جمعه، خرداد ۰۷، ۱۳۸۹

چرا معتقدم که برای نقد اسلام نباید هیچ فرصتی را از دست داد ؟!

باور دارم که هیچ زمانی برای نقد دین بی گاه نیست، چه آنکه اگر این دین نقد نشود، در صورت پیروزی، خامنه ای را برخواهیم داشت و آخوند دیگری بر مسند کار قرار خواهد گرفت. به دیگر معنی ، به مانند سال 58 به بیراهه خواهیم رفت. کسانی که بر من نوعی خرده می گیرند که با نقد اسلام، باعث اختلاف و جدایی بخش مذهبی جنبش سبز از جنبش می شوید، باید به این نکته ها دقت کنند:

یک- آزادی بیان ، یک حق است و حرمت دارد، تحت هیچ شرایطی نباید آن را به هیچ بهانه ای محدود کرد. اگر امروز به بهانه ایجاد اتحاد ، آنرا محدود کنید ، فردا نیز بهانه دیگری خواهید یافت.

دو- تمام قدرت این رژیم خونخوار، به اسلام است، باید که برای سست کردن پایه این رژیم ، اسلام را نقد کرد.

سه- آن بخشی از جنبش سبز که با نقد اسلام مخالف هستند و از اینکه من نوعی اسلام را نقد کنند ، واهمه دارند، افرادی افراطی هستند که به مبانی اصلی جنبش ، معتقد نیستند. جنبش سبز، بنا شده بر اصل حقوق بشر و تقاضا برای مردم سالاری است. لازمه این دو اصل نیز، آزادی بیان است.

چهار- هدف غایی جنبش چیست؟ اگر هدف جنبش رسیدن به مردم سالاری و حقوق بشر و آزادی بیان است، چرا از همین الان می خواهید یکی از اصلی ترین بخش های آنرا نادیده بگیرید؟ چرا آزادی بیان را نقض محدود می کنید ؟!

پنج- باور دارم که نقد اسلام، به اندازه شرکت در تظاهرات، با ارزش و موثر است، چه آنکه این نظام سرتاسر ظلم ، بنا شده بر پایه های اسلام است، شایسته و بایسته است که از هر فرصتی برای نقد آن استفاده کنیم.

اگر کورکورانه فقط به دنبال تغییر رژیم باشیم، مانند سال 57 ، باز نیز سرمان کلاه خواهد رفت، این گروه دیکتاتور آخوندی می رود و جای ولایت فقیه ، گروه دیکتاتور اسلامی دیگری خواهد نشست. براستی آیا سبک مغزی نیست که بدون مشخص شدن هدف و روشنگری در این باره ، به سرنگونی رژیم حاضر بپردازیم ؟

آیا هدف ما جدایی اسلام از سیاست است یا که نه ؟! برای رسیدن به این منظور البته که باید اسلام را به خوبی به همه بشناسانیم تا اراده لازم برای جدایی اسلام از حکومت به وجود آید.

بماند که بسیاری از مذهبیون ، چون ناتوان از پاسخ گویی به انتقادات مطرح شده هستند و جوابی ندارند، موضوع زمان و بدموقع بودن را پیش می کشند.

البته طبیعی است که من هم مانند دیگر دوستان در چند روز آینده تمرکزم را به سالگرد بنیان جنبش خواهم گذاشت، اما بعد از آن با تمام توان نقد اسلام را از سر خواهم گرفت.

۲ نظر:

  1. بسیاری به واسطه‌ی ایده‌يولوژی و تبلیغات جمهوری اسلامی و هم فرهنگ مردم ایران، وحدت را نمیفهمند. اکثرا فکر میکنیم وحدت یعنی همه یک جور فکر کنند. در واقع وحدت بدون اختلاف بی معنی است. وقتی اختلافی وجود نداشته باشد، وحدت هم معنا ندارد چون همه یکسان هستند و لزومی به وحدت نیست.

    چه مسلمانان و چه نامسلمانان جنبش سبز باید حول آزادی و مردمسالاری وحدت کنند و هر گروه حرف خود را هم بزند حتی اگر شدیدترین نقدها به اسلام یا سکولاریسم و غیره باشد. به جز زمانی که به اصطلاح باید روی آکسیون بزرگی (چون ۲۲ خرداد) تمرکز کرد، در بقیه موارد باید همه حرف خود را بزنند. بزرگترین انحراف که در انقلاب اسلامی هم روی داد این بود که همه را به فردای پیروزی حواله دادند و هم خود سانسوری بود و هم خوش‌خیالی. فکر کردند انقلاب اسلامی معجزه میکند. از معجزه خبری نیست، اگر خودمان کنترل نکنیم باز هم این جنبش به انحراف میرود و دیکتاتوری دیگری (حال شاید ملایم‌تر) در فردا خواهیم داشت. همین حالا همه باید هر چه میخواهند بگویند. جنبش دیرتر به پیروزی برسد بهتر از خوش خیالی و امید بیهوده و سکوت است. به قول شما فردا باز روز از نو روزی از نو.

    پاسخحذف
  2. سلام بازمزاحم شدم ، چون راه دیگه ای برای تماس نبود از این پست استفاده کردم.شعریه به اسم "درانتظار خرداد"لینکشو میزارم هم بخون وهم اگه جالب بود در بالاترین.مرسی.
    http://mehran-shomal.blogspot.com/2010/05/blog-post_28.html?showComment=127

    پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.