پنجشنبه، دی ۱۰، ۱۳۸۸

ترجمه مقاله روزنامه معتبر گاردین در رابطه با آدم ربایی سپاه قدس برای سرپوش گذاشتن به غارت کمک های بین المللی به عراق

اختصاصی روزنامه گاردین لندن:

اصل مقاله را اینجا ببیند.

فیلم گاردین به صورت اختصاصی پرده بر می دارد از اتفاقاتی که برای پنج مرد ربوده شده انگلیسی در عراق افتاده است. (فیلم را اینجا ببینید)

بر اساس اسناد و شواهد پرده برداری شده توسط تحقیقات گسترده روزنامه گاردین:عملیات گروگانگیری پنج مرد انگلیسی در عراق توسط سپاه پاسداران ایران برنامه ریزی و هدایت شده بود.

چندیدن منبع اطلاعاتی مهم در ایران و عراق به گاردین گفته اند که : این مردان-شامل پیتر موور که امروز بعد از دو سال اسارت آزاد شده است-،روز بعد روبایش خود در ساختمان وزارتی در بغداد در سال 2007 به داخل ایران برده شده بودند.

آنها در یک زندان مخصوص زندانی بوده اند که توسط نیروی قدس اداره می شود، نیروی قدس متخصص در انجام فعالیت های برون مرزی به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران است.

یکی از ریایدنگان به این روزنامه گفته است که سه نفر از انگلیسی ها (جیمز کروسول، جانسون سویندهورست و آلک مکلاچلن) بعد از اینکه دولت انگلیس حاضر نشد درخواست های ربایندگان را جدی بگیرد، کشته شدند.

شب گذشته مشخص شد که قسمتی از این معامله آزاد سازی ، تحویل دادن روحانی جوان شیعه، قیس الخزیلی بوده است، او سردمدار یک گروه مذهبی است که در سال 2006 تشکیل شد و همیشه قسمت اعظم آن در سایه بوده است و نمایندگی بخش سرآمد نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق را تشکیل می داده است.

{گزارش روزنامه گاردین در مورد قیس الخزلی را اینجا بخوانید}

همچنین تحقیق یک ساله گاردین نشان می دهد که :

- موور ( گروگان انگلیسی)به دلیل این هدف این آدم ربایی قرار گرفته بوده است که نامبرده مشغول نصب یک سیستم بوده که می توانسته نشان بدهد چه حجم بالا و عظیمی از کمک های بین المللی به کشور عراق نصیب گروه های شبه نظامی ایرانی در عراق می شود.

- پیکر محافظان احتمالا برای آزادسازی زندانیان عراقی معاوضه شده است.

- احتمالا آنها هیجده ماه قبل از اینکه سه پیکر آنها مبادله شود ، کشته شده بودند.

مور سی و هفت ساله ، متخصص کامپیوتر فارغ التحصیل از لینکن و چهار محافظ امنیتی از مرکز وزارت اقتصاد عراق در بغداد در تاریخ 29 می 2007 روبوده شدند. او یک مقاطعه کار بود که مشغول نصب یک سیستم بسیار کارآی نرم افزاری در وزارت اقتصاد عراق بود تا وزارت اقتصاد بتواند میلیاردها دلار کمک بین المللی و فروش نفت را ردیابی کنند.

گروهی یکصد نفره از مردان وارد ساختمان وزارت اقتصاد عراق شدند و اشخاص هدف بریتانیای را دزدیده و به کمک تویوتاهای لندکروز به سرعت آنجا را ترک کردند. نفر ششم که بر اساس کشفیات گاردین پیتر دونکین بوده است از دست آدم رباها زیر کف چوبی مخفی شده بود.

یک فرمانده پیشین سپاه پاسداران ، به شرط مخفی ماندن اسمش، به گاردین گفت که آدم ربایی فوق توسط سپاه پاسداران سازمان دهی شده بود. شخص فوق که مدت چهارده سال در سازمانی ایرانی سمت مدیریت داشته است ادعا کرد که او در عملیات آدم ربایی فوق نقش ایفا کرده است. او باور دارد که گروگان های فوق در دو پادگان نظامی متعلق به سپاه قدس نگه داری می شده اند ، یکی در پادگان قصر شیرین در نزدیگی مرز مهران در عراق و دیگری در پادگان تهران پارس در نزدیکی دریاچه نمک قم .

