برات عزیزم.ببین جیگر . دلار از سال 57تاالان 3برابر تورم داشته.پس میشه 186میلیون دلار الان. که در 1050یا 1100ضرب کنی کلا میشه چیزی در حد 200میلیارد تومن.اوکی؟ افتاد؟ عزیز دلم فقط یه فقره اختلاس بانک صادرات در زمان جمهوری اسلامی اونم با ارزش اون زمان تومن در حدود بیست سال پیش 120میلیارد تومن بوده. فقط یه قلم کوچیکشه که ثابت شده که دزدی کردند.اونوقت داری خودتو پاره میکنی که این اقا کل ایرانو به توبره کشیده برده؟ بسه بابا /حالمونو بهم زدین. شماهنوز نمیدونی ارزش دلار وتومن و میلیون و میلیارد چیه.الکی بهتون نزن به ملت بابا.دیدی که به کامبیز حسینی هم گفت میتونم اسناد ومدارکشو بیارم ببینین. دادگاه هم ثابت کرده. خیلی جوگیری بابا. دوکلوم حرف حساب بزن . اصلا ببینم چند سالته که من دارم وقتمو برات تلف میکنم؟

  پاسخحذف
 48. در مورد رفسنجانی و موبایل هم گفتی . خداییش باید بگم لیاقت امثال شما همون قاجاریه س. ضمنا زمینهایی که میگید رضا خان کشیده بالا همه ش میشه گفت مال قاجار بوده. بد کرد از چنگ اونا در اورد که بعد بقول شما پسرش به مردم و روستایی ها داد؟ حالا اینکارو که کرد شد دستور کندی امریکا؟ بخدا حال بهم زنید از نمک نشناسی.اقا محمد خان و ناصر الدین شاه لیاقتتونه تا دختران و ناموستونو ببره حرمسرا درست کنه و سرسره و این حرفا و دارالنسا.خاک بر سر بی لیاقتتون

  پاسخحذف
 49. در ادامه محاسبات مالی مربوط به 62میلیون دلار جونم برات بگه که : من با کارمندی تو ایران 10سال کار کردم.بعد ده سال در حدود 250میلیون سرمایه داشتم.چون خونه خریدم تورم خورد گرون شد. ماشین و سرمایه وبقیه رو حساب کنی میشه در این حد. اوکی؟ من گفتم کارمند بودم. اونوقت توقع داری در زمونه بیسوادی اون زمان کسی مثل شاه مملکت که 4تا زبون میدونست خلبانی بلد بود. دانش هسته ای هم داشت. و هنرهای دیگه هم داشته نتونه در 37سال این پولو جمع کنه؟ تازه بقول شما از باباش هم به ارث رسیده بوده چیزایی.جواب مالی و منطقی بهم بده من قبول کنم. فله ای و شکمی جواب بدی باهات کاری ندارم. ضمنا شما به من بگو حق الوکاله وکیلی که مثلا در قراردادی مثل الجزیره که بین ایران وعراق بوده بشینه و از حقوق ایران دفاع کنه و قرارداد جانانه ای به نفع ایران ببنده چقدره؟ چند درصده؟ نکنه از درصدهای وکلا خبر نداری یا سنت نمیرسه که بدونی؟
  شما که شاه رو با رفسنجانی مقایسه میکنی. یه قرارداد از هاشمی نشون بده که فقط در حد همین یک قرارداد باشه. من خودم شخصا سند منگوله دار خرید جزیره کیش توسط شاه رو در سازمان منطقه ازاد کیش دیدم. کدوم یک از این اقایون در این همه سال یک وجب به خاک ایران اضافه کرد. مزخرف نگو خبر نداری. مستندحرف بزن بابا.من 68سالمه . خیلی چیزا دیدم که شما خوابشم نمیتونی ببینی.

