جمعه، شهریور ۱۲، ۱۳۸۹

پرفسور هاوکینگ: هستی توسط خدا ساخته نشده است / چرا خداباوران عقیده به برتری دین بر دانش را دارند ؟!/تفاوت دانش و دین

پرفسور استفان هاوکینگ، کسی که تا سال 2009 که ریاست بخش ریاضی کمبریج را به عهده داشت ( این کرسی زمانی در اختیار نیوتن بوده است) و کسی که بسیاری عقیده دارند او بزرگترین فیزیکدان زمان است و او را انشتین زمانه لقب داده اند، در کتاب جدیدش گفته است که هستی توسط خدا ساخته نشده است.
پرفسور هاوکینگ، معروف ترین فیزیکدان انگلیسی عقیده اسحاق نیوتن را مبنی بر لزوم طراحی هستی توسط خدا به چالش کشیده است.
پرفسور هاوکینگ اضافه کرده است : در تئوری ساخته شدن هستی، جایی برای خدا نیست!

البته که پرفسور هاوکینگ بر اساس درک منحصر به فرد خود از فیزیک نظری ، این سخن را بر زبان رانده است و البته که می دانیم پشت چنین سخنی، نگرشی یکتا به هستی وجود دارد.
البته منطق حکم می کند کسانی که مدعی وجود خدا هستند ، دلایل خود را بیاورند، نه اینکه مخالفان وجود خدا بدنبال دلیل بگردند !
برتراند راسل در مثال زیبای خود معروف به قوری چای راسل، می گوید:
اگر من مدعی می‌شدم که در منظومه شمسی میان زمین و مریخ یک قوری چینی دور خورشید می‌گردد، هیچ کس قادر نبود مدعای مرا رد کند، مشروط به آنکه حواسم می‌بود که در ادامه بگویم این قوری آنقدر کوچک است که حتی با قوی ترین تلسکوپ‌ها هم قابل رویت نیست. اما اگر تا آنجا پیش می‌رفتم که می‌گفتم چون مدعای من ابطال ناپذیراست جایز نیست عقل بشر به آن شک کند، به حق به یاوه گویی متهم می‌شدم. با این حال، اگر وجود این قوری در کتب قدما تایید شده بود و آن را حقیقتی قدسی شمرده و هر یکشنبه در کلیسا درباره آن به وعظ می‌پرداختند و در مدارس آن را به ذهن کودکان فرو می‌کردند، تردید در وجود آن نشانه نامتعارف بودن تلقی می‌شد و شخص شکاک را در عصر روشنگری به نزد روانپزشک و در دوره پیش از آن به دادگاه تفتیش عقاید می‌فرستادند.
.
مهمترین و محکم ترین دلیلی که برای وجود خدا از طرف خداباوران ذکر شده است، این است که :(برای ساختن هر چیزی نیاز به یک خالق است، خالق ما و هستی پس باید یک خدایی باشد)
البته که جواب این دلیل بچه گانه این است که: پس خالق خدا کیست؟! اگر خدا خالقی دارد، ما مایل به پرستش او هستیم و اگر خالقی ندارد و همینجوری (!) به وجود آمده است، پس دنیا نیز بدون خالق ساخته شده است.
چرا خدایی که اینقدر توانا است، عاجز از فرستادن یک پیامبر جدید است؟ چرا تمام معجزه ها در زمانی رخ داده است که وسایل فیلم برداری و ضبط واقعه نبوده است؟!
البته که در تاریخ بشر بعد از دوران غار نشینی و آغاز به کشاورزی، افرادی شیاد با معرفی خود به نام جادوگر اقدام به فریفتن انسان ها می کردند و در نتیجه خود زندگی راحتی می داشتند، البته بعد از مدتی و پیشرفت جامعه، جامعه تاب این کلاه برداری را نیاورد و این انسان های شیاد، جای خود را به پیامبران دادند، پیامبرانی که می گفتند:
یک نفر در آسمان است، او بسیار قدرتمند است، همه شما را ساخته است و از شما می خواهد به دستورات او عمل کنید. هزاران نفر در طول تاریخ ادعای پیامبری را کرده اند و البته معدودی از آنان موفق شده اند که جایگاهی پیدا کنند.
براستی چگونه است که محمد با یک خر (!) می توانست به فرمان و قدرت خدا تا آسمان هفتم برود ، اما این خدا قادر نیست الان یک معجزه کند تا ما ببینم که واقعا وجود دارد !؟
.
ادیان بنا شده بر داستان های وهم گونه ای از هزاران سال پیش هستند، بسیاری از این داستانها، سینه به سینه نقل شده است و در این میان تغییرات بسیار یافته است. بسیاری از این قصه ها، با عقل و منطق جور در نمی آید؛ اما خداباوران با چشمانی بسته آنرا می پذیرند و حاضر به فکر کردن در اینباره نیز نیستند.
در اسلام اگر بر هر کدام از این قصه ها نیز شک کنی، با مجازات مرگ روبرو می شوید ، چرا که مرتد خواهید بود.
اما دانش اساسش بر تفکر دوباره، شک کردن بر همه چیز، داشتن شواهد کافی برای ادعا و آزمایش چندباره بنا شده است. لذا می توان هم بر یافته های دانش هم اعتماد نسبی داشت و هم بی هیچ گناهی بر آن شک کرد.
.