او می گوید : (( این یک آدم ربایی ایرانی بود که توسط سپاه مدیریت شد و توسط سپاه قدس عملیاتش انجام پذیرفت. رابط من در عراق برای سپاه قدس کار می کرد؛ او در عملیات فوق نقش اجرایی داشت و بر علمیات آدم ربایی فوق نظارت کرد تا آن عملیات صورت پذیرفت. آنها دو روز در پادگان قصر شیرین سپری کردند و و سپس به داخل ایران رفتند. ))

ادعای فوق توسط چند وزیر عراقی که با ایران روابط صمیمی داشته اند ، تایید شده است .

شخص فوق اضافه کرد: ((این عملیات سپاه پاسداران ایران بود. تصور نکنید که گروه شبه نظامی از شهرک صدر توان انجام اینگونه آدم ربایی حرفه ای و سطح بالایی چون این آمد رایی را دارند. ))

یک مدیر ارشد امنیتی وزارت دفاع عراق برای گاردین شرح داده است که چگونه مخبران اطلاعاتی {جاسوس} ربایندگان را از مسجدی در شهرک صدر بغداد تا مرز ایران تعقیب می کرده اند. او اضافه کرد که به سر گروگان ها را پوشانده بودند و به دست آنها دست بند زده بودند و سپس اتومبیل ها مسیرشان را تغییر دادند و به سمت مرز ایران رفتند.

یک منبع ایرانی که اگاهی کافی از این ربایندگی داشت ، گفت: ((زمانی که گروگان ها در ایران بودند به جهت اینکه گروگان ها تصور کنند که در عراق هستند ، توسط اتباع عراقی در ایران محافظت می شده اند. همه کاری صورت گرفته بود تا انها هیچ تصوری از اینکه در ایران نگه داری می شوند ، نداشته باشند.))

دیگر اتباع بریتانیایی که به همراه موور ربوده شده بودند ، همه محافظین امنیتی بوده اند . اجساد سویندهارد و کروسول در ماه جون شناسایی شد، بعد از آن جید مکلاچن در سپتامبر. اعتقاد بر این است که مکمونمی نیز مرده باشد، هرچند که هنوز جنازه اش بازگردانده نشده است. این مشخص نیست که این اشخاص کجا کشته شده اند. بدن انها در عراق دفن شده بود و اطلاعات محل دفن در قبال آزادی زندانیان معامله شده بوده است.

گزارش روزنامه گاردین در ماه جولای نشان می دهد که صاحب منصبان عراقی نیز در ربایش این پنج نفر انگلیسی نقش داشته و تبانی کرده اند. مشوق آنها برای این تبانی جلوگیری از ردیابی میلیونها دلار پول کمک بین الملی به عراق و همینطور هیجده میلیارد دلار پول گمشده در عراق بوده است.

یک مدیر رده بالای سازمان امنیت عراق ادعا می کند که پروژه موور آشکار سازی این بود که پولهای عراق کجا می رفته است. او می گوید که یک حلقه ارتباط ایرانی برای این مخفی سازی مالی وجود داشته است.

وزارت خارجه انگلیس دیشب گفت که : ما هیچ شاهدی نداریم که گروگان های بریتانیایی به همراه پیتر موور ، در ایران نگه داری می شده اند. ما در موقعیتی نیستیم که با هیچ درجه ای از اطمینان بگویم آنها در طی این مدت و چه یک روز خاص کجا بوده اند.


۳ نظر:

  1. دقیقا به همین خاطر بود که پس از پیداشدن جناره دو نفر از این آقایان BBC فیتیله پخش اخبار تظاهرات ایران را به ناگاه پائین کشید و شایعه توافق بریتانیا با آخوندهای انگلیسی زبان به زبان گشت و حتی در برنامه های ارتباط مردم با آن شبکه بارها مطرح شد که مسئولین شبکه این توافق را انکار کردند!

    پاسخحذف
  2. این آقا که عکسش را کامنت کردم در سرکوب تظاهرات سال 1388 در غرب تهران با لباس سپاه و کلاهخود حظور داشته.

    پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.