جمعه، تیر ۱۱، ۱۳۸۹

ربط بسیار ساده پیشرفت و دموکراسی/چگونه نبود دموکراسی ،مردمی را از قرب به خاک احتیاج می نشاند ؟

قبل از انقلاب در پی سفر شهردار وقت تهران به کره جنوبی ، مسولان کره آرزو می کند که کشورشان به پیشرفت های آن موقع ایران دست یابد. بی شک شایسته ایران آن روز، خیلی بیشتر از پیشرفت های زمان شاه نیز می بود، چه آنکه به علت نبود دموکراسی و فساد فراوان، از تمام ظرفیت های کشور استفاده نمی شد.اما هرچه بود ، یک مدیریت نیم بندی بود که رییس جمهور کره، آرزوی آنرا کرد.

بماند که اگر فساد شاه و دیکتاتوری او نبود، این انقلاب لعنتی صورت نمی گرفت و وضع ما این نمی شد.

همزمان بهترین خیابان سئول را تهران نام نهادند و خیابانی را نیز در تهران (سئول)، بماند که بهترین خیابان تهران نیز نبود.

سالها گذشته، کره جنوبی که فاقد هرگونه منابع زیرزمینی مانند نفت و گاز و آهن و مس ... است،در حال تبدیل به کشور پیشرفته ای است که پر سرعت ترین ارتباط اینترنتی را دارد، در بسیاری از تولیدات و صنایع ، در دنیا حرف برای گفتن دارد و الی آخر.

طنز روزگار این است که همان کره جنوبی ، امروز قرار خودش در عرصه انرژی با ایران لغو کرد، یعنی کشوری که بیش از ده درصد نفت و گاز دنیا را دارد، باید محتاج کره جنوبی باشد !

یادمان نمی رود که قبل از انقلاب ، کارگران کره ای برای کار به ایران می آمدند و اکنون جوانان ما در داخل ایران ، آرزوی گرفتن ویزای کره هستند تا بلکه بتوانند برای کار به آنجا بروند.

این داستان غم انگیز ما است، تنها حلقه گم شده ما، دموکراسی بوده و هست.

زمانی که جای یک آدم معقول، که فکرش منافع کشور و پیشرفت و اداره بهینه کشور است، شخصی چون احمدی نژاد بگذاریم، وضع ممکلت ما همین می شود و البته که کره نیز می تازد.

زمانی که حتی سرمایه گذاری اولیه برای پیشرفت نیز موجود نباشد، اگر دموکراسی باشد، سرمایه گذاری خارجی خودش راهش را پیدا خواهد کرد.

سرمایه ایرانیان خارج از کشور را بین یک تا سه هزار میلیارد دلار تخمین می زنند، تصور کنید این پول در ایران سرمایه گذاری شود!

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.