دوشنبه، مهر ۱۲، ۱۳۸۹

چرا باید مرزها برداشته شود ؟/ آیا ما شاهد برداشته شدن همه مرزها خواهیم بود ؟به یاد فروریزی دیوار برلین
آموخته ایم که همه انسان ها برابر هستند، هیچ انسانی به هیچ دلیلی بر انسان دیگر برتری ندارند. اینکه انسانی به صرف اینکه در یک کشور پیشرفته به دنیا آمده است، بر انسانی که مثلا در آفریقا به دنیا آمده ، برتری داشته باشد، بسیار غیر منصفانه است و با جوهره اعلامیه جهانی حقوق بشر در تناقض است.
شاید گفته شود که مثلا کودکی که در اروپا بدنیا می آید با کودک آفریقایی کاملا با هم برابر هستند، اما باطن قضیه چیز دیگری است، می بینم که کودک اروپایی از همه امکاناتی برخوردار است و کودک آفریقایی خیر.
آیا کودک آفریقایی ، محل تولدش را خود انتخاب کرده است که شایسته نابرابری باشد؟
حتی اگر تعهد انسان ها نسبت به هم نوعان خود را نادیده بگیریم، می بینم که بشر مدرن بدون توجه به جوامع فقیر ، در موقعیت خطرناکی قرار خواهد گرفت.
بشر در چند صد سال اخیر طبیعت را به کنترل خود در آورده است، اکنون مانند 1000 سال پیش نیست که بتوانیم بگوییم مشکل آفریقا به خودش مربوط است، چرا که مشکلات اساسی و بزرگ ، فقط به کمک همه کشورها با هم قابل حل است و اگر دنیا بخواهد مشکلات یک جامعه ای را نادیده بگیرد، هزینه ای که در نهایت خواهد پرداخت بسیار سنگین خواهد بود.
چند ده اخیر ، کشورهای پیشرفته مشکلات پاکستان و افغانستان را نادیده گرفتند و اکنون شاهد رشد سرطانی تروریسم در این دو کشور هستیم.
مرزها در بسیاری از ابعاد برداشته شده اند و ارتباط بین جوامع بسیار قوی تر از آنی است که قابل قطع کردن باشد.
برتراند راسل ، فیلسوف بزرگ قرن بیستم می گوید : مرزها خطوط ابلهانه فرضی هستند که روزی برداشته خواهند شد.
شاهد آن بوده ایم که در چند سال اخیر ، این برداشته شدن خطوط آغاز شده است و شاهد شکل گیری اروپایی یکپارچه هستیم.
شاید خیلی دور نباشد و شاید که بسیاری از ما ببینم که مرزها برداشته شده اند. 
پی نوشت:
شاید پر بی راه نباشد که در اینجا این سخنرانی گردون براون ، نخست وزیر پیشین انگلیس را بگذارم. او می گوید: ید بالارفته است، اما همچنان مشکلات بزرگتری چون فقر و تغییرات جوی جهانی و مشکلات جهانی دیگر پیش رو است). گردون براون سپس از امکانی که در اختیار نسل جدید جهان است و مسولیتی که بر دوش آنها است ، سخن می گوید. او می گوید مشکلات جهانی فقط با کمک همه جهان قابل حل شدن است، چرا که برخی از این مشکلات ذاتا" جهانی هستند و به کمک همه دنیا حل شوند.این مشکلات باید توسط همه ما به مک هم حل شوند.برخی از مسائل چون رفاه در تمام دنیا مشترک است و یک کشور به تنهایی نمی تواند در رفاه باشد.(این ویدیو را من برای سایت تد ترجمه کرده ام و زیرنویس فارسی دارد)

۵ نظر:

 1. گمنام جان، من ضد اسلام هم آرزوی برداشتن مرزها و یکی شدن جهانیان را دارم ولی این فعلا خواب و آرزویی بیش نیست. در زمانی که همه ملتها و کشورها تنها به منافع خود میاندیشند (داخل مرزهای مورد تایید سازمان ملل) صلاح نیست که ما در داخل خود پارتیزان انترناسیونالیسم یا بسیجی امت اسلام درست کنیم. هم اکنون خانه خودمان (ناسیونالیسم) و بعد همبستگی منطقه‌ای (مثلا با آسیای میانه، پاکستان، ترکیه، عراق و ...) مهمتر است. آن آفریقایی و اروپایی را فعلا رها کنید. البته این به معنی این نیست که اگر برای آنها مشکلی پیش بیاید به آنها کمک نکنیم و دل نسوزانیم. با آیده‌الهای خود (برداشتن مرزها) برنامه‌های بلند مدت بچینید و با واقعیت (ناسیونالیسم) زندگی کنید.

