شنبه، اسفند ۲۹، ۱۳۸۸

وصف امروز ما : تا میهن ما پایگه میر شکار است / در گلشن ما کشتن گل غنچه بهار است---گویید به نوروز که هر سال بیاید ؛ شعری از گل رخسار صفی

و اما شعری بس زیبا از گلرخسار صفی، شاعر برجسته تاجیک با عنوان گویید به نوروز که هر سال بیاید.

/

گویید به نوروز که نو نیست غم ما

از حسرت خونین کفنان چشم نم ما

از وحشت عاق پدران پشت خم ما

گویید به نوروز که هر سال بیاید

/

هر سال بیاید در غمخانه گشاید

از آینه ام زنگ جراحت بزداید

بلبل الم ملت بیچاره سراید

گویید به نوروز که هر روز بیاید!

/

تا میهن ما پایگه میر شکار است

در گلشن ما کشتن گل غنچه بهار است

هر پشته مزار است، مزار دل زار است

گویید به نوروز، الم سوز بیاید...

/

دلخواه و دل آگاه و فرآموز بیاید

با خنده گریان جگر سوز بیاید

بر گلشن سرما زده پیروز بیاید

گویید به نوروز که نوروز بیاید

/

عاشق نکند یاد گل افشان چمن، وای

شاعر نرسد بر در امداد سخن، وای

"خون میدمد از خاک شهیدان وطن، وای"

ای وای چمن، وای سخن، وای وطن، وای

/

توضیح: زمانی استاد خلیل الله خلیلی شعری سروده بود با این مطلع که:گویید به نوروز که امسال نیاید. گلرخسار به استادخلیلی پاسخی شعری بالا را گفت.

پی نوشت : در تاجیکستان هم به مانند ایران منطقه‌ای هست با نام "رشت" و گل‌رخسار صفی (صفی یوا)، در سال ۱۹۴۷در آن جا زاده شد. اندک بودند دخترانی که ازآن منطقه کوهستانی به بیرون پا گذارند. اما این دختر جسور رشت آرزو ها و آرمان های بسیار در سر داشت. او می خواست شاعر و نویسنده شود و از همین رو نخستین سروده اش را در نوجوانی‌ در یک روزنامۀ منطقۀ رشت منتشرکرد.

معرفی این شاعر گرانمایه را در این پیوند بخوانید.

۱ نظر:

  1. گمنام عزیز:
    سال نو مبارک. امیدوارم در این سال با همیاری و همکاری گسترده میان ایرانیان دمکرات و آزادی خواه قدم هایی تعیین کننده در راه بزیر کشیدن استبداد و تلاش در جهت نهادینه کردن فرهنگ دمکراتیک در کشورمان برداریم.
    نوروز پیروز

    پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.