جمعه، خرداد ۲۱، ۱۳۸۹

ترجمه مقاله اختصاصی وزیر خارجه بریتانیا در تایمز: زمان می گذرد، ایران باید به میز مذاکره بازگردد/ ایران دولت انزوا در داخل و خارج

این مقاله امروز روزنامه تایمز به قلم وزیرامورخارجه بریتانیا در باره آینده ایران اتمی است، چون تایمزآن لاین پولی شده است، متاسفانه لینک اصلی مقاله را نمی توانم بگذارم ، اما کل مقاله ترجمه اش در اینجا آورده شده است.

خلاصه : / جوانان ایران از حقوقی که هم برخوردارند، نمی توانند لذت ببرند/ این هفته شورای امنیت سازمان ملل متحد، پیام قدرتمندی را برای ایران فرستاد که دنیا نمی تواند وضعیت وخیم عدم مذاکره ایران را در قضیه پرونده اتمی نادیده بگیرد./فردا، سالگرد انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال گذشته است که اتفاقات احساس برانگیزانه ای در پی آن رخ داد./این دو اتفاق ، از هم مجزا هستند، اما این دو اتفاق طرحی را می کشند که در آن ایران، دولتی است که توسط جامعه جهانی منزوی شده و مورد انتقاد قرار گرفته است و چنانچه این انزاو، از داخل کشور نیز روی داده است./ایران ادعا می کند که برنامه اتمیش صلح آمیز است، اما هیچگاه توضیحی نداده است که چرا نیروهای نظامیش اینگونه در این امر دخیل و درگیر هستند و یا چرا اورانیم را به درصد خلوص بسیار بیشتری از آنچه برای برنامه های صلح آمیز نیاز است، غنی می کند، آن هم در صورتی که هیچ نیروگاهی برای استفاده از چنین سوختی ندارد. تاریخچه ای از گول زدن و مخفی کاری وجود دارد که دیگر کشورها ها را به این باور می رساند که ایران قصد ساخت بمب اتمی دارد. /

ویلیام هوگ: وزیر امور خارجه انگلیس:

این هفته شورای امنیت سازمان ملل متحد، پیام قدرتمندی را برای ایران فرستاد که دنیا نمی تواند وضعیت وخیم عدم مذاکره ایران را در قضیه پرونده اتمی نادیده بگیرد.این قطعنامه جدید یک اعلامیه مهم از عزم و تصمیم است که دولت جدید انگلیس نقش مهی را در صدور آن ایفا کرده است.

فردا، سالگرد انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال گذشته است که اتفاقات احساس برانگیزانه ای در پی آن رخ داد. این دو اتفاق ، از هم مجزا هستند، اما این دو اتفاق طرحی را می کشند که در آن ایران، دولتی است که توسط جامعه جهانی منزوی شده و مورد انتقاد قرار گرفته است و چنانچه این انزاو، از داخل کشور نیز روی داده است.

دولت ایران گاهگاهی دولت بریتانیا و دنیای خارج را مورد انتقاد قرار می دهند،که البته کسی را نمی توانند گول بزنند. دولت بریتانیا، مایل است که رابطه ای سازنده ای با ایران داشته باشد، کشوری مهم با تاریخی دراز و با افتخار و جمعیتی جوان و فعال.

لحاظ نشدن ایران از مذاکراتی که درباره منطقه و خود ایران است،آنهم به دلیل نتیجه عمل خودش، هیچ کمکی به هیچ کس نمی کند، این برای ما در بریتانیا نیز حائز اهمیت است، چنانچه این انزوای ایران، به مصلحت میلیونها جوان ایرانی نیز نمی باشد، جوانانی که خود را در پشت جامعه جهانی می بینند، نمی توانند از انرژی و توانایی خود برای پتانسیل های خود استفاده کنند یا اینکه از آزادی و حقوقی که انسانها باید داشته باشند، لذت ببرند.

واکنش عمومی رییس جمهور احمدی نژاد به قطع نامه تحریم ،قابل پیشبینی بود. با خوانده قطع نامه به کاغذ چرکنویسی که فقط لایق سطل آشغال است.او ممکن است که خبرسازی کند، اما او یک حقیقت مهم را نادیده می گیرد که این تحریم ها آثار واقعی بر اقتصاد ایران دارد. درخواست احمدی نژاد رای قطع رابطه با سازمان انرژی اتمی، تنها به منزوی شدن بیشتر ایران کمک خواهد کرد.

این انزوا تنها توسط دولت ایران به وجود آمده است. در این چند ساله، این غنی سازی اورانیم با خلوصی بیشتر از آنچه برای استفاده غیرنظامی لازم است، بر خلاف مصوبات شورای امنیت، متراکم کردن و انبار کردن مقدار لازم اورانیم غنی شده برای ساخت بمب اتم.

هیچ یک از اعمال اخیر دولت ایران در این چند ساله، این حقیقت را تغییر نداده است؛ در همان مدتی که ما به پیشنهادات تامین سوخت اتمی برای راکتور های اتمی تحقیقاتی ایران، خوش آمد می گفته ایم،(این همان پیشنهادی بود که ایران از ابتدا از آن فراری بود)، این معامله هیچگاه بر روی برنامه گسترده تری نشانه نرفته بود. تهران می دانسته که این تحریم در صورت عدم همکاری با جامعه جهانی و تغییر ندادن روش، تصویب خواهد شد.