  پاسخحذف
 50. با عرض معذرت از اینکه اسم شما را ناشناس نوشتم. سوال کرده بود ی که " آقاي ناشناس من اسم کيوان بود ناشناس ننوشتم، خيلي خوشحال ميشم جواب سوال منو بدين روي چه دليلي حزب مترقي توده و جبهه ملي کنار آحونده ها واستن وقتي شاه حق راي به زنان داد و مخالفت کردن"
  من نمیدانم که کی به شما گفته که حزب توده با اینکار شاه مخالف بوده. حزب توده با نهایت تاسف پس از اصلاحات ارضی شاه، رژیم شاه را رژیمی مترقی ارزیابی میکرد و راه سازش با رژیم شاه را در پیش گرفت.
  شعار جبهه ملی و نیروهای مترقی "اصلاحات ارضی آری، دیکتاتوری نه" بود. چرا که بدرستی به این ارزیابی رسیده بودند که این اصلاحات درست مثل شعارهای خاتمی برای توجیه و طولانی تر کردن عمر رژیم دیکتاتوری شاه بود. مسلم است که نیروهای مترقی و آزادیخواه با ادامه دیکتاتوری تحت هر بهانه ای مخالف بودند و تعبیر استعماری از اصلاحات و سازندگی را بر نمیتافتند. البته شاه و شیخ همیشه بطور قسطی برخی از خواستهای مردم را پرداخت کردند تا آزادی و حق حاکمیت ملی را غصب کنند. شاه به اسم سازندگی و اصلاحات ارضی از دادن حق حاکمیت مردم طفره میرفت و دیکتاتوری را توجیه میکرد، جمهوری اسلامی به نام مبارزه با امپریالیسم و استعمار خواستهای آزادیخواهانه مردم را سرکوب میکرد. معلوم است که نیروی آزادیخواه و مترقی نمیتواند با توسعه نامتوازن مخالفت کند. نتیجه توسعه نامتوازن هم عقب ماندگی و نفوذ آخوندها است و این وضعیتی که میبینیم.
  البته که اعتماد نیروهای مترقی و ملی به یک نیروی ارتجاعی مثل روحانیت اشتباه بود و این چیزی نیست که کسی بخواهد منکر شود. بهمین جهت هم هست که امروز با درس آموزی از اشتباه آنروز، باید از اتحاد با شاه و شیخ و تمام دسته بندی هایش پرهیز کرد و این هم تمام ان چیزی است که من میگویم. به همین دلیل هم هست که نه به اصلاح طلبان باید اعتماد نمود و نه به ارتجاع مغلوب آریامهری.

  پاسخحذف
 51. جناب کیوان
  با عرض معذرت از اینکه اسم شما را ناشناس نوشتم. سوال کرده بود ی که " آقاي ناشناس من اسم کيوان بود ناشناس ننوشتم، خيلي خوشحال ميشم جواب سوال منو بدين روي چه دليلي حزب مترقي توده و جبهه ملي کنار آحونده ها واستن وقتي شاه حق راي به زنان داد و مخالفت کردن"
  من نمیدانم که کی به شما گفته که حزب توده با اینکار شاه مخالف بوده. حزب توده با نهایت تاسف پس از اصلاحات ارضی شاه، رژیم شاه را رژیمی مترقی ارزیابی میکرد و راه سازش با رژیم شاه را در پیش گرفت.
  شعار جبهه ملی و نیروهای مترقی "اصلاحات ارضی آری، دیکتاتوری نه" بود. چرا که بدرستی به این ارزیابی رسیده بودند که این اصلاحات درست مثل شعارهای خاتمی برای توجیه و طولانی تر کردن عمر رژیم دیکتاتوری شاه بود. مسلم است که نیروهای مترقی و آزادیخواه با ادامه دیکتاتوری تحت هر بهانه ای مخالف بودند و تعبیر استعماری از اصلاحات و سازندگی را بر نمیتافتند. البته شاه و شیخ همیشه بطور قسطی برخی از خواستهای مردم را پرداخت کردند تا آزادی و حق حاکمیت ملی را غصب کنند. شاه به اسم سازندگی و اصلاحات ارضی از دادن حق حاکمیت مردم طفره میرفت و دیکتاتوری را توجیه میکرد، جمهوری اسلامی به نام مبارزه با امپریالیسم و استعمار خواستهای آزادیخواهانه مردم را سرکوب میکرد. معلوم است که نیروی آزادیخواه و مترقی نمیتواند با توسعه نامتوازن مخالفت کند. نتیجه توسعه نامتوازن هم عقب ماندگی و نفوذ آخوندها است و این وضعیتی که میبینیم.
  البته که اعتماد نیروهای مترقی و ملی به یک نیروی ارتجاعی مثل روحانیت اشتباه بود و این چیزی نیست که کسی بخواهد منکر شود. بهمین جهت هم هست که امروز با درس آموزی از اشتباه آنروز، باید از اتحاد با شاه و شیخ و تمام دسته بندی هایش پرهیز کرد و این هم تمام ان چیزی است که من میگویم. به همین دلیل هم هست که نه به اصلاح طلبان باید اعتماد نمود و نه به ارتجاع مغلوب آریامهری.

  پاسخحذف
 52. پاسخ به ناشناس پنجشنبه, مارس ۲۴, ۲۰۱۱، ساعت ۲۱:۴۳:۰۰ (GMT+۰۱:۰۰)

  ظاهرا جناب این نفس جنابعالی ست که در دفاع از اعلیحضرت گرفته. ورداشتی زمین را به آسمان دوختی که دزدی اعلیحضرت را توجیه کنی؟ از تورم گفتی، از ارزش دلار گفتی تمام حرفت این بود که مثلا بگی که دزدی توی جمهوری اسلامی بیشتره و دزدیهای اعلیحضرت چشم گاوه و قابل نداره؟ مگر دزدی جمهوری اسلامی، دزدی اعلیحضرت را توجیه میکنه؟ این هم مثلا دلیلتون هست که اونا کمتر دزدیدیدند پس بهترند؟

  تازه این مبلغی که من گفتم مبلغی بوده که از ایران بیرون برده، نه مبلغی که دزدیده. بسیاری از اموال غیر منقلشون تو ایران مانده و این مبلغی که رضا پهلوی گفته تنها مبلغی است که توانسته اند از ایران خارج کنند، تازه اگر درست باشد. بسیاری را هم که قبلا در آمریکا و اروپا ملک و املاک خریده بودند که اصلا در این حساب نیامده.

