سه‌شنبه، آذر ۰۲، ۱۳۸۹

به عنوان یک مرد، شرمسار زنان سرزمینم هستم، زجر روزمره و مداوم آنها را می بینم و جنبشی شایسته نمی کنیم/باید دنیایی بدون خشونت و تهدید برای زنان بسازیم،این اولین قدم برای پیشرفت است.

به عنوان یک مرد، شرمسار زنان سرزمینم هستم، زجر روزمره و مداوم آنها را می بینم و جنبشی شایسته نمی کنیم.
گفته می شود برای دیدن میزان دموکراسی در هر جامعه ای باید رفت و موقعیت زنان هر جامعه ای را مشاهده کرد، چه انکه اگر دموکراسی بر جامعه ای حکم فرما باشد، البته که حقوق زنان را به عنوان نیمی از جامعه رعایت می کند. 
سخن گفتن از حقوق زنان کار سختی است، آنقدر ظلم به زنان می شود که انسان نمی داند از کجا شروع کند.
فکر می کنم برای شروع کافیست چشم باز کنیم و ببینم که  همه ما از آغوش پر مهر زنی رشد یافته و قدم به عرضه وجود گذاشته ایم.
شاید چون همه ما خشونت علیه زنان را در ایران دیده ایم، مانند نبود آزادی ، این خشونت روزمره خیلی حساسیت برانگیز نباشد، اما اگر لحظه ای خود را به جای زنان جامعه بگذاریم، می بینم که چقدر زندگی به عنوان یک زن زجر آور است ، روا شدن این زجر بر خواهران و مادرنمان را می بینم و جنبشی شایسته نمی کنیم. 
نیازی نیست تکرار کنیم چگونه زنان مورد خشونت قرار می گیرند، حقوق انسانی آنها نقض می شود ، براستی آیا روا است که در سال 2010 ، چشم بر روی این جنایت بزرگ و روزمره ببندیم؟
اولین قدم برای رسیدن به جامعه ای پیشرفته، به رسمیت شناختن حقوق انسانی نیمی از اعضای این اجتماع است.داشتن حقوق انسانی ، مانند حق زندگی بدون اینکه قربانی خشونت باشند، بدون اینکه تهدید شوند، با حقوق مساوی با مردان، حق مسلم بانوان است.
این سخنرانی زیبا از ایزابل آلنده را مدتها قبل ترجمه کرده ام و می توانید با زیرنویس فارسی اینجا ببیند.
 سخنرانی زیبایی است، در این سخنرانی ایزابل آلنده ، نویسنده مشهور بر احقاق حق زنان برای ساختن دنیایی بهتر تاکید می کند و می گوید:  (هرچند که زنان دو قسمت از سه قسمت نیروی کار دنیا را تشکیل می دهند، آما آنها فقط کمتر از یک درصد از اموال دنیا را در تملک دارند.عقب افتاده ترین و فقیرترین جامعه ها ، همیشه جامعه هایی هستند که در آن زنان را ناتوان نگه می دارند.)

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.