یکشنبه، آذر ۰۸، ۱۳۸۸

آیا در نهایت رژیم جمهوری اسلامی پیروز خواهد شد یا مردم و جنبش سبز ؟

آیا در نهایت رژیم جمهوری اسلامی پیروز خواهد شد یا مردم و جنبش سبز ؟

سوال سختی نیست. اگر فارغ از هر تعصبی نیز بخواهیم نگاه کنیم خواهیم دید که پیروزی در نهایت با ما خواهد بود. دیپلمات های غربی بر این باور هستند که رژیم موفق شده است جنبش را به نحوی سرکوب کند ، اما آنها نیز تایید می کنند که در بدبینانه ترین حالت نیز رژیم موفق به خاموش کردن جنبش نشده است و به دیگر عبارت جنبش سبز آتش زیر خاکستر است.

توانایی و اماکانات هر دو طرف را با هم مرور سطحی خواهیم کرد:

امکانات رژیم فاشیستی شاه شیخی :

یک -دسترسی آسان به ثروت افسانه ای نفت و منابع زیرزمینی ایران

دو- در حال حاضر به عنوان یک حکومت (هرچند ناپایدار و فاشیستی)، دارای ساختار حکومتی است و ساختار اداری و نظامی شکل گرفته ای دارد.

سه- وجود تعداد قابل توجه ای انسان بی سواد و خودفرخته که به رژیم قابلیت ایجاد و سامان دهی یک ملیشای خشن تحت عنوان بسیج را داده است و این ملیشا ماشین سرکوب رژیم گردیده است.

چهار- استفاده از دین برای رسیدن به مقاصد خود و وجود تعداد زیاد افراد مذهبی خوش باور در کشور

جمع چهار مورد فوق در سی سال گذشته سنگ بنای ادامه حاکمیت این تعداد اندک بر مردم ایران بوده است.

امکانات مردم ایران و جنبش سبز:

یک- تعداد بالای مردم.اگر منصفانه نگاه کنیم خواهیم دید که تعداد مردم معتقد و پایند به تغییر و جنبش سبز در بدترین حات بیش از پنجاه میلیون نفر است . در حالی که تعداد وابستگان رژیم در خوشبینانه ترین حالت به زحمت به یک میلیون می رسد. لازم به ذکر است که در همین یک میلیون نفر ذکر شده نیز، تعداد افرادی که حاضر هستند در مقابل مردم بایستند و دست به کشتار همنوعان خود بزنند، کمتر از چند ده هزار نفر است.

در واقع ، جنگ اصلی بین پنجاه میلیون نفر و صد هزار نفر است. یعنی نسبت یک به پانصد !!

دو- نفوذ اینترنت در ایران : خوشبختانه اکنون در روستاها نیز مردم به اینترنت دسترسی دارند و این گردش آزاد اطلاعات پاشته آشیل رژیم شاه شیخی است.

سه – محق بودن جنبش سبز و مردم:

شاید این نیز پاشنه آشیل دوم رژیم شاه شیخی باشد ، چرا که در طی زمان باعث ریزش طرفداران رژیم خواهد شد ( با توجه به وجود اینترنت و گردش آزاد اطلاعات)

چهار- رژیم شاه شیخی از موقعیت ژیوپلیتیکی ایران و تولید نفت همیشه برای ناامن ساختن منطقه استفاده کرده است. این رفتار رژیم شاه شیخی را در نقطه ظعف بین المللی قرار داده است و زمینه را برای حمایت مجامع بین المللی از جنبش سبز فراهم کرده است.

پنج- استفاده از تیوری (عدم توسل به خشونت) به عنوان یک راهکار استراتژیک در جنبش سبز یکی از مهمترین نقاط قوت این جنبش است. مردم ایران با توجه به تجربه انقلاب پنجاه وهفت و خونریزی بعد از آن از تغییر کمی می ترسند ولی انتخاب (عدم توسط به خشونت ) به عنوان راهکار، اولا این ترس را از عامه مردم گرفته و دوما، رژیم را بخاطر استفاده از خشونت علیه مردم در نقطه ضعف قرار داده است!

بی شک همه ما شاهد تلاش رژیم برای سوق دادن جنبش به سمت خشونت بوده ایم که به نحو مفتضحانه ای ناکام مانده است.

شش- عدم وجود رهبر کاریزماتیک در جنبش :

جنبش سبز قایم به شخص نیست و فاقد یک رهبر کاریزماتیک است. شاید در نگاه اول این یک شکل نکته منفی به چشم بیاید ، اما اگر نیک بنگریم ، خواهیم دید که هر کدام از اعضا خود یک رهبر هستند و این ساختار هوشمندانه ، امکات سرکوب جنبش به وسیله قلع و قمع رهبریت را از رژیم گرفته است.

با جمع بندی موارد بالا می توان خیلی راحت و با قاطعیت نتیجه گرفت که جنبش سبز در آینده نزدیگ به پیروزی می رسد. در دی ماه پنجاه و هفت ، هیچ کسی فکر نمی کرد که بعد از شش ماه رژیم حاکم بر ایران عوض شود. زمانی گسترش انقلاب مردم شیب تندی گرفت که اولین فریاد مرگ بر شاه در خیابان های تهران سر داده شد. فراموش نکنیم که در سیزده آبان مردم به صراحت فریاد مرگ بر آمریکا سر دادند. آزادی نزدیک است.

۲ نظر:

  1. ما همه وبلاگ نویسان و همه فعالين حقوق بشر و سازمانهاي حقوق بشر را به پیوستن به این کمپين و به اقدام فوری برای توقف مجازات اعدام در ایران به طور کلی و توقف مجازات اعدام محمد رضا علی زمانی, آرش رحمانی پور؛ رضا خادمی, حامد روحي نژاد و ناصرعبدالحسینی به طور اخص فرا می‌خوانیم . .

    پاسخحذف

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.