شنبه، دی ۱۲، ۱۳۸۸

شباهتی زیادی بین آیت الله منتظری و صانعی نیست، گول نخوریم.

شباهتی زیادی بین آیت الله منتظری و صانعی نیست، گول نخوریم.

تکلیف ما با آیت الله صانعی چیست؟ آیا چون جامعه مدرسین حوزه علمیه او را فاقد درجه اجتهاد دانسته است، باید ما کارهای گذشته آیت الله صانعی را فراموش کنیم ؟ آیا دشمن دشمن ما ، دوست ما است و با استناد به این اصل باید صانعی را رهبر و مرجع تقلید در جنبش سبز بدانیم ؟

صانعی بین سالهای 61 تا 64 دادستان کل انقلاب بود. در زمان جنایات خلخالی او نیز در کشور پست داشت. می دانید که سال 82 بر پیکر خلخالی ، همین آیت الله صانعی نماز میت خواند ؟ چشماهیتان را باز کنید، واقعیت را ببییند. او جزوی از مسولین کشتارهای دهه شصت بوده است.

اول- فراموش نکنید بین صانعی و زنده یاد منتظری زمین تا آسمان فاصله است. دلیل احترام دنیا به منتظری این بود که او علی رغم اینکه فقط یک قدم با قدرت فاصله داشت، از قدرت چشم پوشید و ننگ حضور در رژیم را نپذیرفت. منتظری رسما به خمینی نامه نوشت و کشتار زندانیان بی پناه در زندان را محکوم کرد، اما در همان زمان آیت الله صانعی سکوت اختیار کرد. فراموش نکنیم که صانعی تا سال شصت و چهار دادستان کل کشور بود.

دوم- منتظری به صراحت خامنه ای را مورد انتقاد قرار داد، قوانین را نقد کرد و حتی خمینی را نیز مورد انتقاد قرار داد. او جزوی از مردم بود. اما صانعی چه ؟کجا دیده ایم که صانعی از گذشته خودش انتقاد کند ؟ کجا دیده ایم که صانعی اعمال جنایت کارانه آن بیمار روانی ، خلخالی را نقد کند ؟ آیا سکوت در قبال جنایت خلخالی، به نوعی تایید آن جنایات نیست ؟

سوم - هدف ما از جنبش سبز چیست ؟

الف - آیا هدف ما تغییر این رژیم ج.ا. خونخوار بنا شده بر قوانین بدوی به رژیمی مردم سالار مبتنی بر حقوق بشر است ؟

ب- یا شاید هدف ما فقط این است که پست ریاست جمهوری را از ا.ن. بگیریم و به موسوی بدهیم؟ و می خواهیم زندگی را زیر سایه ولایت مطلقه فقیه ادامه بدهیم ؟

اگر هدف ما دمکراسی و زندگی در جامعه ای مدرن است، باید بگویم که ساختن بت از صانعی اشتباهی مهلک است.

صانعی و موسوی و کروبی تا زمانی که در رسیدن به این هدف –دموکراسی و حقوق بشر- با ما باشند مورد احترام هستند ، اما نباید از آنها بت ساخت ، همان بت اول (خمینی) برای هفتاد پشتمان بس است!

باید یاد بگیریم که نیازی به هیچ بتی نیست، هر کدام از ما یک رهبر است، چرا که شعور داریم، نیازی نداریم که یک آخوند که تخصصش قوانین طهارت است، بخواهد جنبش ما را رهبری کند. فراموش نکنیم که ساختن بت خیلی راحت است، اما خراب کردنش خیلی سخت است. پدران ما عکس خمینی را در ماه می دیدند و از او بت ساختند. بتی که بعد از سی سال هنوز نتوانسته ایم آن را بشکنیم. هنوز پاره شدن عکس خمینی بهانه ای است برای کشتار هموطنان ما. هنوز خمینی بت است. مبادا که صانعی بت دیگری باشد.

من منکر این نیستم که صانعی به نسبت مکارم شیرازی و یا نوری همدانی روشنفکر تر است و در برخی مسائل قائل به برابری زن و مرد است. یا اینکه صانعی در چند مورد از خاتمی و یا موسوی حمایت کرده است. اما فراموش نکنیم که نقش صانعی در دهه اول انقلاب ، شبیه به نقش خلخالی بود.

ممکن است برخی بگویند که او از گذشته خودش پشیمان است، اما دو نکته اینجا مطرح است :

اول – ما هنوز هیچ بیانیه رسمی مبنی بر پشیمانی از صانعی ندیده ایم. دوم اینکه اگر هم او پشیمان شده باشد، ما می توانیم او را ببخشیم ، اما دلیل ندارد که دیگر از او بت بسازیم.

ختم کلام اینکه ما نیازی به بت نداریم، هر کدام از ما یک رهبر است.

۶ نظر:

 1. گل گفتی.درددل نسل انقلاب رابیرون ریختی تا شاید تکرار نشه.جنایات سال 60 قابل بخشش نیست.دهها هزارتن که فقط بهجرمعقیده شان تبرباران شدند.

  پاسخحذف
 2. به نظر من ادمهای تندرو و افراطی مثل تو هستند که جنبش سبز رو به نابودی و بن بست میکشونند. اصلا من به تو و امثال تو مشکوکم و فکر میکنم که نفوذی خود حکومت باشین

  پاسخحذف
 3. چرا به من مشکوکی ؟ من کجای حرفم تند و افراطی است ؟ من عین کلمات صانعی را نقل کرده ام، اگر می خواهید سر خود را در برف فرو کنید، پایانی چون انقلاب سال 57 خواهیم داشت

  پاسخحذف
 4. نوشته خوبي بود. اكثر رهبران جنبش و حاميان رسمي از موسوي گرفته تا رفسنجاني كساني هستند كه اگر در جنايات رژيم مستقيما دست نداشتند هم كاسه و همراه بوده اند. اما امروز جنبش سبز كه هدفش رسيدن به جمهوري واقعي است با هر كسي كه از جنبش حمايت كند مهرباني مي كند. چه بسا اينها نادم و توبه كار باشند از اعمال گذشته. در هر صورت پس از پيروزي جنبش حقهاي ضايع شده از حلقوم هركه باشد بيرون اورده خواهد شد

  پاسخحذف
 5.  . آیت‌الله منتظری پدر انقلاب مقدّس  اسلامی فرمودند:
  استقلال یعنی زیر یوغ خارجی نباشیم و آزادی یعنی مردم در اظهار عقیده و بیان آزاد باشند. نه این‌که به محض ابراز نظر مخالفی، کار به زندان و حبس
  چقدر ناراحت کننده است که اشخاصی‌که سی‌سال پیش فریاد می‌زدند استقلال،آزادی، جمهوری اسلامی  همان اشخاصی‌هستند که استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را از بین بردند. انشا‌الله خداوند به اینها میفهماند که معانی این  شعارها که دوباره این روزها میشنویم چی‌هست. همین شعار‌هایی‌که انقلاب عزیز اسلامی ما را سی‌ساله پیش به دنیا آورد.

  پاسخحذف
 6. سلام، این پاسدارها اگر به فرزندهای خود پاسدارها رحم نمیکنند چطور میخواهند به مردم و فرزندهاشون رحم کنند. لطفا این کلیپ را تماشا کنید. هردو مجری حکم اعدام هستند و هر دو معتقدند حکم خدا را اجرا میکنند.


  http://www.youtube.com/watch?v=3zvCBigONhg

  پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.