۳۱ نظر:

 1. لحظه مرگ متوجه همه چیز خواهید وچقدر دیر است ان هنگام.

  پاسخحذف
 2. مثل اینکه متاسفانه مغز این جناب استیفن هاوکینگ هم داره یواش یواش دچار فلجی میشه!!!!

  پاسخحذف
 3. ناشناس مگه مرگ شما تجربه کردي
  اين حرف ميزني
  اگه مرگ تجربه نکردي پس داري
  از روي باد هوا حرف ميزني

  پاسخحذف
 4. فوق العاده عالی بود و بسیار لذت بردم ، این آقای هاوکینگ کسی هست که به حق جزء برترین فیزیکدانهای عصر حاضر هست و اولین کسی بود که نظریه سیاهچاله ها رو مطرح کرد (که اون موقع بهش میخندیدند تا اینکه کشف و اثبات شد)
  فوق العاده لذت بردم و سپاسگذارم

  پاسخحذف
 5. استیفن هاوکینگ میگه که عامل ایجاد جهان وجود نیروی گرانش است که از هیچ همه چیز را می سازد. اکنون من این سوال را از پروفسور می پرسم که پس این نیروی گرانش یا همان گراویتی را چه کسی آفریده است؟؟!! پروفسور در وجود خدا شکی نیست. در غیر اینصورت باید در وجود خودتان شک کنید!!!

  پاسخحذف
 6. پروفسور هاوكينگ انسان فرهيخته اي است و نمي شود به اين سادگي از نظزيات او چشم پوشي كرد. چه خوب است كه به دور از تعصب كمي به مغز خود اجازه تفكر بدهيم.

  پاسخحذف
 7. پگاه عزیز! 1- نیروی گرانش همه چیز را نمی سازد. ایشان فقط گفته اند که نیروی گرانش عامل بقای کائنات است. 2- به فرض که ایشان چنین چیزی را گفته باشند و نتوانند اثبات کنند که خود نیروی گرانش را چه کسی ساخته دلیلی نمی شود بر این که شما بتوانید بگویید خدا آن را ساخته است جون آنگاه سوال "چه کسی ساخته است؟" خودتان را در مورد خدا نمی توانید پاسخ داهید. 3- ایشان می گوید اگر با دلایل عقل پسند علمی در تئوری های فیزیک شک کردید کسی شما را مرتد و شایسته ی مرگ نمی داند، اما شک و انکار خداوند چنین نیست.

  پاسخحذف
 8. ناگفته نماند که هر انسانی می تواند دچار خطا و اشتباه شود. نظریه اخیر وی 180 درجه با نظر قبلیش متفاوت است. پس در یکی از آنها دچار اشتباه شده است.

  پاسخحذف
 9. در کل به نظر میرسد که منظور هوکینگ انکار وجود خدا نیست. بلکه فقط در چگونگی پیدایش هستی است. اینکه خداوند مستقیما کائنات را خلق نکرده. بلکه این آفرینش از طریق واسطه ای به نام نیروی گرانش می باشد.

  پاسخحذف
 10. براى نزديك شدن به حقيقت، اول بايد مسائل و احساسات شخصي را حداقل موقتا تحت كنترل دربياوريم. اينكه آيا خدايي كه اديان ميگويند وجود خارجي دارد يا نه، به درستي، پيش از هر چيز ديگري يك مساله ي علمي است. سئوالي كه به بودن يا نبودن آقاي هاوكينگ در اين دنيا( و همچنين فلج بودن ايشان!) ربطي ندارد. بلكه سئواليست كه به هر حال انسان امروز با علاقه ي فراوان آن را مطرح مي سازد. از اين نظر و از دويست سال پيش به اين سو، ترديدي نيست كه علم و دين به شكل بسيار عيان تري از قبل، شروع به حركت در خلاف جهت يكديگر كرده اند. در بسياري از حوز ها، از زيست شناسي و ژنتيك گرفته تا فيزيك و رياضي. مساله اين است كه در دوراهي اين تناقضات ، انسان بالاخره به كدام سو متمايل خواهد شد؟ و آيا مي تواند به خدايي كه بسيار به وجودش براي معني دادن به زندگي نيازمند است _ خدايي كه به قول نيچه : خود انسان ساخته و اكنون نيز در حال كشتنش است _ پشت كند و به سمت علم و منطق و عقل متمايل شود؟ و در كدام راه به حقيقت نزديك، و در ديگري از آن دور مي شود؟

