پنجشنبه، خرداد ۱۳، ۱۳۸۹

چرا در دموکراسی فساد مالی نمی بینیم ، اما در رژیم های دیکتاتوری بیشتر از همه جا فساد است؟

حضرت گمنامیان (ع): از هر دری که دموکراسی خارج شد، از همان در فساد مالی وارد می شود.

شاید در ابتدای جنگ ایران و عراق شاهد حضور گروهی از افراد مذهبی بودیم که بدون هیچ چشمداشت مالی، حاضر به فدا کردن جانشان برای آرمان های ایدولوژیشان بودند، اما اندکی که از انقلاب گذشت، به چشم خود دیدیم که چگونه ریش و ایدولوژی تبدیل به وسیله ای برای رسیدن به پول شد.در پایین ترین سطح جامعه ، ریش یک و تظاهر به ایدولوژی حزب الله وسیله ای برای پول درآوردن شد و شاید ساده ترین مثالش این بود که برای گرفتن سهمیه تیرآهن باید ریش می داشتی !

به دیگر عبارت، فساد در تمام سطوح جامعه نفوذ کرد، تا جایی که اکنونی می بینم از رهبر و رییس جمهور تا نیروی نظامی سپاه و پلیس ، غرق در فساد مالی شگفت آوری هستند.

بی دلیل نیست که فساد و دموکراسی نسبت عکس با یکدیگر دارند، چه آنکه اگر در یک نظام دموکراتیک یک سیاستمداری آلوده به فساد مالی شود، مطبوعات آزاد او را رسوا می کنند و از طرفی نیز مردم دیگر به او رای نمی دهند، اما در جامعه دیکتاتوری ، زمانی که یک رهبری فساد بیشتری داشته باشد، طبیعتا پول بیشتری در اختیار دارد و بهتر در آن منجلاب قدرت، پیشرفت می کند. به دیگر سخن، در رژیم های دیکتاتوری، کسی که فساد مالی دارد، بهتر پیشرفت می کند.

دو مثال گویا ، یکی احمدی نژاد و خامنه ای است که چگونه به غارت مشغولند، در خبرهای آمده بود که حلقه فساد خیابان فاطمی ، فقط در یک مورد یک وام هفتصد میلیون دلاری برای شخصی گرفته است و پنج درصد نیز از این بابت رشوه دریافت داشته است. خیلی ساده است که شخص دریافت کنند، با این مبلغ می تواند به پادشاهی در هر جای دنیا بپردازد و مشخصا این پول را مسترد نخواهد کرد.

و مثال دیگر نمایندگان مجلس انگلیس است، که چگونه به خاطر سواستفاده از امکانات دولتی رسوا شدند. در انگلیس، نماینده های مجلس قبض خرید ها و ملزومات زندگی را به حسابداری می دهند و پولش را دریافت می کنند،به این وسیله آنها دیگر عملا نیازی به درآمد داشتن ندارند. نهایت سواستفاهد نماینده های مجلس ، دریافت هایی بین ده تا چند هزار پوند بوده است، اما این رسوایی سیاسی، آنچنان آنها را بی آبرو کرد که به تغییر بسیاری از نمایندگان منجر شد.

و این است تفاوت دموکراسی و دیکتاتوری!

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.