  بعد هم پدر جون، کسی تورم را که جز دارایی حساب نمیکنه. اگر خانه تو یکباره بالا رفته که معنیش اینه که اگر بخواهی یک خانه دیگری مشابه ان بخری باید همانقدر پول بدی، یعنی پول بی ارزش شده. واقعا اگر کسی یک ذره سواد داشته باشه و کمی هم برای خودش و شخصیتش ارزش قائل باشه که سلطنت طلب (= سلطه طلب) نمیشه. آخر کدام آدم باشخصیتی میگه من احتیاج به سلطه یک گردن کلفت تاجدار (یا معمم ) دارم.

  زمینهایی را هم که غصب کرده، زمین قاجارها نبوده. اگر تاریخ را نخواندی، بدان که همان اوائل حکومت رضا خان که نخست وزیرش ضیا الدین طباطبایی بود، بسیاری از افراد متنفذ را زندانی کرد و اموالشان را گرفت اما این مرض زمین خواری و مصادره زمینهای حاصلخیز کشاورزی تا آخر سلطنت با ایشان بود و نوکران شاه هر جا زمین حاصلخیزی میدیدند آنرا به نفع شاه مصادره میکردند و صاحبش را هم وادار به بیگاری بر روی ان میکردند.

  بعد هم اگر مصادره زمینهای شاهزادگان قاجار خوبست، چرا مصادره اموال پهلویها اشکال دارد و چرا این جماعت همه جا از مصادره خانه و زندگی خود توسط رژیم گله دارند. اگر غصب زمین توسط قاجارها بد و ناپسند است، برای رضا خان و محمد رضا شاه هم همانقدر ناپسند و زشت است. آخر کسی که زمین حاصلخیز مردم را به نفع خود غصب میکند که نمیتواند نام اینکار را مبارزه با فساد و زمینخواری بگذارد. چنین کسی همانقدر فاسد است که شاهزادگان قاجار.

  جالبه که برای اینکه دزدی اعلیحضرت را توجیه کنی، به دانستن چهار تا زبان اشاره کردی یا به محاسبه حق العمل بابت خرید جزیره کیش. واقعا که موش کور تو را بخوره با این حساب و کتابت. اولا حق العمل فروش بحرین را ازش کم کن تا حساب و کتابت درست از آب در بیاد. از ان گذشته پدر بیامرز، مگر ما آدم زبان دان، وکیل ،...در ایران کم داشتیم؟ کدامیک از اینها این مبلغ دارایی دارند؟ کدام اینها بزرگترین زمیندار ایران بودند. چرا دکتر مصدق نه تنها به داراییهاش، که تازه میراث خانوادگیش بود، یک قران که اضافه نشد که هیچ، کلی هم برای ملی شدن صنعت نفت از جیب خرج کرد و از دست داد؟ آیا مصدق وکیل و زبان دان نبود؟ حق العمل ملی کردن صنعت نفت چقدر است؟ اصلا مگر طبق قانون اساسی قرار نیست که شاه مقام غیر مسئول باشد؟ از کی تا بحال مقام غیر مسئول حق العمل هم میگیرد؟ چرا آتاترک یک قران به ثروتش اضافه نشد و تا آخر عمرش به همان وضعیت زندگی کرد؟

  واقعا که تا امثال جنابعالی وجود دارند که یا باید شاه سواری بگیرد و یا شیخ.

  پاسخحذف
 53. دنباله پاسخ به ناشناس پنجشنبه, مارس ۲۴, ۲۰۱۱، ساعت ۲۱:۴۳:۰۰ (GMT+۰۱:۰۰)

  راستی یادم رفت، از این به بعد هر وقت خواستی که مثلا مچ گیری کنی یا بالای منبر بری و درس اقتصاد راجع به تورم بدی، حداقل لطف کن و به نوع ارزی که داری در مورد تورمش صحبت میکنی، دقت کن. مبلغی که رضا پهلوی بیرون برده به "دلار آمریکا" است و نه به "ریال" که داری تورم هزار برابر را برایش در نظر میگیری. کمی مطالعه بد نیست تا به شما بگوید که نرخ تورم "دلار" سالی ۵ در صد است یعنی تقریبا هر ۲۰ سال قدرت خرید دلار نصف میشود. وضعیت ایران هم که تورم و قیمت ساعت به ساعت بالا میرود با امریکا فرق دارد و این تفاوت روی ارزهای آنها و تورم ان منعکس میشود. آخر هر چه باشد، قدرت، قیمت و تورم ارزهای کشور دنیا تابع قدرت اقتصادی ان کشورهاست. ضمنا بخشی از بالا رفتن قیمت زمین در ایران در دوران شاه نتیجه بورس بازی درباریان و ورود عوامل حکومت و نزدیکان و نورچشمیهایشان به بازار بورس معاملات زمین است. بنا بر این اگر چه برای یک کارمند (نا آگاه البته) بالا رفتن قیمت زمین و خانه اش، ممکن است به حساب شانس گذاشته شود، وقتی قیمت زمینهای متعلق به دربار و عوامل شاه بالا میرود، با توجه به دست باز آنها در بورس بازیها، مصداق بارز فساد اقتصادی است.

