شنبه، بهمن ۲۴، ۱۳۸۸

شرکت بالی متعلق به علاقه بند قبول کرده که 15 میلوین دلار جریمه بابت معامله با ایران بپردازد/گزارش روزنامه تایمز

حتما دوستان به یاد دارند که چگونه یکصد و بیست میلیون دلار از پول مردم فلک زده ایران بابت خرید هواپیمای تشریفاتی برای رهبر مستضعفین جهان ، به جیب یک قمارباز لبنانی رفت. اگر داستانش را نخوانده اید، این لینک و این لینک و این لینک را ببیند.

مساله اینجاست که تجارت بین الملل کار پیچیده و علمی است ، وقتی که کار را دست چند بیسواد سپاهی بدهیم، معلوم است که یک قمارباز لبنانی مثل آب خوردن سرشان را کلاه می گذارد.

امروز روزناه تایمز لندن گزارشی را منتشر کرده که چگونه شرکت بالی متعلق به وحید علاقه بند ، حاضر شده است به دلیل فروش هواپیما به ایران مبلغ پانزده میلیون دلار به خزانه داری آمریکا خسارت بپردازد.

سوال اینجاست که آیا آقای علاقه بند ، بدون دادن زیرمیزی توانسته این قرارداد خرید هواپیما را از رژیم ایران بدست آورد!؟ آیا این خسارت را از جیب مبارک می دهند یا از محل سود آنچنانی قراردادی که داشته اند؟!

درباره گروه بالی و وحید علاقه بند ، داستان بسیار است. اینکه چگونه او بخشی از مافیای فولاد ایران شد،و الی آخر داستان هایی است که باید بعدا توسط گروه های حقیقت یاب بررسی شود.

جنایت شرکت های بازرگانی که با رژیم در این سی ساله همکاری کرده اند و بعضا با رشوه های کلان ، قراردادهای انحصاری به دست آورده اند، قطعا کمتر از آن سپاهی شکنجه گر در کهریزک نیست. چرا که به واسطه وجود اینگونه شرکت های بازرگانی ، سردمداران رژیم می توانستند رشوه های کلان بگیرند و به دلیل همان رشوه ها می خواسته اند سر کار بمانند.

مقاله زیر ترجمه مقاله روزنامه تایمز لندن است.آدرس اصل مقاله این لینک است.

شرکت مرتبط با لرد لامونت ، برای صدور غیر قانونی به ایران مجرم شناخته شد.

یک شرکت انگلیسی که ارتباط نزدیکی با یکی از اعضای مجلس اعیان دارد ، قوبل کرده است که یکی از سنگینترین جریمه ها را برای صادرات ایران و شکستن تحریم های آمریکا علیه ایران بپردازد.

(لرد لامونت) از لزرویک، فرماندار بین سالهای 1990 تا 93 ، که یکی از مدیران غیراجرایی در گروه بالی است، گروه بالی قبول کرده است که پانزده میلیون دلار خسارت بابت فروش بویینگ 747 بپردازد.

شرکت بالی که تحت مالکیت یک خانواده ایرانی است، قبول کرده که یک خسارت حقوقی بابت فعالیت یکی از شرکت های تابعه اش بپردازد،به دلیل شکستن تحریم علیه ایران، آنطور که مرجع آمریکایی توصیف کرده است. شرکت هواپیمایی بالی، بابت دو جرم صدور غیر قانونی دو هواپیما گناهکار شناخته شد.

شرکت فوق که در مرکز لندن ، میفر، بنا نهاده شده است، مبلغ دو میلیون دلار بابت جرمیه با توافق بخش بازرگانی و صنعت پرداخت خواهد کرد.کمپانی بالی همچنین با بخش بازرگانی و خزانه داری آمریکا توافق کرده است که مبلغ پانزده میلوین دلار بابت خسارت حقوقی بپردازد که از جریمه اخیر مبلغ دو میلیون دلارش تعلیق شده است.