  پاسخحذف
 11. نیچه فیلسوفی است، نهیلیست. پس هرگز به گفته های وی نمی توان استناد کرد. اما در مورد حرکت علم ودین در خلاف یکدیگر باید گفت که نه تنها این دو در خلاف همدیگر نبوده اند، بلکه کشف جزئیات و پیچیدگیهای مخلوقات از کوچکترین ذرات چون اسیدهای نوکلئیک و چینش اسرارآمیز آنها گرفته تا دورترین کهکشانها و سیاهچاله ها نشانگر وجود نظم و همانا خالق آن است. آنچه با علم فاصله گرفته و میگیرد، خرافات است که علاوه بر علم با آموزه های دینی هم همواره در تناقض بوده و است.

  پاسخحذف
 12. خیلی جالبه که هر وقت چیزی را نمیدونیم، جاش خدا رو میزاریم. وقتی خدا جای هر علامت سئوالی می شینه چه نیازی به دانش هست؟

  پاسخحذف
 13. خدای متعال جهان مادی را از طریق علل و عوامل مادی اداره میکند. انکار وجود خدا هم ناشی از جهالت است. ساده لوحانه است که تصور کنیم خداوند بر کرسی قدرت بنشیند و فقط با امر و دستور گیتی را اداره نماید.

  پاسخحذف
 14. برای من جالبه که این آقای هاوکینگز چقدر چه مغز شگفت انگیز و فوق العاده ای داره ، مغزی پر از پیچیدگی که به طور قطع برای هیچ و پوچ آفریده نشده ،

  اصلا" قضیه کی کیو آفرید رو بیخیال ، به این فکر کردید که چرا بوجود اومدید ، چرا اینقدر رگ و مویرگ و نای و مری و قلب و شش و ... دارید ، چه لزومی داره که بوجود بیاید ؟ مگه سنگ و دارو درخت چشون بود که تو هم بوجود اومدی ؟
  آدم با این مغز شگفت انگیزش که به قول شما همینجوری یه هو بر اثر یه سری اتفاقات ، اینقدر دقیق و با نظم شکل گرفته ،براتون شگفت انگیز نیست ؟

  این پروفسور نگفته چرا ما خواب میبینیم ؟ چرا دلمون برای یه نفر تنگ میشه ؟ چرا بادیدن یه صحنه غم انگیز ، گریه میکنیم ؟ چرا حس آزادی خواهی داریم ؟ چرا قدرت تصمیم گیری داریم ؟

  همینکه نتونستین بفهمین کی کی رو آفریده و آخرش به کجا میرسه ، میگید خدا وجود نداره .

  یا خدا وجود داره ، یا خدا وجود نداره
  همه ما داریم یه راه رو میریم ،

  اصلا" همه اینا رو بیخیال ::
  اگه در هنگام مرگ ، فهمیدیم خدا وجود نداشت ، خب کسی ضرر نکرده ، نه خدا پرستان نه بی خداها
  اما اگه خدایی وجود داشت چی ؟

  پاسخحذف
 15. پاسخ N.V.B، پاسخی است بس تامل برانگیز و دقیق... واقعا کافی است فقط در مورد علم ژنتیک بیندیشید که تفاوت ابتدایی ترین موجودات چون تک سلولی ها از ویروسها گرفته تا پیچیده ترین مخلوقات چون انسان با این همه دقت و بدون کوچکترین اشتباه تنها و تنها در الفبای ژنی نهفته است؟! A, G, C و T!
  و اینکه چرا جهش های ژنی خطرناک مفهوم به فنا و گزینش ژنی تنها به نفع ژنهای مفید است؟ آیا شده که خود بخود بدون اینکه دانشمندی اراده کند فرمولی بر روی کاغذ نقش ببندد!