  پاسخحذف
 54. پاسخ به ناشناس پنجشنبه, مارس ۲۴, ۲۰۱۱، ساعت ۲۰:۰۴:۰۰ (GMT+۰۱:۰۰)

  من نمیدانم که شما به چی میگید ساخت و ساز. انگلستان به عنوان مثال دانشگاه های متعددی در هند ساخت و دوستان هندی من میگویند که بهترین و معتبرترین دانشگاه های هند همان دانشگاه هایی است که انگلیس ساخته است. حالا شما میگی انگلیس چیز زیادی هم نساخته، خوب اتفاقا شما اگر از سازندگیهای شاه برای روستاییان هم صحبت کنید همین را به شما میگویند. من خود در زمان شاه دهاتی را دیدم که از کمترین امکانات برق و آب بهداشتی محروم بودند. روستاییان میگویند که تمام این امکانات را جمهوری اسلامی برایشان آورده است. شما باید از تهران بیرون می آمدید تا فقر و فاقه مردم را میدیدید. تازه نمیخواهم از حلبی آبادهای تهران بگم. آیا نمیبینید که چطور روستاییان طرفدار جمهوری اسلامی و احمدی نژادند. فکر میکنید چرا؟ آنها هم با همان منطقی که شما خود را مدیون شاه میدانید، آنها خود را مدیون جمهوری اسلامی میدانند.

  واقعیتی که من به ان اشاره کردم اینست که سازندگی برای هیچ رژیمی مشروعیت نمی آورد. مشروعیت از صندوق های رای ملت در میاید و لاغیر. حکومت کودتایی به هیچ عنوان مشروعیت ندارد.

  شما عقب افتادگی هند را دیدید. آیا مگر ایران عقب مانده نیست؟ آیا کشوری که در اواخر قرن بیستم گرفتار بنیادگرایی شود عقب مانده نیست؟ خوب حرف منهم اینست که این نتیجه تعبیر استعماری از مقوله سازندگی است. سازندگی استعماری تنها به روبناها مثل ساخت پل و جاده و سد توجه میکند و آنرا وسیله توجیه غصب حق حاکمیت مردم میکند. اینست که جامعه هند هنوز پس از سالها خروج استعمار انگلیس، همچنان درگیر خرافه ها و آداب و رسوم دست و پاگیر است. جامعه ایرانی هم به علت باز گذاشتن دست آخوندها توسط محمد رضا شاه پهلوی برای خرید مشروعیت الهی و سالها خرافه پروری، علیرغم ساخت جاده و راه آهن و ....همچنان عقب مانده ماند و این بلای جمهوری اسلامی نتیجه عقب ماندگی جامعه است.

  گفتی که "........شما که بطور جامع خواستار همه چیز یه جا بودی و بقول معروف هم خرو میخواستی هم خرما رو . اول ببین که از چه شرایطی در اومدیم...."

  مگر آمریکا یا استرالیا اول در چه شرایطی بودند؟ آیا ۲۰۰ سال پیش آمریکا یک کشور تازه کشف شده نبود؟ چه داشت که ما نداشتیم؟ آمریکا هم نه راه آهن داشت، نه تلفن، نه تلگراف ،.....تنها چیزی که داشت "آزادی" بود و با همین "آزادی" هم قدرت اول دنیا شد. مگر آلمان پس از جنگ جهانی دوم چه داشت؟ کشوری بود به غایت ویران. این شرایطی که شما میگویید همه کشورهای دنیا از اول داشتند. شما ببین ان چیزی که آنها داشتند و ما نداشتیم چه بود. آیا پس از ۱۵۰ سال ازادی خواهی و مبارزه برای تمدن و تجدد ما نباید جای قابل قبولی داشته باشیم، در حالیکه آمریکا تنها ۲۰۰ سال است که درست شده.

  پاسخحذف
 55. خانوم ها/ آقایون،

  لطفا به بحثتون ادامه بدین. من فقط می‌خواستم بگم که ریدم و شاشیدم به این جمهوری اسلامی و اسلام و قرآن و کعبه و قبر امام حسین.

