یکشنبه، دی ۱۲، ۱۳۸۹

تنها تفاوت انسان با حیوان ، نیاز انسان به آزادی بیان است/ این حیوان است که نیازی به آزادی بیان ندارد، گرفتن حق آزادی بیان از انسان ها، تنزل شان آنان به رده حیوانات است.

این حیوان است که نیازی به آزادی بیان ندارد، گرفتن حق آزادی بیان از انسان ها، تنزل شان آنان به رده حیوانات است.
انسان و حیوان، در نیاز به آزادی فیزیکی نیز مشترک هستند، اما از منظری خاص ، تنها تفاوت انسان و حیوان ، نیاز انسان به ازادی بیان است.
سکس، خوردن و خوابیدن، زندگی بدون تفکر، اشتراکات حیوان و انسان ها هستند که بدون وجود آزادی بیان ، نیز به راحتی برای انسان ها قابل دسترسی هستند.  
شاید مقایسه سطح تولیدات فرهنگی، هنری بلوک غرب و شرق، بدرستی نشان دهنده لزوم آزادی بیان برای رشد فرهنگی یک جامعه باشد.
بدون آزادی بیان، می توان به مانند یک حیوان زندگی کرد، اما برای  رشد هنر، دموکراسی، عدالت؛  بی شک نیاز به وجود آزادی بیان است. نمی توانید شمشیری بر سر هنرمند بگیرید و به او بگویید آقای هنرمند، به مانند من فکر کن و بعد توقع خلق آثار هنری داشته باشید، چه آنکه هنرمند وجدان گویای جامعه است و بدون داشتن آزادی بیان، ناتوان از خلق است. اگر هنرمند قرار بود به مانند سانسورچی فکر کند، هنرمند نمی شد و او نیز سانسورچی می شد.
نمی توان گفت من فقط مخالف فلان مطلب خاص هستم، اما به آزادی بیان اعتقاد دارم،  چون طبیعت حذف اندیشه  با روح آزادی بیان در تناقض است. حذف هر چیزی، شکستن حرمت آزادی بیان است و قدم برداشتن به سمت سانسور.
مطلب مرتبط:
نبود آزادی بیان، زمینه ساز جنایت رواندا شد / مروری بر جنایت و نسل کشی رواندا در بستر نبود آزادی بیان صورت گرفت.

۷ نظر:

 1. به نقل از رادیو فردا:
  در آستانه روز وَلِنتاین که در ایران به نام «روز عشاق» هم معروف است در روز ۲۵ بهمن، اتحادیه چاپخانه‌داران ایران اعلام کرد که چاپ و نشر هرگونه کالای تبلیغاتی به مناسبت این روز ممنوع است.
  به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، در بخشنامه صادر شده از سوی اتحادیه چاپخانه‌داران آمده‌است:«به اطلاع کلیه واحدهای صنفی تحت پوشش می‌رساند با توجه به نزدیک شدن روز ولنتاین، چاپ و تهیه هر نوع کالای مرتبط با این روز اعم از انواع پوستر، بروشور، جعبه و کارت‌های تبلیغاتی با نمادهای قلب، نیم‌قلب، گل رز قرمز و غیره و هرگونه فعالیت مبنی بر اطلاع‌رسانی در مورد این روز، ممنوع بوده و از سوی مراجع ذیصلاح با واحدهای مختلف برخورد قانونی بعمل خواهد آمد.»
  روز ولنتاین هرساله در چهاردهم فوریه برگزار می‌شود و طی آن زوج‌ها با هدیه کردن گل، شیرینی یا کارت پستال با نمادهای قلب و نیم‌قلب به یکدیگر ابراز علاقه می‌کنند.
  دولت جمهوری اسلامی در سه دهه اخیر کوشیده تا با گسترش «فرهنگ غربی» در میان مردم ایران مقابله کند اما با این وجود سنت ولنتاین، در دهه اخیر در ایران و هم‌چنین در دیگر کشورهای خاورمیانه محبوبیت زیادی پیدا کرده‌است.
  هرساله در روز ۲۵ بهمن فروشگاه‌ها در شهرهای بزرگ ایران کالاهای مختلف مربوط به روز ولنتاین را به فروش می‌رسانند و جوانان به مناسب این روز در رستوران‌ها قرار ملاقات می‌گذارند.
  در سال‌های اخیر «پلیس اخلاق» عربستان سعودی نیز هرساله با فرا رسیدن روز ولنتاین، فروش گل رز قرمز را در این کشور ممنوع کرده و تأکید کرده‌است که تنها روزهای جشن در این کشور اعیاد فطر و قربان است. بنا بر گزارش‌ها، در پی این اقدام، گل رز قرمز در روز ولنتاین توسط دست‌‏فروشان این کشور به صورت پنهانی و به قیمتی چند برابر فروخته می‌‏شود.
  روز ولنتاین روزی بود که رومی‌ها جشن الهه‌ محافظ گله‌ها را برگزار می‌کردند. بعد از رواج مسیحیت این آئین به روز سن والنتین تبدیل شد که یکی از قدیسین قرن سوم میلادی بود که مخفیانه و علی‌رغم دستور کلادیوس امپراتور روم، عشاق را عقد می‌کرد و ۱۴ فوریه سالگرد اعدام اوست.
  http://www.radiofarda.com/content/f12_iran_shops_banned_from_selling_valentine_gifts/2265301.html

