چهارشنبه، دی ۲۵، ۱۳۸۷

آیا فلسطینی ها با انتخاب حماس اشتباه کردند ؟ اگر حکومت ولی فقیه در فرانسه مستقر شود ، چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

هر چه یک ناحیه قدیمی تر و مذهبی تر باشد محیط برای رشد دمکراسی نامساعد تر است چرا که مذهب و رسم های تاریخی به همراه فرهنگ قدیمی آن کشور چون زنجیری بر پای رشد مردم سالاری است و جلوی رشد مردم سالاری را می گیرد. اگر بخواهیم به بررسی اتفاقات کنونی در غزه بپردازیم باید توجه کنیم که این ناحیه قدمتی به درازای تاریخ دارد و خواستگاه دو دین ابراهیمی بوده است

براستی این چه بلایی است که بر سر مردم غزه نازل شده است ؟ به قول سارکوزی اینها گرفتار چه شور بختی شده اند ؟ آیا واقعا این بلایی است که خودشان با انتخاب حماس بر سر خودشان آورده اند ؟

از نظر من دستیابی به حکومتی مردم سالار روندی طولانی و طاقت فرسا دارد و باید برای رسیدن به آزادی و دمکراسی هزینه پرداخت کرد

برای اینکه حکومتی مردم سالار خوانده شود باید مشخصات زیر را داشته باشد:

الف ) حکومت و حاکمان با رای مردم (چه مستقیم و چه غیر مستقیم ) انتخاب شوند

ب) باید چهار رکن مختلف در آن حکومت وجود داشته باشد : ١- قوه مجریه ٢-قوه مققنه ٣-قوه قضاییه ٤- رسانه ها

به عبارت دیگر رسانه های آزاد به عنوان رکن چهارم دمکراسی و ناظرینی آزاد که توان نظارت بر هر سه قوه را دارند ، باید در یک حکومت دمکراتیک وجود داشته باشند.من مایلم در اینجا یک مولفه دیگر نیز به چهار مولفه فوق اضافه کنم و آن مولفه درک مردم و پایبندی مردم به آزادی و اصول دمکراسی است . به نظر من مردم از حکومت جدا نیستند و این دو مکمل همدیگر هستند

اجازه دهید مثالی بزنم :

اگر ساختار حکومتی جمهوری اسلامی را به همراه ولی فقیه اش ، به فرانسه ببریم و جای ساختار جمهوری فرانسه بگذاریم و همه ارتش فرانسه به همراه بسیج کنونی ایران را نیز در اختیار ولی فقیه فرانسه بگذاریم ، این نظام ولی فقیه در فرانسه یک هفته نیز دوام نخواهد آورد. هر چقدر که خون بریزد و هر چه خشونت به خرج دهد مردم فرانسه آزادی خود را مطالبه خواهند کرد و حکومت ولی فقیه را سرنگون خواهند کرد

حال تصور کنید که ساختار حکومت جمهوری فرانسه با آن ساختار پیشرفته و مدرنش ، در آن واحد و بدون چیدن مقدمه به ایران بیاوریم و بخواهیم همین فردا انتخابات مجالس و ریاست جمهوری را در ایران برگزار کنیم .آیا ساختار حکومتی فرانسه با شرایط کنونی ایران و به صورت دموکراتیک پایدار خواهد ماند ؟ من فکر نمی کنم .

چرا که بیش از نیمی از جمعیت ایران در روستاها زندگی می کنند و اکثر این جمعیت حرف شنوی از روحانیون دارند. بماند که در شهرها نیز روحانیون نفوذ قابل توجهی دارند و با همان نظام و ارتباطات سنتی خود، باز حکوومت را به دست خواهند گرفت. هنوز نزد خیلی از مردم ایران آخوندی وجود دارد که چهره اش روحانی است! هنوز تعداد کسانی که معتقد نیستند این قشر زندگی انگلی دارند ، زیاد است

اینجا من از پایبندی مردم به دموکراسی و تعهدشان به آزادی به عنوان مکمل بسیار لازم چهار رکن معمول دموکراسی در هر جامعه ای یاد می کنم. باید برای سنجش دمکراسی در هر جامعه ای ، علاوه بر وجود چهار رکن یاد شده مقدار پایبندی مردم آن جامعه به دمکراسی نیز سنجیده شود.