  پاسخحذف
 56. شرمنده که میگم ولی این مزخرفات در مورد فروش بحرین چی بود که نوشتی؟ الکی فکر کردی هر حرفی رو میتونی بزنی و بنویسی بعد کسی هم نمیدونه و جواب نمیده دیگه. بیسواد اگه اومدی فقط اینجا جملات بلغور کنی برو حداقل ویکیپدیای بحرین رو بخون. بحرین از سال 1830تحت استعمار انگلیس بوده.سال 1971هم مستقل شده.این سننه به پهلوی؟ شما میگی من الکی میخام کار پهلوی ها رو ماله کشی کنم.نه عزیزم شما میخای همه رو به گند بکشی اونم الکی.بعد اینکه ابله اصلا کی دنبال برگشت سیستم سلطنت به مملکته. همه میدونن سیستم دموکراسی بهتره. اما چه ربطی داره.شما الان تریپت مثلا موی کوتاهه.دیگه نمیای تریپ 20سال پیش خودتو که مثلا موهات فکلی بوده رو زیر سوال ببری.الکی حرف زدن گفتم که کار هر ابلهیه. در مورد تورم امریکا هم مگه قانونه که سالی 5درصد بره بالا؟ تورم از اون سال تا الان 3برابر بوده . میگی نه مطالعه کن.ضمنا برای هر تهمتی باید مدرک داشته باشی.مدرک داری رو کن. من الان میگم شما تمام جد و آبات دزدن و حرومزاده ن. اصلا میدونی بابا بزرگ شما راهزن مسیر کاشان تهران بوده. قبول میکنی همینطوری؟ باید مدرک بیارم تا قبول کنی یا قبول کنن. تهمت زدن کار راحتیه ثابت کردن سخته.میتونی قانونی و حقوقی حرف بزن. ضمنا شما شدیدا مصدق رو بت کردی و خدا ساختی. تا زمانی که ما از دیگران خدا میسازیم کارمون همینه. من میگم باید به گذشته احترام گذاشت .نقد کرد ولی کلا زیر سوال نبرد.همین . الکی شلوغ کاری کردن وقت ملت و از جمله منو تلف میکنه. اگه میخای همونطوری که گفتم نفس بریده فقط بگی و بری و ببری و بدوزی که نمیشه . مطالعه کن گل پسر/مطالعه چیزی ازت کم نمیکنه. مطالعه کن.باسواد باش تا اسودت نکنن.ضمنا همونطوری که گفتم الکی دموکراسی رو بلغور نکن و قرقره ش نکن بعدش. دموکراسی راه عملی داره که باید پیدا کرد. از من بپرسی کاملا کاملا کاملا میگم بله دموکراسی مطلق در ایران جواب نخواهد داد بزودی. اصلا یعنی چی رای یک استاد دانشگاه که دکترا داره یکی باشه و رای یه روستایی که اصلا سواد نداره و با یه قیمه پلو میخرنش یک باشه. حداقل باید سازو کار ارزیابی مطرح باشه تا بشه به این دموکراسی اعتماد کرد افتاد؟ راه عملی کسی بده هنر کرده ببم جان. دموکراسی که شما داری مطلق صحبت میکنی چیزی مثل کشور سوید هست.البته تازه اونم مطلق نیست. هر سویدی در روز بطور میانگین طبق امار رسمیشون 4روزنامه معتبر میخونه . ببین چقدر سطح سواد بالاست. اونوقت من کسایی رو میشناسم که دیپلم یا لیسانس دارن و فقط حوادث روزنامه ها رو فقط میخونن . یا اصلا نمیدونن روزنامه چی هست.پس شعار نده داداش جان. حرف عملی بزن . حالم دیگه داره بهم میخوره ازشعار دادن در مورد دموکراسی. این شعارها رو امثال نوری زاده ها و سازگاراها و یزدی ها و سنجابی ها و بازرگانها و فروهرهاداده بودند اما اکثریتشون خاین از کار در اومدند

  پاسخحذف
 57. شه بانویی هم که نوشتید در بالای صفحه تون تو بحبوحه انقلاب بد جوری جو گیر شد ه بود و خمینی خمینی میکرد. واقعا چرا وچرا این مثلاروشنفکران با ما اینکارو کردند؟ ناشناسی خوب گفت در مورد سازگاراو نوری زاده و ...جالبه که خیلیها از افراد بی بصیرت میگن ابراهیم یزدی رهرو راه ازادی و دموکراسی. غافل از اینکه ایشون یکی از خاینترین افرادیه که تاریخ ایران به خودش دیده. اسمش ادمو یاد حاج ابراهیم خان کلانتر تو داستان زندیه میندازه.یه اقایی هست که جواب همه رو داره میده . نمیدونم صاحب سایته یا نه . ولی بهرحال اگه ایشون مستندات داره ارایه کنه منم دوست دارم ببینم. در مورد بخور بخور خاندانهای قبلی. ایشون باید بدونه بین متهم و مجرم فاصله فرسنگهاست.کوروش

