یکشنبه، دی ۲۷، ۱۳۸۸

چگونه ورزش مغزی می تواند شما را به صورت قابل ملاحظه ای باهوش تر کند ؟

این پست ترجمه آزادی از این مقاله است.

وقتی بسیاری از افراد به سن میانسالی می رسند ، بعضا متوجه می شوند که دیگر حافظه گذشته را ندارند و فاقد شفافیت فکری گذشته هستند. مثلا ما(اشخاص میانسال) فراموش می کنیم که دسته کلید را چند لحظه قبل کجا گذاشته ایم، یا نام آشنای قدیمایمان چه بود ، اسم گروه مویقی مورد علاقه ما چه بوده است. زمانی که مغز شروع به پژمردن می کند، ما این واقعه را مودبانه (پیرزمانی) می خوانیم.اینگونه به نظر می رسد که این تغییر ناخواسته –از دست دادن تمرکز مغز- می تواند بر اثر سویی بر زندگی اجتماعی و شخصی ما بگذارد.

این واقعه برای اکثر ما اتفاق می افتد، آیا این غیر قابل پیشگری است؟

مطالعات مغز شناسی به صورت روزافزونی نشان می دهند که کارهای زیادی را برای جلوگیری از این واقعه می توان انجام داد.تحقیقات نشان می دهند که مغز ما نیز مانند ماهیچه های ما نیاز به ورزش دارند و ورزش های درست و بجای مغزی به طور قابل توجهی می توانند توانایی های پایه ای ما را برا ی درک ، بهبود بخشند. فکر کردن یکی از اصلی ترین فرآیند هایی است که ارتباط های نرونی را در مغز به وجود می آورد. به عبارت درستتر ، توانایی ما برای برقراری بهتر ارتباط های بین نورن ها است که تحریک هوش را مورثی می کند. هرچند به دلیل اینکه این ارتباطات بین نرون ها توسط تلاش و و تمرین به وجود می آید، دانشمندان معتقدند که هوش می تواند بر اساس تلاش های مغز گسترش یابد.

اکنون یک کمپانی اینترنتی در سانفرانسیکو یک قدم به جلوتر برداشته و و یک برنامه به نام (ورزش مغز) طراحی نموده است تا به افراد کمک کند که هوشیاری مغزی خود را بهبود بخشند و بازیابی کنند. این برنامه که لوموسیتی خوانده می شود، توسط جمعی از پیشروان متخصص نورولوژی و روانشناسان از دانشگاه استانفورد ساخته شده است.

لومیوسیتی بسیار بیشتر از یک سایت آنلاین برای ورزش مغزی است، به دلیل اینکه آنها این ورزشها را به یک برنامه آن لاین تبدیل کرده اند که شما به صورت سیستماتیک توانایی مغز وحافظه خود را بهبود ببخشید. این برنامه پیشرفت شما را پیگری می کند و اطلاعات و بازخورد(فیدبک) کاملی از سطح کارایی شما و پیشرفت شما ارایه می کند. از همه مهمتر ، دایما" بازی که شما می کنید را تغییر داده تا شما بر سطحی قوی کار پیشرفت خود را دنبال کنید. همانند یک برنامه ورزشی پرفایده که مستلزم افزایش استفاده از ماهیچه ها است.

آیا این لوموسیتی واقعا نتیجه می دهد؟

به نظر می رسد که نتیجه می دهد، چندین استفاده بالینی (کلینکی) از این نرم افزار نشاندهنده بهبود عملیات یادگیری در استفاده کننده ها است. یک تحقیق نشان می دهد که دانشجویانی که شش هفته متناوب از این نرم آفزار استفاده کرده اند، 34 درصد نمره بهتری در ریاضیات گرفته اند(نسبت به دیگر دانشجویان همان کلاس که از این سایت استفاده نمی کرده اند. )

شرکت فوق معتقد است که استفاده کننده گان بهتر وشفافتر فکر می کنند، حافظه آنها برای یادآوری نام ها و آدرس ها و مسیرها بهتر است. بسیاری از بازی های این سایت اکنون مجانی است، هرچند که برای برخی از آنها باید حق عضویت پرداخت.

برای دیدن سایت بازی های فوق به اینجا بروید.

۳ نظر:

 1. سلام! شما که به بالاترین دسترسی دارید لطفن این لینک رو بذارید اونجا.پیشاپیش متشکرم!
  کلیپی با صدای محسن نامجو و گلشیفته فراهانی/تقدیم به جنبش سبز!
  http://www.youtube.com/watch?v=bF6SjeyPMPM

  پاسخحذف
 2. سلام! شما که به بالاترین دسترسی دارید لطفن این لینک رو بذارید اونجا.پیشاپیش متشکرم!
  کلیپی با صدای محسن نامجو و گلشیفته فراهانی/تقدیم به جنبش سبز!
  http://www.youtube.com/watch?v=bF6SjeyPMPM

  پاسخحذف
 3. kaveh aziz
  این لینک قبلا اینجا پست شده است، امکان اینکه از دوباره در بالاترین بگذاریم ، نیست
  http://balatarin.com/permlink/2010/1/16/1917114

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.