ایران ادعا می کند که برنامه اتمیش صلح آمیز است، اما هیچگاه توضیحی نداده است که چرا نیروهای نظامیش اینگونه در این امر دخیل و درگیر هستند و یا چرا اورانیم را به درصد خلوص بسیار بیشتری از آنچه برای برنامه های صلح آمیز نیاز است، غنی می کند، آن هم در صورتی که هیچ نیروگاهی برای استفاده از چنین سوختی ندارد. تاریخچه ای از گول زدن و مخفی کاری وجود دارد که دیگر کشورها ها را به این باور می رساند که ایران قصد ساخت بمب اتمی دارد.

اقدامات تهران ریسک مسابقه تسلیحات اتمی در خاورمیانه را به همراه دارد و صدمه ای جدی بر محدود نگه داشتن بمب های اتمی در دنیا است، آن هم در شرایطی که جامعه جهانی تازه تعهد خود را برای دنیای خالی از بمب اتم،تمدید کرده است. واین علت اقدام سریع جامعه جهانی همچنین علت اینکه چرا دولت جدید بریتانیا سازمان ملل را برای این تحریم در هفته گذشته ،زیر فشار گذاشته بود و اینکه در ماه های آینده به صورت با انرژی درخواست تحریم های اضافی را از اتحادیه اروپا خواهد کرد.

قدرتدهی مجدد به قطعنامه سازمان ملل ، یک آزمون مهم برای اتحادیه اروپا است و یک مثال مثبت است که چگونه وزن و قدرت اقتصادی اتحادیه اروپا می تواند در دنیا خودش را نشان دهد.

برخی به دنبال این هستند که این بحران را به اختلاف بین ایران و آمریکا و اسرایییل و دیگران کاهش دهند.ایران به دنبال این است که خود را به عنوان یک قهرمان در دنیای درحال توسعه برای مبارزه با غرب سلطه جو و بی توجه نشان دهد. هیچ چیزی بالاتر از حقیت نیست، این واقعیت که از مکزیک تا نیجریه و اوگاندا ، حامیان این تحریم بوده اند، حقیقت را بیان می کند.

رفتار غیراتمی کنونی ایران، می تواند نشان از رفتار ایران اتمی اینده بدهد، رفتاری چون تهدید به ارسال کشتی جنگی به غزه، به صورت غیر قابل قبولی رفتار کسانی را که به روش صلح جویانه برخورد می کنند به مخاطره می اندازد.

ما به دنبال یک راه حل طولانی مدت برای دیپلماسی و مذاکره هستیم و این دلیل این است که چرا مقامات ایران را برای حضور در میز مذاکره برای برنامه اتمیشان ترغیب می کنیم.قطع نامه جدید سازمان ملل، تنها به این منظور طراحی شده است.فشار به ایران به صورت روزافزونی افزایش خواهد یافت و این پیامی است که دولت ایران نباید آنرا نادیده بگیرد.

علاوه بر تحریم، هزینه سرکشی ایران بسیار بالا است. تولید نفت آنها بشدت کاهش یافته چرا که با کمبود سرمایه گذاری مواجه هستند. اقتصاد انها در شرایط وخیمی است؛ اضافه بر نبود آزادی فعالیت سیاسی که توسط جامعه مدت زیادی است تحمل شده است، و در ذهن همه در این هفته به یادگار مانده است. این عوامل تنها باعث می شود که ایران مسیر را عوض کند.

ایران می تواند رابطه بسیار بهتری با دنیای بیرون داشته باشد،. جامعه جهانی به تغییر روش ایران به صورت خیلی سریع پاسخ می دهند، اگر آنها قدم با معنایی بردارند که نشان دهند در هدفشان راسخ هستند. بریتانیا و همپیمانانش همچنان منتظر مذاکره کننده های ایرانی می مانند تا یک مذاکره با معنا درباره برنامه اتمی ایران داشته باشند.ایران یک بسته پیشنهادی ارایه کرده است که بر آن اساس تحریم ها برداشته خواهد شد، منافع تجاری برقرار خواهد شد، بر مسایل مهم بین المللی مذاکره خواهد شد، و از همه مهمتر برای برنامه اتمی غیرنظامی ایران نیز بحث خواهد شد(برنامه ای غیرنظامی که ایران ادعا می کند ، هدفش است).

این یک پیشنهاد مهم و قدرتمندی است ، یک اعمتاد به وجود خواهد آورد و دولت جدید بریتانیا نیز آنرا تایید مجدد می کند. ما از دولت ایران می خواهیم که این پیشنهاد را (هرچه که هست) یک تلاش حقیقی به حساب بیاوردبرای تغییر فضای بین دوت ها و یک روش پیش رو برای حل تمامی مسایل موجود بین ما.

روش رد ساده مذاکره درباره برنامه اتمی کارآ نخواهد بود و در عزم ما خللی ایجاد نخواهد کرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.