  پاسخحذف
 58. یادم رفت بگم که فروهر نامرد میگفت بیاین شایعه کنیم که انقدر شاه ادم کشته و تو دریاچه ارومیه دفن ریخته آب دریاچه ارومیه بالا اومده. این یعنی چی . یعنی اینکه درک و شعور مردم بیشتر از این نبوده که این خاین به خودش جرات چنین دروغی رو داده دیگه. یا مثلا جلال آل احم که میگفت بیاین داستان صمد بهرنگی رو که تو دریا غرق شده بود رو بندازیم گردن ساواک و شاه. یا نوری زاده که غرق مقام شامخ مثلا دموکرات خمینی بود . یا سازگارا که بانی سپاه پاسدارانه و الان میگه من که نمیخاستم ولله. من میخاستم یه گروهی جمع شیم باهم گل کوچیک بازی کنیم. یا بقیه خاینین که الان علمدار این مثلا جنبش جدید هستند.واقعیت هم میشه گفت که همینه . مردم ما هنوز جنبه دموکراسی ندارند که انقدر بهشون دروغ گفته مییشه و تحمیقشون میکنند.بنظر شما روشنفکری مثل جلال واقعا روشنفکره با دروغی که به ملت گفته. دیگه چه دروغهایی به ملت گفتندکه ما بیخبریم؟ اونوقت یه سری فقط میگن خاندان پهلوی بد خاندان فلان بد . خاندان هاشمی بد خاندان ... بد. خب پس کی خوب؟ همه که بدند پس کی این مملکتو به اینجا رسونده؟ من متاسفم برای کسانی که ساخت و سازهای اساسی و زیربنایی مملکت رو در اوایل قرن جدید ایران ندیدند و نمی بینند. شرم اوره ایراد گرفتن بر نادر/رضا شاه/کریمخان و خیلی بزرگان دیگه که واقعا کار کردند ولی خب ایرادهایی هم داشتند. مگه میشه کارهای کریمخان رو نادیده گرفت ولی در عین حال حماقتش در بال و پر دادن به یه ادم اخته مثل اقا محمد خان قاجار رو؟هر روانشناس احمقی میدونه که یه ادمی که به زور اخته شده قادر به انجام هرکار خطرناکی و انتقامجویی هست. حالا از هر کسی. پس نتیجه میگیریم کریمخان هم به مشاوران روانشناسیش توجه نمیکرده یا اصلا نداشته.یا امیرکبیر فکر میکنید همش خوبی بوده ؟ نه اونم مشکلاتی داشته که یکیش سفت گرفتن زیاد و دور شدن از ناصرالدین شاه بود تا اینکه منجر به کشتنش شد/کوروش خاوری

  پاسخحذف
 59. شما بدجور در اقتصاد ناواردی عزیز جان. دقیقا باتوجه به ارزهای مختلف بحث تورم مطرح شد. نه تنها مطالعه نداری بلکه کامنتهای دیگران رو هم خوب نمیخونی. شنیدنت هم که مشکل داره و 62میلیون دلار رو 62میلیارد دلار میشنوی. اینها اثرات همون بریده بریده و نفس بریده حرف زدنه. آروم بشین یه لیوان آب بخور بعد شروع کن به فکر کردن . مطالبتو تیتر کن و بعد در موردش بنویس که قاطی نکنی. در مورد هندوستان من هم از هند دیدن کردم. باز به شنیده هات اکتفا نکن که انگلیس فلان کرد وبیسار. خیلی از تصورات ما در مورد خیلی چیزها اشتباهه و سطحی. مثلا خیلیها فکر میکنند که گاندی قهرمان هنده . درصورتیکه من با توجه به تجربه ای که چند سال قبل در هند داشتم و چندماهی زندگی کردم دیدم که مثلا تو ایالت ماهاراشترا که بزرگترین و مهمترین ایالت هند هست و بمبیی وشهرهای مهم توشه اکثریت مردم از گاندی متنفرن. میگید نه مطالعه کنید و امار بگیرید. اونم بخاطر سیاستهای غلط گاندی بوده . مثل هر کس دیگه ای هم کارهای خوب داشته هم کارهای بد. پس مطلق وجود نداره. جالبه دقیقا هم تو همین ایالت ودر شهر پونه ترور شد. پس می بینیم که باید با منابع درست مطالعه کرد و در صورت امکان تحقیق میدانی کرد و دید و قضاوت کرد. مطالعه کن جیگر. حداقل کامنتها رو درست بخون در مورد بحث تورم بالا.تا دستت بیاد اصلا چی گفتم و چی گفتند

