جمعه، اسفند ۰۷، ۱۳۸۸

ال گور برنده جایزه نوبل در یک سخنرانی جذاب به مساله گرمایش زمین می پردازد:فرق زمین و ونوس چیست؟

با زیرنویس فارسی:گرچه این سخنرانی کمی قدیمی است(حدود دو سال پیش) اما آنقدر زیبا است که ارزش مجددا مطرح شدن را داشته باشد.ال گور، در یک سخنرانی زیبا که برای ساید با ارزش تد TEDضبط شده است، از تفکری جدید در زمینه حفظ محیط زیست خیر می دهد. و می گوید هر کدام از ما وظیفه داریم مجددا برای خودمان ارزش گذاری کنیم و مسولیت این مقابله با این چالش را به عهده بگیریم.

ال گور که در سال 2007 برنده نوبل صلح به دلیل فعالیت های متعددش در زمینه محیط زیست شده است، می گوید: زمین و ونوس بسیار شبیه هم هستند، و از نظر حجمی نیز اندازه می باشند.با این تفاوت کوچک که کربن موجود در ونوس در جو و تمام سیاره پخش است و کربن موجود در زمین به شکل زغال سنگ یا سوخت های فسیلی مانند گاز یا نفت در اعماق زمین .متوسط درجه حرارت در زمین حدود 56 درجه فارنهایت است و در ونوس حدود 855 درجه. روندی که اکنون انسان ها در پیش گرفته اند، تبدیل زمین به کره ونوس است، آنها سوخت های فسیلی حاوی کربن را از زمین استخراج و به جو می فرستند. این عمل در نهایت باعث گرم شدن زمین نیز خواهد شد.

الگور می گوید ما تکنولوژی لازمه را داریم، فقط نیاز داریم که به اشتراکی برای دیدگاه ها برسیم و علیه تغییرات جوی و آلودگی محیط زیست اقدام کنیم. همانطوری که دلاورانی دموکراسی و حقوق بشر را برای کره زمین به ارمغان اورده اند، اکنون دنیا نیاز به دلاورانی دارد که فوریت مساله محیط زیست را به آنان گوشتزد کند.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.