شنبه، تیر ۰۵، ۱۳۸۹

ترجمه مقاله گاردین / دو دانشجوی بازداشتی از دو دانشگاه مطرح انگلیس ،دو واکنش کاملا متفاوت به بازداشت

لینک به اصل مقاله

آیا ارتباط دانشگاه دورهام با (موسسه مالی مهدیه قم و یا میراث فرهنگی) جلوی واکشن دانشگاه فوق به بازداشت دانشجویش را گرفته است ؟

محمدرضا جلایی پور، دانشجوی دکترای آکسفورد که وظیفه تبلیغ برای میرحسین موسوی را به عهده گرفته بود، ده روز قبل بازداشت شد ، او ابتدا یکسال پیش کمی بعد از انتخابات تقلبی ،بازداشت شد، 80 روز را در زندان و 50 روزش را در انفرادی گذرانده است.

بازدشتش درست زمانی که همسرش فاطمه شمس سوار بر هواپیما در دوبی می شد تا به آکسفورد بیاید.در چهاردم ماه چون،به شوهر فاطمه شمس اطلاع داده شد تا به مسجد برود تا پاسپورتش را تحویل بگیرد، اما در عوض با پنج مامور لباس شخصی به خانه آمد و خانه را گشتند و وسایلش را توقیف کردند. هنوز مشخص نیست چرا او را باز، بازداشت کرده اند،خانم شمس، همسرش، می گوید این یک آدم ربایی است.

پرفسور مارگارت مک میلان، رییس دانشگاه آکسفورد نامه ای به آیت الله علی خامنه ای نوشته که:

(این شیوه شایسته جمهوری اسلامی ایران نیست و باعث آزار محمدرض و همسر و خانوده اش شده است، فاطمه از ماه ها غم جدایی رنج می برد، بلکه او مورد تهدید گروهی که پشت نام ارتش سایبری ایران نیز قرار می گیرد. من شما را تشویق می کنم که پیگیری گنید که چه کسی پشت این گروه است و آنها را متوقف کنید.)

بدون هیچ تعجبی، هیچ پاسخی از خامنه ای دریافت نشده است، اما نامه مک میلان به بی بی سی فارسی نیز داده شده است که به صورت گسترده ای در ایران مخاطب دارد، خانم شمس از این نامه و دیگر بیانیه ها بسیار سپاسگذار است

اما داستان احسان عبده تبریزی، دانشجوی دکترای دانشگاه دوراهم، بسیار متفاوت است، او از اوسط ماه جون بعد از مسافرت به تهران برای دیدار خانوده اش در زندان به سر می برد.

او 50 روز را در انفرادی به سر برده و الان در وضعیت سلامتی وخیمی به ر می برد، او فعال سیاسی نبوده است ، اما دوستانش معتقدند که تنها دلیل بازداشت او ممکن است فعالیت های پدرش، حسین، مدیر روزنامه توقیف شده و اطلاح طلب سرمایه باشد؛ چرا که احمدی نژاد را مورد مورد انتقاد قرار داده بود، احمدی نژاد ادعای پیروزی بر موسوی در انتخابات تابستان گذشته را دارد.

از این هفته ، دانشگاه دورهام حتی از تایید اینکه عبده تبریزی بازداشت شده است، خودداری می کند ، خبرنگاران با دیوار سنگی برخورد می کنند که به آنها توصیه می کنند که مطبوعاتی کردن این قضیه ممکن است او را در خطر قرار دهد.

دانشجوان ایران که سعی در تظاهرات در دانشگاه دارند، از آن منع می شوند و به آنها خصوصی گفته می شود این کار بسیار غلط است، یکی از دوستان عبده، از این بابت معترض است: (به دلیل کمی واکنش نسبت به این اعتراض، رژیم ایران هیچ فشاری را برای توضیح در مورد این بی عدالتی حس نمی کند.)

کالج دانشگاه های اسکس که عبده تبریزی در آن فوق لیسانس را خوانده بود، امضای طومار برای آزادی او را متوقف کردند، بعد از اینکه از سفارت ایران در لندن اخطای مبنی بر عدم دخالت در مسایل داخلی ایران دریافت کردند،

بعد از این اقدام شرم آوری دورهام، دانشگاه به کارمندانش اخطار داد که می توانند فقط به صورت شخصی این طومار را امضا کنند، و اطمینان یابند که سکوت دانشگاهی در این مورد پیگیری شود، کاری که کاملا در تضاد آشکار با اقدام آکسفورد برای جلایی پور است.

دورهام دیرو بالاخره برای گاردین یک بیانیه صادر کرد و اطلاع داد که ((عطف به سفارت ایران، عبده تبریزی به اتهام به خطر انداختن امنیت ملی و آسیب رساندن به اموال عمومی در طی تظاهرات روز عاشورا در ماه دسامبر، بازداشت(همان تظاهراتی که حدود 1000 نفر دیگر نیز بازداشت شده اند)

ما امنیت و ایمنی دانشجویانمان را بسیار با اهمیت می دانیم، اما دریافت اطلاعات از ایران بسیار سخت است.پرفسور انتونی فورستار، سخنپوی دانشگاه این مطلب رابیان داشته است))

دوستان عبده تبریزی معتقدند که این بیانیه صادقانه نیست و آنرا جدی نمی گیرند و ادعا می کنند که دانشگاه دورهام مایل به صدور اعلامیه نیست چرا که دانشگاه مذکور اتباط های بسیاری با سفارت ایران و منابع دانشگاهی مانند (ارگان خیریه مهدیه در قم) و یا ارگان میراث فرهنگی در تهران دارد.

دانشگاه دورهام این ادعا را رد می کند و به صورت غیرمستقیم به نیت سیاسی طرفداران عبده تبریری اشاره می کند . (دانشگاه به ارتباط با خانوده احسان ادامه داده و خواهد داد، و با مشورت از منابع مستقل سیاسی به پیگیری با سفارت ایران در لندن نیز ادامه خواهد داد، بیانیه پرفسور فوستار این را اضافه می کند، ما به دریافت پاسخی مثبت امیدواریم، اما به بازبینی مساله و نگرش به جایگاه خودمان به صورت دقیقی نیز ادامه می دهیم، تا مطمین شویم که هر اقدامی که انجام می دهیم، بهترین نتیجه را برای احسان در بر خواهد داشت. ما مایل نیستیم که هیچ نظر دیگری را در این مرحله ارایه کنیم.

۱ نظر:

 1. با سلام و تشکر از ترجمه مقاله چند اشتباه جزئی داشتید که نظر به اهمیت مقاله بهتر است تصحیح شود.

  در قسمت دانشگاه اسکس بجای "امضای طومار برای آزادی او را متوقف کردند"

  "امضای طومار برای آزادی او را به پایان رساندند" صحیح است

  همچنین در پاراگراف بعدی بجای "بعد از این اقدام شرم آوری دورهام..."

  جمله

  "در نهایت اساتید شرمسار دورهام از این اقدام پیروی کردند اما دانشگاه دورهام به اساتید پیام داد که..."

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.