  پاسخحذف
 60. وقتی مینویسید حداقل اسم بزارید که بدونیم به کی داریم جواب میدیم. من فرهادم. اقایی که دشمن قسم خورده پهلوی ها هستی. در موردبحرین هم چیزی نوشتی. میخوام بدونم که به چه دلیل این دروغ پراکنی رو منتشر میکنید؟ پهلویها سه دسته دشمن قسم خورده داشتند که بعد شد 4دسته. دسته اول خرده شاهزاده های قاجاری بودند که مصدق یکی از اونها بود. دسته دوم زمینداران و مالکان بزرگ بودند که بختیار و سنجابی از اون دسته اند. دسته سوم آخوندها بودند. دسته چهارم که بعدها اضافه شد بخاطر سیاست رک و پوست کنده شاه در مورد نفت بود که گفت باید قراردادهای نفتی شرایطش تغییر کنه و منافع ایران لحاظ شه که بعداین ماجرا کارتر و انگلیس به صرافت افتادند تا نقشه توطیه بزرگ رو پیاده کنند تا نفت بدبختشون نکنه. حالا من میخام بدونم شما جزو کدوم دسته هستید؟ اگه به دروغ میگید پهلوی ها انقدر خاین بودند که بحرین رو دادند چرا به واقع نمیگید که جزایر سه گانه تنب کوچک و بزرگ وابوموسی در زمان پهلویها به خاک ایران ضمیمه شد؟ اگه انصاف دارید بگید. مگه میشه سیاست خارجه یک ادم در یک دوره دوگانه باشه. ازطرفی تلاش کنه برای زیاد کردن خاک ایران و منافعش با منضم کردن این جزایر واز طرفی کم کردن خاک ایران؟؟؟ سیاست اصلا میدونی چیه که الکی یه چیزی میگید؟ مردان بزرگی بودند که کارهای بزرگی کردند.ولی شما نمیخواهید ببینید.منافعتون نمیدونم چیه ولی متاسفم براتون که دید منصف ندارید.میدونستی محمد رضا شاه با تلاش مستمر موفق شد دادن حق رای به زنان رو برخلاف خواسته همین مصدقیها حتی /آخوندها و توده عامی وخرافی مردم / قبل از مردم سوییس به مردم ایران اعطا کنه؟ آیا میدونستید دلیل اصلی تبعید خمینی کثافت در سال 42همین موضوع بود که خمینی مخالف دادن رای به زنها بعنوان موجود برابر با مرد بوده؟ اگه جوابهای منطقی دارید بگید والا دارید از فضای مجازی سو استفاده میکنید. از دموکراسی سخن راندن و گفتن اینکه نه آخوند نه شاه فقط دموکراسی خیالی گویشیست که راه عمل در پیش ندارد. دموکراسی میشود ولی بساطش می بایست حاضر باشد. شاه خواست اینکار را بکند ولی نگذاشتند. واقعا اگه شاه دیکتاتور مطلق بود و اصلا با رای و دموکراسی مشکل داشت چرا به بانوان ایران زمین حق رای داد؟؟؟؟؟؟؟؟؟باز که شد یک بام و دو هوا!!!!!!!!!!!!!!! فرهاد

  پاسخحذف
 61. درود دوست عزیز
  من بیشتر مطالب بلاگتون رو خوندم . اکثرا جالب و خوب بود و نشون میده که تا حد زیادی تونستید تابوها و خرافات رو بشکنید و ازشون عبور کنید
  امیدوارم همه مردم ایران یه روزی دست از عرب پرستی بردارن و خرافات رو کنار بزارن
  فقط یه سوال از شما دارم
  آیا در مورد مصدق بخونی مطالعه کردین ؟
  آیا همه چیز رو درباره مصدق میدونید؟
  چون میدونم شما از این آدمهای مذهبی که مغز پلاسیده دارن نیستید برای همینم نیازی نمیبینم بشینم توضیح بدم و امیدوارم خودتون برید بیشتر مطالعه کنید و بخونید
  مصدق یه خائن بود. مصدق قهرمان نبود
  اگه مصدق رو ده درصد قهرمان فرض کنیم نود درصد خائن بود.
  شاد باشی دوست عزیز

  پاسخحذف
 62. در ضمن مطلب دیگه ای یادم رفت بگم
  چند تا سوال دیگه میپرسم از شما
  بطور کلی ژاپن در طول تاریخش چندتا حکومت عوض کرد ؟ و الان حکومتش چیه؟
  یا بطور مثال انگلستان چه حکومتی داره ؟ یا کانادا ؟ یا هلند ؟ و یا خیلی از کشورهای جهان اول .....
  آیا میدونی چه حکومتی دارن ؟ آیا میدونی در کل تاریخ کشورشون چندبار حکومتشون رو عوض کردن ؟
  آیا میدونی بسیاری از کشورهای پیشرفته و با سطح رفاه بالای اجتماعی الان حکومتشون سلطنتی و یا پادشاهی هست ؟
  و خیلی سوالات دیگه ای از این دست .....
  اینها پرسیدم که اینو بگم برای داشتن یه کشور آزاد و پیشرفته نیازی نیست حکومت به اسم جمهوری و یا دموکراسی باشه. دنبال مدینه فاضله رفتن میشه همون بلایی که عربها هزار و چهارصد ساله دارن سر ایرانیا میارن.
  اگه به سوالاتی که بالا پرسیدم بری تحقیق کنی مطالعه کنی و جواب بدی متوجه میشی که ایران در طول این هزار و چهارصد سال بالغ بر ده حکومت با ساختارهای متفاوت داشته و هر دفعه فکر میکرده این دیگه خیلی خوبه !!!!
  در عوض بطور مثال بری ژاپن رو ببینی کلا در کل تاریخش دو سه بار حکومتش رو عوض کرده. و ساختارش خیلی تغییری نکرده و امپراطوری باقی مونده.
  در ضمن حکومتها سلطنتی و پادشاهی توی این دوره و زمونه حکومتهای خوبی از آب در میان. میدونی چرا ؟ چون اون خاندانی که سلطنت و پادشاهی رو به عهده داره برای اینکه محبوب بمونه و کشورش زیر سوال نره سعی میکنه بهترینها رو واسه کشورش فراهم کنه. در واقع یه جورایی به کشورشون تعصب و غیرت خاصی دارن برای همینم پیشرفت کردن و میکنن.
  خوبه علاوه بر اینکه تابوها و خرافاتی که اعراب برامون درست کردن رو میشکنیم ساختار ذهنی ای که اعراب خرابش کردن رو هم درست کنیم
  درست کردنش خیلی سخت نیست. کافیه تاریخ کشورهای دیگه بطور خلاصه یه مطالعه ای بشه اونوقت مجبور به رفتن راههای تکراری و منجبر به شکست نمیشیم
  بازم شاد باشی