  پاسخحذف
 16. به پروفسور استيون هاوكينگ تبريك مي گم.
  بسياري از فلاسفه و دانشمندان و شاعران بزرگ ، به خرد و عقل ايمان داشته اند و اگر خدايي هست ، خود ما هستيم.
  خدا به مفهومي كه در اديان آمده اصلا وجود خارجي ندارد.
  ما انسان ها خودمان سرنوشت خود را تعيين مي كنيم و بايد با عقل و منطق هر چيزي را سنجيد.
  دين وسيله اي است براي تحميق بشر و سو استفاده از او ، همانطور كه در جمهوري اسلامي قابل مشاهده است كه به اسم خدا هر جنايتي انجام مي شود و اين خداي بد بخت و ناتوان ، عرضه و توان و شهامت ندارد كه جلوي اين حكومت را بگيرد و وجود خود را اثبات كند و جوان هاي ما هر روز كشته مي شوند.
  خدا ، هيچ كاره است ، چون اصلاً نيست .
  خدا چيزي نيست جز خود ما .
  اگر كسي بخواهد جنايت كند ، هيچ ديني نمي تواند جلودار او شود . تنها بايد آن شخص در قلب و ضمير و در وجدان خود ، بداند كه جنايت و كشتن انساني بي گناه ، اشتباه است و جامعه هم بيد با وضع كردن قوانين بشري و نيز ساختن برنامه هاي آموزشي ، به تربيت انسان ها بپردازد. اتفاقا بسياري از كشتارگران بزرگ تاريخ ، دينداران بوده اند . نمونه اش خميني است.
  در خاتمه كلام ، من معتقدم روش و شيوه تفكر هر شخص ممكن است با ديگران تفاوت داشته باشد . اگر مي خواهيد دين داشته باشيد ، به خودتان مربوط است ولي دين بايد جدا از دولت باشد .

  پاسخحذف
 17. پاسخ N.V.B، پاسخی است بس تامل برانگیز و دقیق... واقعا کافی است فقط در مورد علم ژنتیک بیندیشید که تفاوت ابتدایی ترین موجودات چون تک سلولی ها از ویروسها گرفته تا پیچیده ترین مخلوقات چون انسان با این همه دقت و بدون کوچکترین اشتباه تنها و تنها در الفبای ژنی نهفته است؟! A, G, C و T!
  و اینکه چرا جهش های ژنی خطرناک مفهوم به فنا و گزینش ژنی تنها به نفع ژنهای مفید است؟ آیا شده که خود بخود بدون اینکه دانشمندی اراده کند فرمولی بر روی کاغذ نقش ببندد!

  پاسخحذف
 18. لابد قبلا هم که پرفسور وجود خدا را در افرینش تایید کرده بود بهش تسلیت میگفتید.

  پاسخحذف
 19. دوستان خودشون فکر کنن
  آيا اين توهين نيس به شعور عقل خودشون
  موسي با يک عصا دريا دو نيم ميکنه
  يا محمد با خر پرواز ميکنه

  پاسخحذف
 20. زنده باد مارکسیزم و ماتریالیزم که جواب همه ی سوال هارو میده

  خدا فریبست برای حفظ منافع استثمارگران

  ماده بر شعور هم تقدم داره
  تکامل چند ملیارد ساله باعث بوجود اومدنه شعوره

  اینها برای شما جدیده برای ما سالهاست ثابت شده

  پاسخحذف
 21. من:
  مشکل ما اینه که فکر میکنیم خدا یه موجود خارق العاده تو آسموناست و نشسته سر فرصت این عالمو خلق کرده

  پاسخحذف
 22. جناب هاوکینگ حرف جدیدی نزده و اتفاقا خیلی دیر به این نتیجه رسیده است .ده ها سال پیش افرادی مانند نیچه و انیشتن و حتی چارلی چاپلین وجود خدا و هر گونه موجود متافیزیک که بر پایه توهم هست را رد کرده اند .
  تنها بعد ار نفی خدا هست که انسان و حق تفکر آزادانه او شناخته می شود .