  پاسخحذف
 2. فلذا با توجه به مورد فوق:
  کیرم تو ماتحت اسلام و محمد! ریدم به علی گدای چلاق تریاکی ولی امر مسلمین و شاشیدم به دهن عربستان!

  پاسخحذف
 3. ناشناس گرامی،
  این عبدالضخیم عبادی هم برای خودش موجود جالبی است، کارش دادن فحش های ناموسی است(آنوقت ادعای روزنامه نگاری دارد!) و بعد بالاترین با وقاحت تمام با او برخوردی نمی کند، اما برای من ششصد ایمیل می زند که چرا مثلا جواب چنین موجودی را داده بوده ای !!
  البته لیاقت بالاترین همان عبدالضخیم است و بس

  پاسخحذف
 4. هر سال ۷ میلیارد دلار از اقتصاد ایران خارج شده و به جیب کشور عربستان میرود و صرف عیاشی شیخ ها میشود و در مقابل آن چیزی وارد نمیشود و این مثل این است که ۷۰ میلیارد دلار از اقتصاد ایران خارج شده باشد. این پول ماست که بجای گردش در اقتصاد صرف وارد کردن بنیاد گرایی، خرافات، تروریسم،و آدمکشی میشود.
  آنها از کجا بفهمند که شما از اسلام و حکومت اسلامی متنفر هستید؟ حد اقل آنها میفهمند خلیج پارس، خلیج پارس است.
  یک صفحه قرآن را برداریم و مدفوع خود را با آن آلوده نموده و سپس آنرا با پست به آدرس سفارت عربستان در تهران بفرستیم .
  تهران - سفارت عربستان سعودي- خیابان پاسداران ـ خیابان بوستان ـ خیابان نیلوفر ـ پلاک ۱

  پاسخحذف
 5. ناشناس گرامی،
  این رفتار بسیار خطرناک است و امکان دستگیر شدن فرستنده وجود دارد،
  لطفا روش های خطرناک و بی فایده را پیشنهاد نکنید

  پاسخحذف
 6. آذرخش :
  در اصل با نوشته شما موافق هستم ولی در یک تعریف کلی تر به نقل از " سلمان رشدی " تفاوت انسان با حیوان در قصه گویی و به عبارتی روایتگری است.
  حال اگر در این روایتگری محدودیت هایی برای انسان ایجاد شود ارزش های انسانی به سوی حیوانات سوق داده می شود.

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.