جمعه، بهمن ۱۶، ۱۳۸۸

با زیرنویس فارسی : سخنرانیی شاهکار از ایزابل آلنده ، نویسنده بزرگ در دفاع از حقوق زنان و لزوم وجود حس زنانه برای تغییر دنیا به دنیایی بهتر
پیشکش به خواهرانم، شیرزنان تظاهرات های آزادیخوانه در ایران که به ما مردان شجاعت می آموزند.
متن این سخنرانی برای سایت تد به فارسی ترجمه کرده ام و الان نیز در تد موجود است.

 ایزابل آلنده ، نویسنده سرشناس در سبک ریالیسم جادویی، خالق شاهکار خانه اشباح ، روزنامه نگار و فعال حقوق بانوان از نقشی که باید در جامعه به زنان داده شود می گوید.

او می گوید: (هرچند که زنان دو قسمت از سه قسمت نیروی کار دنیا را تشکیل می دهند، آما آنها فقط کمتر از یک درصد از اموال دنیا را در تملک دارند.عقب افتاده ترین و فقیرترین جامعه ها ، همیشه جامعه هایی هستند که در آن زنان را ناتوان نگه می دارند.)

او ابتدا از اهمیت داشتن قلبی مشتاق و حس زنانه برای ایجاد تغییردر آینده دنیا می گوید و سپس با ذکر خاطره اش از حمل پرچم المپیک در ایتالیا به همراه برنده نوبل صلح وانگاری ماتهایی و سوفیا لورن و رز مپندو خاطر نشان می کند که نقش بانوان در جامعه مقدر مهم است و در حال حاضر چه قدر این نقش کم ارایه شده است. ایزابل می گوید(برای نوشتن داستان در مورد زنان نیازی به ساختن قهرمان های خیالی ندارم،کافیست به اطراف نگاه کنم و آنها را بیابم.)


این سخن برای ما ایرانی ها خیلی آشنا است. در هر خانواده ای می توان قهرمانان زن را دید، جامعه ما پر است از زنان قهرمان. از شیرین عبادی گرفته تا سیمین بهبهانی ، از پروین اردلان تا آسیه امینی. از ندا تا قهرمانان دل نازکی که در خیابان از بسیجی ها کتک می خورند ، اما هنگامی که همان بسیجی ها گرفتار می شوند، تن خود را سپر همان بسیجی های می کنند که مبادا آن بسیجی ها کتک بخورند.

زنان در ایران جنس دومهستند و فاقد حقوق برابر با مردان، اما جای تعجب اینجاست که پیشرو اخلاق و انسانیت در جامعه ما همین زنان هستند.

به عنوان یک مرد ، کلاه از سر در مقابل زنان جامعه ام بر می دارم.

آیزابل آلنده کیست:
ایرابل آلنده نویسنده سرشناس در شیلی زاده شده در پرو نیز زندگی کرده است. او با سالوادور آلنده ،رهبر فقید شیلی نیز نسبت دارد. آیزابل خالق کتاب های زیر است : ((از عشق و سایه‌ها-داستان‌های اوالونا-پائولا-پرتره-دختر بخت-خانه اشباح-زورو-اينس روح من))


ایزابل بنیاد خیریه ایزابل النده را به یاد دخترش که در بیست وهشت سالگی از دست داد، بنا نهاده است.این بنیاد با هدف عدالت اجتماعی و اقتصادی برای زنان پایه گذاری شد و هدفش قدرت دهی به بانوان به هدف حمایت و حفاظت از زنان و اطفال است.

می توانید لینک های زیر را هم در مورد آیزابل آلنده به فارسی ببینید : گزارش صدای آلمان و ویکیپدیا و برای دیدن سایت شخصی ایزابل آلنده اینجا و برای دیدن سایت بنیاد خیریه ایزابل آلنده اینجا را ببینید.

نوشته دیگر از این وبلاگ 
ویدیوهایی دیگر با زیرنویس فارسی درباره حقوق زنان: 


۸ نظر:

 1. با سلام و مرسی
  سالوائر آینده عموی ایزابل آینده بود نه نسب دور او.

  ممنون

  پاسخحذف
 2. عالی بود. کیفور شدم. خیلی ممنونم

  پاسخحذف
 3. خیلی جالب بود
  ممنو ن از این ویدئو ی خوب و آموزنده
  با تشکر بسیار زیاد و به امید دیدن چنین کارهای بسیار ارزنده از شما

  ماهان سرقدیان

  پی نوشت:
  یک نکته خیلی کوچولو
  در ترجمه قسمتی که در مورد اتاق کار دندانپزشک در بنگلادش است اصلطلاح فلایز (مگسها) به اشتباه فایلز یعنی چپرونده هاترجمه شده است

  پاسخحذف
 4. معذرت بابت اشتباه تایپی

  چپرونده = پرونده

  ماهان سرقدیان

  پاسخحذف
 5. من واقعن لذت بردم.ممنون به خاطر پیغامتون.

  پاسخحذف
 6. درود بر چنين زنانى... و سپاس براى زير نويس فارسى

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.