جمعه، مرداد ۲۹، ۱۳۸۹

نقدی بر نوشته الهه بقراط با عنوان:چه کسی کودتا کرد ؟ شاه یا مصدق ؟ یا هر دو ؟

سالگرد کودتای بیست و هشتم مرداد است و خانم الهه بقراط، روزنامه نگار و فعال سیاسی خوشنام، مقاله ای نوشته است به نام: چه کسی کودتا کرد ؟ شاه یا مصدق ؟ یا هر دو ؟
خلاصه مطلب اینکه :
یک- خانم بقراط به بیماری مصدق و زندگی شخصی او پرداخته است
دو- به حق گفته است که نباید از مصدق بت ساخت و او نیز اشکلاتی داشته است.
سه- انحلال مجلس توسط مصدق را کودتا دانسته و رفتار مصدق را در تعارض با سوگند او برای حفظ سلطنت و مشروطه می داند.
چهار-معتقد است که سرباز زدن مصدق از تغییر نخست وزیر در 25 مرداد، و دستگیری نماینده شاه، خود یک کودتا بوده است.
پنچ - نوشته اند: (( برقراری جمهوری در ایران 25 سال پس از 28 مرداد حاصلی جز خودکامگی نداشت، چه برسد اگر در سال 1332 برقرار می شد!))

نکات ذیل در اینباره وجود دارد:
ما به صراحت رفتار و منش شاه را چه قبل از کودتای 28 مرداد و چه بعد از آن دیده ایم، شاه منش و رفتار دیکتاتوری داشت. اینکه مصدق با او درگیر شد ، دلیلش این بود که شاه پایش را از گلیمش درازتر کرده بود و به جای سلطنت ، در سیاست نیز دخالت می کرد و این خلاف اصول مشروطه است.
مصدق قسم خورده بود که مشروطه را حفظ کند، اما آیا خود شاه به اصول مشروطه و عدم رفتار دیکتاتورمابانه ، پایبند مانده بود که مصدق بخواهد نسبت به حفظ مشروطه اقدام کند؟! زمانی که یک دیکتاتور عنوان شاه را یدک می کشد، حفظ مشروطه یعنی جاده صاف کردن برای دیکتاتوری !
مجلسی که مقابل مصدق بود، مجلسی فرمایشی بود که برآمده از انتخابات آزاد نبود و مردم ایران در آن زمان با آگاهی انتخاب نکرده بودند.
درواقع ما باید اینگونه حساب کنیم که مصدق با یک دیکتاتور در تقابل بود، دیکتاتوری که عنوان شاه را داشت و اگر قرار بود با او به صورت معمولی تعامل کنید، او پایش را از گلیمش درازتر می کرد و از دایره سلطنت صرف خارج شده و به حکومت روی می آورد.
نکته دیگر اینکه باید قبول کرد در سال 1332 ، مردم ایران به بلوغ سیاسی کافی نرسیده بودند، چه آنکه دیدیم در سال 1357 به خمینی اعتماد کردند و این نهایت خامی بود. اما اگر فرد دموکراتیک و معتقد به آزادی چون مصدق بر سر کار می ماند، می توانست با حفظ آزادی بیان و اجازه فعالیت به احزاب مخالف و مطبوعات منتقد، زمینه را برای رشد شعور سیاسی مردم عادی فراهم کنم. کاری که شاه باید انجام می داد و چون انجام نداد، کشور در سال 57 به یغمای خمینی و گروهش رفت.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.