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سپاس از کامنت شما.
   این نوشته را چهار سال پیش نوشته بودم.
   ---------------------
   در مورد فساد خاندان پهلوی، من اشتباه کرده ام!
   در مورد رضا شاه نظری ندارم، چون هنوز به صورت کامل تحقیق نکرده ام.
   --------
   اما در مورد محمدرضا شاه، اشتباه از من بوده است.
   من در این نوشته، گفته بودم که:
   (((اگر خاندان پهلوی افرادی بودند که از نظر مالی فساد نمی داشتند، زمانی که رژیم این همه اتهام وارد می کرد، آنها می گفتند یک گروه حقیقت یاب بین المللی تشکیل شود درباره ثروت آنها ، تحقیق کند. با این روش دهن رژیم بسته می شد. ))))
   ------------

   --------
   منصفانه نگاه کنیم، بعد از انقلاب، اسناد همه قراردادها و همه مدارک بانکی دست رژیم اسلامی افتاد. اگر فساد مالی در زمان پهلوی دوم وجود داشت، این رژیم آنرا منتشر کرده بود.
   اصولا کسی که ادعای ناپاکی دیگران را می کند(در اینجا رژیم) باید سند رو کند،
   لذا، من اشتباه کرده بودم.
   -------------
   در مورد مصدق نیز، در بزرگی این مرد هیچ شکی نیست.در ایراندوستی شاه نیز شک نیست.
   اما بین ایران دوستی و اعتقاد به دمکراسی فرق زیادی است.
   این یک واقعه تاریخی است، باید علمی بررسی شود.
   =========
   روی حرف خودم هستم:
   زندانی کردن مصدق، بستن فضای مطبوعات و ... توسط شاه اشتباه بوده است.
   _______
   در این نوشته، من تند و بی پروا قلم زده بودم،
   از انصاف خارج شده بودم.
   ولی پاک کردن نوشته را نیز نمی پسندم، این نظر من در آن زمان بوده، به همین شکل نیز باقی خواهد ماند.
   ---------

   حذف
 63. ممنون از اینکه جوابگوی کامنتها هستید
  هرکسی ممکنه زمانی برداشت اشتباهی در مورد موضوعی داشته باشه و بعدا متوجه واقعیت بشه
  خوبه که شما نسبت به چندسال قبل ثابت نموندین و تفکراتتون در حال تغییر و پیشرفته
  امیدوارم توی همه عرصه های زندگیتون پیشرفت کنید
  قصد بحث یا انتقاد ندارم چون فکر میکنم کلیات فکری و نظمون یکی باشه و موافقیم در مورد موضوعات مهم
  فقط همینو بگم که تاریخ نشون میده که مصدق در روی کار اومدن آخوندها توی ایران کاملا اثرگذار بوده. پدرزن مصدق یه آخوند بوده. اینکه پدرزن یه نفر آخوند باشه شاید بگین خب چه ربطی داره ولی باید دید اون آخوند کی هست و خود مصدق هم در این راستا چه کارهایی کرده که اینم توی تاریخ هست.

  در مورد فساد مالی زمان پهلوی هم چیز زیادی نمیگم فقط گفتن همین موضوع کفایت میکنه که یکی ممکنه دچار کمی اشتباه بشه (که البته من اعتقادی به اشتباه بودنش ندارم بنا به دلایلی.) ولی سنگ میهنش رو به سینه میزنه ولی یکی هزاران بار اشتباه میکنه ولی سنگ عرب جماعت رو به سینه میزنه. فرق از زمین است تا آسمان و اصلا مقایسه این دوتا ظلم به ایران هست.

  در مورد پاک نکردن نوشته هم من انتقاد کردم ولی منظورم این نبود که نوشته رو پاک کنید. فقط نظرم رو گفتم.

  به هر حال بازم ممنونم از بلاگ خوبت و خودم خیلی استفاده کردم.

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.