و اما حماس و حکومت جمهوری اسلامی :

همانطور که در بالا گفتم ، یکی از مهمترین لازمه های استقرار حکومتی مردم سالار ، گردش آزاد اطلاعات است. تا زمانی که گردش آزاد اطلاعات همراه با امنیت در مدت زمانی نسبتا طولانی در قبل از برگزاری هر انتخاباتی وجود نداشته باشد رای مردم و رای گیریی که صورت پذیرفته است بی ارزش است و نمی توان حکومت برآمده از آن را حکومتی مردم سالار دانست.

بهترین نمونه نیز حکومت فعلی ایران و حکومت حماس در فلسطین است. حماس با استفاده از پول بادآورده ای که جمهوری اسلامی در اختیارش گذاشت، توانست که هم تبلیغات خوبی انجام دهد و در یک نمایش مضحک نمایندگی مردم فلسطین را به دست گیرد. به عبارت دیگر حکومت های توتالیتری مانند جمهوری اسلامی ؛ علی رغم اینکه با مردم سالاری اختلافات بنیادین دارند اما در جایی که منافعشان حکم می کند با مثله کردن دموکراسی و برگزاری انتخاباتی فرمایشی نهایت سو استفاده را از نام دموکراسی می نمایند.

علی رغم اینکه کار اسراییل در حمله به مردم بی دفاع فلسطین باید محکوم کنیم ولی نباید نیز فراموش کنیم که جنس حکومت حماس از جنس حکومت جمهوری اسلامی است. همانقدر که جان مردم بی گناه برای جمهوری اسلامی با ارزش است ، جان مردم بی گناه فلسطین نیز برای حماس با ارزش است. برای ما ایرانیان رفتار حماس نا آشنا نیست. فراموش نمی کنیم که بعد از فتح خرمشهر چگونه با ادامه دادن بی مورد جنگ بیش از یک میلیون انسان کشته شدند. اکنون نیز ما می بینم که حماس چگونه جان مردم بی گناه فلسطین را به بازی گرفته است.

بعد از اتمام آتش بس این حماس بود که موشک پراکنی را شروع کرد. و وقتی که اسراییل خواست حمله را شروع کند این حماس بود که اجازه نداد مردم فلسطین از مهلکه بگریزند چرا که حماس نیاز به سپر انسانی دارد. نیاز دارد که از بیمارستانها و مدارس موشک بیاندازد تا اسراییل جرات حمله نداشته باشد و اگر هم که حمله کرد با نشان دادن کشته ها در رسانه های کشورهای آزاد مردم را تحت تاثیر قرارداده و از همان دموکراسی که از نظر آنها بد و شیطانی است نهایت سو استفاده را بکند

شباهت رفتار حماس به اعمال جمهوری اسلامی بی دلیل نیست چرا که همانطور که همه می دانیم حماس سر سپرده رژیم ولایت فقیه است. جالب اینجاست که اسراییل قبل از حمله به عربستان و اردن و امارات و مصر به عنوان کشورهای اصلی عرب اطلاع داده بود که قصد حمله دارد. چرا که کشورهای عربی خوب می دانند ادامه قدرت حماس یعنی قدرت بیشتر ایران در منطقه . وزیر خارجه مصر پر بی راه نگفته بود که: ما کشورهای عربی هستیم و مساله فلسطین مساله ما است ، چرا ایران بیش از ما حرص می زند ؟

نکته مهم این رابطه عجیب حماس با جمهوری اسلامی است. چرا که آنها سنی هستند و طبیعتا نباید با ولی فقیه شیعه رابطه خوبی داشته باشند. اما چرا اینگونه سر سپرده هستند ؟ علتش خیلی ساده هست. پول نفت !!!