  پاسخحذف
 23. اظهارات اخیر هاوکینگ دلیل بر عدم وجود خدا نیست، بلکه: «هاوکینگ نمی تواند با فیزیک وجود عالم و انسان را توضیح دهد»
  http://www.radiofarda.com/content/f35_Hawking_Answer/2148366.html

  پاسخحذف
 24. اول بايد صورت مسئاله رو كامل درك كنيم، بعد به دنبال اثبات يا رد اثبات باشيم.
  سوال اينه كه آيا خدا وجود داره يا خير. براي درك اين سوال بايد ببينيم اصلاً چرا به دنبال اين جوابيم. يك دليل ميتونه اين باشه كه ميخوايم ببينيم كه بايد به خيلي از ترسهامون خاتمه بديم، يا اينكه بيشتر بترسيم. دوم اينكه بدونيم آيا اگر امروز كار خوبي كرديم، فردا توي مشكلات كمكي برامون ميرسه يا نه، و بالعكس، بديهامون چقدر تو زندگيمون موثرند؟ و سوم اينكه همه اين بازيهاي زندگي آخرش به چي ختم ميشه؟ آيا همه چيز به نابودي ختم ميشه(نيهيلسم) يا هر امكان ديگري غير از اين.
  در نهايت يك تفكر منطقي ايجاد ميشه كه نه تعصب و احساسات در اون جايي دارن و نه تلقينات و تاثيرات كودكي و نه تمايلات آتي.
  زيبايي منطق در سادگي اونه. پس با پيچوندن لقمه به دور سرتون از زيبايياش كم نكنيم.
  اينكه يك روش اثبات، براي اثبات چيزي ضعف داره دليل بر وجود يا عدم وجود اون نيست، جناب ابرنواختر.
  كسي هم جز خود ما حق تفكر را از ما نمي گيرد، همونطور كه كسي نمي تواند حق تفكر را به ما بدهد.

  پاسخحذف
 25. جناب ناشناس شما فقط دارین از خودتون فلسفه بافی میکنین تا عقیده خودتون رو تحمیل کنید. در حالیکه بنده با ذکر منبع و ماخذ سخنان یک دانشمند رو در رد ادعای هاوکینگ بیان کردم. حال خودتون قضاوت کنید

  پاسخحذف
 26. بسیاری از دوستان مسلمان اعم از آگاه و ناآگاه همیشه وقتی کم میآورند میپرسند:«خب این رو کی آفریده؟نیروی گرانش رو کی آفریده؟پدیده بیگ بنگ رو کی ایجاد کرده و ....» باید بهشون پاسخ بدم که حتی اگه سازنده اولیه ای هم وجود داشته باشه که بشه نامشو خدا گذاشت قطعن با خدای دیوانه ادیان هیچ نسبتی نداره و حاجت برآورده نمیکنه و آدم عذاب نمیکنه و حوری بهشتی نمیندازه به ما.افتاد الان؟
  «بحث کردن با کسی که به جای تعقل و خردگرایی،دین را برگزیده است همچون تزریق آمپول به بدن مرده است.»

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. man dar hale hazer aghayedam ba shoma yeki hast .man nemidoonam ke khoda vojood dare ya na vali man be rooh va zendegi pas az marg va afarinesh ensan az khak eteghad nadaram va be nazar man ma va hemeye mojoodat yeksan az tarigh tashkile taghriban khodbekhodi va sepas takamole 4 milyard sale bevojood oomadim ke hameye in nazarat ham motanaghez ba vojood khoda nist

   حذف
 27. دوست عزیز واقعا دیدگاه شما رو تحسین می کنم وباید که بگویم که من هم دقیقا همین طور فکر می کنم.شما اولین کسی هستید که دقیقا دیدگاه مشاهبی مثل من نسبت به پیامبران دارید.واقعا خوشحالم که وبلاگ شما را پیدا کردم.شما رابه جمع دوستانم می پیوندم.

  پاسخحذف
 28. drood bar in mard bozorg ke harfesh ro gofte .drood bar in ostad.faramosh nakonim ke razi ham in harf ha ro zade bode vali ketabhash ro atish zadan esm ketab mafarikh al anbia bode yani dorogh hai paiambaran.drood bar razi va khaiam ke in rah ro barai amsal hapkins baz kardan

  پاسخحذف
 29. خدا رو نميشه توصيف كرد؛ زيرا خداوند خارج از بعد زمان و مكان هست.

  پاسخحذف
 30. اولا هرکسی در احوال این پرفسور وارد شود به درستی معجزه خدا را می بینه ومی تونه فیلم برداری هم بکنه احوالات وچگونگی زیست این انسان خود دلیلی روشنی است .
  دوم انسان دارای هوش است به عقیده این دانشمندان دنیا بر اساس اتفاقاتی بنا شده وهیچ هوشمندی در آفرینش این عالم نیست من از ایشون وآقای راسر ایمیل زده وپرسیدم که چگونه عالمی که دارای هوشمندی نیست موجود هوشمند خلق میکند که تا امروز جوابی نگرفتم اگر شما می دانید پاسخ دهید ممنون می شم.

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.