  پاسخحذف
 2. منظور گردون بروان هم همان است که گفتم. انگلستان منافع خودش و غرب را چهار چنگولی چسبیده است و در این راه در طول تاریخ جنایتها کرده. در عین حال نمیخواهم بگویم که دارد دروغ میگوید. آنها هم انسانند و میفهمند که نیاز انسان همبسته شدن است. ناسیونالیسم با داشتن آرزوی همبستگی انسانی منافات ندارد. ولی کسی که شیفته و بسیجی یا پارتیزان دومی شود با ضرر زدن به هم میهنان و منافع ملی خود (در این اوضاع کنونی جهان) در واقع دارد به سایر ملل و کشورها کمک میکند. و ناخواسته ستون پنجم دیگر ملل (در واقع نوکر بی جیره مواجب دولتهای آنها) میشود. نمونه هم دارد مثل کمونیستهای سابق وطنی یا بسیجیهای کنونی که بیشتر برای امت اسلام، فلسطین و لبنان دل میسوزاند تا همسایه‌ی بدبخت خودش.

  پاسخحذف
 3. خطاب به همه هموطنان عزیز و مسلمانی که می گویند اسلام با ج.اسلامی فرق دارد و اینها اسلام را ابزاری کرده اند بریا رسیدن به امیال و هواها و هوس هایشان و اینکه سردمداران ج.اسلامی اسلام ناب محمدی را بدنام کرده اند و چهره اش را کریه ساخته اند:
  از ما میخواهید دست از این توهینها به دین و اعتقادات تان برداریم.بسیار خب!چنین میکنیم.در مقابل ما نیز از شما میخواهیم همچون حسین در برابر این خونخواران و ستمگران بایستید.مگر نمیگویید ج.اسلامی،اسلام را خراب کرده؟پس چرا برای دفاع از دینتان کاری نمیکنید؟چرا دمار از روزگار کسانی که دین تان را بدنام کرده اند در نمیاورید؟آیا از ترس جان و مال است که سکوت میکنید؟پس شما چه فرقی دارید با کسانی که حسین را در کربلا و علی را در کوفه تنها گذاشته اند؟شما اگر در آن روز هم بودید علی و حسین و اسلامتان را تنها می گذاشتید و مورد لعن و نفرین مسلمانان فعلی قرار می گرفتید.

  پاسخحذف
 4. محرم پارسال و بی بخاری دار و دسته‌های مذهبی سینه زن در رابطه با جنایات نظام اسلامی در جنبش سبز نشان داد که حتا فعالیت آنها در سالهای ۵۶ و ۵۷ هم برای پیروزی انقلاب اسلامی ماهیت پاد ظلم نداشته و فقط افتادن در جریانی سیاسی برای سقوط نظام شاهنشاهی بوده است. این مذهب مثل موهم است به هر شکل دلخواهی در میآید گاهی ضد ستم و گاهی همراه آن.

  پاسخحذف
 5. شاید حسین پسر علی پاد ستم بوده است ولی در این مورد تردید فراوانی وجود دارد. به یک علت ساده که اگر خودش پیروز میشد، خودش هم به فروانروایی امپراطوری اسلامی میرسید. پس دستکم ِ دستکم در این مورد شک وجود دارد. در هر حال مسلمانان که ادعای ضد ظلم بودن دارند باید در عمل این را نشان دهند که نشان نداده‌اند جز عده‌ای که سر منشا افکار آنها هم دنیای مدرن و بد بودن طبیعی ظلم است گرچه گاهی توجیهی در دین در مورد آن پیدا کنند. نمونه هم همان بالا که مثال آوردم که در محرم پارسال هیچ هیئتی و مسجدی شعار ضد ظلم نداد. فقظ همانها که میگفتند نه غزه نه لبنان و جمهوری ایرانی، در خارج از هیئتها و با سر و روی غیر مذهبی چند شعار هم برای حسین دادند.

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.