این نفت نه تنها یکی از علت های عمده عدم رشد دموکراسی در ایران است بلکه بلای جان کشورهای منطقه نیز هست ! رهبران جمهوری اسلامی سوراخ دعایی را پیدا کرده اند که با استفاده از آن قادر به انجام هر کاری هستند. از زمانی که انقلاب شد گروهی فقیر بر سر کار آمدند و یک باره ثروت بی کرانی را جلوی چشم خویش دیدند. رهبران جمهوری اسلامی چون خودشان برای پول هر خیانتی به مردم کشورشان می کنند ، این را به بقیه کشورها نیز ترمیم داده اند. آنها به راحتی برای انجام مقاصدشان با ولخرجی از کیسه مردم ایران ، سعی در خرید رهبران جامعه مذکور می کنند. البته این را نیز بگویم که قبل و بعد از سر کار آمدن حماس ، اتحادیه اروپا و آمریکا سعی کردند که با کمک های مالی یا رقیب را برنده کنند و یا حماس و رهبران حماس را به اردوی غرب نزدیک کنند. اما متاسفانه آنها نمی توانند مانند رژیم ولایت فقیه این بازی را خوب انجام دهند ، چرا که غربی ها می گویند این پول باید به مردم کمک شود و صرف زیر بناهای اقتصادی شود و اجازه هم نمی دهند روسای حماس به صورت شخصی چیزی را برداند. چرا که آنجا نظام مردم سالاری است و رسانه های آزاد اجازه نمی دهند مالیات شهروندان به جیب تروریست های حماس برود. در نقطه مقابل کمک ایران اگر چه کمتر است اما قسمت عمده اش به جیب خالد مشعل و اطرافیانش می رود! طبیعی است که خالد مشعل ترجیح می دهد به طرف ولی فقیه غش کند. در این میان بیچاره مردم ایران که جیبشان خالی می شود و ننگ و بی آبرویی اعمال رژیم برایشان می ماند و از مردم ایران بیچاره تر مردم فلسطین که بر سرشان بمب می بارد!

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نکاتی که هنگام استفاده از بخش کامنتها بهتر است به آن دقت فرمایید:
**١_ بنا به اعتقاد راسخ و بی چون و چرای من به آزادی بیان ، کامنت های شما مستقیما منتشر می شود. ** ٢_لطفا هنگام گذاشتن کامنت، یک اسم برای خودتان در نظر بگیرید تا دیگران و نویسنده وبلاگ راحتر بتوانند به شما پاسخ دهند. ** ٣_تمام کامنت ها را بدقت می خوانم و تنها در جایی که واقعا لازم باشد ، در بحث ها دخالت می کنم، چون من تریبون خودم را داشته ام و حرفم را زده ام ، باید اجازه دهم بقیه حرفشان را بزنند. ** ٤_تنها کامنت های ترولرها و کامنت هایی که شامل لینک های غیر معتبر ، مانند سایت های آلوده به بد افزار هستند،برای امنیت خواننده های وبلاگ ، حذف می شوند. ** ٥_در سمت چپ جعبه ای که در آن نظر خود را می نویسید، شما عبارت (اشتراک ایمیل) را می بینید، درصورتی که ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، کامنت های جدید را با ایمیل، دریافت خواهید نمود. ** ٦_شما حتی در فحش دادن به نویسنده وبلاگ هم آزاد هستید! حتی به بهانه توهین به خودم نیز کامنتی را حذف نمی کنم، من جانم را می دهم که تو حرفت را بزنی، اما خواهش میکنم به جای فحش دادن، به موضوع نوشته بپردازید.