جمعه، بهمن ۱۶، ۱۳۸۸

ترجمه مقاله روزنامه تایمز لندن در رابطه با برنامه اتمی ایران

این نوشته زیر ترجمه مقاله روزنامه تایمز است. (لینک به اصل مقاله)

محمود احمدی نژاد مشغول بازی موش و گربه با غرب بر سر برنامه اتمی است

محمود احمدی نژاد دیروز نشان داد که او ارباب بازی موش و گربه با غرب است و این بار موش واقعی است.

یکبار دیگر در آخرین دقیقه تصمیم گیری دولت های غربی برای برای یک تحریم جدیدتر ، رهبر-رییس جمهور- ایران یک پیشنهاد جدید ارایه کرد. در همان زمان با بی احترامی به تحریمات سازمان ملل در رابطه با برنامه موشکی بالاستیک ، ایران یک راکت به همراه یک موش و دو لاکپشت و چند کرم به فضا فرستاد.

در طی مصاحبه تلوزیونی ، احمدی نژاد گفت که ایران مشکلی برای ارسال اورانیم غنی شده به خارج ندارد. ارسال اورانیم غنی شده به خارج، همان معامله ای است که ایران در این چند ماهه با آن مخالفت می کرده است.این اعلام غیرمنتظره، زمانی منتشر شد که غرب آماده می شد تا از روسیه و چین بخواهد که از تحریم سازمان ملل در بخش انرژی ایران و سپاه و بانک مرکزی ایران پشتیبانی کنند. (اولین تحریم از این نوع از مارچ 2008)

مدیران سیاسی و دیپلماتیک از سه قدرت عمده اروپایی –فرانسه و آلمان و انگلیس- در شرف یک مذاکره تلفنی با طرف آمریکایی برای فردا هستند ، قبل از اینکه بخواهند در روز بعدش –یعنی پس فردا- با طرف چینی و روسی مذاکره کنند.

طرف های غربی این را تایید می کنند که این تغییر یکباره موضع ایران، ممکن است که اراده آنها را برای تحریم بیشتر کاهش دهد.

زمانی که آنها مشغول بررسی نتیجه آخرین حرکت احمدی نژاد هستند، تلوزیون ملی ایران نشان می داد که موشک کاوشگر سه ، آماده شلیک است ، موشکی که چند جاندار با خود حمل می کند .خبرگزاری ایستا گفته که کپسول یاد شده به زمین با سرنشین های غیر معمولش به زمین بازگشت داده شده است.

احمدی نژاد گفت که بهره برداری از این پروژه تحقیقاتی ، به شکستن سلطه نظام غرب کمک کند. در مراسم جشن برای ماهواره جدید، او گفت که ایران امیدوار است که به زودی فضا نورد به فضا بفرستد.

متخصصین غربی معتقدند که برنامه فضایی یک پوشش برای توسعه برنامه موشکی با برد بلند است که توان حمل کلاهک های اتمی دارد. کاخ سفید این ارسال موشک را یک اقدام تحریک کننده خواند.

مارک والاس، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و رییس لابی بر علیه برنامه اتمی ایران ، حرکت احمدی نژاد را به یک حرکت در بازی شطرنج تشبیه کرد. او گفت : رژیم ایران بهترین بازیگر شطرنج در عرصه بین المللی در زمان حاضراست. و قطعا بهتر از غرب بازی می کند

ایران در مذاکره با آمریکا و روسیه و چین و فرانسه و انگلیس و آلمان در ماه اکتبر گذشته ، تحت فشار لو رفتن سایت مخفی اتمیش در نزدیکی قم، قبول کرده بود که اروانیم غنی شده را مبادله کند. اما از آن به بعد، از توافق عقب نشینی کرده بود و خواستار بازنویسی شرایط مبادله و تعیلق ضرب العجل شده بود.

در طی توافقی که توسط سازمان ملل پشتیبانی شده بود، ایران می بایست سه چهارم ذخیره سوخت اتمی خود را به روسیه و فرانسه می داد تا به بیشتر غنی شده و به میله های مورد مصرف در راکتور اتمی تهران تبدیل شود،تا برای تولید ایزوتپ های پزشکی مورد استفاده قرار گیرد. این مبالده می تواند در جمع آوری مواد لازمه برای شکافت هسته ای تاخیر به وجود بیاورد، چیزی که جامعه بین المللی معتقد است که مخفی نگه داشته شده است.

در برنامه تلوزیونی در سه شنبه، احمدی نژاد گفت: برخی از هیچ چیز هیاهو به وجود می آورند. مشکلی نیست.ما قرارداد را امضا می کنیم. ما ه آنها اورانیم غنی شده سه و نیم درصد می دهیم و این چهار یا پنج ماه طول می کشد تا آنها به ما اورانیم غنی شده بیست درصد برگردانند.

کشورهای غربی با شک و تردید واکنش نشان داده اند ، اما چین و روسیه با روی گشاده این پیشنهاد را پذیرفتند. برنارد کوشنر ، وزیر امور خارجه فرانسه بعد از جلسه با همتای چینیش در پاریس گفت: من بهت زده و کمی بدبین هستم.

بریتانیا گفت : مساله بحرانی همچنان سرباز زدن ایران از مذاکره در رابطه با برنامه اتمیش است.

قدرت های غربی گفته اند که ایران باید به آژانس انرژی اتمی به صورت رسمی اطلاع دهد که این مبادله را پذیرفته است ، چرا که آژانس مقدمات این توافق را فراهم کرده است.

صدراعظم آلمان ، انجلا مرکل، گفت: ما باید در عمل ببینم که آیا واقعا ایران پیشنهاد غنی سازی در خارج را قبول می کند.یک سخنرانی حتما به معنای این نیست که این قدم های بعدی نیز برداشته می شود.

وزیر امور خارجه چین، یوان جیچی ، گفت که او معتقد است که به صورت فوری باید این مذاکرات با ایران عملی شود. او اضافه کرد که مذاکرات باید در مسیر حمل اورانیم ایران به خارج باشد.

یک دیپلمات برجسته غربی تایید کرد که این قربانی کردن احمدی نژاد ممکن است برای خرید زمان بیشتر برای ایران باشد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.