لرد لامونت 68 ساله، در حال حاضر مشاور دیوید کامرون است و ریاست اتاق بازرگانی ایران و انگلیس را نیز به عهده دارد و نیز مدیر غیر اجرایی گروه بالی نیز در سال 1995 نیز بوده است. لرد یادشده ، همچنین چندین فعالیت پارلمانی و تجاری نیز از آدرس شرکت بالی انجام داده است که البته آدرس کمپانی بالی و شرکت هواپیمایی بالی ، یکی می باشد. شرکت هواپیمایی بالی به دلیل صدور محرمانه سه جمبوجت 77 از آمریکا به ایران بدون دریافت مجوز صادرات لازمه مورد بین سالهاث 2008تا 2005 مواخذه قرار گرفته است.

به نظر می رسد که به مراجع آمریکایی گفته شده است که هواپیماهای فوق به شرکت (بلوایرویز) اجاره داده شده است که شرکت فوق نیز در ارمنستان فعالیت می کند. تحقیقات نشان می دهد که هواپیماهای فوق توسط هواپیمایی ماهان استفاده می شده است. شرکت بالی همچنین متهم شده است که به صورت مشتاقانه و خودسرانه حتی بعد از اینکه از شرکت فوق خواسته شده است که این فعالیت را متوقف کند، سعی در ادامه این تجارت داشته است و در بین ماه های آلوست تا مارچ 2008 سعی در فروش سه هواپیمای دیگر داشته است.

توماس مادهگون، دستیار معاون وزیر تجارت و صادرات، گفت: این جریمه قابل توجه ، به ما نشان می دهد که چه حد نیرنگ برای به گمراه کردن تحقیقات وجود داشته است.

شرکت هواپیمایی بالی با صدرو یک اعلامیه رسمی گفت: (این حل و فصل صورت گرفته(برای پرداخت خسارت)، نشان نمی دهد که شرکت بالی هیچ هواپیمایی را فروخته یا هیچ تمایلی برای هواپیماهای یاد شده به شرکت (بلوایرویز)یا ماهان برای دور زدن تحریم های آمریکا داشته است. هیچ مدیر یا کارمند شرکت بالی متهم به هیچ جرمی نشده است و در این حل و فصل صورت گرفته، هیچ کارمند یا مدیر بالی مسول یا متهم به شکستن قوانین آمریکا نشده است.

شرکت بالی توسط وحید علاقه بند، در سال 1979 بعد از انقلاب ایران بنا شده است. خانواده علاقه بند بیشتر ثروت خود را در طی انقلاب ایران از دست دادند. او در سال 1980 شرکت بالی را با سرمایه دویست هزار دلاری که از وابسته گانش دریافت کرده بود ، بنا نهاد. برادرهای وجید، حسن و ناصرهم از مدیران شرکت فوق هستند، شرکتی که اسناد حسابداری اخیر نشان می دهد بیشاز یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار ترنور داشته اند.

هیچ نشانه ای وجود ندارد که شرکت هواپیمایی بالی هیچ قانون یا تحریم انگلیس یا اتحادیه اروپا را علیه ایران شکسته باشد، به دلیل اینکه امکان استفاده نظامی از مواد فوق بسیار کم است. در حال حاضر هیچ محدودیتی برای تجارت هواپیماهای غیر نظامی با ایران وجود ندارد.

سخنگوی لرد لامونت گفت:(لرد هیچ اطلاعی از فعالیت شرکت هواپیمایی بالی در ایران نداشته است، گروه بالی نیز زیر مجموعه شرکت هواپیمایی بالی نیست، و لرد هیچگاه عضوی یا مدیر شرکت هواپیمایی بالی نبوده است و هیچگاه در فعالیت های تجاری شرکت هواپیمایی بالی دخیل نبوده است.

گروه بالی نیز هیچگاه در فعالیت هایی که توسط دولت آمریکا ممنوع اعلام شده است، شرکت نداشته است و هیچگاه توسط دولت آمریکا نیز متهم به این مورد نشده است. گروه بالی هیچگاه در طی توافق صورت گرفته با خزانه داری آمریکا ، نپذیرفته که در فعالیت های غیر قانونی دخالت داشته است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.