یکشنبه، آذر ۲۹، ۱۳۸۸

من به خدا باور ندارم ، بیخدایم ، اما از درگذشت آقای منتظری غمگینم

من بی خدایم، اما از در گذشت آیت الله منتظری غمگینم. مقام حوزوی و دینی او در بینش من مهم نیست. به دینی که او مرجعش است معتقد نیستم. اما سر تعظیم فرو می آورم در مقابل انسانیت آقای منتظری، چرا که به خاطر قدرت حاضر نشد عدالت و شرافت و انسانیت را زیر پا بگذارد.

به نوعی ایشان نظریه پرداز ولایت فقیه بوده اند، اما زمانی که جنایات جمهوری اسلامی را دید ، یا شهامت در مقابل آن قد علم کرد و در نهایت نیز سالها در حصر خانگی بود. از حق آزادگیش برای کمک به آزادی مردم گذشت. در شرایطی که می توانست به مانند دیگر مراجع و روحانیون میلیاردها پول به جیب بزند، ترجیح داد زندگی ساده و دربند ولی با شرافتی داشته باشد.

آقای منتظری ، کلاه از سر برمی دارم، به نشانه احترام تا کمر خم می شوم در مقابلت،

چرا که می توانستی رهبر شوی ، سال شصت و چهار به عنوان قایم مقام کنونی و رهبر آینده تعیین شدی، اما چون جنایت های خمینی را دیدی، از رهبریت چشم پوشیدی و زندگی شرافت مندانه در حصر خانگی شبه زندان را به رهبریتی که بر روی استخوان شکسته مردم بنا شده باشد ، ترجیح دادی.

آقای منتظری به عنوان یک انسان دین خودش را به جامعه اش ادا کرد و اگر زمانی با شرکت در تیوریزه کردن ولایت فقیه در حق مردم ایران به صورت ناخواسته ظلم کرد،اما در نهایت با ایستادگیش در مقابل ظلم دین و وظیفه اش را به جامعه ادا کرد.

حتی با وفاتش و ایجاد فضای مخالفت نیز آخرین قدمش در راه آزادی جامعه برداشت. انسان بزرگ منتظری ، به راستی ثابت کرد که در هر لباسی و هر فضایی می توان انسان باقی ماند.

۳ نظر:

  1. درود به شرف این مرد بزرگ

    پاسخحذف
  2. cheghr ziba neveshy . man ham be ishan ehteram migozaram faghat baraye sheraft , ensaniat va azadegiash.

    پاسخحذف
  3. Dorood bar sherafatet va ensaniatet Montazeri

    پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.