شنبه، خرداد ۲۹، ۱۳۸۹

گاردین: اروپا باید مطمین شود که تحریم نه تنها برنامه اتمی را هدف قرار گرفته ، بلکه از گروه های حقوق بشر نیز حمایت می کند/

لینک به اصل مقاله

اتحادیه اروپا باید از منافع تجاری به منظور کمک به جنبش سبز بگذرد.

دیروز سران اتحادیه اروپا گردهم امدند تا یک دور جدید قطع نامه که منافع قتصادی ایران را دربخش مالی و انرژی هدف قرار داده بود، تایید کنند. این قطعنامه اخیر به صورت خاصی بر سپاه پاسیداران هدف گیری کرده است، ارگان شبه نظامی که کنترل بسیاری از ارگان های اقتصادی ایران را در اختیار دارد، و به شکل وحشیانه ای اپوزسیون مردم سالار را سرکوب می کند. بر اساس گفته متخصصین سپاه کنترل بیش از هشتاد درصد تجارت خارجی کشور را در اختیار دارد.

زمانی که هفته گذشته ، شورای امنیت، قطع نامه برای متوقف کردن برنامه اتمی ایران تصویب کرد، دلیل خوبی نیز ارایه شد تا اتحادیه اروپا دیگر موضوع حقوق بشر را به منافع مالی گره نزند.

اتحادیه اروپا اکنون یک ماه زمان دارد تا نتیجه تصمیم رهبران را پخته کند. باید که مطمین شد که این تحریم های جدید فقط برنامه اتمی را هدف قرار نداده است و بلکه مقدار هرچه بیشتری حمایت به اوپوزسیون تحت فشار ارایه خواهد کرد.

به عنوان مثال، شرکت آلمانی-فنلاندی زیمنس-نوکیل، که تکنولوژی بسیار پیشرفته جاسوسی و مراقبت برای ایران تامین کرده است، اپراتور امنیتی دولت محمود احمدی نژاد را قادر ساخته است تا به بازرسی و بررسی و خفه سازی روی اینترنت بپردازند، همان کاری که برو روی تلفن های همراه انجام می دهند.شرکت نوکیازمینس ، همچنان به تامین تکنولوژی جاسوسی و ردیابی برای رژیم ایران مشغولند و شگفت آور اینکه، حتی زمانی که (رولف تیمانز) ، نماینده حقوق بشر دموکراتیک اتحادیه اروپا، با غضب فراوان این عمل را محکوم کرده و قانونی را وضع کرده که معاملات مخبراتی را که به رفتار غیردموکراتیک ایران کمک می کند، ممنوع می کند.

اتحادیه اروپا به صورت شگفت آوری امکان این را دارد که پخش تجهیزاتی که استفاده دوگانه دارند، جلوگیری کند، مانند تجهیزات شرکت نوکیازیمنیس که هم می تواند مورد استفاده نظامی و هم معمولی قرار گیرد. به همین انداه نیز مهم است که اتحادیه اروپا به مخالفین دولت ایران تکنولوژی ارایه کند که آنها را قادر سازد تا سانسور اینترنتی و نرم آفزاری رژیم را دور بزنند.

اتحادیه اروپا به ندرت تا کنون به پخش اطلاعات آزاد در داخل ایان اقدام کرده است. اتحادیه اروپا باید شبکه های فارسی زبان خودش را قدرت بیشتری دهد، همچنین شامل رادیو فردا و بی بی سی فارسی.ساخت برنا مه های مستقل بین ایرانیان پراکنده ، برنامه های فرهنگی، و موسیقی، می تواند به تغییرات دموکراتیک در ایران قدرت دهد.

آلمان یک نقش محوری در تاثیرگذاری بر ایران بازی می کند، اتحادیه آلمانی همجنس گرایان آلمانی ، اولین وزیر امور خارجه رسما همجنس گرای خود را دارد. استفاده از قدرت اقتصادی برای متوقف کردن ایران به اعدام همجنس گراها یک امکان است.(رامپف : فرقی بین ایران و آلمان نیست، می شود انسان هایی را نجات داد، دولت فدارال باید این را برای دولت ایران واضع کند که مجازات اعدام برای همجنس گرایان باید لغو شود)

هرچند آلمان بزرگترین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا است و بالغ بر 3.7 میلیارد یورو صادرات به ایران در 2009 داشته است، اما سال گذشته وزارت اقتصاد آلمان به بیش از 48 محموله که استفاده دوگانه داشته است، اجازه حمل به ایران داده است. آلمان همچنان میزبان اتاق بازرگانی ایران و آلمان است، (مایکل توکوس) یکی از مدیران ارشد اتاق بازرگانی بعد از تحریم اخیر اتحادیه اروپا گفت: (ما فکر نمی کنیم این تحریم به صورت عمومی خیلی کمک کننده باشد، لاقل برای مقاصد سیاسی)

اما برای محسن مخملباف، کارگردان برجسته ایرانی که به نوعی تبدیل به سخنگوی جنبش سبز شده است، نیاز به افزایش فشارهای اقتصادی جهانی بر رژیم ایران است و سپاه نمی تواند نیرومند باقی بماند.اگر آنها در خاورمیانه صلح می خواهند، نیاز به یک ایران مردم سالا دارند.فشار از داخل و خارج به صورت تومان می تواند باعث تغییر شود.

سپاه که به صورت عمده مسول درهم شکستن و خشونت علیه جنبش سبز بعد ازانتخابات سرتاسر تقلب ریاست جمهوری سال گذشته است ، کنترل قسمت عمده ای از اقتصاد ایران را در اختیار دارد.

گروه عظیمی شامل فعالان دموکراسی در داخل ایران، فعالین حقوق زنان، بازرگانان کرد، بهایی ها و همجنس گراها ، همه مورد آزار سپاه پاسداران قرار گرفته اند و قطعا همه آنها از فعالیت اتحادیه اروپا علیه رژیم ایران استقبال می کنند.

اگر اتحادیه اروپا به دنبال استراتژی پایان دادن به برنامه غیر قانونی اتمی رژیم ب همراه اعتلای حقوق بشر در ایران است، در این صورت ممکن است که به جنبش مردم سالاری ایران یک نیروی در بازویش اعطا شود، به جای اینکه گلوله در شکمش خالی کنند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.